Катаріна фон Бора

Катаріна фон Бора
нім. Katharina von Bora
Народилася 29 січня 1499
Lippendorfd, Саксонія, Священна Римська імперія
Померла 20 грудня 1552 (53 роки)
Торгау, Саксонія, Священна Римська імперія[1]
Поховання Q1897866?[1]
Країна  Священна Римська імперія
Діяльність черниця, богословка, Домогосподарка, черниця
Знання мов німецька[2]
Конфесія протестантизм
Батько Hans der Jüngere von Bora, Herr auf Lippendorfd[3]
Мати Anna von Haugwitzd[3]
У шлюбі з Мартін Лютер
Діти Elisabeth Lutherd, Paul Lutherd, Magdalena Lutherd, Margaretha Lutherd і Johannes Lutherd

Катаріна фон Бора (нім. Katharina von Bora; 29 січня 1499 року, Ліппендорф — 20 грудня 1552 року, Торгау) — дружина і найближча помічниця німецького церковного реформатора Мартіна Лютера.

Біографія[ред. | ред. код]

Катаріна фон Бора народилась 29 січня 1499 року. Тривалий час було прийнято, що місцем її народження є Ліппендорф поблизу Лейпцига. Цей погляд зберігається в генеалогічній літературі. Катаріна була дочкою Йохана фон Бора Ліппендорфа та його дружини Маргарет, яка походила з невідомої нижньосілезької родини в князівстві Саган. У Катаріни було дві сестри та три брати. З іншого боку, історичні романи та новели, а також документ із саксонського державного архіву Лейпциг стверджують, що вона народилася в Гіршфельді поблизу Носсена та що її батьками були Ганс фон Бора з Гіршфельда та Анна фон Хагвіц. З нею пов’язаний 800-річний римський хрестильний шрифт, зроблений з каменю з церкви Гіршфельда, яка зараз знаходиться в монастирі Фрайберзького собору. Ганс та Елізабет Пфлюгк визнані Катаріною фон Борою як прабабусі та дідусі, які до цього часу не були задокументовані. Виховувалася в бенедиктинському монастирі в Брено, а з 1509 року — в цистерціанському монастирі Німбшен поблизу Грімму. Тут вона навчалася письму, читанню, рахунку, співу, а також вивчила латину і ведення сільського господарства. У цьому ж монастирі дівчина в 1515 році дала клятву стати черницею.

Катаріна познайомилась з працями Мартіна Лютера і вирішила тікати з монастиря. Вона звернулась за допомогою до Мартіна Лютера, який надіслав у монастир візок. Катаріна разом з 11 черницями ховається серед бочок з оселедцями. Лютер привіз Бору та інших монахинь у Віттенберг, намагався підшукати їм «порядних чоловіків». Катаріна фон Бора жила у художника Лукаса Кранаха Старшого, який написав портрети Катаріни і Мартіна Лютера.

Після того, як Катаріні не дозволили одружитися зі студентом Віттенберга Ієронімусом Баумгартнер з Нюрнберга, оскільки його батьки не погодилися прийняти в родину врятовану монахиню, а спроба Лютера одружити Каспара Глаца також зазнала невдачі через опір молодої жінки. Сам Лютер був холостяком і спочатку цікавився Аве фон Шенфельд. Після того, як вона вирішила одружитися з іншим, Лютер та Катаріна фон Бора одружилися.

Подружжя Кранах повело Катерину фон Бору в день їхнього весілля 13 червня 1525 року до монастиря Чорного Віттенберга. Там Катаріна фон Бора та Мартін Лютер одружилися у присутності свого друга Юстаса Йонаса. Весільна церемонія відбулася 27 червня 1525 року. Пара оселилася у колишньому Августинському монастирі у Віттенберзі, який курфюрст Йоганн Констант надав реформаторам. Катаріна фон Бора керувала обширними маєтками, худобою та пивоварнею, щоб обслуговувати Лютера, його учнів та гостей. У часи чуми вона також керувала госпісом, де доглядала хворих з іншими жінками.

Катаріна була великою підтримкою Мартіну Лютеру в його особистих проблемах. Вона також керувала фінансовою частиною друку лютеранських творів та заслужила повагу дотепним та швидким внеском у дискусії за столами та в листах.

Діти[ред. | ред. код]

У Мартіна Лютера і Катаріни народилися шестеро дітей — 3 хлопчики і 3 дівчинки. Її син Йоганнес (Ганс) (помер 27 жовтня 1575 року в Кенігсберзі (Пруссія)) народився 7 червня 1526 р., за ним 10 грудня 1527 р. — дочка Елізабет, яка померла в ранньому дитинстві 3 серпня 1528 року. 4 травня 1529 року народилася дочка Магдалена (померла 20 вересня 1542 р. У Віттенберзі). 7 листопада 1531 року народився син Мартін (помер 4 березня 1565 року в Віттенберзі). 28 січня 1533 року народився Пауль (помер 8 березня 1593 р. У Лейпцигу). 17 грудня 1534 року народилась Маргарет (померла 1570 р. в Мюльгаузені / Східна Пруссія).

Після смерті чоловіка Катаріна була забезпеченою жінкою, яка користувалася заступництвом курфюрста Саксонії Йоганна Фрідріха Великодушного, короля Данії Крістіана III і герцога Пруссії Альбрехта. Під час війни в 15461547 роках, вона була змушена з дітьми втікати в Магдебург. Повернувшись до Віттенберга, Катаріна виявила, що її господарство було розорене. Проте вона залишалася у Віттенберзі аж до 1552 року, коли в околицях був неурожай, а в місті вибухнула епідемія чуми. По дорозі в Торгау, померла від нещасного випадку.

Пам'ять[ред. | ред. код]

В різних населених пунктах Німеччини увічнена пам'ять дружини Мартіна Лютера.

Церкви[ред. | ред. код]

Церква в Нойкеріцші носить ім'я Катаріни фон Бори. Церкви в Нойкеріцші, станція на Лютервегу, у Верклеїці та в Байройті-Мюрнберзі, філіальна церква парафії Лютеркірхе. На її честь названа також Катаріненкірхе в Діллінген-на-дер-Донау, а також каплиця в Дейтерсені.

Школи[ред. | ред. код]

Початкова школа у Віттенберзі та гімназія в Торгау носять ім'я Катаріни. З 2013 року Центр євангелічних шкіл Демміна також називається Катаріна фон Бора. У 2017/2018 навчальному році колишні початкові школи Мартін Лютер та Фрейхер фон Ейхендорф спроєктували школу Катаріна фон Бора в Халтерн-ам-Зеє.

Дороги[ред. | ред. код]

Вулиці імені Катаріни фон Бори можна знайти в Гріммі, Берліні, Фрайбурзі ім Брейсгау, Бух-ам-Форсті, Куксхафен, Кемніц, Віттенбергу, а з 2018 року в Бухгользі. У 2010 році Мейзерштрассе, раніше названа на честь протестантського єпископа Ганса Мейзера, було перейменовано в Катаріна фон-Бора-Страсс у Мюнхені. Будинки, соціальні та церковні установи імені Катаріни фон Бори можна знайти в німецьких містах: Альфтер-Одековен, Берг, Берлін-Вайсенсее, Бохум, Боргентрейх, Брукссал, Дормаген, Дюденхофен, Дюссельдорф, Еберсберг, Фрайбург-Хохдорф, Фюрстенвальде, Ганновер, Кассель, Кузель, Кельн та інших.

Приз Катаріни фон Бори[ред. | ред. код]

Саксонське місто Торгау щорічно з 2011 року присуджує премію Катаріни фон Бора в розмірі 3000 євро на знак визнання «видатної жінки» за просування неприбуткового проєкту. Меценатом (станом на січень 2017 року) є Федеральна міністр у справах сім'ї Мануела Швезіг.

Спеціальна поштова марка[ред. | ред. код]

  • До 500-річчя від дня народження Катаріни фон Бори у 1999 році випущена німецька спеціальна марка.

На німецькій поштовій марці вартістю 110 пфенігів було використано портрет Катаріни роботи німецького художника Лукаса Кранаха Старшого.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б https://www.evangelisch.de/inhalte/90067/21-11-2013/zehn-protestanten-und-ihre-letzten-ruhestaetten
  2. Czech National Authority Database
  3. а б Pas L. v. Genealogics.org — 2003.
  4. Ausführliche Rezension dazu in: Genealogie 2016, S. 315–317; Inhaltsbesprechung auch bei Gabriele Jancke: Die Rezeption Katharina von Boras. iIn: Maria Heidegger u. a. (Hrsg.): Sichtbar unsichtbar. transcript, Bielefeld 2015, ISBN 978-3-8376-2912-5, S. 47–49.