2017 FIFA U-20 World Cup
From Wikipedia the free encyclopedia
2017년 FIFA U-20 월드컵 | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | South Korea |
Dates | 20 May – 11 June |
Teams | 24 (from 6 confederations) |
Venue(s) | 6 (in 6 host cities) |
Final positions | |
Champions | England (1st title) |
Runners-up | Venezuela |
Third place | Italy |
Fourth place | Uruguay |
Tournament statistics | |
Matches played | 52 |
Goals scored | 140 (2.69 per match) |
Attendance | 410,795 (7,900 per match) |
Top scorer(s) | Riccardo Orsolini (5 goals)[1] |
Best player(s) | Dominic Solanke[1] |
Best goalkeeper | Freddie Woodman[1] |
Fair play award | Mexico[1] |
The 2017 FIFA U-20 World Cup was the 21st edition of the FIFA U-20 World Cup, the biennial international men's youth football championship contested by the under-20 national teams of the member associations of FIFA, since its inception in 1977 as the FIFA World Youth Championship. The tournament was hosted by South Korea from 20 May to 11 June 2017.[2]
Along with Japan and Mexico, South Korea became the third nation to have hosted all of FIFA men's international competitions, namely the 2002 FIFA World Cup, the 2001 FIFA Confederations Cup, and the 2007 FIFA U-17 World Cup.
The South Korean FA originally made a request to host the tournament outside the traditional June/July period, as it would clash with South Korea's rainy season, as well as any possible national team selection should they have qualified for the Confederations Cup.[3]
Serbia, the 2015 champions, were not able to defend their title as they failed to reach the final round of the UEFA qualifying tournament. In doing so, they became the fifth consecutive incumbent title holder to fail to qualify for the subsequent tournament. The official match ball used in the tournament was Adidas Krasava.
England won their first FIFA U-20 World Cup title after beating Venezuela 1–0 in the final via a goal from Dominic Calvert-Lewin.[4][5]
Host selection[edit]
Along with asking member associations whether it wished to host the Under 20, Under 17 or the Beach Soccer World Cup in 2017 (along with Women's Tournaments a year previous), a declaration of interest would need to have been sent by 15 May 2013.[6] A total of 12 countries submitted a bid to host the tournament by the May 2013 deadline:[7]
- Azerbaijan
- Bahrain
- England (later withdrew)[8]
- France
- Ireland
- Mexico
- Poland
- Saudi Arabia
- South Africa (later withdrew)[9]
- South Korea
- Tunisia
- Ukraine
The final decision on who would be hosts were made as part of FIFA's Executive Committee meetings in Brazil on 5 December 2013 with Korea Republic being awarded the hosting rights.[10]
Qualified teams[edit]
A total of 24 teams qualified for the final tournament. In addition to South Korea who qualified automatically as hosts, the other 23 teams qualified from six separate continental competitions. Starting from 2017, the Oceania Football Confederation received an additional slot (in total two), while UEFA will have five instead of six slots.[11]
- 1. ^ Teams that made their debut.
Venues[edit]
Cheonan, Daejeon, Incheon, Seogwipo, Jeonju and Suwon were the six cities chosen to host the competition from a shortlist of nine, with Seoul, Pohang, and Ulsan not chosen.[2][3]
Cheonan | Daejeon | Incheon | |
---|---|---|---|
Cheonan Stadium (Cheonan Sports Complex) | Daejeon World Cup Stadium | Incheon Football Stadium (Incheon Stadium) | |
Capacity: 25,814 | Capacity: 39,654 | Capacity: 19,649 | |
Seogwipo | Jeonju | Suwon | |
Jeju World Cup Stadium | Jeonju World Cup Stadium | Suwon World Cup Stadium | |
Capacity: 29,346 | Capacity: 41,785 | Capacity: 42,655 | |
Preparation[edit]
As part of preparations for the U-20 World Cup, the 2016 Suwon JS Cup, an international football friendly tournament, was held to prepare the host organisers.
