Het Nederlands kwalificatietoernooi voor het schaatsen op de Olympische Spelen 2022 , ook wel aangeduid als het Olympisch kwalificatietoernooi (OKT) werd van 26 t/m 30 december 2021 in Thialf verreden.
Behalve voor de Olympische Spelen worden ook de selecties voor de Europese kampioenschappen schaatsen 2022 , de wereldkampioenschappen schaatsen sprint 2022 , de wereldkampioenschappen schaatsen allround 2022 (gedeeltelijk) aan de hand van dit toernooi bepaald. [1]
Volgens de toelatingsregels van het Internationaal Olympisch Comité mogen er maximaal negen mannen en negen vrouwen per land worden afgevaardigd naar de Spelen indien een land het maximum aantal quotaplaatsen binnenhaalt. Bij de wereldbekerwedstrijden voorafgaand aan het OKT werd op alle afstanden het maximum aantal startplekken verdiend, ook plaatsten beide achtervolgingsteams en twee rijders en rijdsters op de massastart zich.
Er was van tevoren een 'prestatiematrix' opgesteld om de selectievolgorde te bepalen indien er meer dan negen schaatsers zich plaatsen voor de olympische selectie. De prestatiematrix bepaalt welke plaatsen (en daarmee welke schaatsers) prioriteit hebben. De prestatiematrix is opgesteld door Ortec Sport op basis van een advies van de Rijksuniversiteit Groningen. De prestatiematrix is voor het eerst gebruikt in 2014.
Startplekken per afstand 500 m 1.000 m 1.500 m 3.000 m 5.000 m 10.000 m Massastart Mannen 3 3 3 - 3 2 2 Vrouwen 3 3 3 3 2 - 2
Programma Datum Aanvang Onderdeel zondag 26 december 14.00 uur 14.45 uur 1000 meter vrouwen 5000 meter mannen maandag 27 december 17.25 uur 18.07 uur 500 meter mannen 3000 meter vrouwen dinsdag 28 december 16.30 uur 17.10 uur 500 meter vrouwen 10.000 meter mannen woensdag 29 december 18.20 uur 19.14 uur 1500 meter vrouwen 1000 meter mannen donderdag 30 december 17.55 uur 19.06 uur 5000 meter vrouwen 1500 meter mannen
Schaatsers konden zich via het WK afstanden van 2021 , het Daikin NK Afstanden 2022 , de Holland Cup #3 2021 in Alkmaar, op basis van tijd of middels een aanwijsplek kwalificeren voor het OKT. Voor de uitgebreide kwalificatie-eisen en deelnemers zie: Olympisch kwalificatietoernooi schaatsen Nederland 2022 (kwalificatie) .
Afstand Aantal deelnemers 500 meter 20/22* rijders 1000 meter 20 rijders 1500 meter 20 rijders 3000 meter (v) 5000 meter (m) 16 rijders 5000 meter (v) 10.000 meter (m) 12 rijders
*De SCL heeft een extra rit toegevoegd aan de 500 meter mannen vanwege de selectiewedstrijd voor het ISU WK Sprint 2022 . Bij de mannen waren zestien startplekken voor maximaal negen schaatsers voor het schaatsen op de Olympische Winterspelen 2022 te verdienen. Verder werden twee startplekken voor de wereldkampioenschappen schaatsen allround 2022 verdeeld aan de hand van een klassement over de 1500 en 5000 meter, plus twee startplekken voor de wereldkampioenschappen schaatsen sprint 2022 aan de hand van een klassement over de 500 meter en de 1000 meter. Bovendien worden startplekken verdeeld voor de Europese kampioenschappen schaatsen 2022 in Heerenveen.
