Third conference of the 2017 PVL season
Sports season
The Premier Volleyball League 1st Season Collegiate Conference was the 3rd conference of the Premier Volleyball League (30th conference of the former Shakey's V-League ). The conference started on September 2, 2017 at the Filoil Flying V Centre , San Juan .[1] [2] [3] [4] [5] [6]
Participating teams [ edit ] Group A
Legend G Guest Player S Setter MH Middle Hitter OH Outside Hitter OP Opposite Hitter L Libero (c ) Team captain HC Head coach
Ateneo Lady Eagles No. Name Position 1 RAVENA, Danielle Theris S 3 WONG, Ma. Deanna Izabella S 4 SAMONTE, Julianne Marie OP 5 ABELLA, Bettina Andrea Paz OP 9 GASTON, Pauline Marie Monique MH 10 TOLENTINO, Katrina Mae OH 11 ELEAZAR, Sydney OH 12 GEQUILLANA, Candice OH 13 MARAGUINOT, Jhoana Louisse OH 14 De Leon, Isabel Beatriz (c ) MH 15 GOPICO, Ana Laureen MH 16 LO, Jennelle Marie L 17 MADAYAG, Madeleine Yrenea MH 18 GEQUILLANA, Kassandra Miren L BUNDIT, Anusorn "Tai" HC
FEU Lady Tamaraws No. Name Position 1 HERNANDEZ, Carlota OH 2 PONS, Bernadeth (c ) OH 4 GUINO-O, Heather Anne OH 5 DUREMDES, Ria Beatriz Glenell L 6 AGUDO, Ivanna Marie OP 8 CAYUNA, Maria Angelica S 9 CALINAWAN, Marianne Marie OH 10 BASAS, Toni Rose OP 11 ATIENZA, Kyla Llana L 12 NEGRITO, Kyle Angela S 13 DOMINGO, Celine Elaiza OH 14 CARANDANG, Czarina Grace MH 15 MALABANAN, Jerrili OH/MH 17 VILLAREAL, Jeanette Virginia MH PASCUA, George HC
JRU Lady Bombers No. Name Position 1 RIVERA, Mercy Grace S 2 HUIT, Victoria Kate L 3 BAUTISTA, Aubry MB 4 EBUENGA, Christine Kassandra MB 7 BONDOC, Angela Nicole OP 8 MACARAYA, Annie L 10 BATALON, Charry Bea OH 11 ALVAREZ, Maria Shola May (c ) OH 12 JAVIER, Alecsandra Anne S 13 SIXTO, Dione MB 14 VERSOZA, Dolly Grace OH 15 MONTOJO, Karen Cay OH 17 SIBANGAN, Annie Paula OP 18 BODIONGAN, Angelie OH TIOSECO, Mia HC
Lyceum Lady Pirates No. Name Position 1 MARCELLA, Ysabel S 2 SINDAYEN, Cherilyn Jhane (c ) OH 4 WANTA, Ciarnelle OH 5 CARAMAZAN, Cyrielle L 6 GENOVA, Cherry Rose S 7 JUANILLO. Bien Elaine OP 8 FABAY, La Rainne MB 9 INTON, Patrice Marbelle OH 10 RAFAEL, Alexandra MB 11 MIRALLES, Christine MB 12 SARMIENTO, Pia L 13 TIZON, Clarisse OP 14 HONGRIA, Rocelyn OP LONTOC, Emiliano "Emil" HC
NU Lady Bulldogs No. Name Position 3 SANTIAGO, Alyja Daphne (c ) MH 4 NABOR, Jasmine S 5 SATO, Risa MH 6 DOROMAL, Roma Joy OP 7 ABERIN, Larnie S 8 CHAVEZ, Joni Anne Kamille L 9 URDAS, Aiko Sweet OP 11 DORIA, Roselyn MB 13 VALDEZ, Gayle Rose L 14 SINGH, Jorelle OH 15 PARAN, Audrey Kathryn OH CASTILLO, Raymond "Babes" HC
