18. Avrupa Atletizm Şampiyonası |
---|
Ev sahibi şehir | Münih, Almanya |
---|
Tarih | 6-11 Ağustos |
---|
Ev sahibi stad | Olimpiyat Stadyumu (Münih) |
---|
|
Katılımcı ülke | 47 |
---|
Katılımcı atlet | 1162 |
---|
Etkinlik | 46 (erkeklerde 24, kadınlarda 22) |
---|
|
2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası, 6-11 Ağustos'ta Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen, Avrupa atletizm şampiyonalarının 18.'si. Olimpiyat Stadyumu (Münih) mücadelelere ev sahipliği yapmıştır.
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz |
100 m ayrıntılar | Francis Obikwelu Portekiz | 10.06 | Darren Campbell Büyük Britanya | 10.15 | Roland Németh Macaristan | 10.27 |
200 m ayrıntılar | Konstantinos Kenteris Yunanistan | 19.85 | Francis Obikwelu Portekiz | 20.21 | Marlon Devonish Büyük Britanya | 20.24 |
400 m ayrıntılar | Ingo Schultz Almanya | 45.14 | David Canal İspanya | 45.24 | Daniel Caines Büyük Britanya | 45.28 |
800 m ayrıntılar | Wilson Kipketer Danimarka | 1.47.25 | André Bucher İsviçre | 1.47.43 | Nils Schumann Almanya | 1.47.60 |
1500 m ayrıntılar | Mehdi Baala Fransa | 3.45.25 | Reyes Estévez İspanya | 3.45.25 | Rui Silva Portekiz | 3.45.43 |
5000 m ayrıntılar | Alberto García İspanya | 13.38.18 | Ismaïl Sghyr Fransa | 13.39.81 | Serhiy Lebid Ukrayna | 13.40.00 |
10.000 m ayrıntılar | José Manuel Martínez İspanya | 27.47.65 | Dieter Baumann Almanya | 27.47.87 | José Ríos İspanya | 27.48.29 |
Maraton ayrıntılar | Janne Holmén Finlandiya | 2.12:14 | Pavel Loskutov Estonya | 2.13:18 | Julio Rey İspanya | 2.13:21 |
110 m eng. ayrıntılar | Colin Jackson Büyük Britanya | 13.11 | Staņislavs Olijars Letonya | 13.22 | Artur Kohutek Polonya | 13.32 |
400 m eng. ayrıntılar | Stéphane Diagana Fransa | 47.58 | Jiří Mužík Çekya | 48.43 | Paweł Januszewski Polonya | 48.46 |
3000 m hendekli ayrıntılar | Antonio David Jiménez İspanya | 8.24.34 | Simon Vroemen Hollanda | 8.24.45 | Luis Miguel Martín İspanya | 8.24.72 |
20 km yürüyüş ayrıntılar | Paquillo Fernández İspanya | 1: 18.37 | Vladimir Andreyev Rusya | 1: 19.56 | Juan Manuel Molina İspanya | 1: 20.36 |
50 km yürüyüş ayrıntılar | Robert Korzeniowski Polonya | 3: 36.39 WR | Aleksey Voyevodin Rusya | 3: 40.16 | Jesús Ángel García İspanya | 3: 44.33 |
4x100 m bayrak ayrıntılar | Ukrayna Kostyantyn Vasyukov Kostyantyn Rurak Anatoliy Dovhal Oleksandr Kaydash | 38.53 | Polonya Ryszard Pilarczyk Łukasz Chyła Marcin Nowak Marcin Urbaś | 38.71 | Almanya Ronny Ostwald Marc Blume Alexander Kosenkow Christian Schacht | 38.88 |
4x400 m bayrak ayrıntılar | Büyük Britanya Jared Deacon Matthew Elias Jamie Baulch Daniel Caines | 3.01.25 | Rusya Oleg Mishukov Andrey Semyonov Ruslan Mashchenko Yuriy Borzakovskiy | 3.01.34 | Fransa Leslie Djhone Ahmed Douhou Naman Keïta Ibrahima Wade | 3.02.76 |
Yüksek atlama ayrıntılar | Yaroslav Rybakov Rusya | 2,31 | Stefan Holm İsveç | 2,29 | Staffan Strand İsveç | 2,27 |
Uzun atlama ayrıntılar | Olexiy Lukashevych Ukrayna | 8,08 | Siniša Ergotić Hırvatistan | 8,00 | Yago Lamela İspanya | 7,99 |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Aleksandr Averbukh İsrail | 5,85 | Lars Börgeling Almanya | 5,80 | Tim Lobinger Almanya | 5,80 |
Üç adım atlama ayrıntılar | Christian Olsson İsveç | 17,53 | Charles Friedek Almanya | 17,33 | Jonathan Edwards Büyük Britanya | 17,32 |
Gülle atma ayrıntılar | Yuriy Bilonoh Ukrayna | 21,37 | Joachim Olsen Danimarka | 21,16 | Ralf Bartels Almanya | 20,58 |
Disk atma ayrıntılar | Róbert Fazekas Macaristan | 68,83 | Virgilijus Alekna Litvanya | 66,62 | Michael Möllenbeck Almanya | 66,37 |
Cirit atma ayrıntılar | Steve Backley Büyük Britanya | 88,54 | Sergey Makarov Rusya | 88,05 | Boris Henry Almanya | 85,33 |
Çekiç atma ayrıntılar | Adrián Annus Macaristan | 81,17 | Vladyslav Piskunov Ukrayna | 80,39 | Alexandros Papadimitriou Yunanistan | 80,21 |
Dekatlon ayrıntılar | Roman Šebrle Çekya | 8800 | Erki Nool Estonya | 8438 | Lev Lobodin Rusya | 8390 |
- Dwain Chambers'ın 100 m (9.96) ve 4x100 m bayraktaki (38.19) dereceleri, sporcunun güç artırıcı ilaçlar kullandığını itiraf etmesi sebebiyle, IAAF tarafından iptal edildi.
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz |
100 m ayrıntılar | Ekaterini Thanou Yunanistan | 11.10 | Kim Gevaert Belçika | 11.22 | Manuela Levorato İtalya | 11.23 |
200 m ayrıntılar | Muriel Hurtis Fransa | 22.43 | Kim Gevaert Belçika | 22.53 | Manuela Levorato İtalya | 22.75 |
400 m ayrıntılar | Olesya Zykina Rusya | 50.45 | Grit Breuer Almanya | 50.70 | Lee McConnell Büyük Britanya | 51.02 |
800 m ayrıntılar | Jolanda Čeplak Slovenya | 1.57.65 | Mayte Martínez İspanya | 1.58.86 | Kelly Holmes Büyük Britanya | 1.59.83 |
1500 m ayrıntılar | Süreyya Ayhan Türkiye | 3.58.79 | Gabriela Szabo Romanya | 3.58.81 | Tatyana Tomaşova Rusya | 4.01.28 |
5000 m ayrıntılar | Marta Domínguez İspanya | 15.14.76 | Sonia O'Sullivan İrlanda | 15.14.85 | Yelena Zadorozhnaya Rusya | 15.15.22 |
10.000 m ayrıntılar | Paula Radcliffe Büyük Britanya | 30.01.09 | Sonia O'Sullivan İrlanda | 30.47.59 (NR) | Lüdmila Biktaşeva Rusya | 31.04.00 |
Maraton ayrıntılar | Maria Guida İtalya | 2.26:05 | Luminita Zaituc Almanya | 2.26:58 | Sonja Oberem Almanya | 2.28:45 |
100 m eng. ayrıntılar | Glory Alozie İspanya | 12.73 | Olena Krasovska Ukrayna | 12.88 | Yana Kasova Bulgaristan | 12.91 |
400 m eng. ayrıntılar | Ionela Târlea Romanya | 54.95 | Heike Meißner Almanya | 55.89 | Anna Olichwierczuk Polonya | 56.18 |
20 km yürüyüş ayrıntılar | Olimpiada İvanova Rusya | 1.26:42 | Yelena Nikolayeva Rusya | 1.28:20 | Erica Alfridi İtalya | 1.28:33 |
4x100 m bayrak ayrıntılar | Delphine Combe Muriel Hurtis Sylviane Félix Odiah Sidibé Fransa | 42.46 | Melanie Paschke Gabi Rockmeier Sina Schielke Marion Wagner Almanya | 42.54 | Natalya Ignatova Yuliya Tabakova İrina Habarova Larisa Kruglova Rusya | 43.11 |
4x400 m bayrak ayrıntılar | Florence Ekpo-Umoh Birgit Rockmeier Claudia Marx Grit Breuer Almanya | 3.25.10 | Natalya Antyuh Natalya Nazarova Anastasiya Kapaçinskaya Olesya Zykina Rusya | 3.25.59 | Zuzanna Radecka Grażyna Prokopek Małgorzata Pskit Anna Olichwierczuk Polonya | 3.26.15 |
Yüksek atlama ayrıntılar | Kajsa Bergqvist İsveç | 1,98 | Marina Kuptsova Rusya | 1,92 | Olga Kaliturina Rusya | 1,89 |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Svetlana Feofanova Rusya | 4,60 | Yelena İsinbayeva Rusya | 4,55 | Yvonne Buschbaum Almanya | 4,50 |
Uzun atlama ayrıntılar | Tatyana Kotova Rusya | 6,85 | Jade Johnson Büyük Britanya | 6,73 | Tünde Vaszi Macaristan | 6,73 |
Üç adım atlama ayrıntılar | Ashia Hansen Büyük Britanya | 15,00 | Heli Koivula Finlandiya | 14,83 | Yelena Oleynikova Rusya | 14,54 |
Gülle atma ayrıntılar | Irina Korzhanenko Rusya | 20,64 | Vita Pavlysh Ukrayna | 20,02 | Svetlana Krivelyova Rusya | 19,56 |
Disk atma ayrıntılar | Ekaterini Voggoli Yunanistan | 64,31 | Natalya Sadova Rusya | 64,12 | Anastasia Kelesidou Yunanistan | 63,92 |
Çekiç atma ayrıntılar | Olga Kuzenkova Rusya | 72,94 | Kamila Skolimowska Polonya | 72,46 | Manuela Montebrun Fransa | 72,04 |
Cirit atma ayrıntılar | Mirela Manjani Yunanistan | 67,47 | Steffi Nerius Almanya | 64,09 | Mikaela Ingberg Finlandiya | 63,50 |
Heptatlon ayrıntılar | Carolina Klüft İsveç | 6542 | Sabine Braun Almanya | 6434 | Natallia Sazanovich Belarus | 6341 |
Ev sahibi ülke