Romania under Sommer-OL 1980. 228 sportsutøvere, 154 menn og 74 kvinner fra Romania deltok i 20 sporter under Sommer-OL 1980 i Moskva. Romania kom på sjuendeplass med seks gull-, seks sølv- og tretten bronsemedaljer. Bryteren Vasile Andrei var landets flaggbærer under åpningsseremonien.
1980 Moskva | Gull | Sølv | Bronse | Total |
Romania | 6 | 6 | 13 | 25 |
Romania under Sommer-OL 1980 Moskva |
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
| Nadia Comăneci | Turn | Bom, damer | 19,800 |
| Nadia Comăneci | Turn | Skranke, damer | 19,875 |
| Corneliu Ion | Skyting | 25 m silhuettpistol | 596 poeng |
| Ștefan Rusu | Bryting | Gresk-romersk stil, lettvekt | |
| Sanda Toma | Roing | Singelsculler, damer | 3.40,69 |
| Toma Simionov Ivan Patzaichin | Padling | K-1 1000 meter, menn | 3.47,65 |
| Constantin Alexandru | Bryting | Gresk-romersk stil, lett fluevekt | |
| Nadia Comăneci | Turn | Mangekamp, damer | 79,075 |
| Emilia Eberle | Turn | Skranke, damer | 19,850 |
| Petre Capusta Ivan Patzaichin | Padling | C-2 500 meter, menn | 1.44,12 |
| Vasile Dîba Nicușor Eșanu Ion Geanta Mihai Zafiu | Padling | K-4 1000 meter, menn | 3.15,35 |
| Nadia Comăneci Rodica Dunca Emilia Eberle Melita Rühn Dumitrița Turner | Turn | Mangekamp lag, damer | 79,075 |
| Vasile Andrei | Bryting | Gresk-romersk stil, tungvekt | |
| Ion Bîrlădeanu | Padling | K-1 1000 meter, menn | 3.50,49 |
| Dumitru Cipere | Boksing | Batamvekt | |
| Vasile Dîba | Padling | K-1 500 meter, menn | 1.44,90 |
| Petre Dicu | Bryting | Gresk-romersk stil, lett tungvekt | |
| Melita Ruhn | Turn | Hopp, damer | 19,650 |
| Melita Ruhn | Turn | Skranke, damer | 19,775 |
| Valentin Silaghi | Boksing | Mellomvekt | |
| Olga Homeghi Valeria Răcilă | Roing | Dobbeltsculler, damer | 3.18,91 |
| Anghelache Donescu på «Dor» Petre Rosca på «Debrist» Durnitru Velicu på «Decebal» | Hestesport | Dressur, lag | 3346 poeng |
| Angelica Aposteanu Elena Bondar Fiorica Bucur Mariana Constantinescu Elena Dobritoiu Rodica Frintu Ana Iliuta Marlena Zagoni-Predescu | Roing | Åtter, damer | 3.05,63 |
| Ștefan Birtalan Iosif Boros Adrian Cosma Cezar Draganita Marian Dumitru Cornel Durau Alexandru Fölker Claudiu Eugen Ionescu Nicolae Munteanu Vasile Stinga Lucian Vasilache Neculai Vasilca Radu Voina Maricel Voinea | Håndball | Håndball, menn | Bronsefinale 20 - 18 |
| Marius Căta-Chiţiga Corneliu Chifu Laurenţiu Dumănoiu Günther Enescu Dan Gîrleanu Sorin Macavei Viorel Manole Florin Mina Corneliu Oros Nicolae Pop Constantin Sterea Nicolae Stoian | Volleyball | Volleyball, menn | Semifinale 0 - 3
Bronsefinale 3 - 1 |
|
---|
Afrika | |
---|
Amerika | |
---|
Asia | |
---|
Europa | |
---|
Oseania | |
---|