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatser Ploeg Tijd 1 Patrick Roest Team Jumbo-Visma 6.08,64 2 Jorrit Bergsma Team Zaanlander 6.11,14 3 Sven Kramer Team Jumbo-Visma 6.12,29 4 Marcel Bosker Team Jumbo-Visma 6.13,60 5 Beau Snellink Team Jumbo-Visma 6.15,81 6 Kars Jansman Team Jumbo-Visma 6.17,20 7 Jan Blokhuijsen Team IKO 6.21,83 8 Bart Hoolwerf Team Jumbo-Visma 6.24,34 9 Jos de Vos Team Zaanlander 6.25,39 10 Lex Dijkstra Team Worldstream-Corendon 6.25,84 11 Mats Stoltenborg Team Jumbo-Visma 6.27,65 12 Chris Huizinga Team Jumbo-Visma 6.30,34 13 Victor Ramler Team Zaanlander 6.32,06 14 Yves Vergeer Team IKO 6.32,82 15 Bart Mol Team Skat4AIR 6.32,86 16 Marwin Talsma Team FrySk 6.42,49
Selectievolgorde OS # Afstand Nr. Schaatser 1 1.000 m 1e 2 5.000 m 1e Patrick Roest 3 1.500 m 1e 4 1.000 m 2e 5 10.000 m 1e 6 massastart 1e 7 1.500 m 2e 8 500 m 1e 9 1.000 m 3e 10 1.500 m 3e 11 5.000 m 2e Jorrit Bergsma 12 10.000 m 2e 13 500 m 2e 14 5.000 m 3e Sven Kramer 15 500 m 3e
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatser Ploeg 1e 500m 2e 500m Beste tijd 1 Merijn Scheperkamp Team Jumbo-Visma 34,640 34,452 34,452 2 Dai Dai N'tab Team Jumbo-Visma 34,531 34,639 34,531 3 Kai Verbij Team Jumbo-Visma 34,570 DNF 34,570 4 Thomas Krol Team Jumbo-Visma 34,699 DNS 34,699 5 Ronald Mulder Team Reggeborgh 34,746 34,925 34,746 6 Kjeld Nuis Team Reggeborgh 35,041 34,811 34,811 7 Tijmen Snel Team Jumbo-Visma 34,826 34,827 34,826 8 Hein Otterspeer Team Reggeborgh DQ 34,897 34,897 9 Serge Yoro Team Jumbo-Visma 35,172 34,980 34,980 10 Gijs Esders Team Reggeborgh 35,127 34,993 34,993 11 Thomas Geerdinck Team Worldstream-Corendon 35,232 35,031 35,031 12 Janno Botman Team Reggeborgh 35,098 35,051 35,051 13 Jesper Hospes Gewest Friesland 35,231 35,213 35,213 14 Stefan Westenbroek Team Reggeborgh 35,257 35,284 35,257 15 Lennart Velema Team IKO 35,297 35,273 35,273 16 Aron Romeijn Team IKO 35,304 35,352 35,304 17 Joep Wennemars TalentNED 35,507 35,393 35,393 18 Joost van Dobbenburgh Team Jumbo-Visma 35,497 1.17,265 35,497 19 Armand Broos KNSB Talent Team Zuidwest 35,757 35,539 35,539 20 Sebas Diniz TalentNED 1.09,292 35,617 35,617 21 Elwin Jongman 35,625 DNS 35,625 22 Thijs Govers Selectie KNSB Gelderland 36,220 36,141 36,141
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatser Ploeg Tijd 1 Jorrit Bergsma Team Zaanlander 12.42,39 2 Patrick Roest Team Jumbo-Visma 12.50,84 3 Beau Snellink Team Jumbo-Visma 12.59,75 4 Jos de Vos Team Zaanlander 13.02,59 5 Kars Jansman Team Jumbo-Visma 13.02,95 6 Mats Stoltenborg Team Jumbo-Visma 13.03,42 7 Marcel Bosker Team Jumbo-Visma 13.05,52 8 Lex Dijkstra Team Worldstream-Corendon 13.15,13 9 Victor Ramler Team Zaanlander 13.33,70 10 Bart Mol Team Skat4AIR 13.37,90 11 Bart Hoolwerf Team Jumbo-Visma 13.39,23 12 Yves Vergeer Team IKO 13.53,35
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatser Ploeg Tijd 1 Thomas Krol Team Jumbo-Visma 1.07,24 2 Kai Verbij Team Jumbo-Visma 1.07,48 3 Hein Otterspeer Team Reggeborgh 1.07,52 4 Kjeld Nuis Team Reggeborgh 1.07,64 5 Tijmen Snel Team Jumbo-Visma 1.08,10 6 Merijn Scheperkamp Team Jumbo-Visma 1.08,15 7 Dai Dai N'tab Team Jumbo-Visma 1.08,65 8 Wesly Dijs Team Reggeborgh 1.08,69 9 Janno Botman Team Reggeborgh 1.08,88 10 Lennart Velema Team IKO 1.08,91 11 Gijs Esders Team Reggeborgh 1.08,93 12 Joep Wennemars TalentNED 1.08,95 13 Serge Yoro Team Jumbo-Visma 1.09,15 14 Louis Hollaar Team IKO 1.09,22 15 Tjerk de Boer Team IKO 1.09,54 16 Koen Verweij Team Worldstream-Corendon 1.09,65 17 Tim Prins KNSB Talent Team Noord 1.10,09 18 Mats Siemons 1.10,41 19 Ronald Mulder Team Reggeborgh 1.10,50 20 Thomas Geerdinck Team Worldstream-Corendon 1.10,67
