2018 Copa Libertadores group stage
The 2018 Copa Libertadores group stage was played from 27 February to 24 May 2018.[1] A total of 32 teams competed in the group stage to decide the 16 places in the final stages of the 2018 Copa Libertadores.[2]
Draw[edit]
The draw for the group stage was held on 20 December 2017, 20:00 PYST (UTC−3), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[3][4]
Teams were seeded by their CONMEBOL ranking of the Copa Libertadores (shown in parentheses), taking into account of the following three factors:[5]
- Performance in the last 10 years, taking into account Copa Libertadores results in the period 2008–2017
- Historical coefficient, taking into account Copa Libertadores results in the period 1960–2007
- Local tournament champion, with bonus points awarded to domestic league champions of the last 10 years
For the group stage, the 32 teams were drawn into eight groups (Groups A–H, also denoted as Groups 1–8) of four containing a team from each of the four pots. Teams from the same association could not be drawn into the same group, excluding the winners of the third stage, which were allocated to Pot 4 and whose identity was not known at the time of the draw, and could be drawn into the same group with another team from the same association.[6]
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
|
|
- Notes
- † Defending Copa Libertadores champion, automatically seeded into Pot 1 and allocated to Group A in the group stage draw.
- ‡ Defending Copa Sudamericana champion, automatically seeded into Pot 2 in the group stage draw.
The following were the four winners of the third stage of qualifying which joined the 28 direct entrants in the group stage.
Match | Third stage winners |
---|---|
G1 | Santa Fe (21) |
G2 | Nacional (5) |
G3 | Vasco da Gama (54) |
G4 | Junior (60) |
Format[edit]
In the group stage, each group was played on a home-and-away round-robin basis. The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, and 0 points for a loss). If tied on points, the following criteria were used to determine the ranking: 1. Goal difference; 2. Goals scored; 3. Away goals scored; 4. CONMEBOL ranking (Regulations Article 28).[2]
The winners and runners-up of each group advanced to the round of 16 of the knockout stages. The third-placed teams of each group entered the Copa Sudamericana second stage.
Groups[edit]
The fixture list was determined by the draw as follows:[6]
- Round 1: Team 3 vs. Team 1, Team 4 vs. Team 2
- Round 2: Team 1 vs. Team 4, Team 2 vs. Team 3
- Round 3: Team 2 vs. Team 1, Team 3 vs. Team 4
- Round 4: Team 1 vs. Team 2, Team 4 vs. Team 3
- Round 5: Team 4 vs. Team 1, Team 3 vs. Team 2
- Round 6: Team 1 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 4
The matches were played on 27–28 February, 1, 13–15 March, 3–5, 11, 17–19, 24–26 April, 1–3, 15–17 and 22–24 May 2018.[7][8][9]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | GRE | CPO | DEF | MON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Grêmio | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 2 | +11 | 14 | Round of 16 | — | 5–0 | 1–0 | 4–0 | |
2 | Cerro Porteño | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 8 | 0 | 13 | 0–0 | — | 2–1 | 3–2 | ||
3 | Defensor Sporting | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 7 | −2 | 4 | Copa Sudamericana | 1–1 | 0–1 | — | 3–1 | |
4 | Monagas | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 14 | −9 | 3 | 1–2 | 0–2 | 1–0 | — |
Defensor Sporting | 1–1 | Grêmio |
---|---|---|
