Попільна середа

Попільна середа
Посипання попелом, Італія 19-го століття. Юліан Фалат, Попільна середа, 1881 рік
Ким святкуєтьсяЗахідним християнством
Типхристиянство
Дата46 днів до Великодня
2024 дата14 лютого
2025 дата5 березня
Традиціїпосипання попелом на знак покаяння
Пов'язаний зВербна неділя, Марді Гра
CMNS: Попільна середа у Вікісховищі

По́пільна середа́ — день молитви та перший день посту в багатьох західних християнських церквах. Попільній середі передує Жирний вівторок і вона знаменує початок Великого посту, шести страсних тижнів перед Великоднем. Припадає попільна середа, як рухоме церковне свято, на різні дати року в прямій залежності від дати Великодня за григоріанським календарем: найраніше святкується 4 лютого, найпізніше — 10 березня[1].

Попільна середа відзначається римо-католиками, лютеранами, моравцями[en], англіканами, методистами, назарянами[en], а також деякими церквами реформатської традиції, включаючи деякі конгрегаціоналістські[en], континентальні реформатські та пресвітеріанські церкви.

У цей день варто утримуватися від м'яса (з 14 років) і проводити суворий піст (у віці від 18 до 60 років), тобто обмежити кількість прийомів їжі до двох легких і одного повноцінного на день. Вірні не зобов'язані в цей день відвідувати Службу Божу[2].

Великий піст покликаний нагадати нам про 40 днів, які Ісус Христос провів у пості та молитві в пустелі (Мт. 4:2), і підготувати нас до Великодня. Східна Церква не знає Попільної середи, тому що її Великий піст починається ввечері в неділю сьомого тижня перед Великоднем.

Етимологія

[ред. | ред. код]

Назва церковного свята походить від обряду нанесення священнослужителем на чола вірних римо-католицької церкви попелу зі спалених торішніх хрестів з пальмового гілля, використаного в церковних обрядах Пальмової (квітної) неділі. У попільну середу священик за обрядом виводить великим пальцем знак хреста із попелу спершу на своєму чолі та, а потім — на чолах вірних.

Святкування

[ред. | ред. код]

Дати попелястої середи в наступні роки:

Рік Дата
2024 14 лютого
2025 5 березня
2026 18 лютого
2027 10 лютого
2028 1 березня
2029 14 лютого
2030 7 березня

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Попільна середа. calendate.com.ua. Процитовано 22 червня 2023.
  2. Попільна Середа | РИМСЬКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА В УКРАЇНІ (укр.). Процитовано 22 червня 2023.

Див. також

[ред. | ред. код]