Війна Даммера

Війна Даммера
Dummer's War
Індіанські війни
Смерть отця Рейла у битві при Норріджвоку під час війни Даммера, в серпні 1724 р.
Смерть отця Рейла у битві при Норріджвоку під час війни Даммера, в серпні 1724 р.

Смерть отця Рейла у битві при Норріджвоку під час війни Даммера, в серпні 1724 р.
Дата: 25 липня 1722 — 15 грудня 1725
Місце: Північна Нова Англія та французька Акадія (Нью-Брансвік та Нова Шотландія)
Результат: мирна угода
Сторони
англійські колоністи
* Могавки
Конфедерація Вабанакі
* Абенаки
* Мікмаки
* Пеквакети
* Малесити
Командувачі
Вільям Даммер
Джон Дусетт
Шадрах Волтон
Томас Вестбрук
Сірий Локон
Себастьян Рале
Жозеф Обрі
Дуб (Паугус) †
Міг †
Вівурна

Війна Даммера (англ. Dummer's War, також війна батька Реля (англ. Father Rale's War), війна Лаввелла (англ. Lovewell's War), війна Грейлока (англ. Greylock's War), Трирічна війна (англ. Three Years War), війна Вабанакі з Новою Англією (англ. Wabanaki-New England War) або Четверта англо-абенакінська війна (англ. Fourth Anglo-Abenaki War[Прим. 1]) — збройний конфлікт, що відбувся у вигляди низки битв між колоніями Нової Англії та Конфедерацією Вабанакі (зокрема племена Мікмак, Малісіт, Пенобскот і Абенакі), які були в союзі з Новою Францією. Східний театр війни розташовувався в основному вздовж кордону між Новою Англією та Акадією в Мені, а також у Новій Шотландії; Західний театр простягався на півночі штату Массачусетс і Вермонт на кордоні між Канадою (Нова Франція) і Новою Англією. Протягом цього часу штати Мен і Вермонт були частиною Массачусетсу[1].

Історія[ред. | ред. код]

Основною причиною конфлікту на фронтирі штату Мен став кордон між Акадією та Новою Англією, який Нова Франція визначила по рубежу річки Кеннебек у південній частині штату Мен[2][3][4]. Материкова частина Нової Шотландії опинилася під британським контролем після облоги Порт-Рояла в 1710 році та Утрехтського договору в 1713 році (не включаючи острів Кейп-Бретон), але сучасні Нью-Брансвік і Мен залишалися спірними між Новою Англією і Новою Францією. Нова Франція заснувала католицькі місії серед чотирьох найбільших корінних сіл регіону: одне на річці Кеннебек (Норріджвок), одне далі на північ на річці Пенобскот (індіанська острівна резервація Пенобскот), одне на річці Сент-Джон (індіанське село/форт Медуктік)[5][6] та ще одне у Шубенакаді (місія Святої Анни). Подібним чином Нова Франція встановила три форти на кордоні Нью-Брансвіка під час війни отця Ле Лутра, щоб захистити її від британського нападу з Нової Шотландії.

Утрехтська угода поклала край війні королеви Анни, але вона була підписана в Європі і ніяким чином не стосувалася інтересів Конфедерації Вабанакі. Абенакі підписали Портсмутський договір 1713 року[en], але ні з ким не було проведено консультацій щодо британського володіння Новою Шотландією, і мікмаки почали здійснювати набіги на рибалок і поселення Нової Англії. Війна почалася на два фронти в результаті розширення поселень Нової Англії вздовж узбережжя Мен і в Кансо, Нова Шотландія. Жителів Нової Англії очолювали головним чином лейтенант-губернатор провінції Массачусетс-Бей Вільям Даммер, лейтенант-губернатор Нової Шотландії Джон Дусетт і капітан Джон Лаввелл. Конфедерацію Вабанакі та інші корінні племена очолювали в основному отець Себастьян Рале[fr], вожді Сірий Локон і Дуб (Паугус).

В ході війни отець Рале був убитий англійцями в Норриджвоку. Корінне населення відступило від річок Кеннебек і Пенобскот до Сент-Френсіс і Беканкур, Квебек і Нова Англія зайняли більшу частину території штату Мен.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Виноски
  1. Три попередні англо-абенакінські війни: війна Короля Філіпа або Перша індіанська війна 1675 року, війна короля Вільгельма або Друга індіанська війна та війна королеви Анни або Третя індіанська війна (1703–11)
Джерела
  1. The Nova Scotia theater of the Dummer War is named the «Mi'kmaq-Maliseet War». John Grenier. The Far Reaches of Empire: War in Nova Scotia 1710—1760. University of Oklahoma Press. 2008.
  2. Williamson, William Durkee (1832). The History of the State of Maine: From Its First Discovery, A.D ..., Volume 2.
  3. Griffiths, N.E.S. (2005). From Migrant to Acadian: A North American Border People, 1604-1755. McGill-Queen's University Press. с. 61. ISBN 978-0-7735-2699-0.
  4. Campbell, Gary. The Road to Canada: The Grand Communications Route from Saint John to Quebec. Goose Lane Editions and The New Brunswick Heritage Military Project, 2005. p. 21.
  5. Meductic Indian Village / Fort Meductic National Historic Site of Canada. Parks Canada. Архів оригіналу за 27 червня 2012. Процитовано 20 грудня 2011.
  6. Grenier, John, The Far Reaches of Empire. University of Oklahoma Press, 2008.

Література[ред. | ред. код]

  • Hubbard, William. The History of the Indian Wars in New England 2 vols. (Boston: Samuel G. Drake, 1845).(англ.)
  • Belmessous, Saliha. Native Claims: Indigenous Law Against Empire — New York: Oxford University Press, 2011. — ISBN 9780199794850.(англ.)
  • Grenier, John (2008). The Far Reaches of Empire: War in Nova Scotia, 1710—1760. University of Oklahoma Press. ISBN 978-0-8061-3876-3.(англ.)
  • Haynes, Mark. The Forgotten Battle: A History of the Acadians of Canso/ Chedabuctou. British Columbia: Trafford. 2004(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]