Russian Chess Championship
From Wikipedia the free encyclopedia
The Russian Chess Championship has taken various forms.
Winners by year (men)[edit]
Imperial Russia[edit]
In 1874, Emanuel Schiffers defeated Andrey Chardin in a match held in St. Petersburg with five wins and four losses. Schiffers was considered the first Russian champion until his student, Mikhail Chigorin, defeated him in a match held in St. Petersburg in 1879. Chigorin won with seven wins, four losses, and two draws.
In 1899, the format of the championship was changed to a round-robin tournament known as the All-Russian Masters' Tournament. The winners were:[1][2][3][4][5][6][7]
# Year City Winner 1 1899 Moscow Mikhail Chigorin 2 1900/1901 Moscow Mikhail Chigorin 3 1903 Kiev Mikhail Chigorin 4 1905/1906 Saint Petersburg Gersz Salwe 5 1907 Łódź Akiba Rubinstein 6 1909 Vilna Akiba Rubinstein 7 1912 Vilna Akiba Rubinstein 8 1913/1914 Saint Petersburg Alexander Alekhine & Aron Nimzowitsch
RSFSR[edit]
After the formation of the USSR the USSR Chess Championship was established as the national championship. However the Russian championship continued to exist as the championship of the RSFSR. The first two USSR championships in 1920 and 1923 were also recognized as RSFSR championships; the modern numbering of Russian championships begins with these two tournaments. The cities Moscow and Leningrad held their own championships and their players were ineligible to play in the RSFSR championship. However, some did participate as outside competitors: for example, Taimanov finished with the same number of points as Tarasov in the 1960 championship, but only Tarasov was awarded the title as Taimanov was from Leningrad.
Rashid Nezhmetdinov held the record of five wins of the Russian Chess Championship.
Russian Federation[edit]
After the collapse of the Soviet Union, the Russian Championship was re-established as a national championship, and players from Moscow and St. Petersburg were allowed to participate. Prior to 2004, the championship was organized as a Swiss-style tournament except for 1997 and 1999, where a knockout format was used. In 2004, the tournament reverted to a round robin with the strongest players in the country directly seeded into the final (called the Superfinal) held in Moscow while others progress through qualifying tournaments.
Winners by year (women)[edit]
Events by year[edit]
1997[edit]
Men[edit]
Third place match: GM Alexey Dreev (2650) 1½:½ IM Alexander Lastin (2535)
1998[edit]
1999[edit]
Men[edit]
1st Round | 2nd Round | 3rd Round | Quarterfinals | Semifinals | |||||||||||||||||||
GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | |||||||||||||||||||||||
bye | GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | 1½ | |||||||||||||||||||||
IM Alexander Cherniaev (2432) (Arkhangelsk Oblast) | ½ | GM Yuri Balashov (2534) (Moscow) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Yuri Balashov (2534) (Moscow) | 1½ | GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Alexander Fominyh (2552) (Novosibirsk Oblast) | 2 | GM Alexander Fominyh (2552) (Novosibirsk Oblast) | ½ | ||||||||||||||||||||
IM Alexander Gelman (2469) (Moscow) | 0 | GM Alexander Fominyh (2552) (Novosibirsk Oblast) | 2 | ||||||||||||||||||||
IM Alexey Korotylev (2480) (Moscow) | 2 | IM Alexey Korotylev (2480) (Moscow) | 0 | ||||||||||||||||||||
GM Nikolai Pushkov (2553) (Rostov Oblast) | 0 | GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | 2½ | ||||||||||||||||||||
GM Vladimir Malakhov (2570) (Moscow Oblast) | ½ | GM Ildar Ibragimov (2554) (Tatarstan) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Andrei Shchekachev (2505) (Moscow) | 1½ | GM Andrei Shchekachev (2505) (Moscow) | 3 | ||||||||||||||||||||
GM Sergey Janovsky (2498) (Moscow) | ½ | GM Aleksandr Poluljahov (2554) (Krasnodar Krai) | 1 | ||||||||||||||||||||
GM Aleksandr Poluljahov (2554) (Krasnodar Krai) | 1½ | GM Andrei Shchekachev (2505) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Ildar Ibragimov (2554) (Tatarstan) | 2 | GM Ildar Ibragimov (2554) (Tatarstan) | 2½ | ||||||||||||||||||||
