Race | Date | † | Winner | Second | Third | Ref |
26–29 October 2023 | Vuelta Femenina al Ecuador | 1 | Esther Galarza Eagle Bikes | María Paula Pazmiño Team Toscana | Natalia Vásquez Movistar–Best PC |
2 | Marcela Peñafiel Movistar–Best PC | Esther Galarza Eagle Bikes | Natalia Vásquez Movistar–Best PC |
3 | Marcela Peñafiel Movistar–Best PC | Esther Galarza Eagle Bikes | Natalia Vásquez Movistar–Best PC |
4 | Natalia Vásquez Movistar–Best PC | Marcela Peñafiel Movistar–Best PC | Carol Masabanda Team Banco Guayaquil |
Overall | Esther Galarza Eagle Bikes Winner | Marcela Peñafiel Movistar–Best PC 2nd place | Natalia Vásquez Movistar–Best PC 3rd place |
5–8 March 2024 | Trofeo Ponente in Rosa | Prologue | Alessandra Keller Switzerland | Linda Indergand Switzerland | Linda Zanetti Switzerland |
1 | Kim Cadzow EF Education–EasyPost | Kristen Faulkner EF Education–EasyPost | Linda Zanetti Switzerland |
2 | Kristen Faulkner EF Education–EasyPost | Kim Cadzow EF Education–EasyPost | Leonie Laubig Primeau Vélo - Groupe Abadie |
3 | Kristen Faulkner EF Education–EasyPost | Ema Comte Team Féminin Chambéry | Ana Vitória Magalhães Bepink–Bongioanni |
Overall | Kim Cadzow EF Education–EasyPost Winner | Kristen Faulkner EF Education–EasyPost 2nd place | Clara Emond EF Education–EasyPost 3rd place |
8–10 March 2024 | Vuelta Extremadura Féminas | 1 | Olivia Baril Movistar Team | Brodie Chapman Lidl–Trek | Mareille Meijering Movistar Team |
2 | Mareille Meijering Movistar Team | Gaia Realini Lidl–Trek | Océane Mahé Arkéa–B&B Hotels Women |
3 | Ellen van Dijk Lidl–Trek | Brodie Chapman Lidl–Trek | Stina Kagevi Team Coop–Repsol |
Overall | Mareille Meijering Movistar Team Winner | Gaia Realini Lidl–Trek 2nd place | Brodie Chapman Lidl–Trek 3rd place |
8–12 March 2024 | Vuelta a El Salvador Femenina | Prologue | Elena Hartmann Roland Cycling | Tamara Dronova Roland Cycling | Kiara Lylyk Boneshaker Project p/b Orange Seal |
1 | Elena Hartmann Roland Cycling | Emily Marcolini Boneshaker Project p/b Orange Seal | Giorgia Vettorello Roland Cycling |
2 | Valentina Basilico Eneicat–CMTeam | Karen González Sistecredito GW | Tamara Dronova Roland Cycling |
3 | Tamara Dronova Roland Cycling | Andrea Alzate Eneicat–CMTeam | Aranza Villalón Soltec Iberoamérica |
4 | Tamara Dronova Roland Cycling | Olga Shekel Ukraine (national team) | Sylvie Swinkels Roland Cycling |
Overall | Elena Hartmann Roland Cycling Winner | Tamara Dronova Roland Cycling 2nd place | Antri Christoforou Roland Cycling 3rd place |
14–17 March 2024 | Tour de Normandie féminin | 1 | Ellen van Dijk Lidl–Trek | Riejanne Markus Visma–Lease a Bike | Lieke Nooijen Visma–Lease a Bike |
2 | Sandra Alonso Ceratizit–WNT Pro Cycling | Thalita de Jong Lotto–Dstny Ladies | Maria Giulia Confalonieri Uno-X Mobility |
3 | Lauren Stephens Cynisca Cycling | Victoire Berteau Cofidis | Gladys Verhulst Groupama–FDJ |
4 | Josie Nelson Team dsm–firmenich PostNL | Ava Holmgren Lidl–Trek | Mie Bjørndal Ottestad Uno-X Mobility |
Overall | Mie Bjørndal Ottestad Uno-X Mobility Winner | Josie Nelson Team dsm–firmenich PostNL 2nd place | Ellen van Dijk Lidl–Trek 3rd place |
14–17 March 2024 | Vuelta Femenina a Guatemala | 1 | Valentina Basilico Eneicat–CMTeam | Nicoll García Pato Bike BMC Team | Lina Rojas Pato Bike BMC Team |
2 | Kira Payer Boneshaker Project p/b Orange Seal | Natalia Garzon Sistecredito - GW | Marcela Prieto Pato Bike BMC Team |
