2023–24 in Spanish basketball
Season | 2023–24 | |
---|---|---|
Men's basketball | ||
Liga ACB | Real Madrid | |
LEB Oro | Leyma Coruña | |
LEB Plata | ODILO FC Cartagena CB | |
Copa del Rey | Real Madrid | |
Copa Princesa de Asturias | Movistar Estudiantes | |
Supercopa de España | Real Madrid | |
The 2023–24 season is the 88th season of competitive basketball in Spain.
National team[edit]
Spain men's national basketball team[edit]
Friendlies[edit]
25 June 2024 | Spain | 84–87 | Italy | Madrid, Spain |
---|---|---|---|---|
19:00 | ||||
Pts: W. Hernangómez 23 Rebs: Garuba 6 Asts: Núñez 7 Eff: W. Hernangómez 23 | Report | Pts: Gallinari 16 Rebs: Polonara 7 Asts: Spissu 6 Eff: Gallinari 20 | Arena: WiZink Center Attendance: 8,005[1] Referees: Fernando Calatrava, Xavier Torres, Alfonso Olivares |
28 June 2024 | Spain | vs. | Dominican Republic | Alicante, Spain |
---|---|---|---|---|
19:00 | ||||
Arena: Pedro Ferrándiz |
EuroBasket 2025 qualification[edit]
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium | 2 | 2 | 0 | 133 | 113 | +20 | 4 | EuroBasket 2025 |
2 | Latvia | 2 | 2 | 0 | 143 | 127 | +16 | 4 | EuroBasket 2025 as host |
3 | Spain | 2 | 0 | 2 | 128 | 137 | −9 | 2 | EuroBasket 2025 |
4 | Slovakia | 2 | 0 | 2 | 112 | 139 | −27 | 2 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head; 3) Points difference; 4) Points scored.
22 February 2024 | Spain | 75–79 | Latvia | Zaragoza, Spain |
---|---|---|---|---|
20:00 | Scoring by quarter: 14–23, 23–17, 20–17, 18–22 | |||
Pts: Brizuela 16 Rebs: J. Hernangómez 7 Asts: Rubio 5 Eff: Pradilla 15 | Boxscore | Pts: Lomažs 18 Rebs: Čavars, Kurucs 6 Asts: Lomažs 7 Eff: Lomažs 20 | Arena: Pabellón Príncipe Felipe Attendance: 10,734[2] Referees: Ademir Zurapović (BIH), Igor Mitrovski (MKD), Beniamino Attard (ITA) |
25 February 2024 | Belgium | 58–53 | Spain | Charleroi, Belgium |
---|---|---|---|---|
17:30 | Scoring by quarter: 11–14, 8–12, 21–13, 18–14 | |||
Pts: Obasohan 19 Rebs: Gillet 8 Asts: Schwartz 4 Eff: Gillet 22 | Boxscore | Pts: Brizuela 14 Rebs: López-Arostegui 7 Asts: Brizuela, Rubio 3 Eff: Brizuela, Sima 10 | Arena: Dôme Attendance: 6,500[3] Referees: Boris Krejić (SLO), Nicolás Maestre (FRA), Carsten Straube (GER) |
2024 FIBA Men's Olympic Qualifying Tournaments[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lebanon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Semi-finals |
2 | Angola | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Spain (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2 July 2024 | Lebanon | vs. | Spain | Valencia, Spain |
---|---|---|---|---|
20:30 | ||||
Boxscore | Arena: La Fonteta |
3 July 2024 | Spain | vs. | Angola | Valencia, Spain |
---|---|---|---|---|
20:30 | ||||
Boxscore | Arena: La Fonteta |
European competitions[edit]
EuroLeague[edit]
Regular season[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 34 | 27 | 7 | 2924 | 2681 | +243 | Qualification to playoffs |
2 | Panathinaikos AKTOR | 34 | 23 | 11 | 2752 | 2580 | +172 | |
3 | AS Monaco | 34 | 23 | 11 | 2770 | 2671 | +99 | |
4 | Barcelona | 34 | 22 | 12 | 2812 | 2692 | +120 | |
5 | Olympiacos | 34 | 22 | 12 | 2658 | 2538 | +120 | |
6 | Fenerbahçe Beko | 34 | 20 | 14 | 2855 | 2723 | +132 | |
7 | Maccabi Playtika Tel Aviv | 34 | 20 | 14 | 2969 | 2939 | +30 | Qualification to play-in |
8 | Baskonia | 34 | 18 | 16 | 2849 | 2867 | −18 | |
9 | Anadolu Efes | 34 | 17 | 17 | 2871 | 2855 | +16 | |
10 | Virtus Segafredo Bologna | 34 | 17 | 17 | 2728 | 2804 | −76 | |
11 | Partizan Mozzart Bet | 34 | 16 | 18 | 2782 | 2802 | −20 | |
12 | EA7 Emporio Armani Milan | 34 | 15 | 19 | 2645 | 2631 | +14 | |
13 | Valencia Basket | 34 | 14 | 20 | 2578 | 2674 | −96 | |
14 | Žalgiris | 34 | 14 | 20 | 2694 | 2692 | +2 | |
15 | Bayern Munich | 34 | 13 | 21 | 2604 | 2724 | −120 | |
16 | Crvena zvezda Meridianbet | 34 | 11 | 23 | 2764 | 2816 | −52 | |
17 | LDLC ASVEL | 34 | 9 | 25 | 2646 | 2859 | −213 | |
18 | ALBA Berlin | 34 | 5 | 29 | 2591 | 2944 | −353 |
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.