Evgeny Sapunov (2498) (Tambov Oblast) | 0 | GM Ildar Ibragimov (2554) (Tatarstan) | 2½ | ||||||||||||||||||||
GM Sergei Beshukov (2506) (Krasnodar Krai) | + | GM Sergei Beshukov (2506) (Krasnodar Krai) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Alexander Rustemov (2573) (Moscow) | - | GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Vladimir Burmakin (2579) (Murmansk Oblast) | GM Mikhail Kobalia (2573) (Moscow) | ½ | |||||||||||||||||||||
bye | GM Vladimir Burmakin (2579) (Murmansk Oblast) | ½ | |||||||||||||||||||||
Sergey Okrugin (2390) (Yaroslavl Oblast) | 0 | IM Valerij Popov (2523) (Saint Petersburg) | 1½ | ||||||||||||||||||||
IM Valerij Popov (2523) (Saint Petersburg) | 2 | IM Valerij Popov (2523) (Saint Petersburg) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Mikhail Kobalia (2573) (Moscow) | 1½ | GM Mikhail Kobalia (2573) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
IM Roman Ovetchkin (2505) (Sverdlovsk Oblast) | ½ | GM Mikhail Kobalia (2573) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Aleksei Lugovoi (2509) (Saint Petersburg) | 2½ | GM Aleksei Lugovoi (2509) (Saint Petersburg) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Sergey Volkov (2575) (Mordovia) | 1½ | GM Evgeny Sveshnikov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Evgeny Sveshnikov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 1½ | GM Mikhail Kobalia (2573) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Ratmir Kholmov (2464) (Moscow) | ½ | GM Evgeny Sveshnikov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 3 | ||||||||||||||||||||
FM Artiom Akhmetov (2438) (Bashkortostan) | 2½ | FM Artiom Akhmetov (2438) (Bashkortostan) | 1 | ||||||||||||||||||||
GM Igor Berdichevski (2538) (Moscow) | 1½ | GM Evgeny Sveshnikov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 3 | ||||||||||||||||||||
IM Maxim Turov (2529) (Rostov Oblast) | 1½ | GM Valery Filippov (2605) (Kemerovo Oblast) | 2 | ||||||||||||||||||||
FM Alexander Riazantsev (2417) (Moscow) | ½ | IM Maxim Turov (2529) (Rostov Oblast) | 1 | Finals | |||||||||||||||||||
bye | GM Valery Filippov (2605) (Kemerovo Oblast) | 3 | |||||||||||||||||||||
GM Valery Filippov (2605) (Kemerovo Oblast) | GM Konstantin Sakaev (2648) (Saint Petersburg) | 3 | |||||||||||||||||||||
GM Semen Dvoirys (2590) (Chelyabinsk Oblast) | IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 1 | |||||||||||||||||||||
bye | GM Semen Dvoirys (2590) (Chelyabinsk Oblast) | 1½ | |||||||||||||||||||||
FM Ilya Korobov (2392) (Nizhny Novgorod Oblast) | 1½ | GM Marat Makarov (2590) (Tatarstan) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Marat Makarov (2590) (Tatarstan) | 2½ | GM Semen Dvoirys (2590) (Chelyabinsk Oblast) | 2½ | ||||||||||||||||||||
IM Alexei Iljushin (2527) (Saratov Oblast) | ½ | GM Ruslan Shcherbakov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 1½ | ||||||||||||||||||||
Sergey Grigoriants (2413) (Moscow) | 1½ | Sergey Grigoriants (2413) (Moscow) | 1 | ||||||||||||||||||||
IM Evgeny Vorobiov (2459) (Moscow) | 1 | GM Ruslan Shcherbakov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 3 | ||||||||||||||||||||
GM Ruslan Shcherbakov (2541) (Chelyabinsk Oblast) | 3 | GM Semen Dvoirys (2590) (Chelyabinsk Oblast) | 0 | ||||||||||||||||||||
IM Denis Yevseev (2478) (Murmansk Oblast) | 2 | GM Alexander Lastin (2552) (Moscow) | 2 | ||||||||||||||||||||
IM Vladislav Vorotnikov (2455) (Moscow) | 0 | IM Denis Yevseev (2478) (Murmansk Oblast) | 1 | ||||||||||||||||||||
FM Dmitry Kokarev (2370) (Penza Oblast) | 3 | FM Dmitry Kokarev (2370) (Penza Oblast) | 3 | ||||||||||||||||||||
IM Igor Zakharevich (2523) (Novgorod Oblast) | 1 | FM Dmitry Kokarev (2370) (Penza Oblast) | ½ | ||||||||||||||||||||
GM Alexander Lastin (2552) (Moscow) | 1½ | GM Alexander Lastin (2552) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
FM Vladimir Potkin (2478) (Moscow) | ½ | GM Alexander Lastin (2552) (Moscow) | 2½ | ||||||||||||||||||||
