Week of | Tournament | Winner | Runners-up | Semifinalists | Quarterfinalists |
February 3 | Argentina F2 Futures[24] Arroyito, Argentina Clay $10,000 | Patricio Heras 6–2, 7–6 (7–3) | Bastian Knittel | Federico Coria Bruno Sant'Anna | Ryūsei Makiguchi Pablo Galdón Pedro Cachin André Miele |
Cancelled due to rain |
Egypt F4 Futures[25] Sharm El Sheikh, Egypt Clay $10,000 | Stefano Travaglia 6–2, 6–4 | José Pereira | Gianluca Naso Enrico Burzi | Arsenije Zlatanović Ivan Nedelko Ronald Slobodchikov Vasco Mensurado |
Jessy Kalambay Issam Al Tawil 3–6, 6–0, [10–6] | Enrico Burzi Filippo Leonardi |
Great Britain F4 Futures[26] Wirral, United Kingdom Hard (indoor) $10,000 | Tom Fraquharson 6–3, 7–5 | Daniel Smethurst | Luke Bambridge George Coupland | Edward Corrie Nicolas Rosenzweig George Morgan David Rice |
Edward Corrie Daniel Smethurst 5–7, 7–6(8–6), [10–6] | Luke Bambridge Ross Hutchins |
Portugal F1 Futures[27] Vale do Lobo, Portugal Hard $10,000 | Oliver Golding 6–1, 6–3 | Stanislav Vovk | João Domingues Iván Arenas Gualda | Yannik Reuter Javier Pulgar García David Pérez Sanz Carlos Gómez Herrera |
Iván Arenas Gualda David Pérez Sanz 2–6, 7–6(7–3), [11–9] | Juan Samuel Arauzo Martínez Jaime Pulgar García |
Spain F1 Futures[28] Peguera, Spain Clay $10,000 | Jason Kubler 6–4, 6–4 | Peter Heller | Marc Giner Roberto Carballés Baena | Marcos Giraldi Requena Pol Toledo Bagué Eduard Esteve Lobato Ivan Gakhov |
Pedro Martínez Jaume Munar 6–1, 6–1 | Roberto Carballés Baena Oriol Roca Batalla |
Turkey F2 Futures[29] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Artem Smirnov 6–4, 7–6(7–5) | Pietro Licciardi | Aleksandr Lobkov Teodor-Dacian Crăciun | Aldin Šetkić Marco Bortolotti Steven Moneke Carlos Boluda Purkiss |
Cem İlkel Anıl Yüksel 6–0, 7–6(7–3) | Carlos Boluda Purkiss Roberto Ortega Olmedo |
February 10 | Croatia F1 Futures[30] Zagreb, Croatia Hard (indoor) $15,000 | Kyle Edmund 6–2, 7–5 | Filip Veger | Uladzimir Ignatik Peter Torebko | Dino Marcan Maxim Dubarenco Tihomir Grozdanov Borna Ćorić |
Tomislav Brkić Janez Semrajc 7–6(7–3), 7–6(9–7) | Dino Marcan Antonio Šančić |
Argentina F3 Futures[31] Villa Allende, Argentina Clay $10,000 | Gabriel Alejandro Hidalgo 6–1, 6–7(1–7), 6–1 | Pedro Cachin | Juan Chavarriaga Valentin Florez | Pablo Galdón Joaquín Jesús Monteferrario Martín Cuevas Bruno Sant'Anna |
Tiago Fernandes Bruno Sant'Anna 7–5, 6–1 | Valentin Florez Patricio Heras |
Egypt F5 Futures[32] Sharm El Sheikh, Egypt Clay $10,000 | Dennis Novak 7–6(7–5) 6–1 | Matteo Marrai | Henrik Sillanpää Alberto Brizzi | Kevin Kaczynski Alexandros Jakupovic Bastian Trinker Daniel Uhlig |
Lukáš Maršoun Libor Salaba 7–6(7–4), 4–6, [12–10] | Filippo Leonardi Cristian Rodríguez |
Guatemala F1 Futures[33] Guatemala City, Guatemala Hard $10,000 | Enrique López Pérez 6–3, 0–6, 6–4 | Christopher Díaz Figueroa | Jesús Bandrés Emilio Gómez | Fabiano de Paula Michael Quintero Rodrigo Sánchez Marcelo Arévalo |