Play-in[edit]
Play-in games | No. 8 seed game | Final seeds | |||||||||||
7 | Maccabi Playtika Tel Aviv | 113 | 7 | Maccabi Playtika Tel Aviv | No. 7 seed | ||||||||
8 | Baskonia | 85 | 8 | Baskonia | No. 8 seed | ||||||||
8 | Baskonia | 89 | |||||||||||
10 | Virtus Segafredo Bologna | 77 | |||||||||||
9 | Anadolu Efes | 64 | |||||||||||
10 | Virtus Segafredo Bologna | 67 | |||||||||||
Playoffs[edit]
Team 1 | Series | Team 2 | Game 1 | Game 2 | Game 3 | Game 4 | Game 5 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Real Madrid | 3–0 | Baskonia | 90–74 | 101–90 | 102–98 | — | — |
Barcelona | 2–3 | Olympiacos | 75–77 | 77–69 | 82–80 | 58–92 | 59–63 |
Final Four[edit]
Semifinals | Championship game | |||||
24 May | ||||||
Real Madrid | 87 | |||||
26 May | ||||||
Olympiacos | 76 | |||||
Real Madrid | 80 | |||||
24 May | ||||||
Panathinaikos AKTOR | 95 | |||||
Panathinaikos AKTOR | 73 | |||||
Fenerbahçe Beko | 57 | |||||
Third place game | ||||||
26 May | ||||||
Olympiacos | 87 | |||||
Fenerbahçe Beko | 84 |
EuroCup Basketball[edit]
Regular season[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paris Basketball | 18 | 17 | 1 | 1754 | 1401 | +353 | Advance to quarterfinals |
2 | Hapoel Shlomo Tel Aviv | 18 | 13 | 5 | 1729 | 1600 | +129 | |
3 | London Lions | 18 | 12 | 6 | 1608 | 1546 | +62 | Advance to eighthfinals |
4 | Prometey | 18 | 10 | 8 | 1598 | 1574 | +24 | |
5 | Joventut | 18 | 10 | 8 | 1517 | 1503 | +14 | |
6 | Beşiktaş Emlakjet | 18 | 9 | 9 | 1400 | 1428 | −28 | |
7 | Wolves | 18 | 8 | 10 | 1462 | 1550 | −88 | |
8 | Umana Reyer Venezia | 18 | 8 | 10 | 1507 | 1538 | −31 | |
9 | Veolia Towers Hamburg | 18 | 2 | 16 | 1478 | 1762 | −284 | |
10 | Cedevita Olimpija | 18 | 1 | 17 | 1509 | 1660 | −151 |
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mincidelice JL Bourg | 18 | 14 | 4 | 1486 | 1368 | +118 | Advance to quarterfinals |
2 | U-BT Cluj-Napoca | 18 | 13 | 5 | 1519 | 1461 | +58 | |
3 | Dreamland Gran Canaria | 18 | 12 | 6 | 1567 | 1408 | +159 | Advance to eighthfinals |
4 | ratiopharm Ulm | 18 | 10 | 8 | 1502 | 1522 | −20 | |
5 | Aris Midea | 18 | 9 | 9 | 1335 | 1334 | +1 | |
6 | Türk Telekom | 18 | 8 | 10 | 1433 | 1421 | +12 | |
7 | Budućnost VOLI | 18 | 8 | 10 | 1413 | 1443 | −30 | |
8 | Dolomiti Energia Trento | 18 | 7 | 11 | 1409 | 1485 | −76 | |
9 | 7bet-Lietkabelis | 18 | 7 | 11 | 1466 | 1544 | −78 | |
10 | Śląsk Wrocław | 18 | 2 | 16 | 1371 | 1515 | −144 |
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.
