The 2002 Women's Hockey World Cup was the 10th edition of the Women's Hockey World Cup field hockey tournament. It was held from 24 November to 8 December 2002 in Perth , Western Australia.
Argentina won the tournament for the first time after defeating the Netherlands 4–3 in the final on penalty strokes after a 1–1 draw. China won the third place match by defeating defending champions Australia 2–0 to claim their first ever World Cup medal.
For this tournament, the participating nations were increased from the standard 12 (as in the 6 previous editions) to 16.
Qualification [ edit ] Each of the continental champions from five federations and the host nation received an automatic berth. The European federation received one extra quota based upon the FIH World Rankings . Spain and China qualified as 4th and 5th team in final ranking at the 2000 Summer Olympics , completing the final line-up alongside the six nations from the Qualifier .
After the United States could not attend the Qualifying Tournament due to the disruption of airline schedules after the September 11 attacks , the FIH organized a series of test-matches between that team and India (Seventh placed team in Qualifying Tournament) to ensure they had a chance to participate at the World Cup. The winner of the test-match series would qualify.[1] [2] [3]
Dates Event Location Qualifier(s) Host nation Australia 7–11 November 1998 1998 Hockey African Cup for Nations Harare , Zimbabwe South Africa 18–29 August 1999 1999 EuroHockey Nations Championship Cologne , Germany Netherlands Germany 2–10 December 1999 1999 Hockey Asia Cup New Delhi , India South Korea 8–18 March 2001 2001 Pan American Cup Kingston , Jamaica Argentina 26–29 July 2001 2001 Oceania Cup Wellington , Auckland , Hamilton , New Zealand New Zealand 1 17–30 September 2001 Qualifier Amiens , Abbeville , France England Russia Ukraine Japan Ireland Scotland 22–25 June 2002 Play-Off Competition Cannock , England United States 16–29 September 2000 2000 Summer Olympics Sydney , Australia Spain China
^1 –Australia qualified both as host and continental champion, therefore that quota was given to the Oceania federation allowing New Zealand to qualify directly to the World Cup as the second placed team at the 2001 Oceania Cup . Umpires [ edit ] Below are the 18 umpires appointed by the International Hockey Federation :
Chieko Akiyama (JPN) Michelle Arnold (AUS) Julie Ashton-Lucy (AUS) Judith Barnesby (AUS) Renée Cohen (NED) Ute Conen (GER) Carolina de la Fuente (ARG) Marelize de Klerk (RSA) Jean Duncan (SCO) Lynn Farrell (NZL) Sarah Garnett (NZL) Dawn Henning (ENG) Soledad Iparraguirre (ARG) Zang Jun Kentwell (USA) Lee Mi-ok (KOR) Mary Power (ENG) Gina Spitaleri (ITA) Kazuko Yasueda (JPN) Results [ edit ] All times are Western Standard Time (UTC+08:00 )
First round [ edit ] Source:
FIH Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.
[4] Umpires: Marelize de Klerk (RSA) Soledad Ipparraguirre (ARG)
Umpires: Judith Barnesby (AUS) Mary Power (IRE)
Umpires: Jun Kentwell (USA) Dawn Henning (ENG)
Umpires: Marelize de Klerk (RSA) Jun Kentwell (USA)
Umpires: Lynn Farrell (NZL) Carolina de la Fuente (ARG)
Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Jean Duncan (SCO)
Umpires: Michelle Arnold (AUS) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Ute Conen (GER) Jun Kentwell (USA)
Umpires: Reneé Cohen (NED) Sarah Garnet (GER)
Umpires: Jean Duncan (SCO) Chieko Akiyama (JPN)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Jun Kentwell (USA)
Umpires: Judith Barnesby (AUS) Chieko Akiyama (JPN)
Umpires: Michelle Arnold (AUS) Lyn Farrell (NZL)
Umpires: Marelize de Klerk (RSA) Jean Duncan (SCO)
Umpires: Jun Kentwell (USA) Judith Barnesby (AUS)
Umpires: Mary Power (IRE) Gina Spitaleri (ITA)
Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Chieko Akiyama (JPN)
Umpires: Mary Power (IRE) Soledad Iparraguirre (ARG)
Umpires: Judith Barnesby (AUS) Gina Spitaleri (ITA)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Chieko Akiyama (JPN)
Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Sarah Garnett (NZL)
Umpires: Carolina de la Fuente (ARG) Lyn Farrell (NZL)
Umpires: Reneé Cohen (NED) Judith Barnesby (AUS)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Jean Duncan (SCO)
Umpires: Chieko Akiyama (JPN) Gina Spitaleri (ITA)
Source:
FIH Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.
