2014–15 UEFA Europa League group stage
From Wikipedia the free encyclopedia
The 2014–15 UEFA Europa League group stage was played from 18 September to 11 December 2014. A total of 48 teams competed in the group stage to decide 24 of the 32 places in the knockout phase of the 2014–15 UEFA Europa League.[1]
Draw[edit]
The draw was held on 29 August 2014, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco.[2] The 48 teams were allocated into four pots based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season, with the title holders being placed in Pot 1 automatically. They were drawn into twelve groups of four containing one team from each of the four seeding pots, with the restriction that teams from the same national association could not be drawn against each other. Moreover, the draw was controlled for teams from the same association in order to split the teams evenly into the two sets of groups (A–F, G–L) for maximum television coverage.
The fixtures are decided after the draw. On each matchday, six groups play their matches at 19:00 CEST/CET, while the other six groups play their matches at 21:05 CEST/CET, with the two sets of groups (A–F, G–L) alternating between each matchday. There are other restrictions: for example, teams from the same city in general do not play at home on the same matchday (UEFA tries to avoid teams from the same city playing at home on the same day), and Russian teams do not play at home on the last matchday due to cold weather.
On 17 July 2014, the UEFA emergency panel ruled that Ukrainian and Russian clubs would not be drawn against each other "until further notice" due to the political unrest between the countries.[3] Therefore, Ukrainian clubs Dynamo Kyiv, Metalist Kharkiv (both Pot 1) and Dnipro Dnipropetrovsk (Pot 2), and Russian clubs Dynamo Moscow and Krasnodar (both Pot 4) could not be drawn into the same group despite being in different pots.
Teams[edit]
Below were the 48 teams which qualified for the group stage (with their 2014 UEFA club coefficients),[4] grouped by their seeding pot.[5][6] They include 7 teams which enter in this stage, the 31 winners of the play-off round, and the 10 losers of the Champions League play-off round.
Key to colours |
---|
Group winners and runners-up advanced to the round of 32 |
- Notes
- TH Title holders, automatically placed at the top position of seeding list.
- † Winners of the play-off round.
- CL-CR Losers of the Champions League play-off round (Champions Route).
- CL-LR Losers of the Champions League play-off round (League Route).
Format[edit]
In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advanced to the round of 32, where they were joined by the eight third-placed teams from the Champions League group stage.[1]
Tiebreakers[edit]
The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams were equal on points on completion of the group matches, the following criteria were applied to determine the rankings:[1]
- higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
- superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
- higher number of goals scored in the group matches played among the teams in question;
- higher number of goals scored away from home in the group matches played among the teams in question;
- If, after applying criteria 1 to 4 to several teams, two or more teams still have an equal ranking, criteria 1 to 4 are reapplied exclusively to the matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure does not lead to a decision, criteria 6 to 8 apply;
- superior goal difference from all group matches played;
- higher number of goals scored from all group matches played;
- higher number of coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons.
Groups[edit]
The matchdays were 18 September, 2 October, 23 October (one home match of Metalist Kharkiv played on 22 October), 6 November, 27 November, and 11 December 2014.[7] The match kickoff times were 19:00 and 21:05 CEST/CET, except for matches in Russia and Azerbaijan and one home match each of Dnipro Dnipropetrovsk and Metalist Kharkiv which were 18:00 CEST/CET, and two home matches of Dynamo Moscow which were 17:00 CEST/CET. Times up to 25 October 2014 (matchdays 1–3) were CEST (UTC+2), thereafter (matchdays 4–6) times were CET (UTC+1).
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Borussia Mönchengladbach | 6 | 3 | 3 | 0 | 14 | 4 | +10 | 12 | Advance to knockout phase |
2 | Villarreal | 6 | 3 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 11 | |
3 | Zürich | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 14 | −4 | 7 | |
4 | Apollon Limassol | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 18 | −14 | 3 |
Borussia Mönchengladbach | 1–1 | Villarreal |
---|---|---|
Herrmann 21' | Report | Uche 68' |
Zürich | 1–1 | Borussia Mönchengladbach |
---|---|---|
Etoundi 23' | Report | Nordtveit 25' |
Villarreal | 4–0 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Gerard 9', 82' Espinosa 44', 51' | Report |
Villarreal | 4–1 | Zürich |
---|---|---|
Cani 6' Vietto 57' Bruno 60' G. dos Santos 78' | Report | Schönbächler 43' |
Borussia Mönchengladbach | 5–0 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Traoré 11', 67' Hrgota 56' Herrmann 83' Angelis 90+1' (o.g.) | Report |
Apollon Limassol | 0–2 | Borussia Mönchengladbach |
---|---|---|
Report | Raffael 56' Herrmann 90+5' |
Villarreal | 2–2 | Borussia Mönchengladbach |
---|---|---|
Vietto 26' Cheryshev 63' | Report | Raffael 55' Xhaka 67' |
Borussia Mönchengladbach | 3–0 | Zürich |
---|---|---|
Herrmann 31' Hrgota 59', 64' | Report |
Apollon Limassol | 0–2 | Villarreal |
---|---|---|
Report | Gerard 35' Vietto 40' |
- Notes
- ^ a b c Apollon Limassol played their home matches at GSP Stadium, Nicosia instead of their regular stadium, Tsirion Stadium, Limassol.