Organization[edit]
The following were key milestones in the organization of the tournament:
- The match schedule was announced by FIFA on 23 November 2015.[12]
- Former South Korean internationals Ahn Jung-hwan and Park Ji-sung were appointed as the ambassadors of the tournament.[13]
- The official emblem, slogan ("Trigger the Fever") and look of the tournament were unveiled on 16 June 2016.[14]
- The official mascot, Chaormi, a young tiger, was unveiled on 25 August 2016.[15]
- Details of the volunteer programme, which was launched on 1 November 2016, was released on 18 October 2016.[16]
- The official posters were released on 27 October 2016.[17]
- Venue package tickets went on sale on 1 November 2016,[18] while general ticket sales began on 2 January 2017.[19] All-out ticket sales kicked off on 16 March 2017.[20]
- NCT Dream were appointed as Local Organising Committee ambassadors, and were also chosen to sing the official song of the tournament: "Trigger the Fever".[21]
Draw[edit]
The draw was held on 15 March 2017, 15:00 KST (UTC+9), at the Suwon Atrium in Suwon, South Korea.[22][23] Two Argentine players who have won the FIFA U-20 World Cup, Diego Maradona and Pablo Aimar, participated in the draw.[24] Minho Choi from the South Korean idol group SHINee also participated in the draw.[23]
The 24 teams were drawn into six groups of four teams, with hosts South Korea being automatically seeded into Pot 1 and assigned to the first position of group A. The rest of the teams were seeded into their respective pots based on their results in the last five FIFA U-20 World Cups (more recent tournaments weighted more heavily), as follows:[25]
- 2007 FIFA U-20 WC: 20% value of total points;
- 2009 FIFA U-20 WC: 40% value of total points;
- 2011 FIFA U-20 WC: 60% value of total points;
- 2013 FIFA U-20 WC: 80% value of total points;
- 2015 FIFA U-20 WC: 100% value of total points.
Furthermore, five bonus points were added to each of the 6 continental champions from the qualifying tournaments.
Pot | Team | Confederation | 2007 | 2009 | 2011 | 2013 | 2015 | BP | Total points | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pts | 20% | Pts | 40% | Pts | 60% | Pts | 80% | Pts 100% | ||||||
1 | South Korea (H) | AFC | Host nation, automatically assigned to Pot 1 | |||||||||||
Portugal | UEFA | 3 | 0.6 | DNQ | 14 | 8.4 | 7 | 5.6 | 13 | 27.6 | ||||
Uruguay | CONMEBOL | 4 | 0.8 | 7 | 2.8 | 2 | 1.2 | 14 | 11.2 | 5 | +5 | 26 | ||
France | UEFA | DNQ | DNQ | 12 | 7.2 | 14 | 11.2 | DNQ | +5 | 23.4 | ||||
United States | CONCACAF | 10 | 2 | 3 | 1.2 | DNQ | 1 | 0.8 | 10 | +5 | 19 | |||
Germany | UEFA | DNQ | 10 | 4 | DNQ | DNQ | 13 | 17 | ||||||
2 | Mexico | CONCACAF | 12 | 2.4 | DNQ | 11 | 6.6 | 3 | 2.4 | 3 | 14.4 | |||
Argentina | CONMEBOL | 19 | 3.8 | DNQ | 11 | 6.6 | DNQ | 2 | 12.4 | |||||
New Zealand | OFC | 0 | 0 | DNQ | 2 | 1.2 | 0 | 0 | 4 | +5 | 10.2 | |||
Senegal | CAF | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | 8 | 8 | |||||||
Japan | AFC | 8 | 1.6 | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | +5 | 6.6 | |||||
Costa Rica | CONCACAF | 3 | 0.6 | 10 | 4 | 3 | 1.8 | DNQ | DNQ | 6.4 | ||||
3 | Zambia | CAF | 4 | 0.8 | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | +5 | 5.8 | ||||
Honduras | CONCACAF | DNQ | 3 | 1.2 | DNQ | DNQ | 3 | 4.2 | ||||||
England | UEFA | DNQ | 1 | 0.4 | 3 | 1.8 | 2 | 1.6 | DNQ | 3.8 | ||||
Saudi Arabia | AFC | DNQ | DNQ | 6 | 3.6 | DNQ | DNQ | 3.6 | ||||||
Italy | UEFA | DNQ | 7 | 2.8 | DNQ | DNQ | DNQ | 2.8 | ||||||
Venezuela | CONMEBOL | DNQ | 6 | 2.4 | DNQ | DNQ | DNQ | 2.4 | ||||||
4 | Ecuador | CONMEBOL | DNQ | DNQ | 4 | 2.4 | DNQ | DNQ | 2.4 | |||||
South Africa | CAF | DNQ | 4 | 1.6 | DNQ | DNQ | DNQ | 1.6 | ||||||
Iran | AFC | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | 0 | |||||||
Vietnam | AFC | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | 0 | |||||||