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatser Ploeg Tijd 1 Kjeld Nuis Team Reggeborgh 1.43,85 2 Thomas Krol Team Jumbo-Visma 1.43,87 3 Tijmen Snel Team Jumbo-Visma 1.45,16 4 Patrick Roest Team Jumbo-Visma 1.45,30 5 Marcel Bosker Team Jumbo-Visma 1.45,65 6 Louis Hollaar Team IKO 1.45,69 7 Serge Yoro Team Jumbo-Visma 1.45,89 8 Merijn Scheperkamp Team Jumbo-Visma 1.46,18 9 Joep Wennemars TalentNED 1.46,30 10 Tjerk de Boer Team IKO 1.46,51 11 Wesly Dijs Team Reggeborgh 1.46,59 12 Koen Verweij Team Worldstream-Corendon 1.46,70 13 Tim Prins KNSB Talent Team Noord 1.46,81 14 Jan Blokhuijsen Team IKO 1.47,06 15 Yves Vergeer Team IKO 1.47,57 16 Chris Huizinga Team Jumbo-Visma 1.47,73 17 Gijs Esders Team Reggeborgh 1.47,74 18 Lex Dijkstra Team Worldstream-Corendon 1.48,06 19 Gert Wierda Gewest Friesland 1.48,57 Jordy van Workum Jumbo Visma Development DQ
Bij de vrouwen waren zestien startplekken voor maximaal negen schaatssters voor het schaatsen op de Olympische Winterspelen 2022 te verdienen. Verder werden twee startplekken voor de wereldkampioenschappen schaatsen allround 2022 verdeeld aan de hand van een klassement over de 1500 en 3000 meter, plus twee startplekken voor de wereldkampioenschappen schaatsen sprint 2022 aan de hand van een klassement over de 500 meter en de 1000 meter. Bovendien worden startplekken verdeeld voor de Europese kampioenschappen schaatsen 2022 in Heerenveen.
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatsster Ploeg Tijd 1 Jutta Leerdam Team Worldstream-Corendon 1.14,09 2 Antoinette de Jong Team Jumbo-Visma 1.14,61 3 Ireen Wüst Team Reggeborgh 1.14,80 4 Michelle de Jong Team Reggeborgh 1.14,89 5 Jorien ter Mors Team IKO 1.15,08 6 Femke Kok Team Reggeborgh 1.15,14 7 Marijke Groenewoud Team Zaanlander 1.15,21 8 Suzanne Schulting Nationale trainingselectie shorttrack 1.15,42 9 Marrit Fledderus Team Reggeborgh 1.15,48 10 Letitia de Jong Team IKO 1.15,69 11 Sanneke de Neeling Gewest Friesland 1.15,79 12 Elisa Dul Team Zaanlander 1.15,80 13 Helga Drost Gewest Friesland 1.15,82 14 Isabelle van Elst Team Worldstream-Corendon 1.15,97 15 Myrthe de Boer Gewest Friesland 1.16,40 16 Esmé Stollenga Gewest Friesland 1.16,87 17 Pien Smit KNSB Talent Team Noordwest 1.17,44 18 Isabel Grevelt KNSB Talent Team Noordwest 1.17,45 19 Naomi Verkerk Team FrySk 1.17,59 Gioya Lancee Team Worldstream-Corendon DQ
Selectievolgorde OS # Afstand Nr. Schaatsster 1 5.000 m 1e 2 massastart 1e 3 3.000 m 1e 4 3.000 m 2e 5 500 m 1e 6 1.000 m 1e Jutta Leerdam 7 1.500 m 1e 8 5.000 m 2e 9 1.500 m 2e 10 1.000 m 2e Antoinette de Jong 11 3.000 m 3e 12 1.500 m 3e 13 1.000 m 3e Ireen Wüst 14 500 m 2e 15 500 m 3e
