Lliga de Campions Femenina de la UEFA 2020-21
| |||
Tipus | Lliga de Campions Femenina de la UEFA | ||
---|---|---|---|
Esport | futbol i futbol femení | ||
Organitzador | UEFA | ||
Nombre de participants | 62 | ||
Localització i Dates | |||
Localització | Estadi Gamla Ullevi (Göteborg) 57° 42′ 22″ N, 11° 58′ 50″ E / 57.7061°N,11.9806°E | ||
Estat | Suècia | ||
Període | temporada 2020-2021 | ||
Interval de temps | 3 novembre 2020 – | ||
Número d'edició | 20 | ||
Competició | |||
Primer lloc | FC Barcelona | ||
Dades estadístiques | |||
Partits | 89 | ||
Gols | 318 | ||
Més gols marcats | Jennifer Hermoso↔ FC Barcelona (6) | ||
Més gols marcats | Fran Kirby↔ Chelsea FC (6) | ||
Millor portera | Sandra Paños | ||
La Lliga de Campions Femenina de la UEFA 2020-2021 és la vintena edició de la competició europea de clubs més important del futbol femení.
Va tenir lloc durant la temporada 2020-2021 i va oposar als guanyadors dels diferents campionats europeus de la temporada anterior, així com als subcampions dels dotze millors campionats.
Aquesta va ser l'última edició en el format actual. Un nou format per a aquesta competició entra en vigor a partir de la temporada 2021-2022.[1]
Designació de la ciutat amfitriona de la final
[modifica]Dos països van expressar el seu interès per organitzar la final de la Lliga de Campions Femenina 2020-2021 amb la UEFA abans del 26 d'octubre de 2018, la República Txeca amb l'Eden Arena de Praga i Suècia amb el Gamla Ullevi de Göteborg.[2] Només Suècia va presentar la sol·licitud abans del termini del 15 de febrer de 2019.[3] El Comitè Executiu de la UEFA va designar l'estadi Gamva Ullevi de Göteborg com a seu de la final.
Participants
[modifica]A diferència de la Lliga de Campions masculina, no totes les federacions europees presenten un equip, de manera que el nombre exacte d'equips no es fixa fins que no es coneix completament la llista d'accés; el mateix s'aplica a la ronda d'entrada dels equips implicats. La UEFA anuncia la llista de clubs inscrits el 16 de setembre de 2020.[4]
El patró de classificació de la UEFA Champions League femenina 2020-2021 és el següent:
- el defensor del títol està directament classificat per als vuitens de final;
- les dotze millors associacions millor classificades pel coeficient de la UEFA al final de la temporada 2018-2019 tenen els seus clubs campions classificats directament per als vuitens de final i els seus subcampions entrant en els vuitens de final (per a les deu primeres associacions) qualificatides (per als grups d' 11 i 12);
- les altres associacions tenen el seu club campió entrant a la primera ronda de classificació.
|
|
|
- Notes
- SC - Sense classificació (l'associació no va entrar en les cinc temporades usades per calcular els coeficients)
- NE - No entren
- NL - No tenen lliga
Setzens de final | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||
Segona ronda de classificació | |||||||||||||
Cap entrada | |||||||||||||
Primera ronda de classificació | |||||||||||||
|
Calendari
[modifica]Ronda | Data del sorteig | Data d'anada | Data de tornada | Nombre de participants | Possicions |
---|---|---|---|---|---|
Fase de classificació (2020) | |||||
Primera ronda de classificació | 22 d'octubre a Nyon | 3-4 novembre | 40 | 40 a 20 | |
Segona ronda de classificació | 6 de novembre a Nyon | 18-19 novembre | 20 | 20 a 10 | |
Fase final (2020 - 2021) | |||||
Setzens de final | 24 de novembre a Nyon | 8-9 desembre | 15-16 desembre | 32 (10 + 22) | 32 a 16 |
Vuitens de final | 16 de febrer de 2021 a Nyon | 3-4 març | 10-11 març | 16 | 16 a 8 |
Quarts de final | 12 de març de 2021 Nyon | 23-24 març | 31 març - 1 abril | 8 | 8 a 4 |
Semifinals | 24-25 abril | 1 -2 maig | 4 | 4 a 2 | |
Final | 16 maig a Göteborg | 2 | 2 a 1 |
Fase de qualificació
[modifica]Format
[modifica]El format de les qualificacions va canviar a causa de la pandèmia Covid-19 a Europa. Els grups de la fase de classificació van ser substituïts per dues rondes eliminatòries d'un sol partit.