[5] (H) Hosts
Umpires: Reneé Cohen (NED) Lyn Farrell (NZL)
Umpires: Michelle Arnold (AUS) Carolina de la Fuente (ARG)
Umpires: Chieko Akiyama (JPN) Sarah Garnett (NZL)
Umpires: Gina Spitaleri (ITA) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Judith Barnesby (AUS)
Umpires: Sarah Garnett (AUS) Reneé Cohen (NED)
Umpires: Jean Duncan (SCO) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Ute Conen (GER) Gina Spitaleri (ITA)
Umpires: Judith Barnesby (AUS) Dawn Henning (ENG)
Umpires: Michelle Arnold (AUS) Mary Power (IRE)
Umpires: Marelize de Klerk (RSA) Lee Mi-Ok (KOR)
Umpires: Soledad Iparraguirre (ARG) Gina Spitaleri (ITA)
Umpires: Carolina de la Fuente (ARG) Gina Spitaleri (ITA)
Umpires: Jean Duncan (SCO) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Lyn Farrell (NZL) Marelize de Klerk (RSA)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Carolina de la Fuente (ARG) Sarah Garnett (NZL)
Umpires: Soledad Iparraguirre (ARG) Ute Conen (GER)
Umpires: Sarah Garnett (NZL) Soledad Iparraguirre (ARG)
Umpires: Carolina de la Fuente (ARG) Kazuko Yasueda (JPN)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Lyn Farrell (NZL)
Umpires: Reneé Cohen (NED) Ute Conen (GER)
Umpires: Kazuko Yasueda (JPN) Ute Conen (GER)
Umpires: Sarah Garnett (NZL) Marelize de Klerk (RSA)
Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Mary Power (IRE)
Thirteenth to sixteenth classification [ edit ] Crossover [ edit ] Umpires: Mary Power (IRE) Michelle Arnold (AUS)
Umpires: Dawn Henning (ENG) Jean Duncan (SCO)
Fifteenth and sixteenth place [ edit ] Umpires: Lee Mi-Ok (KOR) Kazuko Yasueda (JPN)
Thirteenth and fourteenth place [ edit ] Umpires: Jun Kentwell (USA) Mary Power (IRE)
Ninth to twelfth place classification [ edit ] Crossover [ edit ] Umpires: Ute Conen (GER) Carolina de la Fuente (ARG)
Umpires: Gina Spitaleri (ITA) Kazuko Yasueda (JPN)
Eleventh and twelfth place [ edit ] Umpires: Reneé Cohen (NED) Soledad Iparraguirre (ARG)
Ninth and tenth place [ edit ] Umpires: Ute Conen (GER) Sarah Garnett (NZL)
Fifth to eighth place classification [ edit ] Crossover [ edit ] Umpires: Marelize de Klerk (RSA) Judith Barnesby (AUS)
Umpires: Chieko Akiyama (JPN) Lyn Farrell (NZL)
Seventh and eighth place [ edit ] Umpires: Gina Spitaleri (ITA) Jean Duncan (SCO)
Fifth and sixth place [ edit ] Umpires: Judith Barnesby (AUS) Carolina de la Fuente (ARG)
First to fourth place classification [ edit ] Semi-finals [ edit ] Umpires: Reneé Cohen (NED) Sarah Garnett (NZL)
Third and fourth place [ edit ] Umpires: Chieko Akiyama (JPN) Lyn Farrell (NZL)
Statistics [ edit ] Final standings [ edit ] As per statistical convention in field hockey, matches decided in extra time are counted as wins and losses, while matches decided by penalty shoot-outs are counted as draws.
Goalscorers [ edit ] There were 247 goals scored in 72 matches, for an average of 3.43 goals per match.
9 goals
8 goals
7 goals
6 goals
5 goals
4 goals
3 goals
2 goals