Папіліт
Папіліт | |
---|---|
Класифікація та зовнішні ресурси | |
МКХ-10 | K62.8 |
Папіліт (лат. papillitis) — запалення анальних сосочків.
Анальні сосочки (папілли, papillae anales) — залишки ектоендодермальної перегородки. Наявність невеличких сосочків в організмі — явище нормальне, лікування не потребує. А власне папілітом називається гіпертрофія та запалення цих сосочків.
Іноді анальні сосочки, які схожі на поліпи, починають гіпертрофуватися та випадати з прямої кишки. Причин для гіпетрофії існує декілька:
- механічне подразнення калом анального каналу;
- порушення відтоку крові з таза;
- інші запальні захворювання проктології, такі як криптит, проктит, парапроктит тощо.
- періодичний чи постійний біль у задньому проході, що особливо посилюється при рідкій чи тривалій дефекації;
- почуття стороннього предмета в задньому проході;
- почуття неповного випорожнення;
- в разі трамватизації поверхні каналу — кровоточивість.
Для діагностування папіліту роблять зовнішній огляд анального каналу, прямої кишки, ректороманоскопію, аноскопію (щоб оцінити наявність анальних сосочків, їз розміри і стан). Також враховуються загальний стан пацієнта, анамнез.
Найважливішою диференціальною діагностикою є розмежовування анальних сосочків від поліпів, оскільки вони схожі зовні. Різняться вони розташуванням відносно аноректальної лінії (поліпи — вище неї, а анальні сосочки — на рівні цієї лінії), кольором (темно-червоний та блідий відповідно). Також анальні сосочки варто відрізняти від бугрів, що утворюються при анальних тріщинах, та від гемороїдальних вузлів.
Якщо анальні сосочки не гіпертрофовані, вони лікування не потребують. У разі гіпертрофії сосочків їх видаляють. При розвитку папіліту без гіпертрофії проводять консервативну терапію.
Папіліт та гіпертрофія анальних сосочків не становлять небезпеки для життя людини. Але самі по собі ані папіліт, ані гіпертрофія не виникають. Тому треба звернути увагу на основне захворювання і лікувати його (парапроктит, анальна тріщина, пектеноз / рубцовий стеноз прямої кишки тощо).
- Медичний центр «Ганімед»(рос.) [неавторитетне джерело]
- Папіліт — сайт про колопроктологічні захворювання (рос.) [неавторитетне джерело]
Це незавершена стаття про хворобу, синдром або розлад. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |