2020 AFC U-16 Championship qualification
From Wikipedia the free encyclopedia
Tournament details | |
---|---|
Host countries | Jordan (Group A) Uzbekistan (Group B) Iran (Group C) Saudi Arabia (Group D) Qatar (Group E) Kyrgyzstan (Group F) Indonesia (Group G) Vietnam (Group H) Singapore (Group I) Laos (Group J) Myanmar (Group K) |
Dates | 14–22 September 2019 |
Teams | 47 (from 1 confederation) |
Tournament statistics | |
Matches played | 78 |
Goals scored | 386 (4.95 per match) |
Attendance | 60,423 (775 per match) |
Top scorer(s) | Abdulfatohi Khudoidodzoda (8 goals) |
The 2020 AFC U-16 Championship qualification was an international men's under-16 football competition which decided the participating teams of the 2020 AFC U-16 Championship.
The AFC announced the cancellation of the final tournament due to the COVID-19 pandemic on 25 January 2021.[1]
Draw[edit]
All 47 AFC member associations teams entered the competition.[2]
The draw was held on 9 May 2019 at the AFC House in Kuala Lumpur, Malaysia.[3]
- West: 25 teams from West Asia, Central Asia and South Asia, were drawn into six groups: one group of five teams and five groups of four teams (Groups A–F).
- East: 22 teams from ASEAN and East Asia, were drawn into five groups: two groups of five teams and three groups of four teams (Groups G–K).
The teams were seeded in each zone according to their performance in the 2018 AFC U-16 Championship final tournament and qualification (overall ranking shown in parentheses; NR stands for non-ranked teams). The following restrictions were also applied:[4]
- The eleven teams which indicated their intention to serve as qualification group hosts prior to the draw were drawn into separate groups.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 | Pot 5 | |
---|---|---|---|---|---|
West Zone |
|
| |||
East Zone |
|
|
|
|
- Notes
- Teams in bold qualified for the final tournament.
- (H): Qualification group hosts
- (Q): Final tournament hosts, automatically qualified regardless of qualification results
Player eligibility[edit]
Players born on or after 1 January 2004 were eligible to compete in the tournament.[5]
Format[edit]
In each group, teams played each other once at a centralised venue. The eleven group winners and the four best runners-up qualified for the final tournament.[3] The matches were played between 14 and 22 September 2019.
Tiebreakers[edit]
Teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria were applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Article 9.3):[5]
- Points in head-to-head matches among tied teams;
- Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
- Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
- If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
- Goal difference in all group matches;
- Goals scored in all group matches;
- Penalty shoot-out if only two teams are tied and they met in the last round of the group;
- Disciplinary points (yellow card = 1 point, red card as a result of two yellow cards = 3 points, direct red card = 3 points, yellow card followed by direct red card = 4 points);
- Drawing of lots.
Groups[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tajikistan | 4 | 4 | 0 | 0 | 29 | 2 | +27 | 12 | Final tournament |
2 | Jordan (H) | 4 | 2 | 1 | 1 | 17 | 6 | +11 | 7 | |
3 | Kuwait | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 11 | −7 | 5 | |
4 | Nepal | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 15 | −11 | 4 | |
5 | Sri Lanka | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 20 | −20 | 0 |
Sri Lanka | 0–8 | Tajikistan |
---|---|---|
Report |
|
Tajikistan | 9–0 | Kuwait |
---|---|---|
| Report |
Jordan | 7–0 | Sri Lanka |
---|---|---|
| Report |
Nepal | 0–7 | Tajikistan |
---|---|---|
Report |
|
Tajikistan | 5–2 | Jordan |
---|---|---|
| Report |
Group B[edit]
- All matches were held in Uzbekistan.
- Times listed are UTC+5.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | India | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 1 | +10 | 7 | Final tournament |
2 | Uzbekistan (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | |
3 | Turkmenistan | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 9 | −5 | 3 | |
4 | Bahrain[a] | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 | −8 | 0 | Final tournament |
- ^ Bahrain, as final tournament hosts, automatically qualified regardless of qualification results.
India | 5–0 | Turkmenistan |
---|---|---|
| Report |
Uzbekistan | 3–1 | Bahrain |
---|---|---|
| Report |
|
Turkmenistan | 2–3 | Uzbekistan |
---|---|---|
Report |
|
India | 1–1 | Uzbekistan |
---|---|---|
| Report |
|
Bahrain | 1–2 | Turkmenistan |
---|---|---|
| Report |
|
Group C[edit]
- All matches were held in Iran.
- Times listed are UTC+4:30 on 18–20 September, UTC+3:30 on 22 September 2019.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 1 | +17 | 9 | Final tournament |
2 | Palestine | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | |
3 | Maldives | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 17 | −13 | 3 | |
4 | Afghanistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | −9 | 0 |
Maldives | 3–0 Awarded[note 1] | Afghanistan |
---|---|---|
Report |
Iran | 3–0 Awarded[note 1] | Afghanistan |
---|---|---|
Report |
Group D[edit]
- All matches were held in Saudi Arabia.
