2024 World Rugby Sevens Challenger Series – Men's tour
2024 World Rugby Sevens Challenger Series | |
---|---|
Men's tour – Series IV | |
Hosts | |
Date | 12 January–19 May 2024 |
Nations | 12 |
← 2023 2025 → |
The 2024 Challenger Series for men's rugby sevens teams is the fourth season of the second-tier circuit that allows a promotion pathway to the SVNS.
The men's challenger tour has twelve national teams competing and will be played as three tournaments in Dubai, Montevideo and Munich. The four top teams will gain entry to the 2024 Madrid Sevens core team qualifier.[1]
Teams[edit]
There are 12 men's national teams competing in the Challenger Series for 2024.
Date qualified | Means of qualification | Nation |
---|---|---|
18 June 2023 | 2023 Sudamérica Rugby Sevens | Uruguay |
Chile | ||
9 July 2023 | 2023 Rugby Europe Sevens Championship Series | Georgia |
Portugal | ||
Germany | ||
20 August 2023 | 2023 RAN Sevens | Mexico |
17 September 2023 | 2023 Africa Men's Sevens | Kenya |
Uganda | ||
15 October 2023 | 2023 Asia Rugby Sevens Series | Hong Kong |
Japan | ||
12 November 2023 | 2023 Oceania Sevens Championship | Papua New Guinea |
Tonga | ||
Totals | 6 | 12 |
Schedule[edit]
The official schedule for the 2024 World Rugby Sevens Challenger Series is:[2]
Leg | City | Stadium | Dates | Winner |
---|---|---|---|---|
1 | Dubai | The Sevens Stadium | 12–14 January | Kenya |
2 | Montevideo | Estadio Charrúa | 8–10 March | Uruguay |
3 | Munich | Dantestadion | 18–19 May |
Standings[edit]
Pos | Event Team | Dubai | Montevideo | Munich | Total points |
---|---|---|---|---|---|
1 | Uruguay | 16 | 20 | 36 | |
2 | Kenya | 20 | 16 | 36 | |
3 | Chile | 18 | 14 | 32 | |
4 | Hong Kong | 8 | 18 | 26 | |
5 | Germany | 14 | 12 | 26 | |
6 | Tonga | 10 | 8 | 6 | 23 |
7 | Japan | 12 | 3 | 15 | |
8 | Uganda | 4 | 10 | 14 | |
9 | Georgia | 6 | 4 | 8 | 18 |
10 | Portugal | 3 | 6 | 9 | |
11 | Papua New Guinea | 2 | 2 | 4 | |
12 | Mexico | 1 | 1 | 2 |
Legend Green Qualified for Core Team Qualifier
Dubai[edit]
Pool stage[edit]
The first event of the series will take place at The Sevens Stadium in Dubai, United Arab Emirates.[3][4]
Pool A[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uruguay | 3 | 2 | 0 | 1 | 84 | 26 | +58 | 1 | 7 |
Hong Kong | 3 | 2 | 0 | 1 | 40 | 47 | –7 | 0 | 6 |
Georgia | 3 | 2 | 0 | 1 | 38 | 39 | –1 | 0 | 6 |
Papua New Guinea | 3 | 0 | 0 | 3 | 31 | 81 | –50 | 0 | 0 |
Pool B[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 67 | 40 | +27 | 1 | 7 |
Japan | 3 | 2 | 0 | 1 | 55 | 46 | +9 | 0 | 6 |
Tonga | 3 | 2 | 0 | 1 | 57 | 59 | –2 | 0 | 6 |
Portugal | 3 | 0 | 0 | 3 | 38 | 72 | –34 | 2 | 2 |
Pool C[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germany | 3 | 3 | 0 | 0 | 86 | 17 | +69 | 0 | 9 |
Kenya | 3 | 2 | 0 | 1 | 82 | 31 | +51 | 0 | 6 |
Uganda | 3 | 1 | 0 | 2 | 52 | 62 | –10 | 0 | 3 |
Mexico | 3 | 0 | 0 | 3 | 14 | 124 | –110 | 0 | 0 |
Ranking of third-placed teams[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | BP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Georgia | 3 | 2 | 0 | 1 | 38 | 39 | –1 | 0 | 6 |
Tonga | 3 | 2 | 0 | 1 | 57 | 59 | –2 | 0 | 6 |
Uganda | 3 | 1 | 0 | 2 | 52 | 62 | –10 | 0 | 3 |
Play-offs[edit]
9th to 12th playoffs[edit]
9th place semifinals | 9th place final | |||||
13 January – 18:21 – The Sevens, Dubai | ||||||
Portugal | 22 | |||||
14 January – 11:37 – The Sevens, Dubai | ||||||
Papua New Guinea | 19 | |||||
Portugal | 12 | |||||
13 January – 18:43 – The Sevens, Dubai | ||||||
Uganda | 27 | |||||
Uganda | 50 | |||||
Mexico | 0 | |||||
11th place final | ||||||
14 January – 12:21 – The Sevens, Dubai | ||||||
Papua New Guinea | 47 | |||||
Mexico | 10 |
5th to 8th playoffs[edit]
Seventh place
Fifth place
Cup[edit]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
13 January – 19:05 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Japan | 19 | |||||||||
14 January – 13:37 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Kenya | 21 | |||||||||
