ПСВ

Нідерланди ПСВ
Повна назва Philips Sport Vereniging
Спортивна спілка Філіпс
Прізвисько Boeren (Селяни/Фермери)
Lampen (Лампи)
Rood-witten (Червоно-білі)
Засновано 31 серпня 1913
Населений пункт Ейндговен, Нідерланди
Стадіон Філіпс Стадіон
Вміщує 35 000[1]
Президент Нідерланди Марсел Брандс
Головний тренер Нідерланди Петер Бош
Ліга Ередивізі
2023/24 Діючий чемпіон 1-е місце
Вебсайт Офіційний сайт
Домашня
Виїзна
Запасна

ПСВ (нід. PSV — Philips Sport Vereniging — укр. Спортивна спілка Філіпс) — професіональний нідерландський футбольний клуб з міста Ейндговена. Заснований 31 серпня 1913 року, як команда робітників «Філіпс». Клуб входить до трійки найтитулованіших клубів Ередивізі (разом з «Аяксом» та «Феєнордом»), у якій грає безпепервно з часу заснування ліги в 1956 році.

ПСВ за свою багаторічну історію 24 рази ставав чемпіоном Нідерландів (вперше — у 1929 році); одинадцять разів ставав володарем кубка країни та рекордні одинадцять — суперкубка. У 1978 році клуб переміг у Кубку УЄФА, а у 1988 «червоно-білі» виграли Кубок європейських чемпіонів, сформувавши требл титулів.

З часу заснування грає на стадіоні «Філіпс». У різні роки команду тренували такі відомі тренери, як Гус Гіддінк, Боббі Робсон, Дік Адвокат та інші.

Історія

[ред. | ред. код]

Заснування

[ред. | ред. код]

Першу футбольну команду робітників заводу «Philips» було організовано в грудні 1910 року, а за місяць, 15 січня 1911 року було зіграно першу гру проти команди Фредериклаане. Матч відбувався в тому місці, де пізніше збудують стадіон Філіпс. Подія зацікавила співвласника заводу Антона Філіпса, який відвідав наступний матч команди проти Вюнсела та виступив з привітальним словом.

31 серпня 1913 року, за згодою власників заводу, був створений спортивний клуб, де серед багатьох дисциплін, робітники могли займатися футболом. Спочатку за команду дозволялося виступати лише працівникам компанії, але з 1928 року керівники клубу дозволили виступи гравців з-за меж заводу.

Шлях до першого чемпіонства

[ред. | ред. код]

ПСВ приєднався до регіональної ліги в 1914 року, а уже в сезоні 1921/22 дебютував у вищому її дивізіоні. Після чотирьох років в еліті, ПСВ вилетів, але вже через сезон, у 1926-му повернувся до вищого дивізіону і від тоді жодного разу його не покидав.

У сезоні 1928/29 клуб вперше став чемпіоном Нідерландів. Тогочасний формат змагання передбачав 2 етапи розіграшу: спочатку визначалися переможці п'яти регіональних чемпіонатів, які пізніше розігрували трофей в чемпіонській лізі. ПСВ легко переміг в змаганні Вищої ліги Південного округу, відірвавшись від переслідувачів на чотири перемоги[2], а в чемпіонській групі зустрівся з командами «Спарта», «Велосітас», «Феєнорд» та «Гоу Егед», та здобувши перемогу у восьмому турі над «Велосітас» гарантував собі чемпіонство[3].

У 1933 році футбольний підрозділ було відокремлено від спортивної спілки ПСВ й переведено на окреме фінансування, таким чином створили повноцінний футбольний клуб. Вже в наступному сезоні команда вдруге виграла національний чемпіонат, а національний кубок підкорився лише після третьої участі в фіналі в сезоні 1949/50.

У першому же розіграші Ередивізі нападнику ПСВ Коену Діллену вдалось встановити бомбардирський рекорд чемпіонату - 43 м'ячі, що досі залишається недосяжним

Реформа голландського футболу та дебют в єврокубках

[ред. | ред. код]

У 1953 році у Футбольній федерації Нідерландів (KNVB) стався розкол, що призвів до виокремлення Професійної футбольної асоціації Нідерландів, створення професійних футбольних клубів та проведення двох окремих чемпіонатів. Функціонери команд, які не приєдналися до заколотників і залишилися в статусі аматорських, через побоювання, що їх кращі гравці приєднаються до професійних команд, звернулися до федерації з проханням врегулювати ситуацію. В результаті була проведена реформа національних змагань, регіональні ліги були розпущені, їм на зміну прийшла система рангових ліг, до вищої ліги (Ередивізі) увійшли по 9 представників від Федерації та Професійної асоціації, в тому числі ПСВ. Команда зайняла п'яте місце за результатами сезону, а її нападник Коен Діллен забив 43 голи в чемпіонаті, що досі залишається рекордом Ередивізі[4].