San Sebastian Lady Stags No. Name Position 3 BERMILLO, Jewel L 4 DELOS REYES, Akeyla Renee OH 5 DELA TORRE, Elka Nicole OH 6 SANTOS, Daureen OH 7 TIANGCO, Julene Anne OH 8 DALISAY, Nikka Mariel OH 9 GUILLEMA, Vira Mae S 10 PEREZ, Ritanhelle OH 13 ORSINI, Soccorsa OP 14 AMPONIN, Dannah Dionne Muirray OH 15 ENCARNACION, Dangie OH 16 EROA, Alysa L 17 STA. RITA, Joyce (c ) MB GORAYEB, Rogelio HC
Group B
Adamson Lady Falcons No. Name Position 2 ROQUE, May Jeannalyn OH 3 FLORA, Bernadette OP 4 PINAR, Ceasa Joria OP 5 DACORON, Mary Joy MB 7 TEMPIATURA, Jellie L 8 GALANZA, Jessica Margarett (c ) OH 9 PERMENTILLA, Chiara May OH 10 PEREZ, Lea-Ann MH 11 IGAO, Mary Jane OH 12 UY, Chrislyn OH 13 SOYUD, Christine Joy OP 14 PONCE, Tonnie Rose L 17 EMNAS, Fenela Risha S PADDA, Airess Star HC
Arellano Lady Chiefs No. Name Position 2 ESGUERRA, Mary Anne MB 3 BELLO, Princess OH 4 BALANOVA, Ma. Meredith OP 5 RAMIREZ, Rhea Marist S 6 VERUTIAO, Sarah Princess S 7 FLORES, Faye Anne Marie L 8 LIU, Glydel Anne OH 9 BUEMIA, Cherry Anne L 12 EBUEN, Necole OH 13 AROCHA, Regine Anne OH 14 MARZAN, Andrea MB 15 DONATO, Carla Amiana MB 16 TORRES, Eunika Mae MB 18 PRADO, Jovelyn (c ) OH JAVIER, Roberto "Obet" HC
Benilde Lady Blazers No. Name Position 1 ENGICO, Angela OP 2 PABLO, Maritess OP 3 AUSTERO, Rachel OH 4 VENTURA, Diane MB 5 UMALI, Chelsie MB 7 TORRES, Melanie L 8 CARDIENTE, Pauline S 9 CUI, Felicia L 10 SARMIENTO, Claire MB 11 LIM, Christine OH 12 DOLORITO, Ellaine S 15 ABRIAM, Klarissa (c ) OH 16 DAGUIL, Ariane OH 17 MUSA, Ranya MB CARIÑO, Michael HC
San Beda Red Lionesses No. Name Position 1 CUEVAS, Rebecca Anjeannete (c ) S 2 TANNAGAN, China OH 4 AMADOR, Criselle Angeline MB 5 RACRAQUIN, Daryl Sigrid L 8 BUNO, Justine Marie L 9 VIRAY, Maria Nieza OH 10 ESPIRITU, Satrriani MB 11 MANUEL, Daisy Marie S 12 LAGUNA, Nicole Marie OH 13 PARAS, Trisha Mae MB 15 GARCIA, Pham OH 16 VIRAY, Maria Jiezela OP 17 BALUARTE, Joyce OP 18 RACRAQUIN, Aurea Francesca OH GAVINO, Nemesio Jr. HC
TIP Lady Engineers No. Name Position 2 AGUSTIN, Andrea Claire Marie MH 3 GAMIT, Michelle OP 4 ACUZAR, Kate Jazlyne L 5 ROSALES, Alexandra Loiuse (c ) S 6 CAHIGAO, Aixel Myr S 7 ESPINOSA, Sheena L 8 ESTOQUE, Wielyn OH 10 JINON, Ashley Jean OP 11 LAYUG, Alyssa Gayle MB 12 GULING, Olivia L 13 GENTAPA, Jade OH 14 YAMSON, Eliza Anne OH 15 CONSENCINO, Khem MB 16 MABAYAO, Eunice OH ACHILLES, Paril "Boy" HC