Kenya | 27 | |||||||||
13 January – 19:27 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Uruguay | 5 | |||||||||
Uruguay | 21 | |||||||||
14 January – 17:33 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Tonga | 14 | |||||||||
Kenya | 12 | |||||||||
13 January – 19:49 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Chile | 5 | |||||||||
Germany | 19 | |||||||||
14 January – 13:59 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Hong Kong | 7 | |||||||||
Germany | 7 | |||||||||
13 January – 20:11 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Chile | 15 | 3rd place final | ||||||||
Chile | 26 | |||||||||
14 January – 16:33 – The Sevens, Dubai | ||||||||||
Georgia | 7 | |||||||||
Uruguay | 12 | |||||||||
Germany | 7 | |||||||||
Final placings[edit]
Place | Team |
---|---|
Kenya | |
Chile | |
Uruguay | |
4 | Germany |
5 | Japan |
6 | Tonga |
7 | Hong Kong |
8 | Georgia |
9 | Uganda |
10 | Portugal |
11 | Papua New Guinea |
12 | Mexico |
Montevideo[edit]
Pool stage[edit]
The second event of the series will take place in Montevideo, Uruguay.
Pool A[edit]
Team | P | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugal | 3 | 2 | 1 | 67 | 45 | +22 | 7 |
Kenya | 3 | 2 | 1 | 36 | 43 | –7 | 6 |
Tonga | 3 | 1 | 2 | 66 | 39 | +27 | 5 |
Georgia | 3 | 1 | 2 | 36 | 78 | –42 | 3 |
Pool B[edit]
Team | P | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 3 | 3 | 0 | 100 | 21 | +79 | 9 |
Chile | 3 | 2 | 1 | 74 | 26 | +48 | 7 |
Japan | 3 | 1 | 2 | 43 | 80 | –37 | 4 |
Mexico | 3 | 0 | 3 | 26 | 116 | –90 | 1 |
Pool C[edit]
Team | P | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Uganda | 3 | 3 | 0 | 65 | 52 | +13 | 9 |
Germany | 3 | 2 | 1 | 76 | 36 | +40 | 7 |
Uruguay | 3 | 1 | 2 | 71 | 66 | +5 | 5 |
Papua New Guinea | 3 | 0 | 3 | 31 | 89 | –58 | 1 |
Ranking of third-placed teams[edit]
Team | P | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tonga | 3 | 1 | 2 | 66 | 39 | +27 | 5 |
Uruguay | 3 | 1 | 2 | 71 | 66 | +5 | 5 |
Japan | 3 | 1 | 2 | 43 | 80 | –37 | 4 |
Play-offs[edit]
9th to 12th playoffs[edit]
9th place semifinals | 9th place final | |||||
9 March – 18:41 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||
Georgia | 26 | |||||
10 March – 14:21 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||
Papua New Guinea | 7 | |||||
Georgia | 17 | |||||
9 March – 18:43 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||
Japan | 12 | |||||
Japan | 44 | |||||
Mexico | 0 | |||||
11th place final | ||||||
10 March – 13:37 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||
Papua New Guinea | 47 | |||||
Mexico | 12 |
5th to 8th playoffs[edit]
Seventh place
Fifth place
Cup[edit]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
9 March – 19:05 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Chile | 12 | |||||||||
10 March – 15:40 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Germany | 7 | |||||||||
Chile | 7 | |||||||||
9 March – 19:27 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Uruguay | 10 | |||||||||
Portugal | 7 | |||||||||
10 March – 19:39 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Uruguay | 26 | |||||||||
Uruguay | 28 | |||||||||
9 March – 19:49 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Hong Kong | 0 | |||||||||
Uganda | 5 | |||||||||
10 March – 16:02 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Kenya | 7 | |||||||||
Kenya | 14 | |||||||||
9 March – 20:11 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Hong Kong | 21 | 3rd place final | ||||||||
Hong Kong | 26 | |||||||||
10 March – 18:37 – Estadio Charrúa, Montevideo | ||||||||||
Tonga | 7 | |||||||||
Chile | 12 | |||||||||
Kenya | 31 | |||||||||
Final placings[edit]
Place | Team |
---|---|
Uruguay | |
Hong Kong | |
Kenya | |
4 | Chile |
5 | Germany |
6 | Uganda |
7 | Tonga |
8 | Portugal |
9 | Georgia |
10 | Japan |
11 | Papua New Guinea |
12 | Mexico |
Munich[edit]
Pool stage[edit]
The third event of the series will take place in Munich, Germany.
