2023–24 Tercera Federación
Season | 2023–24 |
---|---|
Dates | 9 September 2023 – 23 June 2024 |
← 2022–23 2024–25 → |
The 2023–24 Tercera Federación season is the third for Tercera Federación, the national fifth level in the Spanish football league system. It consists of 18 groups with 18 teams each.[1]
Competition format[edit]
- The group champions are promoted to 2024–25 Segunda Federación.
- The best non-reserve team of each group qualifies for 2024–25 Copa del Rey.
- Relegations to the regional leagues may depend on which clubs are relegated in the 2023–24 Segunda Federación, as well as the number of the promoted teams for the ensuing season.
Overview before the season[edit]
A total of 324 teams make up the league: 27 relegated from the 2022–23 Segunda Federación, 236 retained from the 2022–23 Tercera Federación, and 61 promoted from the regional divisions.[2]
Groups[edit]
Group 1 – Galicia[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Preferente de Galicia
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Alondras | Cangas | O Morrazo |
Arosa | Vilagarcía de Arousa | A Lomba |
Arzúa | Arzúa | Do Viso |
Atlético Arteixo | Arteixo | Ponte dos Brozos |
Barbadás | Barbadás | Os Carrís |
Bergantiños | Carballo | As Eiroas |
Betanzos | Betanzos | García Hermanos |
Celta C | Vigo | Barreiro |
Estradense | A Estrada | Municipal |
Polvorín | Lugo | Anxo Carro |
Pontevedra B | Pontevedra | Campo de Fútbol A Xunqueira |
Ourense | Ourense | O Couto |
Paiosaco | A Laracha | Porta Santa |
Rápido de Bouzas | Vigo | Baltasar Pujales |
Sarriana | Sarria | Municipal de Ribela |
Silva | A Coruña | A Grela |
Somozas | As Somozas | Pardiñas |
Viveiro | Viveiro | Cantarrana |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bergantiños (C, P) | 34 | 21 | 10 | 3 | 49 | 19 | +30 | 73 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Gran Peña | 34 | 15 | 16 | 3 | 48 | 30 | +18 | 61 | Qualification for the promotion playoffs |
3 | Arosa | 34 | 15 | 13 | 6 | 39 | 23 | +16 | 58 | |
4 | UD Ourense | 34 | 15 | 10 | 9 | 47 | 34 | +13 | 55 | |
5 | Sarriana | 34 | 14 | 8 | 12 | 43 | 35 | +8 | 50 | |
6 | Atlético Arteixo | 34 | 11 | 14 | 9 | 46 | 39 | +7 | 47 | |
7 | Somozas | 34 | 12 | 9 | 13 | 43 | 39 | +4 | 45[a] | |
8 | Estradense | 34 | 11 | 12 | 11 | 31 | 32 | −1 | 45[a] | |
9 | Barbadás | 34 | 10 | 14 | 10 | 33 | 34 | −1 | 44[b] | |
10 | Viveiro | 34 | 12 | 8 | 14 | 39 | 42 | −3 | 44[b] | |
11 | Alondras | 34 | 10 | 14 | 10 | 37 | 36 | +1 | 44[b] | |
12 | Silva | 34 | 11 | 10 | 13 | 35 | 35 | 0 | 43[c] | |
13 | Polvorín | 34 | 11 | 10 | 13 | 32 | 34 | −2 | 43[c] | |
14 | Betanzos | 34 | 10 | 13 | 11 | 35 | 31 | +4 | 43[c] | |
15 | Rápido Bouzas (R) | 34 | 11 | 9 | 14 | 38 | 40 | −2 | 42 | Relegation to Preferente de Galicia |
16 | Paiosaco (R) | 34 | 10 | 11 | 13 | 30 | 42 | −12 | 41 | |
17 | Pontevedra B (R) | 34 | 7 | 5 | 22 | 27 | 65 | −38 | 26 | |
18 | Arzúa (R) | 34 | 4 | 6 | 24 | 24 | 66 | −42 | 18 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 2 – Asturias[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams promoted from 2022–23 Primera RFFPA
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Avilés Stadium | Avilés | Muro de Zaro |
Barcia | Barcia , Valdés | San Sebastián |
Caudal | Mieres | Hermanos Antuña |
Ceares | Gijón | La Cruz |
Colunga | Colunga | Santianes |
Condal | Noreña | Alejandro Ortea |
Gijón Industrial | Gijón | Santa Cruz |
L'Entregu | El Entrego, San Martín del Rey Aurelio | Nuevo Nalón |
Lealtad | Villaviciosa | Les Caleyes |
Lenense | Pona de Lena | El Sóton |
Llanera | Llanera | Pepe Quimarán |
Llanes | Llanes | San José |
Luarca | Luarca, Valdés | La Veigona |
Praviano | Pravia | Santa Catalina |
Sporting Atlético | Gijón | Pepe Ortiz |
Titánico | Laviana | Las Tolvas |
Tuilla | Tuilla, Langreo | El Candín |