UP Lady Maroons No. Name Position 1 ALINAS, Vina Vera OH 3 LAYUG, Maristella Gene MH 6 THAI, Josette L 9 RAMOS, Jessma Clarice MH 10 MOLDE, Maria Lina Isabel OH 11 BUITRE, Marian Alisa MH 12 SANDOVAL, Caryl OH 13 DOROG, Justine OH 14 GANNABAN, Aieshalaine OP 16 CAILING, Rose Mary S 17 ESTRAÑERO, Maria Arielle L 18 CARLOS, Diana Mae (c ) OH 19 ROSIER, Roselyn OH 20 ESCUTIN, Cynthia Maria S YEE, Jerry HC
Source:
[7] Rules for classification: 3 points = win match in 3 or 4 sets; 2 points = win match in 5 sets; 1 point = lose match in 5 sets; 0 point = lose match in 3 or 4 sets
Match results
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Sep 02 18:30 ADM 3–0 JRU 25–17 25–15 25–15 – – 75–47 P–2 Sep 03 16:00 SSC 0–3 FEU 17–25 21–25 14–25 – – 52–75 P–2 Sep 04 16:00 NUI 3–0 LPU 25–17 25–16 25–21 – – 75–54 P–2 Sep 06 18:30 JRU 0–3 SSC 23–25 22–25 21–25 – – 66–75 P–2 Sep 09 18:30 FEU 3–1 ADM 17–25 25–21 25–19 25–14 – 92–79 P–2 Sep 11 18:30 SSC 1–3 NUI 21–25 25–21 11–25 18–25 – 75–96 P–2 a Sep 13 18:30 LPU 3–1 JRU 25–20 24–26 25–13 25–22 – 99–81 P–2 Sep 16 16:00 ADM 3–0 LPU 25–23 25–20 25–20 – – 75–63 P–2 Sep 16 18:30 NUI 3–1 FEU 22–25 28–26 29–27 25–22 – 104–100 P–2 Sep 23 18:30 SSC 0–3 ADM 11–25 13–25 13–25 – – 37–75 P–2 Sep 25 16:00 JRU 0–3 NUI 11–25 15–25 13–25 – – 39–75 P–2 a1 Sep 27 16:00 FEU 3–0 JRU 28–26 25–14 25–15 – – 78–55 P–2 Sep 27 18:30 LPU 1–3 SSC 15–25 26–24 16–25 23–25 – 80–99 P–2 Sep 30 18:30 NUI 3–1 ADM 25–21 13–25 25–19 25–22 – 88–87 P–2 a2 Oct 02 16:00 LPU 1–3 FEU 25–18 26–28 15–25 17–25 – 83–96 P–2 a3
Source:
[7] Rules for classification: 3 points = win match in 3 or 4 sets; 2 points = win match in 5 sets; 1 point = lose match in 5 sets; 0 point = lose match in 3 or 4 sets
Match results
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Sep 02 16:00 AUN 3–0 CSB 25–20 25–22 25–17 – – 75–59 P–2 Sep 03 18:30 TIP 1–3 SBC 13–25 18–25 27–25 13–25 – 71–100 P–2 Sep 04 18:30 UPD 2–3 ADU 25–17 21–25 25–19 19–25 9–15 99–101 P–2 Sep 06 16:00 AUN 3–0 SBC 25–22 25–21 25–18 – – 75–61 P–2 Sep 09 16:00 ADU 3–0 AUN 25–20 25–22 25–16 – – 75–58 P–2 Sep 11 16:00 UPD 3–0 TIP 25–20 25–9 25–13 – – 75–42 P–2 b Sep 13 16:00 CSB 1–3 SBC 21–25 20–25 25–17 22–25 – 88–92 P–2 Sep 16 13:00 TIP 0–3 ADU 12–25 14–25 13–25 – – 39–75 P–2 Sep 18 16:00 CSB 0–3 UPD 19–25 13–25 19–25 – – 51–75 P–2 Sep 18 18:30 TIP 0–3 AUN 16–25 15–25 18–25 – – 49–75 P–2 Sep 23 16:00 UPD 3–0 SBC 25–16 25–19 25–20 – – 75–55 P–2 Sep 25 18:30 ADU 3–0 CSB 25–19 25–20 25–17 – – 75–56 P–2 b1 Sep 30 13:00 AUN 3–2 UPD 22–25 25–10 25–19 32–34 15–3 119–91 P–2 Sep 30 16:00 CSB 3–1 TIP 18–25 25–19 25–22 25–22 – 93–88 P–2 b2 Oct 02 18:30 SBC 2–3 ADU 25–22 23–25 16–25 25–21 11–15 100–108 P–2 b3