Playoffs[edit]
Eighthfinals[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
ratiopharm Ulm | 79–88 | Joventut |
Dreamland Gran Canaria | 78–80 | Beşiktaş Emlakjet |
Quarterfinals[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Paris Basketball | 86–70 | Joventut |
Basketball Champions League[edit]
Regular season[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Unicaja | 6 | 4 | 2 | 490 | 442 | +48 | 10 | Advance to round of 16 |
2 | Le Mans Sarthe | 6 | 3 | 3 | 477 | 463 | +14 | 9 | Advance to play-ins |
3 | Peristeri bwin | 6 | 3 | 3 | 463 | 493 | −30 | 9 | |
4 | Falco Szombathely | 6 | 2 | 4 | 456 | 488 | −32 | 8 |
Group C[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lenovo Tenerife | 6 | 4 | 2 | 490 | 443 | +47 | 10 | Advance to round of 16 |
2 | Cholet | 6 | 3 | 3 | 485 | 495 | −10 | 9 | Advance to play-ins |
3 | Darüşşafaka Lassa | 6 | 3 | 3 | 488 | 500 | −12 | 9 | |
4 | VEF Rīga | 6 | 2 | 4 | 431 | 456 | −25 | 8 |
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Telekom Baskets Bonn | 6 | 3 | 3 | 497 | 473 | +24 | 9 | Advance to round of 16 |
2 | Hapoel Holon | 6 | 3 | 3 | 463 | 456 | +7 | 9 | Advance to play-ins |
3 | Rio Breogan | 6 | 3 | 3 | 462 | 459 | +3 | 9 | |
4 | Bursaspor İnfo Yatırım | 6 | 3 | 3 | 439 | 473 | −34 | 9 |
Group H[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UCAM Murcia | 6 | 5 | 1 | 517 | 427 | +90 | 11 | Advance to round of 16 |
2 | Bertram Derthona | 6 | 5 | 1 | 500 | 484 | +16 | 11 | Advance to play-ins |
3 | Tofaş | 6 | 2 | 4 | 532 | 551 | −19 | 8 | |
4 | Igokea | 6 | 0 | 6 | 435 | 522 | −87 | 6 |
Play-ins[edit]
Team 1 | Series | Team 2 | Game 1 | Game 2 | Game 3 |
---|---|---|---|---|---|
Pınar Karşıyaka | 2–1 | Río Breogán | 89–85 | 73–80 | 86–76 |
Round of 16[edit]
Group I[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Unicaja | 6 | 6 | 0 | 510 | 422 | +88 | 12 | Advance to quarter-finals |
2 | Tofaş | 6 | 2 | 4 | 462 | 466 | −4 | 8 | |
3 | SIG Strasbourg | 6 | 2 | 4 | 470 | 510 | −40 | 8 | |
4 | Cholet | 6 | 2 | 4 | 474 | 518 | −44 | 8 |
Group K[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lenovo Tenerife | 6 | 4 | 2 | 521 | 511 | +10 | 10 | Advance to quarter-finals |
2 | Peristeri | 6 | 3 | 3 | 473 | 475 | −2 | 9 | |
3 | Hapoel Jerusalem | 6 | 3 | 3 | 485 | 479 | +6 | 9 | |
4 | Pınar Karşıyaka | 6 | 2 | 4 | 514 | 528 | −14 | 8 |
Group L[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UCAM Murcia | 6 | 4 | 2 | 490 | 453 | +37 | 10 | Advance to quarter-finals |
2 | Promitheas | 6 | 4 | 2 | 485 | 472 | +13 | 10 | |
3 | Hapoel Holon | 6 | 4 | 2 | 474 | 480 | −6 | 10 | |
4 | AEK | 6 | 0 | 6 | 490 | 534 | −44 | 6 |
Playoffs[edit]
Team 1 | Series | Team 2 | Game 1 | Game 2 | Game 3 |
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Tenerife | 2–1 | Tofaş | 83–77 | 81–90 | 78–55 |
UCAM Murcia | 2–0 | MHP Riesen Ludwigsburg | 98–72 | 85–72 | — |
Unicaja | 2–0 | Promitheas | 67–54 | 90–83 | — |
Final Four[edit]