- Times listed are UTC+3.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Saudi Arabia (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 7 | Final tournament |
2 | Oman | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | |
3 | Pakistan | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | −4 | 1 | |
4 | Syria | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | −4 | 1 |
Oman | 2–0 | Pakistan |
---|---|---|
| Report |
Saudi Arabia | 4–1 | Syria |
---|---|---|
Report |
|
Oman | 0–0 | Saudi Arabia |
---|---|---|
Report |
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Qatar (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 1 | +13 | 7 | Final tournament |
2 | Yemen | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 2 | +12 | 7 | |
3 | Bangladesh | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
4 | Bhutan | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 24 | −23 | 0 |
Bangladesh | 0–2 | Qatar |
---|---|---|
Report |
|
Bhutan | 0–3 | Bangladesh |
---|---|---|
Report |
Qatar | 1–1 | Yemen |
---|---|---|
| Report |
|
Yemen | 3–0 | Bangladesh |
---|---|---|
Report |
Qatar | 11–0 | Bhutan |
---|---|---|
| Report |
Group F[edit]
- All matches were held in Kyrgyzstan.
- Times listed are UTC+6.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United Arab Emirates | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | Final tournament |
2 | Iraq | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | |
3 | Kyrgyzstan (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | −3 | 3 | |
4 | Lebanon | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 9 | −5 | 0 |
Iraq | 0–1 | United Arab Emirates |
---|---|---|
Report |
|
Kyrgyzstan | 3–2 | Lebanon |
---|---|---|
| Report |
|
United Arab Emirates | 2–1 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Report |
|
Lebanon | 1–4 | United Arab Emirates |
---|---|---|
Report |
|
Iraq | 3–0 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Report |
Group G[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 4 | 3 | 1 | 0 | 28 | 0 | +28 | 10 | Final tournament |
2 | Indonesia (H) | 4 | 3 | 1 | 0 | 27 | 1 | +26 | 10 | |
3 | Philippines | 4 | 2 | 0 | 2 | 10 | 12 | −2 | 6 | |
4 | Brunei | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 19 | −12 | 3 | |
5 | Northern Mariana Islands | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 42 | −40 | 0 |
Brunei | 0–7 | China |
---|---|---|
Report |
|
Northern Mariana Islands | 1–5 | Brunei |
---|---|---|
| Report |
China | 6–0 | Philippines |
---|---|---|
Report |
Indonesia | 15–1 | Northern Mariana Islands |
---|---|---|
Report |
|
China | 15–0 | Northern Mariana Islands |
---|---|---|
| Report |
Philippines | 3–2 | Brunei |
---|---|---|
Report |
Group H[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 12 | Final tournament |
2 | Vietnam (H) | 4 | 3 | 0 | 1 | 16 | 2 | +14 | 9 | |
3 | East Timor | 4 | 2 | 0 | 2 | 11 | 4 | +7 | 6 | |
4 | Mongolia | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 14 | −12 | 3 | |
5 | Macau | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 16 | −15 | 0 |
Macau | 0–1 | Mongolia |
---|---|---|
Report |
|
East Timor | 0–2 | Vietnam |
---|---|---|
Report |
|
Macau | 1–6 | East Timor |
---|---|---|
Report |
Mongolia | 1–2 | Australia |
---|---|---|
| Report |
|
Vietnam | 7–0 | Mongolia |
---|---|---|
| Report |
East Timor | 0–1 | Australia |
---|---|---|
Report |
|
Vietnam | 6–0 | Macau |
---|---|---|
| Report |
Mongolia | 0–5 | East Timor |
---|---|---|
Report |
Australia | 2–1 | Vietnam |
---|---|---|
Report |
|
Group I[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | North Korea | 3 | 3 | 0 | 0 | 26 | 1 | +25 | 9 | Final tournament |
2 | Hong Kong | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 | |
3 | Singapore (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 12 | 9 | +3 | 3 | |
4 | Guam | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 30 | −28 | 0 |
North Korea | 16–0 | Guam |
---|---|---|
| Report |
Hong Kong | 2–1 | Singapore |
---|---|---|
| Report |
|
Guam | 1–4 | Hong Kong |
---|---|---|
| Report |
|
Singapore | 1–6 | North Korea |
---|---|---|
| Report |
|
North Korea | 4–0 | Hong Kong |
---|---|---|
| Report |
Group J[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 2 | +12 | 7 | Final tournament |
2 | Laos (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 4 | −2 | 6 | |
3 | Malaysia | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 3 | +6 | 4 | |
4 | Cambodia | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 16 | −16 | 0 |
Laos | 1–0 | Malaysia |
---|---|---|
| Report |