| Report |
|
Monagas | 0–2 | Cerro Porteño |
---|---|---|
Report |
|
Cerro Porteño | 2–1 | Defensor Sporting |
---|---|---|
| Report |
|
Defensor Sporting | 3–1 | Monagas |
---|---|---|
Report |
|
Monagas | 1–0 | Defensor Sporting |
---|---|---|
| Report |
Defensor Sporting | 0–1 | Cerro Porteño |
---|---|---|
Report |
|
Grêmio | 1–0 | Defensor Sporting |
---|---|---|
| Report |
Cerro Porteño | 3–2 | Monagas |
---|---|---|
| Report |
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ATN | CCL | BOL | DEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atlético Nacional | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 3 | +6 | 10 | Round of 16 | — | 0–0 | 4–1 | 4–0 | |
2 | Colo-Colo | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 8 | 0–1 | — | 2–0 | 0–2 | ||
3 | Bolívar | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 9 | −3 | 8 | Copa Sudamericana | 1–0 | 1–1 | — | 2–1 | |
4 | Delfín | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 9 | −3 | 7 | 1–0 | 1–2 | 1–1 | — |
Colo-Colo | 0–1 | Atlético Nacional |
---|---|---|
Report |
|
Bolívar | 1–0 | Atlético Nacional |
---|---|---|
| Report |
Atlético Nacional | 4–1 | Bolívar |
---|---|---|
| Report |
|
Delfín | 1–0 | Atlético Nacional |
---|---|---|
| Report |
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | LIB | ATU | PEÑ | STR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Libertad | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 | 13 | Round of 16 | — | 0–0 | 2–1 | 3–0 | |
2 | Atlético Tucumán | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | 0–2 | — | 1–0 | 3–0 | ||
3 | Peñarol | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 5 | +3 | 9 | Copa Sudamericana | 2–0 | 3–1 | — | 2–0 | |
4 | The Strongest | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 13 | −10 | 3 | 1–3 | 1–2 | 1–0 | — |
The Strongest | 1–0 | Peñarol |
---|---|---|
| Report |
Peñarol | 3–1 | Atlético Tucumán |
---|---|---|
| Report |
The Strongest | 1–2 | Atlético Tucumán |
---|---|---|
| Report |
Atlético Tucumán | 1–0 | Peñarol |
---|---|---|
| Report |
The Strongest | 1–3 | Libertad |
---|---|---|
| Report |
Peñarol | 2–0 | The Strongest |
---|---|---|
| Report |
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | RIV | FLA | SFE | EME | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | River Plate | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 3 | +3 | 12 | Round of 16 | — | 0–0 | 0–0 | 2–1 | |
2 | Flamengo | 6 | 2 | 4 | 0 | 7 | 4 | +3 | 10 | 2–2 | — | 1–1 | 2–0 | ||
3 | Santa Fe | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | Copa Sudamericana | 0–1 | 0–0 | — | 1–1 | |
4 | Emelec | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 11 | −8 | 1 | 0–1 | 1–2 | 0–3 | — |
Flamengo | 2–2 | River Plate |
---|---|---|
| Report |
Emelec | 1–2 | Flamengo |
---|---|---|
| Report |
|
River Plate | 0–0 | Santa Fe |
---|---|---|
Report |
Emelec | 0–1 | River Plate |
---|---|---|
Report |
|
River Plate | 2–1 | Emelec |
---|---|---|
Report |
|
Santa Fe | 0–1 | River Plate |
---|---|---|
Report |
|
Flamengo | 2–0 | Emelec |
---|---|---|
| Report |
Emelec | 0–3 | Santa Fe |
---|---|---|
Report |
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | CRU | RAC | VAS | UCH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cruzeiro | 6 | 3 | 2 | 1 | 15 | 5 | +10 | 11 | Round of 16 | — | 2–1 | 0–0 | 7–0 | |
2 | Racing | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 6 | +6 | 11 | 4–2 | — | 4–0 | 1–0 | ||
3 | Vasco da Gama | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 10 | −7 | 5 | Copa Sudamericana | 0–4 | 1–1 | — | 0–1 | |