Rank 1A vs Rank 2B
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 04 16:00 NUI 3–0 AUN 25–17 25–16 25–23 – – 75–56 P–2 Oct 07 18:30 AUN 2–3 NUI 17–25 28–26 25–17 13–25 18–20 101–113 P–2
Rank 1B vs Rank 2A
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 04 18:30 ADU 3–2 FEU 21–25 25–22 20–25 25–14 15–8 106–94 P–2 Oct 07 16:00 FEU 3–2 ADU 21–25 27–25 25–20 23–25 15–11 111–106 P–2 Oct 09 18:30 ADU 1–3 FEU 25–21 20–25 22–25 18–25 – 85–96 P–2
3rd place
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 11 16:00 ADU 0–3 AUN 23–25 24–26 14–25 – – 61–76 P–2 Oct 14 16:00 AUN 3–1 ADU 25–22 25–19 19–25 31–29 – 100–95 P–2
Championship
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 11 18:30 FEU 1–3 NUI 22–25 25–21 18–25 24–26 – 89–97 P–2 Oct 14 18:30 NUI 3–1 FEU 25–22 25–19 19–25 25–16 – 94–82 P–2
Collegiate Conference Women's Division Champions National University Lady Bulldogs Alyja Daphne Santiago (c ), Jasmine Nabor, Risa Sato , Roma Joy Doromal, Larnie Aberin, Joni Anne Kamille Chavez, Aiko Sweet Urdas, Roselyn Doria, Gayle Rose Valdez, Jorelle Singh, Audrey Kathryn Paran Head Coach: Raymond "Babes" Castillo
Most Valuable Player (Finals) Most Valuable Player (Conference) Best Outside Spikers Best Setter Rhea Marist Ramirez (Arellano) Best Opposite Spiker Best Middle Blockers Jeanette Virginia Villareal (FEU) Risa Sato (NU) Best Libero
Participating teams [ edit ] Line-up
Legend G Guest Player S Setter MH Middle Hitter OH Outside Hitter OP Opposite Hitter L Libero (c ) Team captain HC Head coach
Ateneo Blue Eagles No. Name Position 1 MAGADIA, Lawrence Gil S 2 BAYSA, Karl Irvin (c ) OH 3 MEDALLA, Ron Adrian OP 5 TAN, Jasper Rodney MH 9 LABAO, Hermino OH 10 TRINIDAD, Paulo Lorenzo OP 12 NJIGHA, Chumason Celestine MH 13 SUMANGUID, Manuel III L 14 POLVOROSA, Esmilzo Joner S 15 ESPEJO, Marck Jesus OH 16 GLORIOSO, Gian Carlo MH 17 CUERVA, Sebastian Enrique OH 18 RIVERA, Ishmael John OH 19 LLENOS, Canciano OH ALMADRO, Oliver Allan HC
Benilde Blazers No. Name Position 1 MAGSINO, Kevin S 2 MONTANO, Josh Renen OH 4 ARDA, Isaah Oneal (c ) OH 5 SALDAVIA, Sean Anthony 6 BAUTISTA, Anthony 7 BACANI, Owen 8 ORIAN, Mark Jethro MH 9 DY, Aljian Paul L 10 ROJAS, Rod Tyron 11 ABBOT, Ruvince 12 GARCIA, Russel L 14 BASILAN, Francis 15 SAN MIGUEL, Joshua 19 DE SEQUERA, Jerico LANIOG, Arnold HC