Els partits es van jugar el 3 i el 4 de novembre per a la primera ronda i el 18 i 19 de novembre per a la segona ronda.
Primera ronda de classificació
[modifica]El sorteig de la primera ronda de classificació va tenir lloc el 22 d'octubre de 2020 a Nyon.
Durant el sorteig, els equips es van dividir en 10 grups. Els caps de sèrie es determinen segons el coeficient de la UEFA dels equips. A cada grup, els equips estan numerats per tal de fer el sorteig més ràpid.
Grup 1 | Grup 2 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Caps de série | No caps de sèrie | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||||||
1 | CSKA Moscou | 7.425 | 3 | FC Flora Tallinn | 2.485 | 1 | ZFK Spartak Subotica | 20.615 | 3 | Agarista-ȘS Anenii Noi | 0.165 |
2 | FK Minsk | 25.270 | 4 | Rīgas FS | 1.330 | 2 | ŽNK Pomurje | 6.980 | 4 | ŽFK Breznica | 3.990 |
Grup 3 | Grup 4 | ||||||||||
Caps de sèrie | No caps de sèrie | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||||||
1 | WFC Zhytlobud-2 Kharkiv | 4.800 | 3 | Alashkert | 0.000 | 1 | Valur Reykjavik | 8.580 | 3 | HJK Helsinki | 3.465 |
2 | Okjetpes Kökşetaw | 9.570 | 4 | WFC Lantchkhouti | 0.000 | 2 | Vålerenga FD | 9.075 | 4 | KI Klaksvik | 3.325 |
Grup 5 | Grup 6 | ||||||||||
Caps de sèrie | No caps de sèrie | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||||||
1 | Górnik Łęczna | 8.825 | 3 | ŽNK Split | 3.310 | 1 | FK Gintra Universitetas | 19.285 | 3 | ŠK Slovan Bratislava | 4.320 |
2 | Apollon Limassol | 16.280 | 4 | Swansea City | 1.155 | 2 | Ferencvárosi TC | 9.470 | 4 | Racing FC | 0.000 |
Grup 7 | Grup 8 | ||||||||||
Caps de sèrie | Non têtes de série | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||||||
1 | SKN St. Pölten Frauen | 23.950 | 3 | KFF Mitrovica | 4.320 | 1 | RSC Anderlecht | 10.125 | 3 | Linfield LFC | 1.160 |
2 | NSA Sofia | 5.985 | 4 | ŽFK Kamenica Sasa | 0.000 | 2 | Glasgow City FC | 36.590 | 4 | Peamount United | 2.475 |
Grup 9 | Grup 10 | ||||||||||
Caps de sèrie | No caps de sèrie | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||||||
1 | PAOK Salònica | 10.635 | 3 | Sport Lisboa e Benfica | 0.000 | 1 | KFF Vllaznia Shkodër | 9.310 | 3 | ALG Spor | 2.475 |
2 | Olimpia Cluj | 14.630 | 4 | Birkirkara FC | 0.830 | 2 | ŽNK SFK 2000 Sarajevo | 15.960 | 4 | Ramat HaSharon | 3.650 |
Club | Resultat | Club |
---|---|---|
CSKA Moscou | 2 - 0 | FC Flora Tallinn |
ZFK Spartak Subotica | 4 - 0 | Agarista-ȘS Anenii Noi |
WFC Zhytlobud-2 Kharkiv | 9 - 0 | AlashkertAlashkert |
Valur Reykjavik | 3 - 0 | HJK Helsinki |
Górnik Łęczna | 4 - 1 | ŽNK Split |
FK Gintra Universitetas | 4-0 | ŠK Slovan Bratislava |
SKN St. Pölten Frauen | 2 - 0 | KFF Mitrovica |
RSC Anderlecht | 8 - 0 | Linfield LFC |
PAOK Salònica | 1 - 3 | Sport Lisboa e Benfica |
KFF Vllaznia Shkoder | 3 - 3 ap 3 - 2 p. | ALG Spor |
FK Minsk | 3 - 0 | Rīgas FS |
ŽNK Pomurje | 3 - 0 | ŽFK Breznica |
Okjetpes Kökşetaw | 1 - 2 t.s. | WFC Lantxkhouti |
Vålerenga FD | 7 - 0 | KI Klaksvik |
Apollon Limassol | 3 - 0 | Swansea City |
Ferencvárosi TC | 6 - 1 | Racing FC |
NSA Sofia | 3 - 1 | ŽFK Kamenica Sasa |
Glasgow City FC | 0 - 0 ap 6-5 p. | Peamount United |
Olimpia Cluj | 2 - 1 | Birkirkara FC |
ŽNK SFK 2000 Sarajevo | 4 - 0 | Ramat HaSharon |
Segona ronda de classificació
[modifica]El sorteig de la segona ronda de classificació va tenir lloc el 6 de novembre de 2020 a Nyon.
