Хумус

Хумус
Хумус
Типмезе
Походженняліванська кухня, ізраїльська кухня
Час появираніше XIII ст.
Необхідні компонентинут, оливкова олія
Зазвичай використовувані компонентисир, помідор, прянощі та інші продукти

Ху́мус (хуммус, хомус, гуммус; араб. حُمُّص‎‎‎; івр. חומוס‎‎; грец. Χούμους; англ. Hummus); також страва відома під назвами нут, нухат, нохат, гарбанзо (англ. Garbanzo beans), чікпіс (англ. Chickpeas) — закуска з нутового пюре, до складу якого зазвичай можуть входити: оливкова олія, часник, сік лимона, паприка, сезамова паста (тахині).

Арабською мовою й івритом «хуммус» означає як просто горох нут, так і саму закуску.

Поширення

[ред. | ред. код]

Хумус особливо популярний на Близькому Сході, у тому числі в таких країнах як Ізраїль, Йорданія, Ліван, Сирія, Туреччина, Кіпр.

Подається як холодна закуска або соус — на сході традиційно з питою, лавашем, в інших регіонах іноді з кукурудзяними чипсами, хлібом тощо.

Хумус також популярний у всьому світі серед вегетаріанців. Його поставили на промислове виробництво і продають численні мережі супермаркетів, як от Tesco, Morrisons, Waitrose, CO-OP, Marks & Spencer, Sainsbury в Британії.[1]

Приготування

[ред. | ред. код]

Хумус готують із відвареного нуту, який товчуть вручну або перемелюють блендером із додаванням оливкової олії, соку лимона і сезамової пасти (тахині). Приправи, зокрема часник, сіль, петрушка, цибуля, мелений кумін (зіра), перець чилі можна додавати за смаком.

Харчова цінність

[ред. | ред. код]

Хумус містить велику кількість якісного рослинного білка, харчової клітковини, ненасичених жирів і заліза. Вживання хумусу сприятливо впливає на функцію шлунково-кишкового тракту, на обмін речовин, серцево-судинну систему, значно знижує рівень цукру і холестерину в крові.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. http://caloriecount.about.com/cc/search.php?searchpro=houmous&pq=&search_type=foods[недоступне посилання]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • «Хумус маслом испортишь» — Коммерсантъ Weekend, № 90(3174) от 20.05.2005 (рос.)