Pool A[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uruguay | 3 | 3 | 0 | 0 | 111 | 45 | +58 | 0 | 9 |
Germany | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 39 | +57 | 1 | 7 |
Georgia | 3 | 1 | 0 | 2 | 49 | 85 | -36 | 0 | 3 |
Papua New Guinea | 3 | 0 | 0 | 3 | 34 | 121 | -86 | 0 | 0 |
Pool B[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 3 | 3 | 0 | 0 | 132 | 24 | +108 | 0 | 9 |
Uganda | 3 | 2 | 0 | 1 | 71 | 57 | +14 | 0 | 6 |
Tonga | 3 | 1 | 0 | 2 | 52 | 85 | -33 | 0 | 3 |
Mexico | 3 | 0 | 0 | 3 | 33 | 122 | -89 | 0 | 0 |
Pool C[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kenya | 3 | 3 | 0 | 0 | 78 | 29 | +49 | 0 | 9 |
Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 77 | 34 | +43 | 1 | 7 |
Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 79 | -41 | 0 | 3 |
Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 31 | 82 | -51 | 0 | 0 |
Ranking of third-placed teams[edit]
Team | P | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | BP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tonga | 3 | 1 | 0 | 2 | 52 | 85 | -33 | 0 | 3 |
Georgia | 3 | 1 | 0 | 2 | 49 | 85 | -36 | 0 | 3 |
Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 79 | -41 | 0 | 3 |
Play-offs[edit]
9th to 12th playoffs[edit]
9th place semifinals | 9th place final | |||||
19 May – 14:28 – Dantestadion, Munich | ||||||
Japan | 33 | |||||
19 May – 17:32 – Dantestadion, Munich | ||||||
Papua New Guinea | 26 | |||||
Japan | ||||||
19 May – 14:50 – Dantestadion, Munich | ||||||
Portugal | ||||||
Portugal | 35 | |||||
Mexico | 14 | |||||
11th place final | ||||||
19 May – 17:10 – Dantestadion, Munich | ||||||
Papua New Guinea | ||||||
Mexico |
5th to 8th playoffs[edit]
Seventh place
Fifth place
Cup[edit]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
19 May – 13:00 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Hong Kong | 42 | |||||||||
19 May – 16:06 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Tonga | 14 | |||||||||
Hong Kong | 14 | |||||||||
19 May – 11:22 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Germany | 21 | |||||||||
Kenya | 17 | |||||||||
19 May – 19:23 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Germany | 19 | |||||||||
Germany | ||||||||||
19 May – 13:44 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Uruguay | ||||||||||
Uruguay | 24 | |||||||||
19 May – 16:28 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Georgia | 7 | |||||||||
Uruguay | 24 | |||||||||
19 May – 14:06 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Chile | 0 | 3rd place final | ||||||||
Uganda | 14 | |||||||||
19 May – 18:58 – Dantestadion, Munich | ||||||||||
Chile | 24 | |||||||||
Hong Kong | 12 | |||||||||
Chile | 0 | |||||||||
Final placings[edit]
Place | Team |
---|---|
4 | |
5 | |
6 | |
7 | Georgia |
8 | Tonga |
9 | |
10 | |
11 | |
12 |
See also[edit]
External links[edit]
References[edit]
- ^ worldrugby.org. "World Rugby HSBC Sevens Challenger 2024 schedule announced | World Rugby". www.world.rugby. Retrieved 5 January 2024.
- ^ "World Rugby Challenger Series". world.rugby. World Rugby.
- ^ "Emirates Airline Dubai Rugby Sevens". Emirates Airline Dubai Rugby Sevens. Retrieved 5 January 2024.
- ^ worldrugby.org. "Sevens Challenger Series 2024 Dubai | World Rugby". www.world.rugby. Retrieved 5 January 2024.