Guinea | CAF | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | 0 | |||||||
Vanuatu | OFC | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | DNQ | 0 |
The draw started with the hosts South Korea being "drawn" to A1. Teams from Pot 1 were drawn first, followed by Pot 2, Pot 3, and finally Pot 4, with each team also drawn to one of the positions within their group. Teams from the same confederation could not be drawn against each other for the group stage.[25]
The draw resulted in the following groups:[23]
|
|
|
|
|
|
Match officials[edit]
A total of 22 refereeing trios (a referee and two assistant referees), 5 support referees and 21 video assistant referees were appointed for the tournament.[26][27] This was the first FIFA underage tournament which uses the video assistant referee.[28]
Confederation | Referee | Assistant referees | Support referee | Video assistant referees |
---|---|---|---|---|
AFC | Abdulrahman Al-Jassim | Taleb Al-Marri Saud Al-Maqaleh | Ahmed Al-Kaf | Muhammad Taqi Aljaafari Ryuji Sato Nawaf Shukralla |
Abdulla Hassan Mohamed | Mohamed Al-Hammadi Hasan Al-Mahri | |||
Kim Jong-hyeok | Yoon Kwang-yeol Kim Young-ha | |||
CAF | Sidi Alioum | Evarist Menkouande Elvis Noupue | Bamlak Tessema Weyesa | Mehdi Abid Charef Malang Diedhiou Eric Otogo-Castane |
Gehad Grisha | Redouane Achik Waleed Ahmed | |||
Janny Sikazwe | Jerson dos Santos Zakhele Siwela | |||
CONCACAF | Joel Aguilar | Juan Zumba William Torres | Yadel Martínez | Roberto García Ricardo Montero John Pitti |
Walter López | Gerson López Hermenerito Leal | |||
César Ramos | Marvin Torrentera Miguel Hernández | |||
CONMEBOL | Julio Bascuñán | Carlos Astroza Christian Schiemann | Mario Díaz de Vivar | José Argote Wilton Sampaio Gery Vargas Mauro Vigliano |
Andrés Cunha | Nicolás Taran Mauricio Espinosa | |||
Diego Haro | Jonny Bossio Raúl López | |||
Roddy Zambrano | Christian Lescano Byron Romero | |||
OFC | Matt Conger | Simon Lount Tevita Makasini | — | Nick Waldron |
Norbert Hauata | Philippe Revel Bertrand Brial | |||
UEFA | Cüneyt Çakır | Bahattin Duran Tarık Ongun | Ivan Kružliak | William Collum Pavel Královec Danny Makkelie Svein Oddvar Moen Daniele Orsato Anastasios Sidiropoulos Felix Zwayer |
Jonas Eriksson | Mathias Klasenius Daniel Wärnmark | |||
Sergei Karasev | Anton Averyanov Tikhon Kalugin | |||
Viktor Kassai | György Ring Vencel Tóth | |||
Björn Kuipers | Sander van Roekel Erwin Zeinstra | |||
Szymon Marciniak | Paweł Sokolnicki Tomasz Listkiewicz | |||
Antonio Mateu Lahoz | Pau Cebrián Devis Roberto Díaz Pérez |
Squads[edit]
Each team had to name a preliminary squad of 35 players. From the preliminary squad, the team had to name a final squad of 21 players (three of whom must be goalkeepers) by the FIFA deadline. Players in the final squad could be replaced due to serious injury up to 24 hours prior to kickoff of the team's first match.[29] The squads were announced by FIFA on 11 May 2017.[30][31]
Group stage[edit]
The top two teams of each group and the four best third-placed teams advanced to the round of 16.
All times are local, KST (UTC+9).[32]
Tiebreakers[edit]
The rankings of teams in each group were determined as follows (regulations Article 17.7):[29]
- points obtained in all group matches;
- goal difference in all group matches;
- number of goals scored in all group matches;
If two or more teams were equal on the basis of the above three criteria, their rankings were determined by:
- points obtained in the group matches between the teams concerned;
- goal difference in the group matches between the teams concerned;
- number of goals scored in the group matches between the teams concerned;
- fair play points:
- first yellow card: minus 1 point;
- indirect red card (second yellow card): minus 3 points;
- direct red card: minus 4 points;
- yellow card and direct red card: minus 5 points;
- drawing of lots by the FIFA Organising Committee.