За два роки до того голландська федерація приєдналася до УЄФА і починаючи з сезону 1955/56 здобула право делегувати свого представника до Кубку Європейських чемпіонів. Представником від Нідерландів мав стати «Голланд Спорт», проте клуб відмовилися від участі, тому це право здобув ПСВ. У першому раунді суперником «червоно-білих» став австрійський «Рапід». Перший тайм виїзного матчу завершився з рахунком 1:1, але команда повністю провалила другий тайм, пропустивши п'ять м'ячів без відповіді. Домашній поєдинок закінчився мінімальною перемогою господарів 1:0, але із загальним рахунком 6:2 далі пройшов «Рапід»[5].

У сезоні 1962/63 команда здобула своє четверте в історії чемпіонство, проте наступне десятиліття виявилося кризовим для клубу. Через невиразні результати та тиск з боку профспілки робітників, «Philips» скоротили фінансування футбольного клубу. Ситуація змінилася лише після 1970-го, коли команда знову регулярно займала призові місця в чемпіонаті.

Золота епоха ПСВ

[ред. | ред. код]

1970-ті роки для клубу стали «золотими». У ці роки в клубі грали такі зірки нідерландського футболу, як Віллі ван де Керкгоф, Ян ван Беверн, Губ Стевенс, Віллі ван дер Кюйлен та інші. Із цими зірками «фермери» за цей час виграли два національних кубка, тричі ставали золотими призерами Ередивізі, а у 1978 році виграли Кубок УЄФА, обігравши французьку «Бастію» (0:0 та 3:0).

Досягнення

[ред. | ред. код]

Склад команди

[ред. | ред. код]
Станом на 3 вересня 2024[6]
Поз. Нац. Гравець
1 ВР Аргентина Вальтер Бенітес
2 ЗХ Нідерланди Рік Карсдорп
4 ЗХ Нідерланди Армандо Обіспо
6 ЗХ Нідерланди Раян Фламінго
7 ПЗ США Малік Тілльман
8 ЗХ США Сержиньйо Дест
9 НП Нідерланди Люк де Йонг (капітан)
10 НП Нідерланди Ноа Ланг
11 НП Бельгія Йоган Бакайоко
14 НП США Рікардо Пепі
16 ВР Нідерланди Йоел Дроммел
17 ЗХ Бразилія Мауро Жуніор
18 ЗХ Франція Олів'є Боскальї
Поз. Нац. Гравець
20 ПЗ Нідерланди Гус Тіл
21 НП Марокко Коухаіб Дріош
22 ПЗ Нідерланди Єрді Схаутен
23 ПЗ Нідерланди Джої Верман
26 ПЗ Нідерланди Ісак Бабаді
27 НП Мексика Ірвінг Лосано
28 ПЗ Нідерланди Тіго Ланд
34 ПЗ Марокко Ісмаель Саїбарі
35 ЗХ Норвегія Фредрік Оппегор
37 ПЗ США Річард Ледезма
39 ЗХ Буркіна-Фасо Адамо Нагало
41 ВР Бельгія Кьелль Персман
НП Нідерланди Фоде Фофана

Відомі гравці

[ред. | ред. код]
Віллі ван дер Кюйлен — найкращий бомбардир клубу за усю його історію.
Нідерландські гравці
Європейські футболісти
Американські футболісти


Африканські футболісти
Азійські футболісти
Футболісти з Океанії

Усі тренери

[ред. | ред. код]
Марк ван Боммел — один з відомих гравців ПСВ
   

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 31 липня 2017. Процитовано 27 листопада 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Netherlands Eerste Klasse South Final League Tables 1913-1950. www.rsssf.com. Архів оригіналу за 2 травня 2019. Процитовано 30 червня 2019.
  3. Netherlands Final League Tables (Championship Playoff) 1898-1954. www.rsssf.com. Архів оригіналу за 16 березня 2016. Процитовано 30 червня 2019.
  4. EredivisieStats - Alle uitslagen, standen en clubgegevens van de Nederlandse Eredivisie Voetbal. www.eredivisiestats.nl. Архів оригіналу за 25 липня 2020. Процитовано 30 червня 2019.
  5. UEFA.com. Лига чемпионов - Матчи. UEFA.com (рос.). Архів оригіналу за 28 червня 2018. Процитовано 30 червня 2019.
  6. Чоловічі. Офіційний сайт ФК «Утрехт». Процитовано 17 лютого 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]