Велика синагога (Ізяслав)

Велика синагога
фотографія 1930 року
50°07′26″ пн. ш. 26°48′43″ сх. д. / 50.124011° пн. ш. 26.811885° сх. д. / 50.124011; 26.811885
Тип спорудисинагога
РозташуванняУкраїнаІзяслав, Хмельницька обл.
Початок будівництваXVII століття
Кінець будівництваXVIII століття
Зруйновано1648, XX століття
ВідбудованоXVIII століття
Стильготика, бароко
Належністьюдаїзм
Велика синагога (Ізяслав). Карта розташування: Україна
Велика синагога (Ізяслав)
Велика синагога (Ізяслав) (Україна)
Мапа
CMNS: Велика синагога у Вікісховищі

Велика синагогапам'ятка юдейської сакральної архітектури, що знаходиться в старій частині міста Ізяслава при вулиці Шолома Алейхема. Це одна з найстаріших культових споруд міста. В минулому виконувала роль головного релігійного, культурного, соціального і організаційного осередку заславського кагалу.

Синагогу збудували в XVII столітті[1] євреї, які оселилися в Заславі. Початково це була мурована з каменю будівля з характерними стрілчатими вікнами. Призначалася виключно для чоловіків. Її південна стіна прилягала безпосередньо до міських мурів, через що була включена в систему міських фортифікацій.

В другій чверті XVII століття в синагозі розпочав свою проповідницьку діяльність видатний єврейський богослов Натан Ганновер.

Під час повстання під проводом Богдана Хмельницького, як повідомляє Натан Ганновер, заславські «костели і синагоги були розорені і перетворені на конюшні».

Реконструйована ймовірно у XVIII столітті під керівництвом архітектора Паоло Фонтана. Встановлено орган.

Синагога в аварійному стані, 2014

Велику синагогу неодноразово відвідував гебрейський етнограф Семен Ан-ський, який підтримував тісні взаємини з заславським рабином і записав від нього чимало зразків єврейського фольклору.

В 1924 році синагога потерпіла від пожежі.

1927 року синагогу відвідали і зарисували учасники експедиції Всеукраїнського музею єврейської культури імені Менделе Мойхер-Сфорима[2].

В другій половині XX століття будівлю пристосували під котельню Фабрики музичних інструментів «Октава». Нині споруда занедбана і не використовується.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Котляр Є. Сакральна і повсякденна єврейська архітектура // Нариси з історії та культури євреїв України. Київ: «Дух і Літера», 2009. ISBN 978-996-378-102-0
  2. Инна Лостман. Три выставки [Архівовано 6 листопада 2012 у Wayback Machine.] (рос.)

В мережі

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Велика синагога (Ізяслав)