Marcelo Arévalo Christopher Díaz Figueroa 6–3, 7–6(7–5) | Emilio Gómez Luis David Martínez |
Italy F1 Futures[34] Sondrio, Italy Hard (indoor) $10,000 | Luca Vanni 6–2, 7–5 | Moritz Baumann | Rémi Boutillier Nikola Ćaćić | Pietro Rondoni Denis Bejtulahi Florian Fallert Roman Jebavý |
Roman Jebavý Robin Staněk 3–6, 7–5, [10–7] | Nikola Ćaćić Ilija Vučić |
Portugal F2 Futures[35] Loulé, Portugal Hard $10,000 | Stanislav Vovk 7–6(7–3), 7–6(7–2) | Juan Samuel Arauzo Martínez | Oliver Golding Javier Pulgar García | Yannik Reuter Miliaan Niesten David Pérez Sanz Julien Cagnina |
Cancelled due to rain |
Spain F2 Futures[36] Peguera, Spain Clay $10,000 | Oriol Roca Batalla 2–6, 6–3, 6–3 | Jason Kubler | Markus Eriksson Marc Giner | Laurent Lokoli Johan Tatlot Milos Sekulic Eduard Esteve Lobato |
Jason Kubler Pol Toledo Bagué 6–1, 6–3 | Oriol Roca Batalla Jean-Marc Werner |
Thailand F1 Futures[37] Nonthaburi, Thailand Hard $10,000 | Chung Hyeon 6–2, 7–6(7–4) | Nam Ji-sung | Gong Maoxin Grégoire Barrère | Hiroki Kondo Marcus Willis Yuichi Ito Arata Onozawa |
Yuichi Ito Hiroki Kondo 6–4, 6–7(4–7), [10–7] | Lewis Burton Marcus Willis |
Turkey F3 Futures[38] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Artem Smirnov 7–6(7–4), 1–6, 6–4 | Jozef Kovalík | Tucker Vorster Aleksandr Lobkov | Barış Ergüden Hiroyasu Ehara Richard Gabb Nikola Milojević |
Artem Smirnov Volodymyr Uzhylovskyi 6–7(4–7), 6–2, [10–2] | Carlos Boluda Purkiss Adam Sanjurjo Hermida |
USA F5 Futures[39] Sunrise, United States Clay $10,000 | Yoshihito Nishioka 6–2, 6–3 | Tiago Lopes | Cătălin-Ionuț Gârd Arthur De Greef | Costin Pavăl Pedro Sakamoto Gregory Ouellette Leonardo Tavares |
Daniel Garza Hans Hach Verdugo 7–6(7–4), 6–4 | Marc Rath Nicolas Reissig |
February 17 | Australia F1 Futures[40] Happy Valley, Australia Hard $15,000 | Jarmere Jenkins 6–2, 6–3 | Luke Saville | Jordan Thompson Yasutaka Uchiyama | Alex Bolt Jake Eames Matthew Barton Dane Propoggia |
Marcus Daniell Dane Propoggia 6–3, 6–2 | Takuto Niki Yasutaka Uchiyama |
Croatia F2 Futures[41] Zagreb, Croatia Hard (indoor) $15,000 | Uladzimir Ignatik 5–7, 6–3, 6–3 | Nikola Mektić | Jonathan Eysseric Borna Ćorić | Filip Veger Peter Torebko Maxim Dubarenco Toni Androić |
Toni Androić Nikola Mektić 6–3, 7–5 | Marek Michalička Dominik Süč |
Russia F1 Futures[42] Moscow, Russia Hard (indoor) $15,000 | Anton Zaitsev 4–6, 7–6(12–10), 7–6(7–4) | Michal Schmid | Andrei Vasilevski Alessandro Bega | Marat Deviatiarov Vadim Alekseenko Yaraslav Shyla Vladyslav Manafov |
Yaraslav Shyla Andrei Vasilevski 7–5, 4–6, [10–8] | Anton Galkin Ilya Lebedev |
Egypt F6 Futures[43] Sharm El Sheikh, Egypt Clay | Dennis Novak 6–4, 6–4 | Marc Giner | Yassine Idmbarek Nikola Ćirić | David Fleming Bastian Trinker Libor Salaba Alberto Brizzi |
Nikola Ćirić Alexandros Jakupovic 6–3, 6–3 | Riccardo Bonadio Antonio Mastrelia |
El Salvador F1 Futures[44] Santa Tecla, El Salvador Clay $10,000 | Éric Prodon 5–7, 6–1, 6–2 | Michael Quintero | Enrique López Pérez Marcelo Arévalo | Ryotaro Matsumura Pedro Bernardi Fabiano de Paula Rodrigo Senattore |
