Medal | Name | Sport | Event |
Gold | Robert De Castella | Athletics | Men's marathon |
Gold | Simon Baker | Athletics | Men's 30km walk |
Gold | Gary Honey | Athletics | Men's long jump |
Gold | Debbie Flintoff | Athletics | Women's 400 metres |
Gold | Lisa Martin | Athletics | Women's marathon |
Gold | Debbie Flintoff | Athletics | Women's 400 metres hurdles |
Gold | Christine Stanton | Athletics | Women's high jump |
Gold | Gael Martin | Athletics | Women's shot put |
Gold | Gael Martin | Athletics | Women's discus throw |
Gold | Michael Scandolera Audrey Tuckey | Badminton | Mixed doubles |
Gold | Martin Vinnicombe | Cycling | Men's time trial |
Gold | Gary Neiwand | Cycling | Men's sprint |
Gold | Dean Woods | Cycling | Men's individual pursuit |
Gold | Glenn Clarke Brett Dutton Bill Hardy Wayne McCarney Dean Woods | Cycling | Men's team pursuit |
Gold | Wayne McCarney Dean Woods | Cycling | Men's 10 miles scratch |
Gold | Shaun Panayi | Diving | Men's 3 metres springboard |
Gold | Craig Rogerson | Diving | Men's 10 metres platform |
Gold | James Galloway Malcolm Batten Andrew Cooper Mike McKay Mark Doyle James Tomkins Ion Popa Steve Evans Dale Caterson | Rowing | Men's eights |
Gold | Peter Antonie | Rowing | Men's lightweight single sculls |
Gold | Annelies Voorthuis Deborah Bassett Vicki Spooner Margot Foster Marilyn Kidd Robyn Grey-Gardner Susan Chapman Ursula Kay Kaylynn Fry | Rowing | Women's eights |
Gold | Adair Ferguson | Rowing | Women's lightweight single sculls |
Gold | Phil Adams Rod Hack | Shooting | Men's centre-fire pistol – Pairs |
Gold | Pat Murray | Shooting | Men's rapid-fire pistol |
Gold | Alan Smith | Shooting | Men's small bore rifle, prone |
Gold | Stan Golinski | Shooting | Men's full bore rifle |
Gold | Greg Fasala | Swimming | Men's 100 metres freestyle |
Gold | Robert Gleria | Swimming | Men's 200 metres freestyle |
Gold | Duncan Armstrong | Swimming | Men's 400 metres freestyle |
Gold | Jason Plummer | Swimming | Men's 1500 metres freestyle |
Gold | Greg Fasala Matthew Renshaw Mark Stockwell Neil Brooks | Swimming | Men's 4 x 100 metres freestyle |
Gold | Duncan Armstrong Peter Dale Roberto Gleria Thomas Stachewicz | Swimming | Men's 4 x 200 metres freestyle |
Gold | Susie Baumer | Swimming | Women's 200 metres freestyle |
Gold | Georgina Parkes | Swimming | Women's 200 metres backstrokee |
Gold | Suzanne Landells | Swimming | Women's 200 metres individual medley |
Gold | Suzanne Landells | Swimming | Women's 400 metres individual medley |
Gold | Jenni Burke Michelle Pearson Sarah Thorpe Susie Baumer | Swimming | Women's 4 x 200 metres freestyle |
Gold | Greg Hayman | Weightlifting | Men's flyweight |
Gold | Nick Voukelatos | Weightlifting | Men's bantamweight |
Gold | Bill Stellios | Weightlifting | Men's middleweight |
Gold | Dean Lukin | Weightlifting | Men's super heavyweight |
Silver | Darren Clark | Athletics | Men's 400 metres |
Silver | Bruce Frayne Miles Murphy David Johnston Darren Clark | Athletics | Men's 4 x 400 metres |
Silver | Joe Quigley | Athletics | Men's shot put |
Silver | Paul Nandapi | Athletics | Men's discus throw |
Silver | Jane Flemming | Athletics | Women's heptathlon |
Silver | Sze Yu | Badminton | Mixed singles |
Silver | Ian Schuback | Lawn bowls | Men's singles |
Silver | Audrey Hefford Betty Schenke Clarice Power Patricia Smith | Lawn bowls | Women's fours |
Silver | David Clencie | Boxing | Light welterweight |
Silver | Rick Finch | Boxing | Light middleweight |
Silver | Jeff Harding | Boxing | Middleweight |
Silver | Dean Woods | Cycling | Men's 10 miles scratch |
Silver | Jenny Donnet | Diving | Women's 3 metres springboard |
Silver | Valerie Beddoe | Diving | Women's 10 metres platform |
Silver | Richard Powell | Rowing | Men's singles sculls |
Silver | Paul Reedy Brenton Terrell | Rowing | Men's double sculls |
Silver | Simon Cook Brian Digby Merrick Howes Joseph Joyce | Rowing | Men's Lightweight coxless four |
Silver | Deborah Bassett Susan Chapman-Popa Robyn Grey-Gardner Marilyn Kidd Kaylynn Fry | Rowing | Women's coxed four |
Silver | Deborah Clingeleffer Amanda Cross Virginia Lee Karin Riedel | Rowing | Women's lightweight coxless four |
Silver | Phil Adams Rod Hack | Shooting | Men's free pistol |