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Club Brugge | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | Advance to knockout phase |
2 | Torino | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 3 | +6 | 11 | |
3 | HJK | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 11 | −6 | 6 | |
4 | Copenhagen | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | −8 | 4 |
Club Brugge | 0–0 | Torino |
---|---|---|
Report |
Copenhagen | 2–0 | HJK |
---|---|---|
N. Jørgensen 68', 81' | Report |
Torino | 1–0 | Copenhagen |
---|---|---|
Quagliarella 90+4' (pen.) | Report |
Club Brugge | 1–1 | Copenhagen |
---|---|---|
Vázquez 90+2' | Report | Amartey 89' |
Copenhagen | 0–4 | Club Brugge |
---|---|---|
Report | Refaelov 7', 30', 36' Vormer 60' |
Torino | 0–0 | Club Brugge |
---|---|---|
Report |
Club Brugge | 2–1 | HJK |
---|---|---|
Felipe Gedoz 28' (pen.) Refaelov 88' | Report | Kandji 51' |
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beşiktaş | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 5 | +6 | 12 | Advance to knockout phase |
2 | Tottenham Hotspur | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 | 11 | |
3 | Asteras Tripoli | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 10 | −3 | 6 | |
4 | Partizan | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 9 | −8 | 2 |
Beşiktaş | 1–1 | Asteras Tripoli |
---|---|---|
Töre 33' | Report | Parra 88' |
Asteras Tripoli | 2–0 | Partizan |
---|---|---|
Usero 22' Parra 52' | Report |
Tottenham Hotspur | 5–1 | Asteras Tripoli |
---|---|---|
Kane 13', 74', 81' Lamela 30', 66' | Report | Barrales 89' |
Asteras Tripoli | 1–2 | Tottenham Hotspur |
---|---|---|
Barrales 90' (pen.) | Report | Townsend 36' (pen.) Kane 42' |
Tottenham Hotspur | 1–0 | Partizan |
---|---|---|
Stambouli 49' | Report |
Beşiktaş | 1–0 | Tottenham Hotspur |
---|---|---|
Tosun 59' | Report |
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Red Bull Salzburg | 6 | 5 | 1 | 0 | 21 | 8 | +13 | 16 | Advance to knockout phase |
2 | Celtic | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | −1 | 8 | |
3 | Dinamo Zagreb | 6 | 2 | 0 | 4 | 12 | 15 | −3 | 6 | |
4 | Astra Giurgiu | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 15 | −9 | 4 |
Dinamo Zagreb | 5–1 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Soudani 17', 24', 45+1' Henríquez 70' Ćorić 90+2' | Report | Chițu 82' |
Astra Giurgiu | 1–2 | Red Bull Salzburg |
---|---|---|
Seto 15' | Report | Kampl 36' Soriano 42' |
Celtic | 1–0 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Commons 6' | Report |
Red Bull Salzburg | 4–2 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Alan 14', 45', 52' Ramalho 49' | Report | Ademi 81' Henríquez 89' |
Astra Giurgiu | 1–1 | Celtic |
---|---|---|
William 79' | Report | Johansen 32' |
Dinamo Zagreb | 1–5 | Red Bull Salzburg |
---|---|---|
Henríquez 60' | Report | Soriano 40', 64', 85' Kampl 59' Bruno 72' |
Astra Giurgiu | 1–0 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Bukari 50' | Report |
Red Bull Salzburg | 5–1 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Sabitzer 9' Kampl 34', 90+2' Alan 46', 70' | Report | Florescu 51' |
Dinamo Zagreb | 4–3 | Celtic |
---|---|---|
Pjaca 14', 40', 50' Brozović 48' | Report | Commons 23' Šćepović 30' Pivarić 82' (o.g.) |
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Moscow | 6 | 6 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 18 | Advance to knockout phase |
2 | PSV Eindhoven | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | |
3 | Estoril | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 8 | −1 | 5 | |
4 | Panathinaikos | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 11 | −5 | 2 |
PSV Eindhoven | 1–0 | Estoril |
---|---|---|
De Jong 26' (pen.) | Report |
Panathinaikos | 1–2 | Dynamo Moscow |
---|---|---|
Dinas 63' | Report | Kokorin 40' Ionov 49' |
Dynamo Moscow | 1–0 | PSV Eindhoven |
---|---|---|
Zhirkov 90+3' | Report |
Estoril | 2–0 | Panathinaikos |
---|---|---|
Kléber 52' Amado 66' | Report |
PSV Eindhoven | 1–1 | Panathinaikos |
---|---|---|
Memphis 44' | Report | Karelis 87' |
Dynamo Moscow | 1–0 | Estoril |
---|---|---|
Kurányi 77' | Report |
Panathinaikos | 2–3 | PSV Eindhoven |
---|---|---|
Ajagun 11' Petrić 43' | Report | Memphis 27' De Jong 65' Wijnaldum 78' |
Dynamo Moscow | 2–1 | Panathinaikos |
---|---|---|
Triantafyllopoulos 55' (o.g.) Ionov 61' | Report | Berg 14' |
The match was abandoned at half-time due to heavy rainfall, and was resumed on 28 November 2014, 17:00, from the point of abandonment.[39]
PSV Eindhoven | 0–1 | Dynamo Moscow |
---|---|---|
Report | Ionov 90' |
Panathinaikos | 1–1 | Estoril |
---|---|---|
Karelis 55' | Report | Kléber 87' |
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Internazionale | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2 | +4 | 12 | Advance to knockout phase |
2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | −1 | 7 | |
3 | Qarabağ | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | −2 | 6 | |
4 | Saint-Étienne | 6 | 0 | 5 | 1 | 2 | 3 | −1 | 5 |
Internazionale | 2–0 | Qarabağ |
---|---|---|
D'Ambrosio 18' Icardi 85' | Report |
Dnipro Dnipropetrovsk | 0–1 | Qarabağ |
---|---|---|
Report | Muarem 21' |
Qarabağ | 1–2 | Dnipro Dnipropetrovsk |
---|---|---|
George 36' | Report | Kalinić 15', 73' |
Saint-Étienne | 1–1 | Internazionale |
---|---|---|
Bayal Sall 50' | Report | Dodô 33' |
Internazionale | 2–1 | Dnipro Dnipropetrovsk |
---|---|---|
Kuzmanović 30' Osvaldo 50' | Report | Rotan 16' |
Saint-Étienne | 1–1 | Qarabağ |
---|---|---|
Van Wolfswinkel 21' | Report | Nadirov 15' |
Qarabağ | 0–0 | Internazionale |
---|---|---|
Report |
- Notes
- ^ a b c Dnipro Dnipropetrovsk played their home matches at Olympic Stadium, Kyiv instead of their regular stadium, Dnipro-Arena, Dnipropetrovsk, due to the pro-Russian unrest in Ukraine.
Group G[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Feyenoord | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 12 | Advance to knockout phase |
2 | Sevilla | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 11 | |
3 | Rijeka | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | −1 | 7 | |
4 | Standard Liège | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | −6 | 4 |
Standard Liège | 2–0 | Rijeka |
---|---|---|
Ciman 74' Araújo 87' | Report |
Sevilla | 2–0 | Feyenoord |
---|---|---|
Krychowiak 8' Mbia 31' | Report |
Group H[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Everton | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 3 | +7 | 11 | Advance to knockout phase |
2 | Wolfsburg | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 10 | |
3 | Krasnodar | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 12 | −5 | 6 | |
4 | Lille | 6 | 0 | 4 | 2 | 3 | 9 | −6 | 4 |
Everton | 4–1 | Wolfsburg |
---|---|---|
Rodriguez 15' (o.g.) Coleman 45+1' Baines 47' (pen.) Mirallas 89' | Report | Rodriguez 90+4' |
Krasnodar | 2–4 | Wolfsburg |
---|---|---|
Granqvist 51' (pen.) Wánderson 86' | Report | Granqvist 37' (o.g.) De Bruyne 46', 80' Luiz Gustavo 64' |