De La Salle Green Archers No. Name Position 1 MACASPAC, Rafael L 2 BACON, Geriant Bell 3 WOO, Raymark OH 4 HENDRIYANTO, Randy OH 5 DE LOS REYES, John David MH 6 MOVIDO, Jopet Adrian L 7 DUMAGO, Cris Bernard OP 8 ONIA, John Arjay OH 9 MARCO, Wayne Ferdi S 10 JOSE, Joshua MB 11 ASIA, Reuel (c ) OH 13 REYES, Keiffer MB 15 MARAVILLA, Zosimo OH 18 DIMAYUGA, Levin Anthony OP MIGUEL, Norman HC
FEU Tamaraws No. Name Position 1 BARRICA, Jeremiah L 2 SOLIS, Richard (c ) OP 3 SILANG, Kris Cian S 4 SUAREZ, Owen Jaime S 5 MAMERTO, Rikko Marius L 7 GARCIA, Jude OH 8 BUGAOAN, John Paul MB 9 DETABLAN, Christian 10 PALER, Redijohn OH 11 DABLO, Ralph MB 12 SALBSAB, John Paul OH 14 BAUTISTA, Raymond 15 QUIEL, Peter John OH 17 PROVIDO, Salmar OH DIAZ, Reynaldo Jr. HC
NU Bulldogs No. Name Position 1 BAGUNAS, Bryan OH 3 DAYANDANTE, Kim Harold S 4 OGOC, John Vincent OH 5 PONTI, Krisvan OH 6 MONDERO, Banjo OH 7 ANCHETA, Jann Paulo OH 8 SUMAGUI, Jann Mariano L 9 NATIVIDAD, James Martin OH 10 ISMAIL, Fauzi OH 12 SAURA, Francis Philip (c ) MH 14 DAYMIL, Berhashidin MH 15 MARCOS, Ricky L 16 BAYSAC, Ruben MH 17 MALABUNGA, Kim Niño MH 18 GAMPONG, Madzlan OP ALINSUNURIN, Dante HC
San Beda Red Lions No. Name Position 1 AMAGAN, Jomaru OH 2 GENOBATEN, Gian Carlo OH 3 TORRES, Angelo MH 4 VIRAY, Aldrin OH 5 MANLICLIC, Yeshua 6 PATENIO, Limuel OP 7 CASIN, Rodel Nelas L 8 GONZALES, Bryan James 9 ULIBAS, Ferdinand 11 ENCISO, Mark Christian OP 14 GONZALES, Earl Kenneth 15 SANTOS, Mark Lorenze (c ) OH 16 DESUYO, John Carlo 17 ZABALA, Gerard PAMILAR, Ernesto HC
UST Growling Tigers No. Name Position 1 SAWAL, Lester Kim Sawal L 2 VALENZUELA, Vyxen Vaughn OH 3 BAUSTITA, Arnold Jr. OH 4 TAJANLANGIT, Jerald David L 5 MILLADO, John Michael 6 CASILAN, Aldous Darcy 7 SUMAGAYSAY, Jayvee MB 9 TAJANLANGIT, Timothy James S 10 MEDINA, Manuel Andrei OH 11 UMANDAL, Joshua 12 CORDA, Hermel Gem 14 BURO, Juren Jireh 15 ICALINA, Isaiah (c ) 16 CARODAN, Tyrone Jan OP MAMON, Arthur Alan "Odjie" HC
UP Fighting Maroons No. Name Position 1 BALDELOVAR, Jarahmeel S 2 CONSUELO, Nicolo Brylle OH 3 SAN PEDRO, Jerry Earl Jr. (c ) OH 4 CASTILLO, John Mark Joshua MB 5 GOHOC, Matthew MB 7 NASOL, John Miguel L 8 FORTES, Joshua Emmanuel OH 9 MADRIGALEOS, John Carlo L 10 MIGUEL, Wendel OH 12 MILLETE, John Mark OP 13 IJIRAN, Ruskin Joss 14 YAN, Martin David 15 ACUÑA, Charles Drake S 16 SAN PASCUAL, Gian Kyle MB PALMERO, Rodrigo HC
Source:
[7] Rules for classification: 3 points = win match in 3 or 4 sets; 2 points = win match in 5 sets; 1 point = lose match in 5 sets; 0 point = lose match in 3 or 4 sets