Urraca | Posada de Llanes, Llanes | Campo de La Corredoria |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Llanera (C, P) | 34 | 28 | 3 | 3 | 105 | 25 | +80 | 87 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Sporting Atlético | 34 | 21 | 8 | 5 | 61 | 15 | +46 | 71 | Qualification for the promotion playoffs |
3 | Lealtad | 34 | 19 | 8 | 7 | 53 | 25 | +28 | 65[a] | |
4 | Ceares | 34 | 19 | 8 | 7 | 52 | 30 | +22 | 65[a] | |
5 | L'Entregu | 34 | 18 | 9 | 7 | 51 | 32 | +19 | 63 | |
6 | Praviano | 34 | 13 | 16 | 5 | 34 | 26 | +8 | 55 | |
7 | Tuilla | 34 | 13 | 13 | 8 | 56 | 43 | +13 | 52 | |
8 | Urraca | 34 | 11 | 11 | 12 | 33 | 35 | −2 | 44 | |
9 | Caudal | 34 | 9 | 16 | 9 | 35 | 35 | 0 | 43 | |
10 | Colunga | 34 | 11 | 8 | 15 | 38 | 44 | −6 | 41 | |
11 | Lenense | 34 | 10 | 8 | 16 | 31 | 45 | −14 | 38 | |
12 | Avilés Stadium | 34 | 8 | 12 | 14 | 30 | 43 | −13 | 36[b] | |
13 | Titánico | 34 | 9 | 9 | 16 | 43 | 63 | −20 | 36[b] | |
14 | Condal | 34 | 10 | 6 | 18 | 28 | 49 | −21 | 36[b] | |
15 | Llanes (R) | 34 | 9 | 8 | 17 | 36 | 54 | −18 | 35 | Relegation to Primera Asturfútbol |
16 | Gijón Industrial (R) | 34 | 7 | 9 | 18 | 36 | 67 | −31 | 30 | |
17 | Luarca (R) | 34 | 6 | 7 | 21 | 38 | 74 | −36 | 25 | |
18 | Barcia (R) | 34 | 2 | 7 | 25 | 26 | 81 | −55 | 13 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 3 – Cantabria[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Regional Preferente
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Atlético Albericia | Santander | Juan Hormaechea |
Atlético Mineros | Puente San Miguel | Reocín |
Bezana | Santa Cruz de Bezana | Municipal |
Cartes | Cartes | El Ansar |
Castro | Castro Urdiales | Mioño |
Colindres | Colindres | El Carmen |
Escobedo | Escobedo , Camargo | Eusebio Arce |
Guarnizo | Guarnizo, El Astillero | El Pilar |
Laredo | Laredo | San Lorenzo |
Naval | Reinosa | San Francisco |
Revilla | Revilla , Camargo | El Crucero |
Sámano | Sámano , Castro Urdiales | Vallegón |
Siete Villas | Castillo Siete Villas , Arnuero | San Pedro |
Solares-Medio Cudeyo | Solares, Medio Cudeyo | La Estación |
Torina | Bárcena de Pie de Concha | Municipal |
Tropezón | Tanos , Torrelavega | Santa Ana |
Vimenor | Vioño de Piélagos , Piélagos | La Vidriera |
Velarde | Muriedas, Camargo | La Maruca |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Escobedo (C, P) | 34 | 21 | 5 | 8 | 58 | 30 | +28 | 68 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Laredo[a] (P) | 34 | 18 | 7 | 9 | 49 | 22 | +27 | 61 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Torina | 34 | 16 | 12 | 6 | 45 | 37 | +8 | 60 | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Atlético Albericia | 34 | 17 | 7 | 10 | 54 | 37 | +17 | 58 | |
5 | Vimenor | 34 | 17 | 6 | 11 | 43 | 32 | +11 | 57 | |
6 | Tropezón | 34 | 15 | 11 | 8 | 49 | 38 | +11 | 56[b] | |
7 | Bezana | 34 | 17 | 5 | 12 | 49 | 42 | +7 | 56[b] | |
8 | Castro | 34 | 16 | 4 | 14 | 41 | 41 | 0 | 52 | |
9 | Guarnizo | 34 | 13 | 9 | 12 | 37 | 31 | +6 | 48 | |
10 | Revilla | 34 | 12 | 8 | 14 | 41 | 52 | −11 | 44 | |
11 | Naval | 34 | 9 | 16 | 9 | 39 | 37 | +2 | 43[c] | |
12 | Colindres | 34 | 13 | 4 | 17 | 37 | 42 | −5 | 43[c] | |
13 | Siete Villas | 34 | 11 | 9 | 14 | 50 | 48 | +2 | 42 | |
14 | Sámano | 34 | 11 | 8 | 15 | 40 | 44 | −4 | 41 | |
15 | Atlético Mineros | 34 | 8 | 9 | 17 | 35 | 63 | −28 | 33[d] | |
16 | Solares-Medio Cudeyo (R) | 34 | 9 | 6 | 19 | 33 | 54 | −21 | 33[d] | Relegation to Regional Preferente |
17 | Cartes (R) | 34 | 8 | 7 | 19 | 32 | 50 | −18 | 31 | |
18 | Velarde (R) | 34 | 3 | 11 | 20 | 29 | 61 | −32 | 20 |
Updated to match(es) played on 11 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ Laredo awarded a 3–0 victory in their Round 7 match against Velarde after the latter fielded an ineligible player. The match originally ended 0–0.