Semifinals | Final | |||||
26 April | ||||||
Lenovo Tenerife | 97 | |||||
28 April | ||||||
Peristeri | 93 | |||||
Lenovo Tenerife | 75 | |||||
26 April | ||||||
Unicaja | 80 | |||||
UCAM Murcia | 74 | |||||
Unicaja | 80 | |||||
Third place game | ||||||
28 April | ||||||
Peristeri | 84 | |||||
UCAM Murcia | 87 |
FIBA Europe Cup[edit]
Qualifying tournaments[edit]
Qualifying tournament G[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Casademont Zaragoza | 2 | 2 | 0 | 175 | 153 | +22 | 4 | Advance to regular season |
2 | Jämtland (H) | 2 | 1 | 1 | 142 | 157 | −15 | 3 | |
3 | KVIS Pardubice | 2 | 0 | 2 | 164 | 171 | −7 | 2 |
Regular season[edit]
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Surne Bilbao Basket | 6 | 6 | 0 | 505 | 399 | +106 | 12 | Advance to second round |
2 | Anwil Włocłavek | 6 | 3 | 3 | 469 | 409 | +60 | 9 | |
3 | Caledonia Gladiators | 6 | 3 | 3 | 431 | 475 | −44 | 9 | |
4 | ABC Sibiu | 6 | 0 | 6 | 379 | 501 | −122 | 6 |
Group F[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Casademont Zaragoza | 4 | 3 | 1 | 331 | 309 | +22 | 7 | Advance to second round |
2 | Kalev/Cramo | 4 | 2 | 2 | 295 | 301 | −6 | 6 | |
3 | Happy Casa Brindisi | 4 | 1 | 3 | 311 | 327 | −16 | 5 | |
4 | Ironi Ness Ziona | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrawal |
Second round[edit]
Group K[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Surne Bilbao Basket | 6 | 5 | 1 | 504 | 438 | +66 | 11 | Advance to quarter-finals |
2 | FC Porto | 6 | 4 | 2 | 507 | 453 | +54 | 10 | |
3 | Göttingen | 6 | 3 | 3 | 477 | 469 | +8 | 9 | |
4 | Balkan | 6 | 0 | 6 | 413 | 541 | −128 | 6 |
Group M[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ERA Nymburk | 6 | 4 | 2 | 445 | 394 | +51 | 10 | Advance to quarter-finals |
2 | Casademont Zaragoza | 6 | 4 | 2 | 472 | 445 | +27 | 10 | |
3 | Gravelines Dunkerque | 6 | 3 | 3 | 442 | 460 | −18 | 9 | |
4 | Manisa BB | 6 | 1 | 5 | 400 | 460 | −60 | 7 |
Play-offs[edit]
Quarter-finals[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Surne Bilbao Basket | 145–136 | Legia Warsaw | 64–83 | 81–53 |
Niners Chemnitz | 200–150 | Casademont Zaragoza | 98–64 | 102–86 |
Semi-finals[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Niners Chemnitz | 171–155 | Surne Bilbao Basket | 98–73 | 73–82 |
Men's basketball[edit]
Liga ACB[edit]
Regular season[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Unicaja | 34 | 28 | 6 | 3016 | 2627 | +389 | Qualification to playoffs |
2 | Real Madrid | 34 | 28 | 6 | 3001 | 2707 | +294 | |
3 | Barça | 34 | 23 | 11 | 2985 | 2769 | +216 | |
4 | Valencia Basket | 34 | 21 | 13 | 2856 | 2788 | +68 | |
5 | UCAM Murcia | 34 | 21 | 13 | 2829 | 2735 | +94 | |
6 | Lenovo Tenerife | 34 | 21 | 13 | 2845 | 2760 | +85 | |
7 | Dreamland Gran Canaria | 34 | 20 | 14 | 2859 | 2771 | +88 | |
8 | Baxi Manresa | 34 | 19 | 15 | 2878 | 2875 | +3 | |
9 | Baskonia | 34 | 18 | 16 | 3008 | 3004 | +4 | |
10 | Joventut Badalona | 34 | 16 | 18 | 2776 | 2939 | −163 | |
