Екраноплан
Екранопла́н (від екран + (аеро)план) — високошвидкісний транспортний засіб, апарат, який летить у межах зони дії аеродинамічного екрану, відповідно на відносно малій (до кількох метрів) висоті над поверхнею води, землі, або поверхні вкритої снігом чи льодом. При рівних масі та швидкості, площа крила екраноплана набагато менша, ніж у літака. Відповідно до класифікації Міжнародної морської організації (ІМО) належать до морських суден. Відповідно до офіційної радянської класифікації «Судно на динамічній повітряній подушці».
Згідно з визначенням, сформульованим у «Тимчасовому керівництві щодо безпеки екранопланів», прийнятому (ІМО): екраноплан — це багаторежимне судно, яке в головному експлуатаційному режимі летить над водною, або іншою поверхнею, без постійного контакту з поверхнею завдяки використанню «екранного ефекту», та підтримується у повітрі, переважно, аеродинамічною підйомною силою, що генерується на повітряному крилі (крилах), корпусі, або тих деталях, які спеціально визначені для використання дії «екранного ефекту».
Екраноплани можуть використовуватись на багатьох різних маршрутах, у тому числі і таких, які недоступні для звичайних суден. Завдяки високим гідроаеродинамічним якостям та більш підвищеній мореплавності ніж у інших швидкісних суден, екраноплани завжди мають високі амфібійні характеристики. На додаток до можливості рухатись над водою, екраноплани також спроможні як рухатись над твердими поверхнями (земля, сніг, лід) так і базуватись на них. Екраноплан, таким чином, поєднує найкращі якості судна та літака.
Екраноплани, що здатні на довготривалий час відриватися від екрану і переходити до «літаючого» режиму називають екранольотами.
По суті, екранний ефект — це та ж повітряна подушка, тільки створювана шляхом нагнітання повітря не спеціальними пристроями, а потоком, що набігає. Тобто «крило» таких апаратів створює підйомну силу не тільки за рахунок розрідженого тиску над верхньою площиною (як у «нормальних» літаків), а додатково за рахунок підвищеного тиску під нижньою площиною, створити який можливо тільки на дуже невеликих висотах (від декількох сантиметрів до декількох метрів). Ця висота співвимірна з довжиною середньої аеродинамічної хорди (САХ) крила. Тому крило в екраноплана стараються виконати з невеликим подовженням.
Ефект екрана пов'язаний з тим, що збурення (ріст тиску) від крила досягають землі (води), відбиваються і встигають дійти до крила. Таким чином, ріст тиску під крилом виходить більшим. Швидкість поширення хвилі тиску, звичайно, дорівнює швидкості звуку. Відповідно, прояв екранного ефекту починається з
,
де l — ширина крила (хорда крила), V — Швидкість звуку, h — висота польоту, v — швидкість польоту.
- Летящие над волнами — статья в журнале «Вокруг Света», декабрь 2009 [Архівовано 10 листопада 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
- ОАО «ЦКБ по СПК им. Р. Е. Алексеева» — Центральное конструкторское бюро по судам на подводных крыльях им. Р. Е. Алексеева [Архівовано 25 січня 2021 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экранопланы. На грани двух стихий — сайт посвящённый экранопланам [Архівовано 15 березня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
- Научно-Технический Центр «Сарган» — разработка и проектирование экранопланов (рос.)
- The WIG page(англ.)
- Арктическая торгово-транспортная компания (АТТК) купила в Нижегородской области площадку для производства и испытания экранопланов [Архівовано 16 березня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экранопланы: есть ли будущее у транспорта будущего (рос.)
- Парящие над волнами [Архівовано 6 лютого 2012 у Wayback Machine.] (рос.)
- Транспорт будущего [Архівовано 25 листопада 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
- Российский малый экраноплан «Aquaglide 5», ИЛА-2006, Берлин(рос.)
- Экранопланы — будущее России
- Разработка первых международных требований к безопасности экранопланов [Архівовано 5 лютого 2012 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экраноплан «СКАТ» [Архівовано 21 липня 2013 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экраноплан «Орлёнок» [Архівовано 12 січня 2012 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экраноплан «Иволга» ЭК-12 [Архівовано 18 березня 2018 у Wayback Machine.] (рос.)
- Пограничники испытывают «Иволгу» (рос.)
- В Москву прилетел монстр… Россия лишилась уникального оружия, за которым охотились все разведки мира (статья о последнем российском военном экраноплане) (рос.)
- Экранопланы (КБ Алексеева, Бартини, Бериева) [Архівовано 28 вересня 2014 у Wayback Machine.] (рос.)
- Концепции транспортных систем на базе экранопланов. Работа Э. В. Васильева и А. Э. Васильева [Архівовано 1 листопада 2012 у Wayback Machine.] (рос.)
- Экранопланы — будущее России, Максим Калашников, альманах Восток, Выпуск: N 5 (41), декабрь 2006г, очерк(рос.)
- Что такое экраноплан? (рос.)
- Звезда и смерть Ростислава Алексеева [Архівовано 21 липня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
- Калашников М. (9 липня 2010). Подборка видео с экранопланами. Живий журнал. Архів оригіналу за 22 серпня 2011. Процитовано 12 липня 2010.(рос.)
- Поезд-экраноплан (видео) [Архівовано 14 грудня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- ЗАО «АТТК» Проекты экранопланов [Архівовано 26 березня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)