List of 1993 World Games medal winners
The 1993 World Games were held in The Hague, Netherlands, from July 22 to August 2, 1993.[1]
Acrobatic gymnastics
[edit]Artistic roller skating
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's free skating | Heath Mederios United States | Jayson Sutcliffe Australia | Samo Kokorovec Italy |
Women's free skating | Anna Cocco Italy | Dezera Salas United States | Laure Bourguignon France |
Pairs | Italy Patrick Venerucci Maura Ferri | United States David DeMotte Dezera Salas | Argentina Flavio Fissolo Gabi Múgica |
Dance | United States Doug Wait Deanna Monahan | Italy Roberto Stanzani Alessandra Lanzoni | Italy Franco Culcasi Annamaria Culcasi |
Beach volleyball
[edit]Bodybuilding
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 70 kg | Eduard Derzapf Germany | Kim Jun-ho South Korea | Anwar El-Amawy Egypt |
Men's 80 kg | Azman Abdullah Singapore | Patrice Linguet France | Ray Williams Canada |
Men's 90 kg | Ian Dowe Great Britain | Gustav Ander Sweden | Jouni Herranen Finland |
Men's +90 kg | Glenn Gravenbeek Netherlands | Svend Karlsen Norway | Gene Howell United States |
Women's 52 kg | Andrulla Blanchette Great Britain | Quah Jee Jong Singapore | Ina Lopulissa Netherlands |
Women's 57 kg | Martha Sánchez Mexico | Maria Aicher Germany | Elena Sesana Italy |
Women's +57 kg | Conny Plösser Germany | Gunilla Söderberg Sweden | Linda Forbin France |
Bowling
[edit]Event[2] | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles | Tomas Leandersson Sweden | Yvan Augustin France | Paeng Nepomuceno Philippines |
Women's singles | Pauline Smith Great Britain | Lisa Kwan Malaysia | Oh Hyun-mi South Korea |
Mixed doubles | Finland Mika Koivuniemi Pauliina Aalto | Sweden Tomas Leandersson Åsa Larsson | France Yvan Augustin Isabelle Saldjian |
Casting
[edit]Field archery
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's recurve | Andrea Parenti Italy | Paul Vermeiren Belgium | Martinus Grov Norway |
Men's compound | Morgan Lundin Sweden | Dominique Guyon France | Jean-Paul Laury France |
Men's barebow | Twan Cleven Netherlands | Roy Mundon Great Britain | Mattias Fallgren Sweden |
Women's recurve | Monica Angeli Italy | Catherine Pellen France | Lisa Andersson Sweden |
Women's compound | Catherine Chapelain France | Carmen Ceriotti Italy | Fabiola Palazzini Italy |
Women's barebow | Patricia Lovell Great Britain | Marie Palm Sweden | Anna Maria Bianchi Italy |
Finswimming
[edit]Fistball
[edit]Inline speed skating
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 300 m time trial | Tony Muse United States | Luca Antoniel Italy | Derek Parra United States |
Men's 500 m sprint | Tony Muse United States | Luca Antoniel Italy | Derek Parra United States |
Men's 5000 m mass start | Arnaud Gicquel France | Derek Parra United States | Chris Luxton Australia |
Men's 10000 m points | Derek Parra United States | Arnaud Gicquel France | Chris Luxton Australia |
Men's 20000 m elimination | Armando Capannolo Italy | Arnaud Gicquel France | John Dyett-Carthew New Zealand |
Women's 300 m time trial | Desly Hill Australia | Anne Titze Germany | Heather Laufer United States |
Women's 500 m sprint | Hilde Goovaerts Belgium | Luana Pilia Italy | María Eva Richardson Argentina |
Women's 3000 m mass start | Anne Titze Germany | Desly Hill Australia | Caroline Lagrée France |
Women's 5000 m points | Caroline Lagrée France | Araceli Larrea Spain | Heather Laufer United States |
Women's 10000 m elimination | Anne Titze Germany | Antonella Mauri Italy | Hilde Goovaerts Belgium |
Karate
[edit]Korfball
[edit]Lifesaving
[edit]Netball
[edit]Pétanque
[edit]Powerlifting
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's lightweight | Gerard McNamara Ireland | Rodney Hypolite Great Britain | Sergey Zhuravlev Russia | |||
Men's middleweight | Frank Schramm Germany | Hsieh Yi-ching Chinese Taipei | Walt Forsey Canada | |||
Men's heavyweight | Gene Bell United States | Viktor Naleikin Ukraine | Brian Reynolds Great Britain | |||