Durant el sorteig, els equips es divideixen en 5 grups. Els caps de sèrie es determinen segons el coeficient de la UEFA dels equips. A cada grup, els equips estan numerats per tal de fer el sorteig més ràpid.
Grup 1 | Grup 2 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cap de sèrie | No cap de sèrie | Cap de sèrie | No cap de sèrie | ||||||||
1 | FK Gintra Universitetas | 19.285 | 3 | Górnik Łęczna | 8.825 | 1 | RSC Anderlecht | 10.125 | 3 | ŽNK Pomurje | 6.980 |
2 | Apollon Limassol | 16.280 | 4 | Vålerenga FD | 9.075 | 2 | Ferencvárosi TC | 9.470 | 4 | Sport Lisboa e Benfica | 0,000 |
Grup 3 | Grup 4 | ||||||||||
Cap de sèrie | No cap de sèrie | Cap de sèrie | No cap de sèrie | ||||||||
1 | ŽNK SFK 2000 Sarajevo | 15.960 | 3 | NSA Sofia | 5.985 | 1 | SKN St. Pölten Frauen | 23.950 | 3 | Valur Reykjavik | 8.580 |
2 | ZFK Spartak Subotica | 20.615 | 4 | WFC Zhytlobud-2 Kharkiv | 4.800 | 2 | Glasgow City fc | 36.590 | 4 | CSKA Moscou | 7.425 |
Grup 5 | |||||||||||
Cap de sèrie | No cap de sèrie | ||||||||||
1 | Olimpia Cluj | 14.630 | 3 | KFF Vllaznia Shkoder | 9.310 | ||||||
2 | FK Minsk | 25.270 | 4 | WFC Lantchkhouti | 0,000 |
Club | Resultat | Club |
---|---|---|
Górnik Łęczna | 2 - 1 | Apollon Limassol |
ŽNK Pomurje | 4 - 1 | Ferencvárosi TC |
NSA Sofia | 0 - 7 | ZFK Spartak Subotica |
Valur Reykjavik | 1 - 1 ap3-4 p. | Glasgow City fc |
KFF Vllaznia Shkoder | 0 - 2 | FK Minsk |
FK Gintra Universitetas | 0 - 7 | Vålerenga FD |
RSC Anderlecht | 1 - 2 | Sport Lisboa e Benfica |
ŽNK SFK 2000 Sarajevo | 0 - 2 | WFC Zhytlobud-2 Kharkiv |
SKN St. Pölten Frauen | 1 - 0 | CSKA Moscou |
Olimpia Cluj | 0 - 1 | WFC Lantxkhouti |
Fase final
[modifica]Setzens de final
[modifica]Els clubs en cursiva corresponen als equips classificats després de la segona ronda de classificació. El coeficient de la UEFA dels clubs, que determinen els caps de sèrie, s'indica entre parèntesis.[6] Els caps de sèrie juguen els partits de tornada a casa. El sorteig es fa el dia 24 de novembre de 2020 a Nyon.
Caps de sèrie | No caps de sèrie |
---|---|
|
|
Els partits d'anada tenen lloc els dies 9 i 10 de desembre de 2020 i els partits de tornada els dies 15, 16 i 17 de desembre de 2020, a excepció de l'eliminatòria entre el Vålerenga FD i el Brøndby IF, que té lloc l'11 de febrer en un sol partit. De fet, l'anada entre Vålerenga i Brøndby, prevista inicialment per al 10 de desembre de 2020, es posposa després de la decisió de les autoritats noruegues de posar en quarantena la delegació de Brøndby a causa d'un cas positiu d'una jugadora amb Covid-19.[7] El partit de tornada previst per al 16 de desembre de 2020 es posposa al seu torn després d'un nou cas positiu a la plantilla de Brøndby. Els dos partits es posposen al 7 i 14 de febrer de 2021.[8] No obstant això, a causa de les restriccions sanitàries a Noruega sense excepció per al futbol, Brøndby i Vålerenga acorden jugar un partit únic a Brøndby l'11 de febrer de 2021.[9]
9 de desembre de 2020 | St. Pölten | 2–0 | Zürich | ||
17:00 | Informe | NV Arena, Sankt Pölten 0 espectadors Ivana Martinčić (Croàcia) |
17 de desembre de 2020 | Zürich | 0–1 | St. Pölten | ||
20:15 | Informe | Makas 84' | Letzigrund, Zúric 0 espectadors Cheryl Foster (Gal·les) |
St. Pölten guanya 3–0 en el global.
