2021 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası
2021 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Ev sahibi şehir | Tallinn, Estonya |
Tarih | 8-11 Temmuz |
Ev sahibi stad | Kadriorg Stadyumu |
Düzey | 23 yaş altı |
Tür | Açık |
Katılımcı ülke | 48 |
Katılımcı atlet | 1162 |
Etkinlik | 44 |
2021 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası, Avrupa Atletizm Birliği tarafından düzenlenen 23 yaş altı şampiyonalarının on üçüncüsü olarak 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Estonya'nın Tallinn kentindeki Kadriorg Stadyumu'nda gerçekleştirilmiştir.[1][2][3][4]
Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]
* Ev sahibi ülke ( Estonya)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | İtalya | 6 | 5 | 2 | 13 |
2 | Almanya | 6 | 4 | 2 | 12 |
3 | Çekya | 4 | 1 | 0 | 5 |
4 | İspanya | 3 | 7 | 5 | 15 |
5 | Fransa | 3 | 6 | 8 | 17 |
6 | Hollanda | 3 | 1 | 2 | 6 |
7 | İsviçre | 3 | 0 | 2 | 5 |
8 | Türkiye | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Büyük Britanya | 2 | 1 | 5 | 8 |
10 | Polonya | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Belarus | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Ukrayna | 2 | 0 | 1 | 3 |
13 | Macaristan | 2 | 0 | 0 | 2 |
14 | Belçika | 1 | 4 | 0 | 5 |
15 | Finlandiya | 1 | 1 | 1 | 3 |
Slovenya | 1 | 1 | 1 | 3 | |
17 | Slovakya | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Yunanistan | 0 | 3 | 1 | 4 |
19 | İsveç | 0 | 2 | 4 | 6 |
20 | Portekiz | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Norveç | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | İrlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
Danimarka | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Bulgaristan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Andorra | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Letonya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İzlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (27 Ülke) | 44 | 45 | 44 | 133 |
Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
Pist[değiştir | kaynağı değiştir]
Saha[değiştir | kaynağı değiştir]
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama | Jan Štefela Çekya | 2.20 | Nathan Ismar Fransa Manuel Lando İtalya | 2.17 2.17 | Gümüş madalya paylaşıldı | |
Sırıkla atlama | Ethan Cormont Fransa | 5.80 = | Emmanouil Karalis Yunanistan | 5.65 | Sondre Guttormsen Norveç Ersu Şaşma Türkiye | 5.60 |
Uzun atlama | Simon Ehammer İsviçre | 8.10 | Henrik Flåtnes Norveç | 7.95 =NU23R | Boris Linkov Bulgaristan | 7.84 |
Üç adım atlama | Andrea Dallavalle İtalya | 17.05 | Enzo Hodebar Fransa | 16.99 | Anaël-Thomas Gogois Fransa | 16.65 |
Gülle atma | Dzmitry Karpuk Belarus | 20.33 | Alperen Karahan Türkiye | 19.75 | Odysseas Mouzenidis Yunanistan | 19.41 |
Disk atma | Kristjan Čeh Slovenya | 67.48 | Yauheni Bahutski Belarus | 61.21 | Yasiel Sotero İspanya | 58.07 |
Çekiç atma | Mykhaylo Kokhan Ukrayna | 77.88 | Christos Frantzeskakis Yunanistan | 75.23 | Ragnar Carlsson İsveç | 73.85 |
Cirit atma | Topias Laine Finlandiya | 81.67 EU23L | Leandro Ramos Portekiz | 80.61 | Teura'itera'i Tupaia Fransa | 78.80 |
Kombine[değiştir | kaynağı değiştir]
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Dekatlon | Andreas Bechmann Almanya | 8142 pts EU23L | Sven Roosen Hollanda | 8056 pts | Markus Rooth Norveç | 7967 pts NU23R |
Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Pist[değiştir | kaynağı değiştir]
Saha[değiştir | kaynağı değiştir]
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama | Yaroslava Mahuchikh Ukrayna | 2.00 | Maja Nilsson İsveç | 1.89 | Lia Apostolovski Slovenya | 1.89 = |
Sırıkla atlama | Amálie Švábíková Çekya | 4.50 | Molly Caudery Birleşik Krallık | 4.45 = | Lisa Gunnarsson İsveç | 4.40 |
Uzun atlama | Petra Farkas Macaristan | 6.73 EU23L | Merle Homeier Almanya | 6.69 | Lucy Hadaway Birleşik Krallık | 6.63 |
Üç adım atlama | Tuğba Danışmaz Türkiye | 14.09 | Spyridoula Karydi Yunanistan | 13.95 | Rūta Kate Lasmane Letonya | 13.75 |
Gülle atma | Jessica Schilder Hollanda | 18.11 | Lea Riedel Almanya | 17.86 | Axelina Johansson İsveç | 17.85 |
Disk atma | Jorinde van Klinken Hollanda | 63.02 | Helena Leveelahti Finlandiya | 57.09 | Amanda Ngandu-Ntumba Fransa | 56.24 |
Çekiç atma | Samantha Borutta Almanya | 68.80 | Katrine Koch Jacobsen Danimarka | 66.81 | Kiira Väänänen Finlandiya | 65.98 |
Cirit atma | Aliaksandra Konshyna Belarus | 59.14 | Münevver Hancı Türkiye | 57.37 | Jöna Aigouy Fransa | 55.82 |
Kombine[değiştir | kaynağı değiştir]
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Heptatlon | Adrianna Sułek Polonya | 6305 pts | Claudia Conte İspanya | 6186 pts | Holly Mills Birleşik Krallık | 6095 pts |
Katılımcı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]
Bu organizasyonda 48 ülkeden 1162 sporcunun mücadele etmiştir:[5]
- Andorra (2)
- Ermenistan (2)
- Avusturya (15)
- İzin Verilmiş Tarafsız Sporcular (1)
- Azerbaycan (1)
- Belarus (33)
- Belçika (26)
- Bosna-Hersek (3)
- Bulgaristan (10)
- Hırvatistan (7)
- Kıbrıs Cumhuriyeti (5)
- Çekya (51)
- Danimarka (21)
- Estonya (26)
- Finlandiya (40)
- Fransa (71)
- Gürcistan (2)
- Almanya (66)
- Birleşik Krallık (56)
- Yunanistan (39)
- Macaristan (30)
- İzlanda (5)
- İrlanda (30)
- İsrail (12)
- İtalya (81)
- Kosova (1)
- Letonya (12)
- Litvanya (19)
- Lüksemburg (2)
- Malta (2)
- Moldova (2)
- Monako (1)
- Karadağ (1)
- Hollanda (29)
- Kuzey Makedonya (2)
- Norveç (32)
- Polonya (54)
- Portekiz (30)
- Romanya (20)
- San Marino (2)
- Sırbistan (12)
- Slovakya (18)
- Slovenya (22)
- İspanya (70)
- İsveç (45)
- İsviçre (44)
- Türkiye (49)
- Ukrayna (58)
Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]
- ^ "Timetable". European Athletics. 18 Şubat 2021. 12 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021.
- ^ "European Athletics U23 Championships will not take place in Bergen". European Athletics. 21 Mayıs 2021. 13 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021.
- ^ "European Athletics". 25 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "European Athletics". 12 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Sport Entries". 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2021.
Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Sonuç kitapçığı 29 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.