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatsster Ploeg Tijd 1 Irene Schouten Team Zaanlander 3.55,65 2 Antoinette de Jong Team Jumbo-Visma 3.57,54 3 Carlijn Achtereekte Team Jumbo-Visma 3.59,20 4 Merel Conijn Team Worldstream-Corendon 3.59,21 5 Joy Beune Team Jumbo-Visma 3.59,97 6 Melissa Wijfje Team Zaanlander 4.01,87 7 Ireen Wüst Team Reggeborgh 4.02,36 8 Reina Anema Team Jumbo-Visma 4.03,48 9 Sanne in 't Hof Gewest Friesland 4.05,11 10 Evelien Vijn TalentNED 4.07,35 11 Robin Groot Team Jumbo-Visma 4.08,19 12 Jade Groenewoud TalentNED 4.09,02 13 Aveline Hijlkema Team FrySk 4.10,02 14 Esther Kiel Team FrySk 4.12,41 15 Myrthe de Boer Gewest Friesland 4.14,78 16 Ineke Dedden Palet Vastgoedonderhoud 4.20,63
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatsster Ploeg 1e 500m 2e 500m Beste tijd 1 Femke Kok Team Reggeborgh 37,454 37,300 37,300 2 Jutta Leerdam Team Worldstream-Corendon 37,657 37,324 37,324 3 Michelle de Jong Team Reggeborgh 37,872 37,537 37,537 4 Dione Voskamp Team Worldstream-Corendon 38,346 37,684 37,684 5 Suzanne Schulting Nationale trainingselectie shorttrack 37,795 37,825 37,795 6 Marrit Fledderus Team Reggeborgh 38,078 37,838 37,838 7 Selma Poutsma Nationale trainingselectie shorttrack 38,269 37,893 37,893 8 Esmé Stollenga Gewest Friesland 37,923 38,109 37,923 9 Helga Drost Gewest Friesland 38,006 38,230 38,006 10 Femke Beuling Gewest Friesland 38,496 38,135 38,135 11 Isabelle van Elst Team Worldstream-Corendon 38,751 38,235 38,235 12 Letitia de Jong Team IKO 38,237 38,278 38,237 13 Naomi Verkerk Team FrySk 38,265 38,287 38,265 14 Sanneke de Neeling Gewest Friesland 38,346 38,639 38,346 15 Isabel Grevelt KNSB Talent Team Noordwest 38,774 38,720 38,720 16 Marit van Beijnum 39,050 38,927 38,927 17 Maud Lugters Gewest Friesland 39,089 39,030 39,030 18 Gioya Lancee Team Worldstream-Corendon 39,300 39,201 39,201 19 Pien Smit KNSB Talent Team Noordwest 39,272 39,257 39,257 20 Chloé Hoogendoorn 39,773 39,940 39,773
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatsster Ploeg Tijd 1 Antoinette de Jong Team Jumbo-Visma 1.53,62 2 Ireen Wüst Team Reggeborgh 1.53,88 3 Marijke Groenewoud Team Zaanlander 1.53,99 4 Melissa Wijfje Team Zaanlander 1.54,01 5 Irene Schouten Team Zaanlander 1.54,18 6 Elisa Dul Team Zaanlander 1.54,68 7 Joy Beune Team Jumbo-Visma 1.54,96 8 Jutta Leerdam Team Worldstream-Corendon 1.55,73 9 Reina Anema Team Jumbo-Visma 1.55,74 10 Sanneke de Neeling Gewest Friesland 1.56,96 11 Robin Groot Team Jumbo-Visma 1.57,28 12 Isabelle van Elst Team Worldstream-Corendon 1.57,89 13 Jorien ter Mors Team IKO 1.58,21 14 Myrthe de Boer Gewest Friesland 1.58,30 15 Gioya Lancee Team Worldstream-Corendon 1.58,31 16 Lotte van Beek Gewest Friesland 1.58,51 17 Helga Drost Gewest Friesland 1.59,76 18 Aveline Hijlkema Team FrySk 1.59,90 19 Isabel Grevelt KNSB Talent Team Noordwest 2.00,25 20 Chloé Hoogendoorn 2.02,81
Uitslag selectiewedstrijd # Schaatsster Ploeg Tijd 1 Irene Schouten Team Zaanlander 6.50,48 2 Sanne in 't Hof Gewest Friesland 6.55,14 3 Carlijn Achtereekte Team Jumbo-Visma 6.55,17 4 Merel Conijn Team Worldstream-Corendon 6.55,27 5 Joy Beune Team Jumbo-Visma 6.59,65 6 Reina Anema Team Jumbo-Visma 7.05,40 7 Melissa Wijfje Team Zaanlander 7.07,30 8 Aveline Hijlkema Team FrySk 7.10,46 9 Esmee Visser Team IKO 7.13,38 10 Robin Groot Team Jumbo-Visma 7.20,77 11 Myrthe de Boer Gewest Friesland 7.25,07
Door middel van het Olympisch kwalificatietoernooi wordt de plaatsing bepaald voor een viertal evenementen in 2022. Naast de Olympische Winterspelen zijn dat het Europees kampioenschap afstanden , het WK allround en het WK sprint .