3 | Karen Villamizar Boneshaker Project p/b Orange Seal | Lina Rojas Pato Bike BMC Team | Valentina Basilico Eneicat–CMTeam |
4 | Daniela Campos Eneicat–CMTeam | Valentina Basilico Eneicat–CMTeam | Lina Rojas Pato Bike BMC Team |
Overall | Valentina Basilico Eneicat–CMTeam Winner | Lina Rojas Pato Bike BMC Team 2nd place | Natalia Garzon Sistecredito - GW 3rd place |
8–10 April 2024 | Women's Tour of Thailand | 1 | Nguyễn Thị Thật Vietnam (national team) | Jutatip Maneephan Thailand Women's Cycling Team | Claudia Marcks Bikewheels.com.au Cycling Team |
2 | Nguyễn Thị Thật Vietnam (national team) | Jutatip Maneephan Thailand Women's Cycling Team | Nur Aisyah Mohamad Zubir Malaysia (national team) |
3 | Jutatip Maneephan Thailand Women's Cycling Team | Claudia Marcks Bikewheels.com.au Cycling Team | Nguyễn Thị Thật Vietnam (national team) |
Overall | Jutatip Maneephan Thailand Women's Cycling Team Winner | Nguyễn Thị Thật Vietnam (national team) 2nd place | Claudia Marcks Bikewheels.com.au Cycling Team 3rd place |
19–23 April 2024 | Giro Mediterraneo Rosa | 1 | Giada Borghesi BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | Lara Gillespie UAE Team ADQ Development | Federica Venturelli UAE Team ADQ Development |
2 | Lara Gillespie UAE Team ADQ Development | Federica Venturelli UAE Team ADQ Development | Giada Borghesi BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo |
3 | Lara Gillespie UAE Team ADQ Development | Karolina Kumięga UAE Team ADQ Development | Akpeiil Ossim Astana Dewi Women Team |
4 | Federica Venturelli UAE Team ADQ Development | Lara Gillespie UAE Team ADQ Development | Asia Zontone Isolmant–Premac–Vittoria |
5 | Federica Venturelli UAE Team ADQ Development | Romina Hinojosa A.R. Monex Pro Cycling Team | Fernanda Yapura Team Komugi–Grand Est |
Overall | Lara Gillespie UAE Team ADQ Development Winner | Federica Venturelli UAE Team ADQ Development 2nd place | Giada Borghesi BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo 3rd place |
24–28 April 2024 | Tour of the Gila | 1 | Lauren Stephens Cynisca Cycling | Nadia Gontova DNA Pro Cycling | Marcela Prieto PAS - Steve Tilford Foundation |
2 | Marlies Mejías Virginia's Blue Ridge–TWENTY24 | Yanina Kuskova Tashkent City Women Professional Cycling Team | Lauren Stephens Cynisca Cycling |
3 | Lauren Stephens Cynisca Cycling | Alia Shafi Fount Cycling Guild | Cécile Lejeune PAS - Steve Tilford Foundation |
4 | Chloe Patrick Cynisca Cycling | Marlies Mejías Virginia's Blue Ridge–TWENTY24 | Lauren Stephens Cynisca Cycling |
5 | Elizabeth Dixon Fount Cycling Guild | Lauren Stephens Cynisca Cycling | Eleanor Wiseman Fount Cycling Guild |
Overall | Lauren Stephens Cynisca Cycling Winner | Nadia Gontova DNA Pro Cycling 2nd place | Eleanor Wiseman Fount Cycling Guild 3rd place |
25–28 April 2024 | Gracia–Orlová | 1 | Corinna Lechner Wheel Divas | Lore De Schepper AG Insurance–NXTG U23 Team | Urša Pintar Slovenia (national team) |
2 | Mirre Knaven AG Insurance–NXTG U23 Team | Xaydée Van Sinaey Fenix-Deceuninck Development Team | Corinna Lechner Wheel Divas |
3 | Tabea Huys Maxx-Solar Rose Women Racing | Corinna Lechner Wheel Divas | Marion Norbert-Riberolle Fenix-Deceuninck Development Team |
4 | Emma Jeffers Liv AlUla Jayco Women's Continental Team | Mirre Knaven AG Insurance–NXTG U23 Team | Olga Wankiewicz ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław |
5 | Emma Jeffers Liv AlUla Jayco Women's Continental Team | Olga Wankiewicz ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław | Nikola Bajgerová ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław |
Overall | Corinna Lechner Wheel Divas Winner | Mirre Knaven AG Insurance–NXTG U23 Team 2nd place | Urška Žigart Liv AlUla Jayco Women's Continental Team 3rd place |
22–24 May 2024 | Bretagne Ladies Tour | 1 | Grace Brown FDJ–Suez | Amber Kraak FDJ–Suez | Marie Le Net FDJ–Suez |
2 | Sarah Roy Cofidis | Alessia Vigilia FDJ–Suez | Sanne Cant Fenix–Deceuninck |
3 | Grace Brown FDJ–Suez | Thalita de Jong Lotto–Dstny Ladies | Fien van Eynde Fenix–Deceuninck |
Overall | Grace Brown FDJ–Suez Winner | Alessia Vigilia FDJ–Suez 2nd place | Amber Kraak FDJ–Suez 3rd place |
23–26 May 2024 | Tour de Feminin | 1 | Julia Kopecký AG Insurance–NXTG U23 Team | Maud Rijnbeek AG Insurance–NXTG U23 Team | Lore De Schepper AG Insurance–NXTG U23 Team |
2 | Julia Kopecký AG Insurance–NXTG U23 Team | Femke de Vries GT Krush Rebellease | Eilidh Shaw Alba Development Road Team |
3 | Nikola Bajgerová ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław | Mirre Knaven AG Insurance–NXTG U23 Team | Femke de Vries GT Krush Rebellease |
4 | Mirre Knaven AG Insurance–NXTG U23 Team | Julia Kopecký AG Insurance–NXTG U23 Team | Eilidh Shaw Alba Development Road Team |
Overall | Julia Kopecký AG Insurance–NXTG U23 Team Winner | Femke de Vries GT Krush Rebellease 2nd place | Xaydée Van Sinaey Belgium (national team) 3rd place |
27–29 May 2024 | 2024 Tour of Bostonliq Ladies | 1 | Yanina Kuskova Samarkand Region | Faina Potapova Astana Dewi Women Team | Akpeiil Ossim Astana Dewi Women Team |
2 | Lee Eun-hee Samyang Women's Cycling Team | Margarita Misyurina Samarkand Region | Yanina Kuskova Samarkand Region |
3 | Bota Batyrbekova Astana Dewi Women Team | Violetta Kazakova Astana Dewi Women Team | Somayeh Yazdani MIX Az Watuba UAE |
Overall | Yanina Kuskova Samarkand Region Winner | Faina Potapova Astana Dewi Women Team 2nd place | Akpeiil Ossim Astana Dewi Women Team 3rd place |
29 May – 1 June 2024 | 2024 Vuelta Andalucía Elite Women | 1 | Silke Smulders Team Jayco–AlUla | Mavi García Team Jayco–AlUla | Ella Wyllie Team Jayco–AlUla |
2 | Mavi García Team Jayco–AlUla | Silke Smulders Team Jayco–AlUla | Mie Bjørndal Ottestad Uno-X Mobility |
3 | Ella Wyllie Team Jayco–AlUla | Mavi García Team Jayco–AlUla | Silke Smulders Team Jayco–AlUla |
4 | Arlenis Sierra Movistar Team | Quinty Ton Team Jayco–AlUla | Alena Amialiusik Uno-X Mobility |
Overall | Mavi García Team Jayco–AlUla Winner | Silke Smulders Team Jayco–AlUla 2nd place | Ella Wyllie Team Jayco–AlUla 3rd place |
7–9 June 2024 | Volta Femenina Ciclista a Catalunya | 1 | Ally Wollaston AG Insurance–Soudal–Quick-Step | Marianne Vos Visma–Lease a Bike | Arlenis Sierra Movistar Team |
2 | Marianne Vos Visma–Lease a Bike | Riejanne Markus Visma–Lease a Bike | Katrine Aalerud Uno-X Mobility |
3 | Ally Wollaston AG Insurance–Soudal–Quick-Step | Marianne Vos Visma–Lease a Bike | Vittoria Guazzini FDJ–Suez |
Overall | Marianne Vos Visma–Lease a Bike Winner | Riejanne Markus Visma–Lease a Bike 2nd place | Katrine Aalerud Uno-X Mobility 3rd place |
14–16 June 2024 | Tour féminin international des Pyrénées | 1 |
|