Республіка Західне Папуа

Республіка Західне Папуа
індонез. Republic Papua Barat, англ. Republic of West Papua
Прапор Герб
Прапор Герб


Столиця Джаяпура
Мова(и) індонезійська, англійська
Площа 420 540 км²
Населення 2646 489 осіб.
Форма правління Республіка

Республіка Західне Папуа (індонез. Republik Papua Barat, англ. Republic of West Papua) — невизнана держава, проголошена 14 грудня 1984 року сепаратистським Рухом за вільне Папуа (індонез. Gerakan Papua Merdeka). За задумом Руху повинно перебувати на території двох провінцій Індонезії — Папуа і Західне Папуа.

До 1962 року ця територія була колоніальним володінням Нідерландів, потім, після індонезійсько-голландського збройного протистояння 1961-62 років перейшла під контроль Індонезії. За підсумками проведеного індонезійською владою референдуму була проголошена провінцією цієї країни (назви — «Західний Іріан» в 1969-1973 роках, «Іріан-Джая» в 1973-2002 роках). У 2002-2005 роках здійснено її поетапний поділ на дві провінції — Папуа і Західне Папуа.

Прихильники незалежності території наполягають на неправомірності проведення референдуму або заявляють про фальсифікацію його результатів. З кінця 1960-х років загони Руху за вільне Папуа і деяких інших сепаратистських організацій ведуть партизанську діяльність, іноді захоплюючи невеликі населені пункти у глибинних районах. Велика частина сепаратистського керівництва, включаючи лідера Руху за вільне Папуа Бенні Венда, перебуває в еміграції. Один з небагатьох керівників сепаратистського руху, який проживає на території Папуа і перебуває на волі — Джон Анари, голова Організації тубільного населення Західного Папуа (англ. West Papua Indigenous Organization).

Назва пропонованого сепаратистами незалежної держави, її устрій і символіка неодноразово змінювалися. Починаючи з середини 1980-х років «Республіка Західне Папуа» — найпопулярніший серед них проєкт суверенізації.

У 2022 році речник руху Семмі Самбом заявив про підтримку дій Росії у російському вторгненні в Україну, бо, за його словами, Україна буцімто здійснює геноцид корінного населення двох регіонів, що прагнуть незалежності[1]. Проте у 2023 році, лідер руху Бенні Венда заявив про "значну симпатію до України"[2], та порівняв Україну та Палестину як жертв воєнних дій та окупації із Західним Папуа[3].

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Papuan Rebels Succumb to Kremlin War Propaganda. POLYGRAPH.info (англ.). 15 березня 2022. Процитовано 3 грудня 2023.
  2. OfficeTeam (20 жовтня 2023). Benny Wenda speech at IPWP meeting in UK Parliament. Office of Benny Wenda (амер.). Процитовано 3 грудня 2023.
  3. OfficeTeam (14 листопада 2023). Benny Wenda: The world must show solidarity with West Papua this December 1st. Office of Benny Wenda (амер.). Процитовано 3 грудня 2023.