- ^ a b Tropezón finished ahead of Bezana on head-to-head points: Bezana 1–2 Tropezón, Tropezón 1–1 Bezana
- ^ a b Naval finished ahead of Colindres on head-to-head points: Naval 3–1 Colindres, Colindres 2–2 Naval
- ^ a b Atlético Mineros finished ahead of Solares-Medio Cudeyo on head-to-head points: Atlético Mineros 3–2 Solares-Medio Cudeyo, Solares-Medio Cudeyo 1–1 Atlético Mineros
Group 4 – Basque Country[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 División de Honor
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Alavés C | Vitoria-Gasteiz | José Luis Compañón |
Anaitasuna | Azkoitia | Txerloia |
Añorga | San Sebastián | Campo de Rezola |
Aurrerá Ondarroa | Ondarroa | Zaldupe |
Basconia | Basauri | López Cortázar |
Beasain | Beasain | Loinaz |
Derio | Derio | Ibaiondo |
Cultural Durango | Durango | Tabira |
Deusto | Bilbao | Etxezuri |
Lagun Onak | Azpeitia | Garmendipe |
Leioa | Leioa | Sarriena |
Padura | Arrigorriaga | Santo Cristo |
Pasaia | Pasaia | Don Bosco |
Portugalete | Portugalete | La Florida |
San Ignacio | Vitoria-Gasteiz | Adurtzabal |
Touring | Errenteria | Fandería |
Urduliz | Urduliz | Iparralde |
Vitoria | Eibar | Unbe |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vitoria (C, P) | 34 | 25 | 7 | 2 | 65 | 17 | +48 | 82 | Promotion to Segunda Federación |
2 | Basconia | 34 | 18 | 10 | 6 | 54 | 32 | +22 | 64 | Qualification for the promotion playoffs |
3 | Beasain | 34 | 19 | 6 | 9 | 55 | 36 | +19 | 63 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
4 | Deusto | 34 | 17 | 10 | 7 | 45 | 29 | +16 | 61 | Qualification for the promotion playoffs |
5 | Portugalete | 34 | 17 | 9 | 8 | 54 | 32 | +22 | 60 | |
6 | Lagun Onak | 34 | 16 | 9 | 9 | 43 | 33 | +10 | 57 | |
7 | Cultural Durango | 34 | 14 | 8 | 12 | 47 | 47 | 0 | 50 | |
8 | San Ignacio | 34 | 12 | 11 | 11 | 49 | 44 | +5 | 47 | |
9 | Leioa | 34 | 13 | 6 | 15 | 46 | 51 | −5 | 45 | |
10 | Urduliz | 34 | 11 | 9 | 14 | 38 | 47 | −9 | 42[a] | |
11 | Derio | 34 | 11 | 9 | 14 | 35 | 35 | 0 | 42[a] | |
12 | Alavés C | 34 | 10 | 10 | 14 | 34 | 42 | −8 | 40 | |
13 | Touring | 34 | 9 | 12 | 13 | 39 | 49 | −10 | 39 | |
14 | Padura | 34 | 9 | 11 | 14 | 33 | 47 | −14 | 38 | |
15 | Pasaia | 34 | 9 | 7 | 18 | 23 | 42 | −19 | 34 | |
16 | Anaitasuna (R) | 34 | 8 | 8 | 18 | 35 | 51 | −16 | 32 | Relegation to División de Honor |
17 | Aurrerá Ondarroa (R) | 34 | 5 | 9 | 20 | 26 | 54 | −28 | 24 | |
18 | Añorga (R) | 34 | 3 | 9 | 22 | 31 | 64 | −33 | 18 |
Updated to match(es) played on 11 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 5 – Catalonia[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Primera Catalana
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Badalona | Badalona | Municipal de Badalona |
Castelldefels | Castelldefels | Els Canyars |
Girona B | Girona | Torres de Palau |
Grama | Santa Coloma de Gramenet | Can Peixauet |
L'Escala | L'Escala | Estadi Municipal |
L'Hospitalet | L'Hospitalet de Llobregat | Municipal de l'Hospitalet de Llobregat |
Montañesa | Barcelona | Nou Barris |
Mollerussa | Mollerussa | Camp Municipal |
Olot | Olot | Municipal |
Peralada | Peralada | Municipal de Peralada |
Pobla de Mafumet | La Pobla de Mafumet | Municipal de la Pobla de Mafumet |
Prat | El Prat | Sagnier |
Rapitenca | Sant Carles de la Ràpita | La Devesa |
Reus FCR | Reus | Municipal de Reus |
San Cristóbal | Terrassa | Ca n'Anglada |
Tona | Tona | Municipal |
Vilafranca | Vilafranca del Penedès | ZEM de Vilafranca del Penedès |
Vilassar de Mar | Vilassar de Mar | Xevi Ramón |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olot (C, P) | 34 | 24 | 7 | 3 | 55 | 20 | +35 | 79 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | L'Hospitalet | 34 | 22 | 3 | 9 | 56 | 28 | +28 | 69 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Vilassar de Mar | 34 | 17 | 9 | 8 | 41 | 27 | +14 | 60 | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Badalona | 34 | 16 | 7 | 11 | 44 | 36 | +8 | 55 | |
5 | Prat | 34 | 13 | 12 | 9 | 39 | 30 | +9 | 51 | |
6 | Tona | 34 | 13 | 9 | 12 | 48 | 45 | +3 | 48[a] | |
7 | L'Escala | 34 | 14 | 6 | 14 | 57 | 59 | −2 | 48[a] | |
8 | Reus FCR | 34 | 12 | 10 | 12 | 31 | 28 | +3 | 46[b] | |
9 | Montañesa | 34 | 13 | 7 | 14 | 32 | 39 | −7 | 46[b] | |
10 | Grama | 34 | 13 | 6 | 15 | 41 | 47 | −6 | 45 | |
11 | Girona B | 34 | 11 | 11 | 12 | 49 | 40 | +9 | 44 | |
12 | Mollerussa | 34 | 12 | 7 | 15 | 33 | 46 | −13 | 43[c] | |
13 | San Cristóbal | 34 | 13 | 4 | 17 | 35 | 54 | −19 | 43[c] | |
14 | Peralada | 34 | 11 | 9 | 14 | 34 | 34 | 0 | 42 | |
15 | Pobla de Mafumet (R) | 34 | 10 | 8 | 16 | 31 | 39 | −8 | 38 | Relegation to Lliga Elit |
16 | Vilafranca (R) | 34 | 8 | 9 | 17 | 31 | 53 | −22 | 33 | |
17 | Castelldefels (R) | 34 | 7 | 9 | 18 | 30 | 47 | −17 | 30[d] | |
18 | Rapitenca (R) | 34 | 9 | 3 | 22 | 36 | 51 | −15 | 30[d] |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ a b Tona finished ahead of L'Escala on head-to-head points: L'Escala 0–2 Tona, Tona 1–1 L'Escala
- ^ a b Reus FCR finished ahead of Montañesa on head-to-head points: Reus FCR 2–0 Montañesa, Montañesa 0–3 Reus FCR
- ^ a b Mollerussa finished ahead of San Cristóbal on head-to-head points: Mollerussa 1–0 San Cristóbal, San Cristóbal 0–2 Mollerussa
- ^ a b Castelledefels finished ahead of Rapitenca on head-to-head points: Castelldefels 0–0 Rapitenca, Rapitenca 0–1 Castelldefels
Group 6 – Valencian Community[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams promoted from 2022–23 Regional Preferente
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Acero | Sagunto | El Fornàs |
Athletic Torrellano | Torrellano , Elche | Municipal |
Atlético Levante | Valencia | Ciudad Deportiva de Buñol |
Atzeneta | Atzeneta d'Albaida | El Regit |
Burriana | Burriana | Municipal San Fernando |
Castellonense | Castelló | Camp Municipal de L'Almenà |
Castellón B | Castellón | Ciudad Deportiva |
Elche Ilicitano | Elche | José Díaz Iborra |
Gandía | Gandía | Guillermo Olagüe |
Jove Español | San Vicente del Raspeig | Ciudad Deportiva |
Ontinyent 1931 | Ontinyent | El Clariano |
Patacona | Alboraya | Municipal |
Rayo Ibense | Ibi | Francisco Vilaplana Mariel |
Roda | Villarreal | Pamesa Cerámica |
Silla | Silla | Vincent Morera |
Soneja | Soneja | El Arco |
Utiel | Utiel | La Celadilla |
Villarreal C | Villarreal | Pamesa Cerámica |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elche Ilicitano (C, P) | 34 | 26 | 5 | 3 | 77 | 20 | +57 | 83 | Promotion to Segunda Federación |
2 | Jove Español | 34 | 18 | 10 | 6 | 46 | 23 | +23 | 64 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Ontinyent 1931 | 34 | 18 | 6 | 10 | 39 | 29 | +10 | 60[a] | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Atzeneta | 34 | 16 | 12 | 6 | 44 | 27 | +17 | 60[a] | |
5 | Utiel | 34 | 15 | 8 | 11 | 43 | 39 | +4 | 53 | |
6 | Atlético Levante | 34 | 13 | 11 | 10 | 44 | 35 | +9 | 50 | |
7 | Gandía | 34 | 13 | 9 | 12 | 45 | 41 | +4 | 48 | |
8 | Villarreal C | 34 | 12 | 10 | 12 | 53 | 44 | +9 | 46 | |
9 | Roda | 34 | 12 | 8 | 14 | 35 | 32 | +3 | 44 | |
10 | Athletic Torrellano | 34 | 11 | 9 | 14 | 34 | 40 | −6 | 42 | |
11 | Castellonense | 34 | 10 | 11 | 13 | 38 | 45 | −7 | 41 | |
12 | Soneja | 34 | 9 | 13 | 12 | 38 | 46 | −8 | 40[b] | |
13 | Patacona | 34 | 11 | 7 | 16 | 40 | 52 | −12 | 40[b] | |
