Svenska mästerskapen i friidrott inomhus 2011 |
|
Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2011 var uppdelat i
Tävlingen var det 46:e svenska inomhusmästerskapet.
Vid årets inomhus-SM ändrades vikterna i grenen viktkastning för män från tidigare 18,0 till 15,88 kg och för kvinnor från 10,0 till 9,08 kg.[1]
Gren | Guld | Silver | Brons |
60 meter[2] | Stefan Tärnhuvud | Sundsvalls FI | 6,77 | Odain Rose | IFK Umeå | 6,82 | Oskar Åberg | Huddinge AIS | 6,83 |
200 meter[3] | Johan Wissman | IFK Helsingborg | 21,36 | Alexander Nordkvist | Huddinge AIS | 21,41 | Oskar Åberg | Solna FK | 22,88 |
400 meter[3] | Nil de Oliveira | Spårvägens FK | 47,31 | Niclas Åkerström | IFK Växjö | 48,88 | David Kallebäck | Varbergs GIF | 49,24 |
800 meter[3] | Albin Johansson | Hässelby SK | 1:52,63 | Abdi Suleiman | Malmö AI | 1:53,18 | Erik Smedhs | IFK Mora | 1:53,43 |
1 500 meter[3] | Johan Rogestedt | Stenungsunds FI | 3:49,02 | Johan Walldén | Gefle IF | 3:49,20 | Adil Bouafif | Hässelby SK | 3:50,73 |
3 000 meter[2] | Johan Wallerstein | IFK Lund | 8:05,65 | Adil Bouafif | Hässelby SK | 8:07,44 | Olle Walleräng | Spårvägens FK | 8:09,83 |
60 meter häck[3] | Philip Nossmy | Malmö AI | 7,82 | Marwin Tay | Spårvägens FK | 8,06 | Joakim Blaschke | Spårvägens FK | 8,11 |
4 x 200 meter[3] | Spårvägens FK | Emil Zail, Thomas Nikitin, Marvin Tay, Nil de Oliveira | 1:27,77 | Hässelby SK | Patrik Sjöö, Daniel Almgren, Niklas Larsson, Andreas Mokdasi | 1:28,93 | Huddinge AIS | Alexander Nordkvist, Oskar Åberg, Anton Nilsson, Robin Nordkvist | 1:28,99 |
Höjdhopp[3] | Emil Svensson | Örgryte IS | 2,18 | Mehdi Alkhatib | Hammarby IF | 2,16 | Marcus Lundquist | Rånäs 4H | 2,08 |
Stavhopp[2] | Alhaji Jeng | Örgryte IS | 5,55 | Melker Svärd Jacobsson | Malmö AI | 5,35 | Oskar Janson | Ullevi FK | 5,30 |
Längdhopp[3] | Michel Tornéus | Hammarby IF | 7,68 | Adam Chiguer | Huddinge AIS | 7,33 | David Frykholm | IF Göta | 7,32 |
Tresteg[2] | Mathias Ström | Örgryte IS | 15,95 | Daniel Lennartsson | Örgryte IS | 15,77 | Moteba Mohamed | Alingsås IF | 15,51 |
Kula[2] | Niklas Arrhenius | Spårvägens FK | 19,03 | Axel Härstedt | Malmö AI | 17,46 | Daniel Ståhl | Spårvägens FK | 17,10 |
Viktkastning 15,88 kg[2] | Mattias Jons | Hässelby SK | 22,51 | Robert Alneroth | Gefle IF | 21,09 | Markus Johansson | Säffle FIK | 20,85 |
Sjukamp[4] | Petter Olson | Malmö AI | 5 671 | Fabian Rosenquist | GoIF Tjalve | 5 268 | Niklas Karlsson | Bålsta IK | 5 149 |
Gren | Guld | Silver | Brons |
60 meter[2] | Lena Berntsson | Ullevi FK | 7,39 | Caroline Sandsjoe | IF Göta | 7,54 | Julia Skugge | Glanshammars IF | 7,57 |
200 meter[3] | Pernilla Nilsson | IFK Trelleborg | 24,37 | Mathilda Hultgren | Ullevi FK | 24,49 | Elin Backman | IFK Helsingborg | 24,80 |
400 meter[3] | Josefin Magnusson | Malmö AI | 54,62 | Lotta Lindsén | Turebergs FK | 54,84 | Frida Persson | Hammarby IF | 55,20 |
800 meter[3] | Viktoria Tegenfeldt | Ume FI | 2:08,70 | Frida Flodström | Turebergs FK | 2:09,41 | Elin Moraiti | Falu IK | 2:10,37 |
1 500 meter[3] | Viktoria Tegenfeldt | Ume FI | 4:33,07 | Matilda Häggström | IF Göta | 4:34,41 | Elin Borglund | Sävedalens AIK | 4:35,71 |
3 000 meter[2] | Susanne Grimfors | FK Studenterna | 9:33,39 | Elin Borglund | Sävedalens AIK | 9:37,89 | Malin Liljestedt | Spårvägens FK | 9:38,62 |
60 meter häck[3] | Emma Tuvesson | IFK Helsingborg | 8,29 | Ellinore Hallin | IFK Växjö | 8,61 | Jessica Samuelsson | Hässelby SK | 8,68 |
4 x 200 meter[3] | Spårvägens FK | Anna Sunnerborn, Nuulu Divabene, Marie Sunnerfors, Gladys Bamane | 1:42,66 | Malmö AI | Wilma Kroon, Josefin Magnusson, Josefin Sahlström, Isabell Englund | 1:42,81 | IF Göta | Caroline Sandsjoe, Susanne Schussler, Erica Pettersson, Caroline Tegel | 1:43,44 |
Höjdhopp[2] | Ebba Jungmark | Mölndals AIK | 1,93 | Anna Alexson | Spårvägens FK | 1,81 | Ellen Björklund | IFK Lund | 1,78 |
Stavhopp[3] | Malin Dahlström | Ullevi FK | 4,40 | Fanny Berglund | Göteborgs KIK | 4,15 | Alissa Söderberg | Spårvägens FK | 4,10 |
Längdhopp[2] | Khaddi Sagnia | Ullevi FK | 6,21 | Erica Jarder | Spårvägens FK | 6,20 | Malin Marmbrandt | Västerås FK | 6,01 |
Tresteg[3] | Khaddi Sagnia | Ullevi FK | 13,34 | Lynn Johnson | Ullevi FK | 12,84 | Angelica Ström | Gefle IF | 12,72 |
Kula[2] | Helena Engman | Riviera FI | 16,32 | Catarina Andersson | Hässelby SK | 15,29 | Jessica Samuelsson | Hässelby SK | 14,48 |
Viktkastning 9,08 kg[2] | Tracey Andersson | IFK Trelleborg | 19,80 | Cecilia Nilsson | Råby-Rekarne FIF | 19,41 | Eleni Larsson | Huddinge AIS | 18,37 |
Femkamp[4] | Lisa Linnell | Ljungby FK | 3 971 | Ellinor Rosenquist | GoIF Tjalve | 3 852 | Jasmine Burestam | Huddinge AIS | 3 706 |