11 | MoraBanc Andorra | 34 | 13 | 21 | 2884 | 2894 | −10 | |
12 | Casademont Zaragoza | 34 | 13 | 21 | 2799 | 2893 | −94 | |
13 | Surne Bilbao Basket | 34 | 13 | 21 | 2677 | 2777 | −100 | |
14 | Bàsquet Girona | 34 | 13 | 21 | 2754 | 2914 | −160 | |
15 | Covirán Granada | 34 | 11 | 23 | 2752 | 2930 | −178 | |
16 | Río Breogán | 34 | 11 | 23 | 2530 | 2674 | −144 | |
17 | Monbus Obradoiro | 34 | 11 | 23 | 2760 | 2868 | −108 | Relegation to Primera FEB |
18 | Zunder Palencia | 34 | 6 | 28 | 2682 | 2966 | −284 |
Rules for classification: 1) Win–loss record; 2) Head–to–head record; 3) Head–to–head point difference; 4) Point difference; 5) Points scored; 6) Sum of quotients of points scored (Note: Head–to–head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)
Playoffs[edit]
Quarterfinals | Semifinals | Finals | |||||||||||||||||||||||||
2 | Real Madrid | 105 | 73 | 2 | |||||||||||||||||||||||
7 | Dreamland Gran Canaria | 70 | 71 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2 | Real Madrid | 97 | 104 | 95 | 3 | ||||||||||||||||||||||
3 | Barça | 78 | 98 | 92 | 0 | ||||||||||||||||||||||
3 | Barça | 96 | 97 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6 | Lenovo Tenerife | 86 | 92 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2 | Real Madrid | 84 | 79 | 84 | 3 | ||||||||||||||||||||||
5 | UCAM Murcia | 76 | 63 | 73 | 0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Unicaja | 87 | 86 | 2 | |||||||||||||||||||||||
8 | Baxi Manresa | 79 | 63 | 0 | |||||||||||||||||||||||
1 | Unicaja | 79 | 83 | 74 | 88 | 70 | 2 | ||||||||||||||||||||
5 | UCAM Murcia | 88 | 101 | 66 | 79 | 79 | 3 | ||||||||||||||||||||
4 | Valencia Basket | 86 | 83 | 77 | 1 | ||||||||||||||||||||||
5 | UCAM Murcia | 96 | 72 | 84 | 2 |
Source: ACB
LEB Oro[edit]
Regular season[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Promotion, qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Leyma Coruña | 34 | 27 | 7 | 3042 | 2763 | +279 | 61 | Promotion to Liga ACB |
2 | Longevida San Pablo Burgos | 34 | 26 | 8 | 2964 | 2601 | +363 | 60 | Qualification to playoffs |
3 | ICG Força Lleida | 34 | 26 | 8 | 2794 | 2546 | +248 | 60 | |
4 | Movistar Estudiantes | 34 | 25 | 9 | 2856 | 2588 | +268 | 59 | |
5 | Grupo Ureta Tizona Burgos | 34 | 25 | 9 | 3049 | 2725 | +324 | 59 | |
6 | Guuk Gipuzkoa Basket | 34 | 23 | 11 | 2819 | 2634 | +185 | 57 | |
7 | HLA Alicante | 34 | 19 | 15 | 2699 | 2608 | +91 | 53 | |
8 | UEMC Real Valladolid Baloncesto | 34 | 18 | 16 | 2636 | 2715 | −79 | 52 | |
9 | Real Betis Baloncesto | 34 | 17 | 17 | 2755 | 2669 | +86 | 51 | |
10 | Baloncesto Fuenlabrada | 34 | 16 | 18 | 2644 | 2660 | −16 | 50 | |
11 | Club Ourense Baloncesto | 34 | 14 | 20 | 2504 | 2690 | −186 | 48 | |
12 | Hestia Menorca | 34 | 14 | 20 | 2474 | 2617 | −143 | 48 | |
13 | Alimerka Oviedo Baloncesto | 34 | 13 | 21 | 2676 | 2731 | −55 | 47 | |
14 | Grupo Alega Cantabria | 34 | 11 | 23 | 2644 | 2825 | −181 | 45 | |