14 | Castellón B | 34 | 12 | 4 | 18 | 44 | 52 | −8 | 40[b] | |
15 | Rayo Ibense (R) | 34 | 11 | 6 | 17 | 28 | 43 | −15 | 39 | Relegation to Regional Preferente |
16 | Acero (R) | 34 | 9 | 8 | 17 | 39 | 56 | −17 | 35 | |
17 | Burriana (R) | 34 | 8 | 9 | 17 | 26 | 46 | −20 | 33 | |
18 | Silla (R) | 34 | 7 | 4 | 23 | 27 | 70 | −43 | 25 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ a b Ontinyent 1931 finished ahead of Atzeneta on head-to-head points: Atzeneta 0–1 Ontinyent 1931, Ontinyent 1931 1–0 Atzeneta
- ^ a b c Head-to-head points: Soneja 7 pts, Patacona 7 pts, Castellón B 3 pts. Soneja finished ahead of Patacona on head-to-head points: Soneja 3–1 Patacona, Patacona 1–1 Soneja
Group 7 – Community of Madrid[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Preferente de Madrid
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Alcalá | Alcalá de Henares | Municipal del Val |
Alcorcón B | Alcorcón | Anexo de Santo Domingo |
Canillas | Madrid | Canillas |
Collado Villalba | Collado Villalba | Ciudad Deportiva |
Galapagar | Galapagar | El Chopo |
Leganés B | Leganés | Instalación Deportiva Butarque |
Las Rozas | Las Rozas | Dehesa de Navalcarbón |
Moscardó | Madrid | Román Valero |
Móstoles URJC | Móstoles | El Soto |
Paracuellos Antamira | Majadahonda | La Oliva |
Parla | Parla | Los Prados |
Pozuelo de Alarcón | Pozuelo de Alarcón | Valle de las Cañas |
Rayo Vallecano B | Madrid | Ciudad Deportiva |
Real Madrid C | Madrid | Ciudad Real Madrid |
Torrejón | Torrejón de Ardoz | Las Veredillas |
Tres Cantos | Tres Cantos | La Foresta A |
Trival Valderas | Alcorcón | La Canaleja |
Villanueva del Pardillo | Villanueva del Pardillo | Juan Manuel Angelina |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid C (C, P) | 34 | 23 | 7 | 4 | 62 | 18 | +44 | 76 | Promotion to Segunda Federación |
2 | Móstoles URJC | 34 | 17 | 12 | 5 | 57 | 33 | +24 | 63 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Leganés B | 34 | 16 | 10 | 8 | 47 | 33 | +14 | 58 | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Las Rozas | 34 | 13 | 11 | 10 | 51 | 39 | +12 | 50[b] | |
5 | Moscardó (P) | 34 | 14 | 8 | 12 | 48 | 48 | 0 | 50[b] | |
6 | Alcalá | 34 | 13 | 9 | 12 | 52 | 47 | +5 | 48[c] | |
7 | Tres Cantos | 34 | 14 | 6 | 14 | 45 | 48 | −3 | 48[c] | |
8 | Alcorcón B | 34 | 11 | 12 | 11 | 36 | 33 | +3 | 45 | |
9 | Torrejón | 34 | 9 | 17 | 8 | 40 | 38 | +2 | 44 | |
10 | Galapagar | 34 | 10 | 11 | 13 | 44 | 55 | −11 | 41 | |
11 | Paracuellos Antamira | 34 | 10 | 10 | 14 | 39 | 47 | −8 | 40[d] | |
12 | Trival Valderas | 34 | 8 | 16 | 10 | 33 | 40 | −7 | 40[d] | |
13 | Canillas[e] | 34 | 10 | 10 | 14 | 35 | 46 | −11 | 40[d] | |
14 | Collado Villalba | 34 | 10 | 9 | 15 | 42 | 46 | −4 | 39[f] | |
15 | Rayo Vallecano B | 34 | 11 | 6 | 17 | 43 | 57 | −14 | 39[f] | |
16 | Parla (R) | 34 | 9 | 11 | 14 | 37 | 47 | −10 | 38 | Relegation to Preferente de Madrid |
17 | Villanueva del Pardillo (R) | 34 | 8 | 11 | 15 | 27 | 39 | −12 | 35 | |
18 | Pozuelo de Alarcón (R) | 34 | 5 | 14 | 15 | 28 | 52 | −24 | 29 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ Real Madrid C took the place of RSC Internacional after an agreement between both clubs was reached in 2022.[34]
- ^ a b Las Rozas finished ahead of Moscardó on head-to-head points: Moscardó 3–3 Las Rozas, Las Rozas 1–0 Moscardó
- ^ a b Alcalá finished ahead of Tres Cantos on overall goal difference
- ^ a b c Head-to-head points: Paracuellos Antamira 10 pts, Trival Valderas 5 pts, Canillas 1 pt
- ^ Canillas awarded a 3–0 victory in their Round 11 match against Galapagar after the latter fielded an ineligible player. The match originally ended 0–2.
- ^ a b Collado Villalba finished ahead of Rayo Vallecano B on head-to-head points: Rayo Vallecano B 0–1 Collado Villalba, Collado Villalba 3–0 Rayo Vallecano B
Group 8 – Castile and León[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Primera Regional
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Almazán | Almazán | La Arboleda |
Atlético Astorga | Astorga | La Eragudina |
Atlético Bembibre | Bembibre | La Devesa |
Atlético Tordesillas | Tordesillas | Las Salinas |
Ávila | Ávila | Adolfo Suárez |
Becerril | Becerril de Campos | Mariano Haro |
Burgos Promesas | Burgos | Castañares |
Colegios Diocesanos | Ávila | Sancti Spiritu |
Cristo Atlético | Palencia | Nueva Balastera |
Júpiter Leonés | León | Puente Castro |
La Virgen del Camino | La Virgen del Camino , Valverde de la Virgen | Los Dominicos |
Laguna | Laguna de Duero | La Laguna |
Mirandés B | Miranda de Ebro | Ence |
Palencia | Palencia | Nueva Balastera |
Ponferradina B | Ponferrada | Compostilla |
Salamanca | Salamanca | Helmántico |
Santa Marta | Santa Marta de Tormes | Alfonso San Casto |
Villaralbo | Villaralbo | Ciudad Deportiva Fernández Garcia |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ávila (C, P) | 34 | 23 | 7 | 4 | 52 | 20 | +32 | 76 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Salamanca (P) | 34 | 21 | 10 | 3 | 62 | 16 | +46 | 73 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Atlético Tordesillas | 34 | 19 | 8 | 7 | 44 | 23 | +21 | 65 | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Júpiter Leonés | 34 | 18 | 9 | 7 | 52 | 26 | +26 | 63 | |
5 | Atlético Astorga | 34 | 15 | 11 | 8 | 39 | 24 | +15 | 56 | |
6 | Cristo Atlético | 34 | 15 | 10 | 9 | 41 | 26 | +15 | 55 | |
7 | Palencia | 34 | 14 | 11 | 9 | 31 | 28 | +3 | 53 | |
8 | Becerril | 34 | 15 | 6 | 13 | 38 | 42 | −4 | 51 | |
9 | Santa Marta | 34 | 11 | 10 | 13 | 36 | 43 | −7 | 43 | |
10 | La Virgen del Camino | 34 | 10 | 11 | 13 | 36 | 42 | −6 | 41[a] | |
11 | Almazán | 34 | 11 | 8 | 15 | 34 | 42 | −8 | 41[a] | |
12 | Atlético Bembibre | 34 | 10 | 11 | 13 | 34 | 39 | −5 | 41[a] | |
13 | Burgos Promesas | 34 | 10 | 10 | 14 | 30 | 39 | −9 | 40 | |
14 | Mirandés B | 34 | 8 | 11 | 15 | 28 | 38 | −10 | 35 | |
15 | Villaralbo | 34 | 8 | 9 | 17 | 30 | 45 | −15 | 33 | |
16 | Laguna | 34 | 8 | 5 | 21 | 27 | 57 | −30 | 29 | |
17 | Colegios Diocesanos (R) | 34 | 4 | 13 | 17 | 14 | 41 | −27 | 25 | Relegation to Primera Regional |
18 | Ponferradina B (R) | 34 | 2 | 8 | 24 | 22 | 59 | −37 | 14 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 9 – Eastern Andalusia and Melilla[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 División de Honor
- Teams promoted from 2022–23 Primera Autonómica de Melilla
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Almería B | Almería | Estadio de los Juegos Mediterráneos |
Arenas | Armilla | Municipal |
Atlético Malagueño | Málaga | El Viso |
Mancha Real | Mancha Real | La Juventud |
Atlético Melilla | Melilla | La Espiguera |
Ciudad de Torredonjimeno | Torredonjimeno | Matías Prats |
El Ejido | El Ejido | Santo Domingo |
Huétor Tájar | Huétor-Tájar | Miguel Moranto |
Huétor Vega | Huétor Vega | Las Viñas |
Jaén | Jaén | La Victoria |
Juventud Torremolinos | Torremolinos | El Pozuelo |
Málaga City | Nerja | Pepe Luis Boadilla |
Maracena | Maracena | Ciudad Deportiva |
Motril | Motril | Escribano Castilla |
Polideportivo Almería | Almería | Juventud Campra |
Rincón | Rincón de la Victoria | Francisco Romero |
Torre del Mar | Torre del Mar | Juan Manuel Azuaga |
Torreperogil | Torreperogil | Abdón Martínez Fariñas |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventud Torremolinos (C, P) | 34 | 23 | 7 | 4 | 65 | 23 | +42 | 76 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Jaén | 34 | 22 | 7 | 5 | 66 | 28 | +38 | 73 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Atlético Malagueño | 34 | 19 | 10 | 5 | 54 | 20 | +34 | 67[a] | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Almería B (P) | 34 | 19 | 10 | 5 | 75 | 28 | +47 | 67[a] | |