9 de desembre de 2020 | Juventus FC | 2–3 | Olympique de Lió | ||
15:00 | Informe | Juventus Stadium, Turí 0 espectadors Riem Hussein (Alemanya) |
15 de desembre de 2020 | Olympique Lyonnais | 3–0 | Juventus | ||
19:00 | Informe | Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu 0 espectadors Sara Persson (Suècia) |
Olympique Lyonnes guanya 6–2 en el global.
9 de desembre de 2020 | Pomurje | 0–3 | Fortuna Hjørring | ||
16:00 | Informe | Stadion Gornja Radgona, Gornja Radgona 0 espectadors Ewa Augustyn (Polònia) |
16 de desembre de 2020 | Fortuna Hjørring | 3–2 | Pomurje | ||
19:00 |
| Informe | Hjørring Stadium, Hjørring 207 espectadors Iuliana Demetrescu (Romania) |
Fortuna Hjørring guanya 6–2 en el global.
9 de desembre de 2020 | PSV | 1–4 | Barcelona | ||
16:30 | Smits 89' | Informe |
| De Herdgang, Eindhoven 0 espectadors Olga Zadinová (República Txeca) |
16 de desembre de 2020 | Barcelona | 4–1 | PSV | ||
17:00 |
| Informe | Smits 90' | Johan Cruyff Stadium, Sant Joan Despí 0 espectadors Ivana Projkovska (Macedònia) |
Barcelona guanya 8–2 en el global.
9 de desembre de 2020 | Lanchkhuti | 0–7 | Rosengård | ||
11:00 (14:00 GET) | Informe |
| Mikheil Meskhi Stadium-2, Tbilissi 0 espectadors Reelika Turi (Estònia) |
16 de desembre de 2020 | Rosengård | 10–0 | Lanchkhuti | ||
18:00 |
| Informe | Malmö IP, Malmö 0 espectadors Shona Shukrula (Països Baixos) |
Rosengård guanya 17–0 en el global.
9 de desembre de 2020 | Spartak Subotica | 0–5 | VfL Wolfsburg | ||
15:00 | Informe | Subotica City Stadium, Subotica 0 espectadors Melis Özçiğdem (Turquia) |
16 de desembre de 2020 | VfL Wolfsburg | 2–0 | Spartak Subotica | ||
18:00 |
| Informe | AOK Stadion, Wolfsburg 0 espectadors Petra Pavlíková (Eslovàquia) |
VfL Wolfsburg guanya 7–0 en el global.
9 de desembre de 2020 | Zhytlobud-2 Kharkiv | 2–1 | BIIK Kazygurt | ||
12:00 (13:00 EET) | Informe |
| Oleksiy Butovsky Vorskla Stadium, Poltava 0 espectadors Justina Lavrenovaite (Lituània) |
16 de desembre de 2020 | BIIK Kazygurt | 1–0 | Zhytlobud-2 Kharkiv | ||
07:00 (12:00 ALMT) | Kulmagambetova 35' | Informe | Namyz Stadium, Shymkent 0 espectadors Hristiyana Guteva (Bulgària) |
Empat 2–2 en el global. BIIK Kazygurt guanya pel valor doble dels gols marcats en camp contrari en cas d'empat.
9 de desembre de 2020 | FC Minsk | 0–2 | LSK Kvinner | ||
12:00 (14:00 FET) | Informe |
| FC Minsk Stadium, Minsk 0 espectadors Sabina Bolić (Croàcia) |
16 de desembre de 2020 | LSK Kvinner | 0–1 | FC Minsk | ||
18:30 | Informe | Skorynina 72' | Åråsen Stadion, Lillestrøm 0 espectadors Maria Marotta (Itàlia) |
LSK Kvinner guanya 2–1 en el global.
9 de desembre de 2020 | Kopparbergs/Göteborg | 1–2 | Manchester City | ||
16:00 | Bøe Risa 2' | Informe | Valhalla IP, Göteborg 0 espectadors Jana Adámková (República Txeca) |
16 de desembre de 2020 | Manchester City | 3–0 | Kopparbergs/Göteborg | ||
16:00 (15:00 GMT) | Informe | Academy Stadium, Manchester 0 espectadors Katalin Kulcsár (Hongria) |
Manchester City guanya 5–1 en el global.