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | Knockout stage |
2 | South Korea (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | |
3 | Argentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 3 | |
4 | Guinea | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 9 | −8 | 1 |
Argentina | 0–3 | England |
---|---|---|
Report | Calvert-Lewin 38' Armstrong 52' Solanke 90+3' (pen.) |
South Korea | 3–0 | Guinea |
---|---|---|
Lee Seung-woo 36' Lim Min-hyeok 76' Paik Seung-ho 81' | Report |
South Korea | 2–1 | Argentina |
---|---|---|
Lee Seung-woo 18' Paik Seung-ho 42' (pen.) | Report | Torres 50' |
England | 1–0 | South Korea |
---|---|---|
Dowell 56' | Report |
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Venezuela | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | Knockout stage |
2 | Mexico | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
3 | Germany | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
4 | Vanuatu | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 13 | −9 | 0 |
Venezuela | 7–0 | Vanuatu |
---|---|---|
Velásquez 30' Córdova 42', 73' Peñaranda 46' Faríñez 56' (pen.) Hurtado 82' Sosa 89' | Report |
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zambia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | Knockout stage |
2 | Portugal | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | Costa Rica | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Iran | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 | 3 |
Iran | 1–0 | Costa Rica |
---|---|---|
Mehdikhani 81' | Report |
Costa Rica | 1–0 | Zambia |
---|---|---|
Daly 15' | Report |
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uruguay | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Knockout stage |
2 | Italy | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | |
3 | Japan | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 4 | |
4 | South Africa | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 |
Uruguay | 2–0 | Japan |
---|---|---|
Schiappacasse 38' Olivera 90+1' | Report |
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 | Knockout stage |
2 | New Zealand | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
3 | Honduras | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 | |
4 | Vietnam | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 | −6 | 1 |
Vietnam | 0–0 | New Zealand |
---|---|---|
Report |
New Zealand | 0–2 | France |
---|---|---|
Report | Saint-Maximin 22', 37' |
Honduras | 2–0 | Vietnam |
---|---|---|
Cruz 76' Álvarez 90+3' | Report |
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | Knockout stage |
2 | Senegal | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 4 | |
3 | Saudi Arabia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
4 | Ecuador | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | −1 | 2 |
Ecuador | 3–3 | United States |
---|---|---|
Lino 5' Cabezas 7', 64' | Report | Sargent 36', 54' De la Torre 90+4' |
Saudi Arabia | 0–2 | Senegal |
---|---|---|
Report | Niane 13' Diagne 15' |
Ecuador | 1–2 | Saudi Arabia |
---|---|---|
Caicedo 89' | Report | Al-Yami 7', 84' |
Senegal | 0–1 | United States |
---|---|---|
Report | Sargent 34' |
United States | 1–1 | Saudi Arabia |
---|---|---|
Lennon 40' | Report | Al-Amri 74' |
Ranking of third-placed teams[edit]
The four best teams among those ranked third are determined as follows (regulations Article 17.8):[29]
- points obtained in all group matches;
- goal difference in all group matches;
- number of goals scored in all group matches;
- fair play points;
- drawing of lots by the FIFA Organizing Committee.
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | C | Costa Rica | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | Advance to knockout stage |
2 | D | Japan | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 4 | |
3 | B | Germany | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4[a] | |
4 | F | Saudi Arabia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4[a] | |
5 | A | Argentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 3 | |