15 | Amics Castelló | 34 | 11 | 23 | 2692 | 2947 | −255 | 45 | |
16 | Melilla Ciudad del Deporte | 34 | 10 | 24 | 2577 | 2788 | −211 | 44 | Relegation to Segunda FEB |
17 | Cáceres Patrimonio de la Humanidad | 34 | 6 | 28 | 2515 | 2885 | −370 | 40 | |
18 | Rioverde Clavijo | 34 | 5 | 29 | 2384 | 2732 | −348 | 39 |
Playoffs[edit]
Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||||||||
C | Movistar Estudiantes | 86 | 98 | 84 | 65 | 65 | 3 | ||||||||||||
9 | Real Betis Baloncesto | 77 | 73 | 90 | 77 | 54 | 2 | ||||||||||||
Movistar Estudiantes | 86 | ||||||||||||||||||
Grupo Ureta Tizona Burgos | 62 | ||||||||||||||||||
5 | Grupo Ureta Tizona Burgos | 108 | 90 | 87 | 79 | 76 | 3 | ||||||||||||
6 | Guuk Gipuzkoa Basket | 90 | 92 | 77 | 82 | 73 | 2 | ||||||||||||
Movistar Estudiantes | 70 | ||||||||||||||||||
ICG Força Lleida | 85 | ||||||||||||||||||
2 | Longevida San Pablo Burgos | 81 | 91 | 91 | 3 | ||||||||||||||
8 | UEMC Real Valladolid Baloncesto | 59 | 61 | 75 | 0 | ||||||||||||||
Longevida San Pablo Burgos | 77 | ||||||||||||||||||
ICG Força Lleida | 80 | ||||||||||||||||||
3 | ICG Força Lleida | 84 | 88 | 73 | 3 | ||||||||||||||
7 | HLA Alicante | 73 | 68 | 58 | 0 |
Source: FEB
LEB Plata[edit]
Cup competitions[edit]
Copa del Rey[edit]
Quarterfinals 15–16 February | Semifinals 17 February | Final 18 February | ||||||||||||
Real Madrid | 84 | |||||||||||||
UCAM Murcia | 79 | |||||||||||||
Real Madrid | 95 | |||||||||||||
Valencia Basket | 76 | |||||||||||||
Dreamland Gran Canaria | 81 | |||||||||||||
Valencia Basket | 89 | |||||||||||||
Real Madrid | 96 | |||||||||||||
Barça | 85 | |||||||||||||
Barça | 102 | |||||||||||||
Baxi Manresa | 91 | |||||||||||||
Barça | 108 | |||||||||||||
Lenovo Tenerife | 76 | |||||||||||||
Unicaja | 83 | |||||||||||||
Lenovo Tenerife | 91 |
Copa Princesa de Asturias[edit]
28 January 2024 | Movistar Estudiantes | 80–72 | Leyma Coruña | Madrid |
---|---|---|---|---|
12:30 | Scoring by quarter: 21–21, 21–17, 11–16, 27–18 | |||
Pts: Wintering 16 Rebs: Larsen 7 Asts: Wintering 6 Eff: Wintering 22 | Report | Pts: Huskić 20 Rebs: Huskić, McDonnell 6 Asts: Huskić 3 Eff: Huskić 24 | Arena: WiZink Center Attendance: 8,321[4] Referees: Germán Morales, Sandra Sánchez, Leandro Lezcano |
Supercopa de España[edit]
Semifinals | Final | ||||||||
UCAM Murcia | 74 | ||||||||
Unicaja | 79 | ||||||||
Unicaja | 81 | ||||||||
Real Madrid | 88 | ||||||||
Barça | 80 | ||||||||
Real Madrid | 90 |
References[edit]
- ^ "España cae en su primer amistoso | ACB.COM". www.acb.com (in Spanish). 26 June 2024. Retrieved 26 June 2024.
- ^ "Boxscore – Spain v Latvia" (PDF). FIBA.basketball. 22 February 2024. Retrieved 23 June 2024.
- ^ "Boxscore – Belgium v Spain" (PDF). FIBA.basketball. 25 February 2024. Retrieved 23 June 2024.
- ^ "El WiZink Center congrega a 8.321 espectadores en la Final de la Copa Princesa". FEB (in Spanish). 28 January 2024. Retrieved 28 January 2024.