10 de desembre de 2020 | Fiorentina | 2–2 | Slavia Prague | ||
14:00 | Informe | Stadio Artemio Franchi, Florència 0 espectadors Rebecca Welch (England) |
16 de desembre de 2020 | Slavia Prague | 0–1 | Fiorentina | ||
14:00 | Informe | Sabatino 90+5' | Sinobo Stadium, Praga 0 espectadors Tess Olofsson (Suècia) |
Fiorentina guanya 3–2 en el global.
7 de febrer de 2021[note 1] | Vålerenga | Cancel·lat | Brøndby | ||
15:00 | Informe | Intility Arena, Oslo |
11 de febrer de 2021[note 1] | Brøndby | 1–1 | Vålerenga | ||
15:00 |
| Informe |
| Brøndby Stadium, Brøndby 0 espectadors Katalin Kulcsár (Hongria) | |
Tanda de penals | |||||
* Nielsen | 5–4 | * Sigurðardóttir |
Empat 1-1 a partit únic. El Brondby guanya 5-4 en els penals.
10 de desembre de 2020 | Górnik Łęczna | 0–2 | Paris Saint-Germain | ||
17:00 | Informe | Stadion Miejski, Łęczna 0 espectadors Lorraine Watson (Escòcia) |
16 de desembre de 2020 | Paris Saint-Germain | 6–1 | Górnik Łęczna | ||
15:00 | Informe | Kamczyk 62' | Stade Municipal Georges Lefèvre, Saint-Germain-en-Laye 0 espectadors Jelena Pejković (Croàcia) |
Paris Saint-Germain guanya 8–1 en el global.
9 de desembre de 2020 | Sparta Praga | 2–1 | Glasgow City | ||
15:00 |
| Informe | Wojcik 51' | Letní Stadion, Chomutov 0 espectadors Eszter Urban (Hongria) |
16 de desembre de 2020 | Glasgow City | 0–1 | Sparta Prague | ||
20:00 (19:00 GMT) | Informe | L. Martínková 7' | Broadwood Stadium, Cumbernauld 0 espectadors Silvia Domingos (Portugal) |
Sparta Praga guanya 3–1 en el global.
9 de desembre de 2020 | Benfica | 0–5 | Chelsea | ||
16:00 (15:00 WET) | Informe | Benfica Campus, Seixal 0 espectadors Esther Staubli (Suïssa) |
16 de desembre de 2020 | Chelsea | 3–0 | Benfica | ||
20:00 (19:00 GMT) | Informe | Kingsmeadow, Kingston upon Thames 0 espectadors Lina Lehtovaara (Finlàndia) |
Chelsea guanya 8–0 en el global.
10 de desembre de 2020 | Ajax | 1–3 | Bayern de Múnic | ||
18:00 | Van de Velde 79' | Informe |
| Sportpark De Toekomst, Duivendrecht 0 espectadors Pernilla Larsson (Suècia) |
16 de desembre de 2020 | Bayern Munich | 3–0 | Ajax | ||
18:00 |
| Informe | FC Bayern Campus, Múnic 0 espectadors Anastasia Pustovoitova (Rússia) |
Bayern Munich guanya 6–1 en el global.
9 de desembre de 2020 | Servette Chênois | 2–4 | Atlético de Madrid | ||
18:00 | Informe |
| Stade de Genève, Gènova 0 espectadors Henrikke Nervik (Noruega) |
15 de desembre de 2020 | Atlético de Madrid | 5–0 | Servette Chênois | ||
20:30 |
| Informe | Centro Deportivo Wanda Alcalá de Henares, Madrid 0 espectadors Frida Nielsen (Dinamarca) |
Atlético de Madrid guanya 9–2 en el global.
Vuitens de final
[modifica]El sorteig dels vuitens de final es fa el 16 de febrer de 2021 a Nyon.
- Durant el sorteig, els equips es divideixen en 2 grups. A cada grup, els quatre clubs amb els coeficients més alts són caps de sèrie i es col·loquen en un bol. A l'altre es col·loquen els equips que no són caps de sèrie.
- Cap club pot trobar-se amb un adversari de la mateixa associació.
- Un sorteig independent determina qui jugarà l'anada a casa (i, per tant, qui jugarà la tornada a domicili).
Grup 1 | Grup 2 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Caps de sèrie | No caps de sèrie | Caps de sèrie | No caps de sèrie | ||||
VfL Wolfsburg | 114.090 | Fortuna Hjørring | 46.385 |
|