Mateo Nicolas Martínez Rodrigo Sánchez 3–6, 7–6(7–4), [13–11] | Marcelo Arévalo Enrique López Pérez |
Great Britain F5 Futures[45] Nottingham, United Kingdom Hard (indoor) $10,000 | Daniel Smethurst 6–3, 6–2 | Edward Corrie | Micke Kontinen Luke Bambridge | Neil Pauffley Liam Broady Ashley Hewitt Isak Arvidsson |
Rémi Boutillier Quentin Halys 6–2, 0–6, [10–8] | Liam Broady James Cluskey |
Italy F2 Futures[46] Rovereto, Italy Carpet (indoor) $10,000 | Luca Vanni 6–3, 6–3 | Stefano Napolitano | Błażej Koniusz Maximilian Marterer | Moritz Baumann Denis Bejtulahi Roman Jebavý Riccardo Sinicropi |
Marco Crugnola Luca Vanni 6–4, 6–4 | Fabrice Martin Hugo Nys |
Portugal F3 Futures[47] Faro, Portugal Hard $10,000 | Andrés Artuñedo 6–4, 6–2 | Tristan Lamasine | Adam Pavlásek Frederico Ferreira Silva | Romain Barbosa Sami Reinwein Julien Cagnina Maxime Janvier |
Frederico Gil Frederico Ferreira Silva 6–1, 6–4 | Juan Samuel Arauzo Martínez Jaime Pulgar García |
Spain F3 Futures[48] Murcia, Spain Clay $10,000 | Markus Eriksson 7–6(7–2), 3–6, 7–5 | Roberto Carballés Baena | Kristijan Mesaroš José Checa Calvo | Jason Kubler Juan Lizariturry Albert Alcaraz Ivorra Marcos Giraldi Requena |
Markus Eriksson Milos Sekulic 6–0, 7–6(7–5) | Sergio Gutiérrez Ferrol David Vega Hernández |
Thailand F2 Futures[49] Nonthaburi, Thailand Hard $10,000 | Alexis Musialek Walkover | Danai Udomchoke | Michael Lammer Lewis Burton | Grégoire Barrère Marcus Willis Maxime Forcin Kittipong Wachiramanowong |
Chung Hyeon Nam Ji-sung 6–4, 6–7(4–7), [10–7] | Lewis Burton Marcus Willis |
Turkey F4 Futures[50] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Kimmer Coppejans 7–5, 6–2 | Enzo Couacaud | Hiroyasu Ehara Jozef Kovalík | Richard Gabb Artem Smirnov Pietro Licciardi Julien Demois |
Romain Arneodo Enzo Couacaud 6–3, 6–0 | Richard Gabb Jonny O'Mara |
USA F6 Futures[51] Boynton Beach, United States Clay $10,000 | Yannick Maden 7–6(7–5), 6–1 | Eric Quigley | Tiago Lopes Dennis Nevolo | Bastián Malla Christian Lindell Darian King Cătălin-Ionuț Gârd |
Collin Altamirano Deiton Baughman 6–4, 6–4 | Daniel Garza Darian King |
February 24 | Australia F2 Futures[52] Port Pirie, Australia Hard $15,000 | Luke Saville 6–2, 3–1 ret. | Jordan Thompson | Alex Bolt Yasutaka Uchiyama | Christopher O'Connell Andrew Whittington Jacob Grills Ryan Agar |
Maverick Banes Gavin van Peperzeel 6–3, 6–3 | Bradley Mousley Jordan Thompson |
France F4 Futures[53] Lille, France Hard (indoor) $15,000 | Yannick Mertens 6–2, 6–1 | Mathieu Rodrigues | Iván Arenas Gualda Jonathan Eysseric | Hugo Nys Constant Lestienne Olivier Rochus Sadio Doumbia |
Maxime Authom Jonathan Eysseric 6–4, 6–3 | Juan Samuel Arauzo Martínez Iván Arenas Gualda |
Italy F3 Futures[54] Trento, Italy Hard (indoor) $15,000 | Nikola Mektić 6–3, 5–7, 6–1 | Roman Jebavý | Moritz Baumann Riccardo Bellotti | Andrea Basso Matteo Trevisan Filippo Leonardi Marek Michalička |