Match results
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Sep 02 10:00 DLS 3–1 CSB 25–27 26–24 25–23 25–22 – 101–96 P–2 Sep 02 13:00 UPD 0–3 UST 17–25 22–25 15–25 – – 54–75 P–2 Sep 03 10:00 NUI 3–0 SBC 25–15 25–16 25–18 – – 75–49 P–2 Sep 03 13:00 ADM 3–1 FEU 25–20 25–21 25–20 – – 75–61 P–2 Sep 04 08:00 CSB 2–3 UPD 18–25 25–21 23–25 25–21 14–16 105–108 P–2 Sep 04 10:00 UST 3–0 DLS 25–17 25–13 25–22 – – 75–52 P–2 Sep 06 08:00 SBC 0–3 ADM 23–25 16–25 25–27 – – 64–77 P–2 Sep 06 10:00 FEU 3–2 NUI 25–23 21–25 25–21 14–25 15–13 100–107 P–2 Sep 09 08:00 ADM 3–0 UST 25–21 25–17 25–18 – – 75–56 P–2 Sep 09 10:00 DLS 1–3 FEU 23–25 19–25 25–23 18–25 – 85–98 P–2 Sep 11 08:00 UPD 0–3 SBC 22–25 22–25 19–25 – – 63–75 P–2 Sep 11 10:00 NUI 2–3 DLS 29–31 23–25 25–20 25–19 6–15 108–110 P–2 Sep 13 08:00 CSB 0–3 ADM 13–25 22–25 22–25 – – 57–75 P–2 Sep 13 10:00 FEU 3–0 UST 25–23 25–23 26–24 – – 76–70 P–2 a Sep 16 08:00 SBC 1–3 DLS 16–25 25–23 16–25 30–32 – 87–105 P–2 Sep 16 10:00 ADM 3–0 UPD 25–18 25–18 25–18 – – 75–54 P–2 b Sep 18 08:00 UST 1–3 NUI 21–25 25–17 25–27 23–25 – 94–94 P–2 Sep 18 10:00 CSB 0–3 FEU 22–25 25–27 21–25 – – 68–77 P–2 c Sep 23 08:00 NUI 3–1 UPD 25–13 24–26 25–15 25–17 – 99–71 P–2 Sep 23 10:00 DLS 0–3 ADM 15–25 20–25 22–25 – – 57–75 P–2 Sep 25 08:00 UPD 1–3 FEU 22–25 25–23 24–26 14–25 – 85–99 P–2 Sep 25 10:00 SBC 3–0 CSB 25–23 25–15 25–22 – – 75–60 P–2 Sep 27 08:00 UST 3–1 SBC 25–21 25–20 23–25 25–22 – 98–88 P–2 Sep 27 10:00 DLS 1–3 UPD 22–25 25–22 25–27 23–25 – 95–99 P–2 Sep 30 08:00 CSB 1–3 UST 14–25 10–25 25–23 20–25 – 69–98 P–2 Sep 30 10:00 ADM 3–0 NUI 25–19 25–19 25–15 – – 75–53 P–2 Oct 02 08:00 FEU 2–3 SBC 27–29 25–15 20–25 25–22 7–15 104–106 P–2 Oct 02 10:00 NUI 3–2 CSB 25–27 29–27 25–19 16–25 15–11 110–109 P–2
Rank 1 vs Rank 4
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 04 08:00 ADM 3–0 UST 25–19 25–15 25–21 – – 75–55 P–2 Oct 07 10:00 UST 3–1 ADM 25–22 25–23 22–25 25–21 – 97–91 P–2 Oct 09 16:00 ADM 3–1 UST 22–25 25–22 31–29 25–13 – 103–89 P–2
Rank 2 vs Rank 3
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 04 10:00 FEU 3–2 NUI 25–22 19–25 19–25 25–22 16–14 104–108 P–2 Oct 07 08:00 NUI 2–3 FEU 14–25 25–16 22–25 25–22 12–15 98–103 P–2
3rd place
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 11 08:00 NUI 2–3 UST 25–17 26–28 25–20 21–25 25–27 122–117 P–2 Oct 14 08:00 UST 3–1 NUI 21–25 30–28 28–26 25–21 – 104–100 P–2
Championship
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report Oct 11 10:00 ADM 3–0 FEU 25–22 25–20 25–19 – – 75–61 P–2 Oct 14 10:00 FEU 0–3 ADM 21–25 22–25 16–25 – – 59–75 P–2
Collegiate Conference Men's Division Champions Ateneo de Manila University Blue Eagles Lawrence Gil Magadia, Karl Irvin Baysa (c ), Ron Adrian Medalla, Jasper Rodney Tan, Hermino Labao, Paulo Lorenzo Trinidad, Chumason Celestine Njigha, Manuel Sumanguid III, Esmilzo Joner Polvorosa, Marck Jesus Espejo , Gian Carlo Glorioso, Sebastian Enrique Cuerva, Ishmael John Rivera, Canciano Llenos Head Coach: Oliver Almadro
Most Valuable Player (Finals) Most Valuable Player (Conference) Best Outside Spikers Best Setter Best Opposite Spiker Best Middle Blockers Best Libero
The Premier Volleyball League’s “PVL on Tour” staged by Sports Vision and Grid Athletic Sports, organizer of the immensely successful Beach Volleyball Republic , the October tour of the PVL marks the first time ever in its storied history that Sports Vision is bringing its games to the countryside.[10] Matches were held in the People’s Gym in Tuguegarao City, Batangas City Sports Complex, Iloilo Sports Complex and La Salle Coliseum in Bacolod.[11]
Match results
^ Escarlote, Mark (August 23, 2017). "Twelve teams banner the inaugural PVL Collegiate Conference" . ABS-CBN Sports . Retrieved August 23, 2017 . ^ "LOOK: PVL Collegiate Conference schedule" . ABS-CBN Sports . August 24, 2017. Retrieved August 24, 2017 . ^ "Look: PVL Collegiate Conference team rosters" . ABS-CBN Sports . August 28, 2017. Retrieved August 29, 2017 . ^ Escarlote, Mark (August 28, 2017). "Lady Pirates look to gain experience in PVL stint" . ABS-CBN Sports . Retrieved August 29, 2017 . ^ Escarlote, Mark (August 28, 2017). "FEU Lady Tamaraws: testing a new system" . ABS-CBN Sports . Retrieved August 29, 2017 . ^ Escarlote, Mark (August 30, 2017). "LADY EAGLES: Fresh start" . ABS-CBN Sports . Retrieved August 30, 2017 . ^ a b c "Results: 2017 Premier Volleyball League (PVL) Collegiate Conference" . PhilSports. October 2, 2017. Retrieved August 20, 2023 . ^ Escarlote, Mark (October 14, 2017). "Santiago named PVL Collegiate Conference MVP" . ABS-CBN Sports . Retrieved October 15, 2017 . ^ Escarlote, Mark (October 14, 2017). "Espejo collects PVL MVP, 1st Best Open Spiker awards" . ABS-CBN Sports . Retrieved October 15, 2017 . ^ "PVL goes on tour!" . ABS-CBN Sports . September 29, 2017. Retrieved October 11, 2017 . ^ "PVL on Tour: Valdez visits home province" . ABS-CBN Sports . October 10, 2017. Retrieved October 11, 2017 .