5 | Torre del Mar | 34 | 18 | 8 | 8 | 44 | 30 | +14 | 62 | |
6 | Motril | 34 | 13 | 11 | 10 | 36 | 23 | +13 | 50 | |
7 | Arenas | 34 | 14 | 6 | 14 | 34 | 39 | −5 | 48 | |
8 | Polideportivo Almería | 34 | 11 | 13 | 10 | 39 | 37 | +2 | 46[b] | |
9 | Huétor Vega | 34 | 13 | 7 | 14 | 40 | 41 | −1 | 46[b] | |
10 | Ciudad de Torredonjimeno | 34 | 11 | 10 | 13 | 46 | 46 | 0 | 43 | |
11 | Atlético Mancha Real | 34 | 9 | 12 | 13 | 41 | 43 | −2 | 39 | |
12 | Torreperogil | 34 | 9 | 11 | 14 | 32 | 41 | −9 | 38 | |
13 | El Ejido | 34 | 7 | 16 | 11 | 30 | 41 | −11 | 37 | |
14 | Huétor Tájar | 34 | 7 | 14 | 13 | 25 | 39 | −14 | 35 | |
15 | Málaga City (R) | 34 | 7 | 12 | 15 | 27 | 47 | −20 | 33 | Relegation to División de Honor |
16 | Maracena (R) | 34 | 6 | 13 | 15 | 29 | 50 | −21 | 31 | |
17 | Rincón (R) | 34 | 6 | 10 | 18 | 30 | 54 | −24 | 28 | |
18 | Atlético Melilla (R) | 34 | 0 | 7 | 27 | 18 | 101 | −83 | 4[c] |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ a b Atlético Malagueño finished ahead of Almería B on head-to-head points: Atlético Malagueño 0–0 Almería B, Almería B 0–2 Atlético Malagueño
- ^ a b Polideportivo Almería finished ahead of Huétor Vega on head-to-head points: Huétor Vega 0–0 Polideportivo Almería, Polideportivo Almería 4–1 Huétor Vega
- ^ Motril awarded a 3–0 win in their Round 25 match against Atlético Melilla after the latter's players invaded the stands. The match was originally suspended at half-time. Atlético Melilla was also deducted 3 points.
Group 10 – Western Andalusia and Ceuta[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 División de Honor
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Atlético Espeleño | Espiel | Municipal |
Ayamonte | Ayamonte | Ciudad de Ayamonte |
Bollullos | Bollullos Par del Condado | Eloy Ávila Cano |
Cabecense | Las Cabezas de San Juan | Carlos Marchena |
Cartaya | Cartaya | Luis Rodríguez Salvador |
Ceuta B | Ceuta | Alfonso Murube |
Ciudad de Lucena | Lucena | Ciudad de Lucena |
Conil | Conil de la Frontera | José Antonio Pérez Ureba |
Córdoba B | Córdoba | Rafael Gómez |
Coria | Coria del Río | Guadalquivir |
Gerena | Gerena | José Juan Romero Gil |
La Palma | La Palma del Condado | Polideportivo Municipal |
Pozoblanco | Pozoblanco | Municipal |
Puente Genil | Puente Genil | Manuel Polinario |
Sevilla C | Seville | José Ramón Cisneros Palacios |
Utrera | Utrera | San Juan Bosco |
Xerez | Jerez de la Frontera | La Juventud |
Xerez Deportivo | Jerez de la Frontera | Chapín |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Xerez (C, P) | 34 | 19 | 10 | 5 | 53 | 21 | +32 | 67 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Ciudad de Lucena | 34 | 19 | 9 | 6 | 39 | 21 | +18 | 66 | Qualification for the promotion playoffs and Copa del Rey |
3 | Xerez Deportivo (P) | 34 | 18 | 10 | 6 | 50 | 23 | +27 | 64 | Qualification for the promotion playoffs |
4 | Pozoblanco | 34 | 18 | 8 | 8 | 49 | 36 | +13 | 62 | |
5 | Ceuta B | 34 | 15 | 11 | 8 | 47 | 27 | +20 | 56 | |
6 | Puente Genil | 34 | 13 | 15 | 6 | 52 | 45 | +7 | 54 | |
7 | Gerena | 34 | 14 | 7 | 13 | 38 | 40 | −2 | 49 | |
8 | Utrera | 34 | 13 | 7 | 14 | 50 | 48 | +2 | 46 | |
9 | Cartaya | 34 | 12 | 9 | 13 | 35 | 34 | +1 | 45 | |
10 | La Palma | 34 | 11 | 8 | 15 | 49 | 52 | −3 | 41 | |
11 | Bollullos | 34 | 8 | 14 | 12 | 31 | 44 | −13 | 38 | |
12 | Conil | 34 | 9 | 10 | 15 | 29 | 40 | −11 | 37[a] | |
13 | Córdoba B | 34 | 8 | 13 | 13 | 37 | 43 | −6 | 37[a] | |
14 | Atlético Espeleño | 34 | 10 | 7 | 17 | 41 | 53 | −12 | 37[a] | |
15 | Coria | 34 | 9 | 9 | 16 | 42 | 54 | −12 | 36 | |