Kevin Krawietz Fabrice Martin 6–3, 6–1 | Błażej Koniusz Matteo Volante |
Russia F2 Futures[55] Yoshkar-Ola, Russia Hard (indoor) $15,000 | Denys Molchanov 6–4, 6–0 | Mikhail Biryukov | Aslan Karatsev Siarhei Betau | Stanislav Vovk Denis Matsukevich Dzmitry Zhyrmont Aliaksandr Bury |
Mikhail Biryukov Denys Molchanov 7–6(7–5), 6–7(9–11), [10–5] | Denis Matsukevich Stanislav Vovk |
Egypt F7 Futures[56] Sharm El Sheikh, Egypt Clay $10,000 | Hans Podlipnik Castillo 6–3, 4–6, 6–4 | Steven Moneke | Marc Giner Mazen Osama | Alexandros Jakupovic Karim-Mohamed Maamoun Ivan Nedelko Alberto Brizzi |
Karim-Mohamed Maamoun Cristian Rodríguez 6–3, 6–3 | Alex Blumenberg Lucas Meirelles Guitarrari |
Great Britain F6 Futures[57] Shrewsbury, United Kingdom Hard (indoor) $10,000 | Isak Arvidsson 6–3, 7–5 | Micke Kontinen | Gleb Sakharov Joshua Milton | Daniel Cox Elias Ymer Liam Broady Ashley Hewitt |
Luke Bambridge Toby Martin 6–3, 6–4 | Isak Arvidsson Micke Kontinen |
India F1 Futures[58] Chandigarh, India Hard $10,000 | Antal van der Duim 7–5, 6–3 | Vishnu Vardhan | N. Sriram Balaji Sanam Singh | Ronit Singh Bisht Ko Suzuki Ramkumar Ramanathan Mathias Bourgue |
N. Sriram Balaji Ranjeet Virali-Murugesan 6–4, 6–4 | Vivek Shokeen Sanam Singh |
Iran F1 Futures[59] Kish, Iran Hard $10,000 | Victor Crivoi 7–6(8–6), 7–6(7–5) | Toni Androić | Michael Linzer Patrick Ciorcilă | Wesley Koolhof Thales Turini Vadim Alekseenko Peđa Krstin |
Caio Silva Thales Turini 7–6(7–3), 6–1 | Stephan Fransen Wesley Koolhof |
Kazakhstan F1 Futures[60] Aktobe, Kazakhstan Hard (indoor) $10,000 | Alexey Vatutin 6–7(4–7), 6–4, 6–3 | Evgeny Korolev | Adrian Sikora Andrey Rublev | Denis Yevseyev Vitaliy Kachanovskiy Matteo Donati Marek Semjan |
Yaraslav Shyla Andrei Vasilevski 6–3, 3–6, [12–10] | Aleksandre Metreveli Denis Yevseyev |
Spain F4 Futures[61] Cartagena, Spain Clay $10,000 | Kamil Majchrzak 1–6, 7–6(7–4), 6–3 | Roberto Carballés Baena | Lorenzo Giustino Johan Tatlot | Jean-Marc Werner Ricardo Rodríguez Juan Sebastián Gómez Marcos Giraldi Requena |
Enzo Py Johan Tatlot 6–0, 6–4 | Tomás Builes Iván Gómez Mantilla |
Thailand F3 Futures[62] Nonthaburi, Thailand Hard $10,000 | Chung Hyeon 6–2, 6–4 | Marcus Willis | Ivo Klec Takashi Saito | Matija Pecotić Chung Hong Na Jung-woong Lee Duck-hee |
Lewis Burton Marcus Willis 6–3, 7–5 | Chung Hyeon Nam Ji-sung |
Turkey F5 Futures[63] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Tomislav Brkić 6–2, 3–6, 7–5 | Aldin Šetkić | Tim Nekic Tucker Vorster | Kimmer Coppejans Mario Haider-Maurer Jonas Merckx Bastian Trinker |
Sergey Bubka Sami Reinwein 1–6, 7–6(7–5), [10–7] | Sean Berman Tucker Vorster |
USA F7 Futures[64] Sunrise, United States Clay $10,000 | Darian King 6–7(2–7), 7–5, 6–1 | Marc Rath | Christian Lindell Augusto Laranja | Collin Altamirano Frances Tiafoe Pedro Sakamoto Deiton Baughman |
Jean-Yves Aubone Vahid Mirzadeh Walkover | Collin Altamirano Deiton Baughman |