4 | Universidad de Chile | 6 | 1 | 2 | 3 | 2 | 11 | −9 | 5 | 0–0 | 1–1 | 0–2 | — |
Racing | 4–2 | Cruzeiro |
---|---|---|
Report |
|
Vasco da Gama | 0–1 | Universidad de Chile |
---|---|---|
Report |
|
Universidad de Chile | 1–1 | Racing |
---|---|---|
| Report |
|
Racing | 4–0 | Vasco da Gama |
---|---|---|
Report |
Cruzeiro | 7–0 | Universidad de Chile |
---|---|---|
| Report |
Vasco da Gama | 1–1 | Racing |
---|---|---|
| Report |
|
Vasco da Gama | 0–4 | Cruzeiro |
---|---|---|
Report |
|
Racing | 1–0 | Universidad de Chile |
---|---|---|
| Report |
Cruzeiro | 2–1 | Racing |
---|---|---|
| Report |
|
Universidad de Chile | 0–2 | Vasco da Gama |
---|---|---|
Report |
|
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | SAN | EST | NAC | RGA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Santos | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 4 | +2 | 10 | Round of 16 | — | 2–0 | 3–1 | 0–0 | |
2 | Estudiantes | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | +2 | 8 | 0–1 | — | 3–1 | 3–0 | ||
3 | Nacional | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | Copa Sudamericana | 1–0 | 0–0 | — | 4–0 | |
4 | Real Garcilaso | 6 | 1 | 3 | 2 | 2 | 7 | −5 | 6 | 2–0 | 0–0 | 0–0 | — |
Estudiantes | 0–1 | Santos |
---|---|---|
Report |
|
Santos | 2–0 | Estudiantes |
---|---|---|
| Report |
Estudiantes | 3–1 | Nacional |
---|---|---|
Report |
|
Group G[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | COR | IND | MIL | LAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Corinthians | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 5 | +6 | 10 | Round of 16 | — | 1–2 | 0–1 | 2–0 | |
2 | Independiente | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 4 | +2 | 10 | 0–1 | — | 1–0 | 2–0 | ||
3 | Millonarios | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 4 | +3 | 8 | Copa Sudamericana | 0–0 | 1–1 | — | 4–0 | |
4 | Deportivo Lara | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 16 | −11 | 6 | 2–7 | 1–0 | 2–1 | — |
Deportivo Lara | 1–0 | Independiente |
---|---|---|
| Report |
Corinthians | 2–0 | Deportivo Lara |
---|---|---|
| Report |
Independiente | 1–0 | Millonarios |
---|---|---|
| Report |
Independiente | 0–1 | Corinthians |
---|---|---|
Report |
|
Corinthians | 1–2 | Independiente |
---|---|---|
| Report |
Deportivo Lara | 2–7 | Corinthians |
---|---|---|
Report |
|
Millonarios | 1–1 | Independiente |
---|---|---|
Report |
|
Corinthians | 0–1 | Millonarios |
---|---|---|
Report |
|
Group H[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | PAL | BOC | JUN | ALI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Palmeiras | 6 | 5 | 1 | 0 | 14 | 3 | +11 | 16 | Round of 16 | — | 1–1 | 3–1 | 2–0 | |
2 | Boca Juniors | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 4 | +4 | 9 | 0–2 | — | 1–0 | 5–0 | ||
3 | Junior | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 8 | −3 | 7 | Copa Sudamericana | 0–3 | 1–1 | — | 1–0 | |
4 | Alianza Lima | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 13 | −12 | 1 | 1–3 | 0–0 | 0–2 | — |
Junior | 0–3 | Palmeiras |
---|---|---|
Report |
|
Palmeiras | 2–0 | Alianza Lima |
---|---|---|
| Report |
Boca Juniors | 1–0 | Junior |
---|---|---|
| Report |
Palmeiras | 1–1 | Boca Juniors |
---|---|---|
| Report |
|
Alianza Lima | 0–2 | Junior |
---|---|---|
Report |
Boca Juniors | 0–2 | Palmeiras |
---|---|---|
Report |
|
Junior | 1–0 | Alianza Lima |
---|---|---|
| Report |
Junior | 1–1 | Boca Juniors |
---|---|---|
| Report |