Curling event in Canada
The third event of the 2022 Curling Stadium Alberta Curling Series was held from October 21 to 23 at the Leduc Recreation Centre in Leduc , Alberta .[1] It was the third of five men's and women's events held as part of the Alberta Curling Series for the 2022–23 curling season .[2] [3] The total purse for the event was $5,000 on the men's side and $8,900 on the women's side.[4] [5]
The event was sponsored by Curling Stadium, a streaming service provided by CurlingZone. All of the games were streamed on CurlingZone and the Alberta Curling Series' YouTube page.[6] [7]
The teams are listed as follows:[2] [8]
Round-robin standings [ edit ] Final round-robin standings [9]
Key Teams to Playoffs Teams to Tiebreaker
Pool B W L PF PA Shinya Abe 2 1 25 10 92.0 Cole Adams 2 1 17 15 96.0 Anton Hood 2 1 19 15 177.0 Brandt Holt 0 3 4 25 469.0
Round-robin results [ edit ] All draw times are listed in Mountain Time (UTC−06:00 ).[2] [10]
Friday, October 21, 7:00 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Daylan Vavrek 1 1 0 2 1 0 1 X 6 Ryan Parent 0 0 1 0 0 2 0 X 3
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jeong Yeong-seok 2 3 3 1 X X X X 9 Beau Cornelson 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Cole Adams 0 4 1 1 0 2 X X 8 Brandt Holt 0 0 0 0 1 0 X X 1
Saturday, October 22, 9:00 am
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Cole Adams 3 0 0 1 0 0 0 3 7 Anton Hood 0 1 1 0 2 1 0 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Shinya Abe 2 2 0 2 1 3 X X 10 Brandt Holt 0 0 1 0 0 0 X X 1
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ryan Parent 1 0 3 1 2 1 X X 8 Beau Cornelson 0 1 0 0 0 0 X X 1
Saturday, October 22, 7:00 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Daylan Vavrek 0 5 0 2 0 3 X X 10 Beau Cornelson 1 0 2 0 1 0 X X 4
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Brandt Holt 0 2 0 0 0 0 X X 2 Anton Hood 2 0 2 0 2 1 X X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jeong Yeong-seok 2 3 0 1 1 X X X 7 Ryan Parent 0 0 1 0 0 X X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Shinya Abe 0 3 0 2 4 X X X 9 Cole Adams 0 0 2 0 0 X X X 2
Tiebreaker [ edit ] Sunday, October 23, 9:00 am
Playoffs [ edit ] Source:[11]
Semifinals [ edit ] Sunday, October 23, 12:00 pm
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Shinya Abe 1 1 3 0 3 X X X 8 Cole Adams 0 0 0 1 0 X X X 1
Sunday, October 23, 3:00 pm
The teams are listed as follows:[3] [12]
Skip Third Second Lead Alternate Locale Trina Ball Candace Reed Deborah Hawkshaw Sarah Mazoleski Edmonton , Alberta Emily Clark Emily Deibert Rachel Clark Leslie Hammond Westlock , Alberta Ha Seung-youn Kim Hye-rin Yang Tae-i Kim Su-jin Chuncheon , South Korea Michelle Hartwell Jessica Monk Erica Wiese Ashley Kalk Edmonton , Alberta Michèle Jäggi Irene Schori Stefanie Berset Sarah Müller Lara Stocker Bern , Switzerland Nicky Kaufman Jennifer Van Wieren Megan Anderson Holly Baird Pam Appelman Edmonton , Alberta Rebecca Morrison Gina Aitken Sophie Sinclair Sophie Jackson Stirling , Scotland Lisa Parent Sophie Brissette Kaitlin Zeller Megan Johnson Calgary , Alberta Adele Purcell Deanne Nichol Meghan Chateauvert Heather Steele St. Albert , Alberta Deb Santos Lorna Alfrey Lil Grabinsky Pauline Erickson Sandy Tougas Edmonton , Alberta Marla Sherrer Chantele Broderson Julie Selvais Sarah Drummond Lacombe , Alberta Kellie Stiksma Nicole Larson Jamie Scott Bailey Horte Edmonton , Alberta Jennifer Westhagen Sara Westman Kristen Tsourlenes Carlee Millikin Nicole Hewett Australia Jessica Wytrychowski Jessica Koch Emily Neufeld Cheryl Damen Calgary , Alberta
Round-robin standings [ edit ] Final round-robin standings [13]
Pool A W L PF PA Michèle Jäggi 3 1 29 12 88.5 Nicky Kaufman 2 2 19 23 271.5 Jessica Wytrychowski 2 2 25 21 311.5 Emily Clark 2 2 25 27 451.5 Trina Ball 1 3 13 28 306.5
Pool B W L PF PA Michelle Hartwell 4 0 28 19 400.0 Ha Seung-youn 3 1 35 12 171.0 Marla Sherrer 2 2 19 23 126.5 Kellie Stiksma 1 3 14 24 276.0 Jennifer Westhagen 0 4 11 29 525.0
Pool C W L PF PA Rebecca Morrison 4 0 24 7 149.5 Lisa Parent 2 2 21 23 360.0 Deb Santos 2 2 19 22 462.0 Adele Purcell 0 4 12 24 251.0
Round-robin results [ edit ] All draw times are listed in Mountain Time (UTC−06:00 ).[3] [14]
Friday, October 21, 4:00 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michèle Jäggi 0 1 0 1 3 3 X X 8 Emily Clark 1 0 2 0 0 0 X X 3