16 | Sevilla C | 34 | 8 | 11 | 15 | 28 | 35 | −7 | 35 | |
17 | Ayamonte (R) | 34 | 7 | 11 | 16 | 32 | 47 | −15 | 32 | Relegation to División de Honor |
18 | Cabecense (R) | 34 | 7 | 7 | 20 | 25 | 64 | −39 | 28 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 11 – Balearic Islands[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams relegated from 2022–23 Segunda Federación
- Teams promoted from 2022–23 Regional Preferente
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Alaior | Alaior | Els Pins |
Alcúdia | Alcúdia | Els Arcs |
Arenal | S'Arenal de Llucmajor | Camp Municipal |
Binissalem | Binissalem | Miquel Pons |
Collerense | Es Coll d'en Rabassa , Palma | Ca Na Paulina |
Constància | Inca | Municipal |
Felanitx | Felanitx | Es Torrentó |
Ibiza Islas Pitiusas | Ibiza | Can Misses |
Inter Manacor | Manacor | Na Capellera |
Llosetense | Lloseta | Municipal |
Mallorca B | Palma | Son Bibiloni |
Manacor | Manacor | Na Capellera |
Mercadal | Es Mercadal | San Martí |
Platges de Calvià | Magaluf, Calvià | Municipal de Magaluf |
Poblense | Sa Pobla | Nou Camp |
Portmany | Sant Antoni de Portmany | Sant Antoni |
Santanyí | Santanyí | Municipal |
Sóller | Sóller | En Maiol |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ibiza Islas Pitiusas (C, P) | 34 | 27 | 6 | 1 | 73 | 15 | +58 | 87 | Promotion to Segunda Federación and qualification for Copa del Rey |
2 | Mallorca B (P) | 34 | 22 | 8 | 4 | 72 | 16 | +56 | 74[a] | Qualification for the promotion playoffs |
3 | Poblense | 34 | 22 | 8 | 4 | 63 | 15 | +48 | 74[a] | |
4 | Platges de Calvià | 34 | 18 | 9 | 7 | 47 | 22 | +25 | 63 | |
5 | Manacor | 34 | 19 | 5 | 10 | 59 | 40 | +19 | 62 | |
6 | Santanyí | 34 | 16 | 8 | 10 | 46 | 23 | +23 | 56 | |
7 | Constància | 34 | 15 | 8 | 11 | 44 | 32 | +12 | 53 | |
8 | Alcúdia | 34 | 14 | 7 | 13 | 54 | 44 | +10 | 49[b] | |
9 | Llosetense | 34 | 14 | 7 | 13 | 37 | 38 | −1 | 49[b] | |
10 | Mercadal | 34 | 12 | 9 | 13 | 33 | 37 | −4 | 45 | |
11 | Binissalem | 34 | 12 | 7 | 15 | 35 | 38 | −3 | 43 | |
12 | Portmany | 34 | 11 | 9 | 14 | 38 | 38 | 0 | 42 | |
13 | Collerense | 34 | 10 | 8 | 16 | 39 | 55 | −16 | 38 | |
14 | Felanitx | 34 | 10 | 5 | 19 | 37 | 53 | −16 | 35 | |
15 | Alaior (R) | 34 | 8 | 7 | 19 | 27 | 51 | −24 | 31 | Relegation to Regional |
16 | Arenal (R) | 34 | 6 | 8 | 20 | 28 | 59 | −31 | 26 | |
17 | Sóller (R) | 34 | 4 | 5 | 25 | 26 | 98 | −72 | 17 | |
18 | Inter Manacor (R) | 34 | 2 | 4 | 28 | 22 | 106 | −84 | 10 |
Updated to match(es) played on 12 May 2024. Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 12 – Canary Islands[edit]
- Teams retained from 2022–23 Tercera Federación
- Teams promoted from 2022–23 Interinsular Preferente
Teams and locations[edit]
Team | City | Home ground |
---|---|---|
Arucas | Arucas | Tonono |
Atlético Victoria | La Victoria de Acentejo | Municipal |
Buzanada | Buzanada, Arona | Clementina de Bello |
Gran Tarajal | Tuineje | Municipal |
Herbania | Puerto del Rosario | Municipal de Los Pozos |
Ibarra | Las Galletas , Arona | Villa Isabel |
La Cuadra | Puerto del Rosario | Municipal de Los Pozos |
Lanzarote | Arrecife | Ciudad Deportiva |
Las Palmas Atlético | Las Palmas | Anexo Gran Canaria |
Marino | Los Cristianos, Arona | Antonio Domínguez Alfonso |
Panadería Pulido | Vega de San Mateo | San Mateo |
San Bartolomé | San Bartolomé | Municipal Pedro Espinosa de León |
Santa Úrsula | Santa Úrsula | Argelio Tabares |
Tamaraceite | Las Palmas | Juan Guedes |
Tenerife B | Santa Cruz de Tenerife | Centro Insular |
Teror | Teror | El Pino |
Unión Sur Yaiza | Yaiza | Municipal |
Villa de Santa Brígida | Santa Brígida | El Guiniguada |
League table[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tenerife B (C, P) | 34 | 24 | 8 | 2 | 68 | 22 | +46 | 80 | Promotion to
|