Na 30 december 2021, toen het OKT achter de rug was, nam de selectiecommissie nog een paar dagen de tijd voor de definitieve samenstelling van de olympische equipe. De olympische selectie werd bekendgemaakt op zondag 2 januari 2022, en ziet er als volgt uit:[2]
De selectie voor de Europese kampioenschappen schaatsen 2022 op 7 - 9 januari in Thialf Heerenveen ziet er als volgt uit: [3]
Voor het WK allround op 5 en 6 maart 2022 in het Vikingskipet in Hamar , Noorwegen zijn er twee plekken te verdienen per geslacht. De derde startplek per sekse wordt vergeven op het NK allround 2022 op 22-23 januari 2022.
# Schaatser Punten 1.500 m 5.000 m 1 Patrick Roest 71,964 1.45,30 6.08,64 2 Marcel Bosker 72,576 1.45,65 6.13,60 3 Jan Blokhuijsen 73,869 1.47,06 6.21,83 4 Lex Dijkstra 74,604 1.48,06 6.25,84 5 Chris Huizinga 74,944 1.47,73 6.30,34 6 Yves Vergeer 75,138 1.47,57 6.32,82
# Schaatsster Punten 1.500 m 3.000 m 1 Irene Schouten 77,335 1.54,18 3.55,65 2 Antoinette de Jong 77,463 1.53,62 3.57,54 3 Melissa Wijfje 78,314 1.54,01 4.01,87 4 Joy Beune 78,315 1.54,96 3.59,97 5 Ireen Wüst 78,398 1.53,88 4.02,63 6 Reina Anema 79,220 1.55,74 4.03,84 7 Robin Groot 80,458 1.57,28 4.08,19 8 Aveline Hijlkema 81,636 1.59,90 4.10,02
Voor het WK sprint op 3 en 4 maart 2022 in het Vikingskipet in Hamar , Noorwegen zijn er twee plaatsen te verdienen per geslacht. De derde startplek per sekse wordt vergeven op het NK sprint 2022 op 22 en 23 januari 2022 te Heerenveen.
# Schaatser Punten 500 m 1.000 m 1 Kai Verbij 68,310 34,57 1.07,48 1 Thomas Krol 68,310 34,69 1.07,24 3 Merijn Scheperkamp 68,525 34,45 1.08,15 4 Kjeld Nuis 68,630 34,81 1.07,64 5 Hein Otterspeer 68,650 34,89 1.07,52 6 Dai Dai N'tab 68,855 34,53 1.08,65 7 Tijmen Snel 68,870 34,82 1.08,10 8 Gijs Esders 69,445 34,99 1.08,91
# Schaatsster Punten 500 m 1.000 m 1 Jutta Leerdam 74,365 37,32 1.14,09 2 Femke Kok 74,870 37,30 1.15,14 3 Michelle de Jong 74,975 37,53 1.14,89 4 Suzanne Schulting 75,500 37,79 1.15,42 5 Marrit Fledderus 75,570 37,83 1.15,48 6 Helga Drost 75,910 38,00 1.15,82 7 Letitia de Jong 76,075 38,23 1.15,69 8 Isabelle van Elst 76,215 38,23 1.15,97