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final Jessica Wytrychowski 0 2 1 0 1 0 0 1 0 5 Nicky Kaufman 1 0 0 2 0 1 1 0 1 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ha Seung-youn 0 0 2 1 1 0 2 0 6 Michelle Hartwell 0 2 0 0 0 3 0 2 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Marla Sherrer 2 1 1 0 0 1 0 1 6 Kellie Stiksma 0 0 0 2 0 0 1 0 3
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Lisa Parent 1 0 0 3 3 1 X X 8 Adele Purcell 0 1 1 0 0 0 X X 2
Friday, October 21, 9:30 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rebecca Morrison 0 3 0 X X X X X 3 Adele Purcell 0 0 1 X X X X X 1
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Deb Santos 4 0 2 3 1 X X X 10 Lisa Parent 0 3 0 0 0 X X X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Emily Clark 2 1 0 2 1 0 0 0 6 Trina Ball 0 0 2 0 0 2 1 3 8
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ha Seung-youn 4 0 2 3 X X X X 9 Kellie Stiksma 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michelle Hartwell 0 0 1 0 0 2 1 2 6 Jennifer Westhagen 1 2 0 1 1 0 0 0 5
Saturday, October 22, 12:00 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Marla Sherrer 2 0 1 1 0 0 0 X 4 Michelle Hartwell 0 4 0 0 2 1 2 X 9
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ha Seung-youn 2 0 0 1 3 4 X X 10 Jennifer Westhagen 0 2 0 0 0 0 X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rebecca Morrison 0 3 0 1 0 2 0 X 6 Lisa Parent 0 0 1 0 2 0 1 X 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Adele Purcell 0 1 0 1 2 0 0 0 4 Deb Santos 0 0 0 0 0 2 2 3 7
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jessica Wytrychowski 0 4 0 0 1 0 0 1 6 Emily Clark 1 0 1 3 0 1 1 0 7
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michèle Jäggi 2 3 0 3 X X X X 8 Trina Ball 0 0 1 0 X X X X 1
Saturday, October 22, 4:00 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michèle Jäggi 0 2 0 0 3 0 1 0 6 Jessica Wytrychowski 2 0 0 2 0 0 0 3 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Nicky Kaufman 1 1 0 0 1 2 2 X 7 Trina Ball 0 0 1 1 0 0 0 X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kellie Stiksma 2 0 3 0 1 0 0 X 6 Jennifer Westhagen 0 0 0 1 0 1 1 X 3
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Lisa Parent 0 1 3 0 1 1 0 X 6 Adele Purcell 2 0 0 1 0 0 2 X 5
Saturday, October 22, 9:30 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Nicky Kaufman 1 0 0 2 1 1 0 0 5 Emily Clark 0 3 3 0 0 0 2 1 9
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jessica Wytrychowski 0 0 2 1 2 0 2 X 7 Trina Ball 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Marla Sherrer 1 3 0 1 1 1 X X 7 Jennifer Westhagen 0 0 1 0 0 0 X X 1
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kellie Stiksma 1 0 2 0 0 1 0 X 4 Michelle Hartwell 0 3 0 1 1 0 1 X 6
Playoffs [ edit ] Source:[15]
Quarterfinals [ edit ] Sunday, October 23, 9:00 am
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rebecca Morrison 0 2 1 2 0 2 X X 7 Lisa Parent 0 0 0 0 1 0 X X 1
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michelle Hartwell 0 0 1 1 1 0 0 1 4 Jessica Wytrychowski 0 1 0 0 0 1 1 0 3
Semifinals [ edit ] Sunday, October 23, 12:00 pm
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Michelle Hartwell 1 0 1 0 0 2 0 X 4 Michèle Jäggi 0 3 0 2 2 0 2 X 9
Sunday, October 23, 3:00 pm
References [ edit ] ^ "Alberta Curling Series" . Alberta Curling Series . Retrieved October 24, 2022 . ^ a b c "ACS Men's Event 3" . Alberta Curling Series . Retrieved October 24, 2022 . ^ a b c "ACS Women's Event 3" . Alberta Curling Series . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Men's Event" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Women's Event" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "CurlingZone" . YouTube . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Alberta Curling Series" . YouTube . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Men's Teams" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Men's Standings" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Men's Scores" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Men's Playoffs" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Women's Teams" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Women's Standings" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Women's Scores" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . ^ "Women's Playoffs" . CurlingZone . Retrieved October 24, 2022 . External links [ edit ]