Іванов Андрій Петрович

Андрій Іванов
Псевдо Андрій Задума
Народився 1905(1905)
м. Проскурів, Російська імперія, тепер це м. Хмельницький, Хмельницька область, Україна Україна
Помер 27 жовтня 1946(1946-10-27)
Сєвослаг, Колима СРСР СРСР
Відомий завдяки Окружний провідник ОУН
Попередник Петро Януш
Партія ОУН

Андрій Петрович Іванов (1905, Проскурів — †27 жовтня 1946, Колима) — Проскурівський окружний провідник ОУН, заступник редактора газети «Український голос».

Біографія

[ред. | ред. код]

Андрій Іванов був корінним жителем Проскурова, росіянином за національністю. За його свідченнями в редакції газети «Український голос» — часопису управи м. Проскурова та окружної управи, діяв осередок ОУН. В редакції націоналістична робота проводилась активно і відкрито. Сюди доставлялася зі Львова й розповсюджувалась по окрузі література, тут читали газету «Наступ», що видавалася у Празі, та інші видання, тут проводилися зустрічі з активістами окружної організації, тут у листопаді 1941 року відбулися збори, на яких, власне, й був організаційно оформлений осередок ОУН. Тоді ж кожному було надано псевдо. Андрій Іванов отрима — «Чорний».[1]. Після від'їзду Петра Януша до Кам'янця-Подільського його посаду заступника редактора і окружного провідника ОУН(м) зайняв Іванов.

Як згадував поет Григорій Храпач:

Під час німецької окупації до нас у село надходило з Проскурова кілька примірників газети «Український голос». Це була справжня українська газета, яких за радянської влади годі було й сподіватися. Звісно, в ній віддавалась певна вимушена данина німецькій владі, але того, мабуть, я навіть не помічав. Для мене важливим було те, що часопис ніс на своїх сторінках український дух і найголовнішу мету для кожного українця – побудову своєї національної держави.

Захоплений патріотичним змістом газети, напровесні 1942 року я зі своїми віршами пішов до Проскурова, розшукав редакцію. Там тепло прийняв мене і дав добірку моїх поезій завідувач відділу культури і літератури Андрій Задума – під таким псевдонімом він публікував свої статті, вірші, п'єси, оповідання.

Андрія Іванова у квітні 1945 року військовий трибунал СРСР засудив до 20 років каторги. У 1995 році він був повністю реабілітований.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. журнал Вітчизна № 7-8, 2006 р. Архів оригіналу за 9 жовтня 2007. Процитовано 6 січня 2016.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Мизак Н., Горбатюк В. За тебе, свята Україно. — Чернівці: Букрек, 2006.- С.100-103.
  • Реабілітовані історією: У двадцяти семи томах. Хмельницька область. — Кн. 5.. – Хмельницький: ТОВ «Поліграфіст-2», 2014. — С.496.