Silver | Phil Adams Rod Hack | Shooting | Men's centre-fire pistol |
Silver | Phil Adams Bruce Favell | Shooting | Men's air pistol - pairs |
Silver | Pat Murray Jack Mast | Shooting | Men's rapid-fire pistol – pairs |
Silver | Donald Brook Alan Smith | Shooting | Men's small bore rifle, prone – pairs |
Silver | James Corbett Stan Golinski | Shooting | Men's full bore rifle – pairs |
Silver | Wolfgang Jobst Anton Wurfel | Shooting | Men's air rifle – pairs |
Silver | Neil Brooks | Swimming | Men's 100 metres freestyle |
Silver | Peter Dale | Swimming | Men's 200 metres freestyle |
Silver | Michael McKenzie | Swimming | Men's 1500 metres freestyle |
Silver | Rob Woodhouse | Swimming | Men's 200 metres individual medley |
Silver | Rob Woodhouse | Swimming | Men's 400 metres individual medley |
Silver | Angela Harris | Swimming | Women's 100 metres freestyle |
Silver | Susie Baumer | Swimming | Women's 400 metres freestyle |
Silver | Julie McDonald | Swimming | Women's 800 metres freestyle |
Silver | Georgina Parkes | Swimming | Women's 100 metres backstroke |
Silver | Karen Phillips | Swimming | Women's 200 metres butterfly |
Silver | Jodi Clatworthy | Swimming | Women's 400 metres individual medley |
Silver | David Lowenstein | Weightlifting | Men's featherweight |
Silver | Ron Laycock | Weightlifting | Men's lightweight |
Silver | Robert Kabbas | Weightlifting | Men's light heavyweight |
Silver | Gino Frantangelo | Weightlifting | Men's heavyweight |
Silver | James McAlary | Wrestling | Men's flyweight |
Silver | Dan Cumming | Wrestling | Men's featherweight |
Silver | Geoffrey Marsh | Wrestling | Men's welterweight |
Silver | Zsigmund Kelevitz | Wrestling | Men's lightweight |
Silver | Wally Koenig | Wrestling | Men's middleweight |
Bronze | Steve Moneghetti | Athletics | Men's marathon |
Bronze | Don Wright | Athletics | Men's 110 metres hurdles |
Bronze | Neil Honey | Athletics | Men's 110 pole vault |
Bronze | Peter Beames | Athletics | Men's triple jump |
Bronze | Stuart Gyngell | Athletics | Men's shot put |
Bronze | Werner Reiterer | Athletics | Men's discus throw |
Bronze | Phil Spivey | Athletics | Men's hammer throw |
Bronze | Glynis Nunn | Athletics | Women's 110 metres hurdles |
Bronze | Jenny Laurendet | Athletics | Women's 400 metres hurdles |
Bronze | Maree Chapman Sharon Stewart Julie Schwass Debbie Flintoff | Athletics | Women's 4 x 400 metres |
Bronze | Robyn Strong | Athletics | Women's long jump |
Bronze | Sue Howland | Athletics | Women's javelin throw |
Bronze | Rhonda Cator Karen Jupp Paul Kong Gordon Lang Darren McDonald Julie McDonald Mike Scandolera Tracey Small Audrey Tuckey Sze Yu | Badminton | Mixed team |
Bronze | Max Rainsford | Cycling | Men's time trial |
Bronze | Jeff Leslie | Cycling | Men's road race |
Bronze | Craig Rogerson | Diving | Men's 3 metres springboard |
Bronze | Julie Kent | Diving | Women's 10 metres platform |
Bronze | Mark Doyle James Galloway Mike McKay James Tomkins Dale Caterson | Rowing | Men's coxed four |
Bronze | Catherine Hall Alison Smith | Rowing | Women's coxless pair |
Bronze | Phil Adams Bengt Sandström | Shooting | Men's free pistol – pairs |
Bronze | Rod Hack | Shooting | Men's centre-fire pistol |
Bronze | Terry Rumbel Domingo Diaz | Shooting | Men's trap - pairs |
Bronze | Thomas Stachewicz | Swimming | Men's 200 metres freestyle |
Bronze | Brett Stocks | Swimming | Men's 100 metres breaststroke |
Bronze | Carl Wilson Brett Stocks Barry Armstrong Greg Fasala | Swimming | Men's 4 x 100 metres medley |
Bronze | Jenni Burke | Swimming | Women's 400 metres freestyle |
Bronze | Jenni Burke | Swimming | Women's 800 metres freestyle |
Bronze | Nicole Livingstone | Swimming | Women's 100 metres backstroke |
Bronze | Jodi McGibbon | Swimming | Women's 200 metres backstroke |
Bronze | Dimity Douglas | Swimming | Women's 100 metres breaststroke |
Bronze | Dimity Douglas | Swimming | Women's 200 metres breaststroke |
Bronze | Angela Harris Jacqueline Grant Julie Pugh Sarah Thorpe | Swimming | Women's 4 x 100 metres freestyle |
Bronze | Angela Harris Dimity Douglas Georgina Parkes Karen Phillips | Swimming | Women's 4 x 100 metres medley |
Bronze | Lisa Lieschke Donna Rankin | Synchronised Swimming | Women's duet |
Bronze | Charles Garzarella | Weightlifting | Men's super heavyweight |