Women's lightweight | Claudine Cognacq Denmark | Raija Koskinen Finland | Gema Cristóbal Spain | |||
Women's middleweight | Carrie Boudreau United States | Beate Amdahl Norway | Ingeborg Marx Belgium | |||
Women's heavyweight | Cathy Millen New Zealand | Tammy Diande United States | Shelby Corson United States |
Racquetball
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles | Michael Bronfeld United States | John Ellis United States | Sherman Greenfeld Canada |
Women's singles | Michelle Gould United States | Malia Bailey United States | Carol McFetridge Canada |
Roller hockey
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men | Portugal | Argentina | Spain |
Sambo
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 52 kg | Namsrain Baatarbold Mongolia | Abram Agamiryan Russia | Raibek Mendigaliyev Kazakhstan |
Men's 57 kg | Kalek Akmaliev Kazakhstan | Sergey Zadorin Russia | Eduardas Rudas Lithuania |
Men's 62 kg | Sergey Ignatenko Russia | Andrey Savenkov Kazakhstan | Yakim Rankov Bulgaria |
Men's 68 kg | Ivan Netov Bulgaria | Valery Belov Russia | José León Spain |
Men's 74 kg | Nikolay Igrushkin Russia | Mihails Zakoljapins Latvia | Algis Mečkovskis Lithuania |
Men's 82 kg | Khusein Khaibulaev Russia | Petras Mažeika Lithuania | Igor Dudich Belarus |
Men's 90 kg | Aleksandr Dunaev Russia | Tsvetomir Petrov Bulgaria | Ron Angus Canada |
Men's 100 kg | Vladimir Rumiantsev Russia | Ričardas Rocevičius Lithuania | Todor Todorov Bulgaria |
Men's +100 kg | Vladimir Emelianov Belarus | Murat Khasanov Russia | Algimantas Grybauskas Lithuania |
Taekwondo
[edit]Trampoline gymnastics
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual | Fabrice Schwertz France | Sergey Bukhovtsev Ukraine | Martin von Stedingk Sweden |
Men's synchro | Germany Christian Kemmer Martin Kubicka | Sweden Lars von Stedingk Martin von Stedingk | Denmark Anders Christiansen Mads Ledstrup |
Men's tumbling | Jon Beck United States | Rayshine Harris United States | Aleksey Kryzhanovsky Russia |
Women's individual | Sue Challis Great Britain | Andrea Holmes Great Britain | Nathalie Treil France |
Women's synchro | Great Britain Sue Challis Andrea Holmes | Germany Sandra Beck Hiltrud Roewe | Australia Jackie Cully Sallyann Proposch |
Women's tumbling | Chrystel Robert France | Tatyana Morozova Belarus | Michelle Mara United States |
Triathlon
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual | Jan van der Marel Netherlands | Eimert Venderbosch Netherlands | Johan Boonstra Netherlands |
Men's team | Netherlands Johan Boonstra Jan van der Marel Eimert Venderbosch | Belgium Koen Hoeyberghs Koenraad Jurgens Dirk Van Gossum | Hungary |
Women's individual | Mieke Suys Belgium | Jacqueline van Vliet Netherlands | Luciënne Groenendijk Netherlands |
Women's team | Netherlands Luciënne Groenendijk Jacqueline van Vliet | Belgium Chantal Duck Mieke Suys | Hungary |
Tug of war
[edit]Water skiing
[edit]Event[4] | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's jump | Oleg Deviatovski Belarus | Patrice Martin France | John Levingston Australia |
Men's slalom | John Battleday Great Britain | John Levingston Australia | Neil Ritchie Australia |
Men's tricks | Patrice Martin France | Russell Gay United States | Oleg Deviatovski Belarus |
Women's jump | Olga Pavlova Belarus | Philippa Roberts Great Britain | Kim DeMacedo Canada |
Women's slalom | Philippa Roberts Great Britain | Natalia Rumyantseva Russia | April Coble United States |
Women's tricks | Olga Pavlova Belarus | Natalia Rumyantseva Russia | Julia Gromyko Belarus |
References
[edit]- ^ "Results of the World Games". International World Games Association.
- ^ "World Games past winners". Asian Bowling Federation. Retrieved 20 October 2019.
- ^ "Women Netball World Games 1993 The Hague". www.todor66.com. Retrieved 6 May 2020.
- ^ "International Water Ski Federation IWSF Titles and Medal List". IWWF. Retrieved 21 October 2019.