6 | E | Honduras | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Notes:
Knockout stage[edit]
In the knockout stage, if a match was level at the end of normal playing time, extra time was played (two periods of 15 minutes each) and followed, if necessary, by a penalty shoot-out to determine the winner. However, for the third place match, no extra time was played and the winner was determined by kicks from the penalty mark.[29]
In the round of 16, the four third-placed teams were matched with the winners of groups A, B, C, and D. The specific match-ups involving the third-placed teams depend on which four third-placed teams qualified for the round of 16:[29]
Third-placed teams qualify from groups | 1A vs | 1B vs | 1C vs | 1D vs | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | B | C | D | 3C | 3D | 3A | 3B | |||
A | B | C | E | 3C | 3A | 3B | 3E | |||
A | B | C | F | 3C | 3A | 3B | 3F | |||
A | B | D | E | 3D | 3A | 3B | 3E | |||
A | B | D | F | 3D | 3A | 3B | 3F | |||
A | B | E | F | 3E | 3A | 3B | 3F | |||
A | C | D | E | 3C | 3D | 3A | 3E | |||
A | C | D | F | 3C | 3D | 3A | 3F | |||
A | C | E | F | 3C | 3A | 3F | 3E | |||
A | D | E | F | 3D | 3A | 3F | 3E | |||
B | C | D | E | 3C | 3D | 3B | 3E | |||
B | C | D | F | 3C | 3D | 3B | 3F | |||
B | C | E | F | 3E | 3C | 3B | 3F | |||
B | D | E | F | 3E | 3D | 3B | 3F | |||
C | D | E | F | 3C | 3D | 3F | 3E |
Bracket[edit]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||
30 May — Cheonan | ||||||||||||||
South Korea | 1 | |||||||||||||
4 June — Daejeon | ||||||||||||||
Portugal | 3 | |||||||||||||
Portugal | 2 (4) | |||||||||||||
31 May — Suwon | ||||||||||||||
Uruguay (p) | 2 (5) | |||||||||||||
Uruguay | 1 | |||||||||||||
8 June — Daejeon | ||||||||||||||
Saudi Arabia | 0 | |||||||||||||
Uruguay | 1 (3) | |||||||||||||
30 May — Daejeon | ||||||||||||||
Venezuela (p) | 1 (4) | |||||||||||||
Venezuela (a.e.t.) | 1 | |||||||||||||
4 June — Jeonju | ||||||||||||||
Japan | 0 | |||||||||||||
Venezuela (a.e.t.) | 2 | |||||||||||||
1 June — Incheon | ||||||||||||||
United States | 1 | |||||||||||||
United States | 6 | |||||||||||||
11 June — Suwon | ||||||||||||||
New Zealand | 0 | |||||||||||||
Venezuela | 0 | |||||||||||||
1 June — Cheonan | ||||||||||||||
England | 1 | |||||||||||||
France | 1 | |||||||||||||
5 June — Suwon | ||||||||||||||
Italy | 2 | |||||||||||||
Italy (a.e.t.) | 3 | |||||||||||||
31 May — Seogwipo | ||||||||||||||
Zambia | 2 | |||||||||||||
Zambia (a.e.t.) | 4 | |||||||||||||
8 June — Jeonju | ||||||||||||||
Germany | 3 | |||||||||||||
Italy | 1 | |||||||||||||
1 June — Incheon | ||||||||||||||
England | 3 | Third place play-off | ||||||||||||
Mexico | 1 | |||||||||||||
5 June — Cheonan | 11 June — Suwon | |||||||||||||
Senegal | 0 | |||||||||||||
Mexico | 0 | Uruguay | 0 (1) | |||||||||||
31 May — Jeonju | ||||||||||||||
England | 1 | Italy (p) | 0 (4) | |||||||||||
England | 2 | |||||||||||||
Costa Rica | 1 | |||||||||||||
Round of 16[edit]
South Korea | 1–3 | Portugal |
---|---|---|
Lee Sang-heon 81' | Report | Xadas 10', 69' Bruno Costa 27' |
Uruguay | 1–0 | Saudi Arabia |
---|---|---|
De La Cruz 50' (pen.) | Report |
England | 2–1 | Costa Rica |
---|---|---|
Lookman 35', 63' | Report | Leal 89' |
Zambia | 4–3 (a.e.t.) | Germany |
---|---|---|
E. Banda 50' F. Sakala 68' Mwepu 86' Mayembe 107' | Report | Ochs 37' Serdar 89' Arweiler 90+4' |
United States | 6–0 | New Zealand |
---|---|---|
Sargent 32' Ebobisse 64' Lennon 65' Glad 76' Trusty 84' Kunga 90+3' | Report |
Quarter-finals[edit]
Portugal | 2–2 (a.e.t.) | Uruguay |
---|---|---|
Silva 1' Gonçalves 41' | Report | Bueno 16' Valverde 50' (pen.) |
Penalties | ||
R. Dias Dalot Xadas Gedson Pêpê Gomes A. Ribeiro | 4–5 | Valverde Rodríguez Canobbio Ardaiz Amaral Viña Bueno |
Mexico | 0–1 | England |
---|---|---|
Report | Solanke 47' |
Semi-finals[edit]
Uruguay | 1–1 (a.e.t.) | Venezuela |
---|---|---|
De La Cruz 49' (pen.) | Report | Sosa 90+1' |
Penalties | ||
Valverde Rodríguez Canobbio Bentancur De La Cruz | 3–4 | Peñaranda Sosa R. Hernández Soteldo Herrera |