FM Evgeny Shaposhnikov (2494) (Saint Petersburg) | 2½ | FM Evgeny Shaposhnikov (2494) (Saint Petersburg) | 1½ | ||||||||||||||||||||
GM Sergey Ionov (2553) (Saint Petersburg) | 1½ | GM Alexander Lastin (2552) (Moscow) | 2 | ||||||||||||||||||||
GM Pavel Tregubov (2609) (Krasnodar Krai) | IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 3 | |||||||||||||||||||||
bye | GM Pavel Tregubov (2609) (Krasnodar Krai) | 1 | |||||||||||||||||||||
GM Igor Zaitsev (2420) (Moscow) | ½ | GM Valery Loginov (2530) (Saint Petersburg) | 3 | ||||||||||||||||||||
GM Valery Loginov (2530) (Saint Petersburg) | 1½ | GM Valery Loginov (2530) (Saint Petersburg) | ½ | ||||||||||||||||||||
IM Leonid Totsky (2521) (Sverdlovsk Oblast) | 3 | IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 1½ | ||||||||||||||||||||
Alexei Gubajdullin (2327) (Tatarstan) | 1 | IM Leonid Totsky (2521) (Sverdlovsk Oblast) | ½ | ||||||||||||||||||||
IM Sergey Kalugin (2511) (Oryol Oblast) | 1 | IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 1½ | ||||||||||||||||||||
IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 3 | IM Alexei Bezgodov (2576) (Perm Krai) | 1½ | ||||||||||||||||||||
IM Alexander Grischuk (2549) (Moscow) | 1½ | IM Alexander Grischuk (2549) (Moscow) | ½ | ||||||||||||||||||||
IM Sergey Solovjov (2467) (Saint Petersburg) | ½ | IM Alexander Grischuk (2549) (Moscow) | 1½ | ||||||||||||||||||||
FM Andrey Lunev (2467) (Oryol Oblast) | 1½ | FM Andrey Lunev (2467) (Oryol Oblast) | ½ | ||||||||||||||||||||
IM Stanislav Voitsekhovsky (2544) (Nizhny Novgorod Oblast) | ½ | IM Alexander Grischuk (2549) (Moscow) | 3 | ||||||||||||||||||||
GM Konstantin Aseev (2533) (Saint Petersburg) | 2 | GM Andrei Kharlov (2615) (Tatarstan) | 1 | ||||||||||||||||||||
Vladislav Akselrod (2432) (Novosibirsk Oblast) | 0 | GM Konstantin Aseev (2533) (Saint Petersburg) | ½ | ||||||||||||||||||||
bye | GM Andrei Kharlov (2615) (Tatarstan) | 1½ | |||||||||||||||||||||
GM Andrei Kharlov (2615) (Tatarstan) |
2000[edit]
2001[edit]
2002[edit]
2003[edit]
2004[edit]
Men[edit]
57th Russian Championship Superfinal, 15–27 November 2004, Moscow, Category XVIII (2678) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total TPR Place 1 Garry Kasparov (Russia) 2813 ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 7½ 2857 1 2 Alexander Grischuk (Russia) 2704 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 ½ 1 6 2747 2 3 Alexey Dreev (Russia) 2698 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 1 ½ 1 5½ 2712 3 4 Alexander Morozevich (Russia) 2758 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 5 2670 4–7 5 Alexander Motylev (Russia) 2651 ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 0 ½ 1 5 2681 4–7 6 Peter Svidler (Russia) 2735 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 1 0 1 5 2672 4–7 7 Evgeny Bareev (Russia) 2715 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 5 2674 4–7 8 Vladimir Epishin (Russia) 2599 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 4½ 2650 8–10 9 Alexey Korotylev (Russia) 2596 ½ 1 0 0 1 0 0 ½ 1 ½ 4½ 2650 8–10 10 Artyom Timofeev (Russia) 2611 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 4½ 2649 8–10 11 Vitaly Tseshkovsky (Russia) 2577 0 0 0 1 0 0 0 ½ ½ ½ 2½ 2495 11
Women[edit]
54th Russian Women's Championship Superfinal, 29 June – 10 July 2004, Kazan, Category VII (2420) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TPR Place 1 WGM Tatiana Kosintseva (Russia) 2451 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 8½ 2628 1 2 IM Alexandra Kosteniuk (Russia) 2469 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 1 ½ 1 8 2590 2 3 WGM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2425 ½ ½ ½ 1 1 0 0 0 1 1 1 6½ 2484 3 4 WGM Ekaterina Kovalevskaya (Russia) 2467 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 6 2451 4–5 5 IM Alisa Galliamova (Russia) 2502 0 0 0 ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 1 6 2448 4–5 6 WGM Elena Zaiatz (Russia) 2344 ½ 0 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 5½ 2426 6 7 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2380 ½ ½ 1 ½ 0 ½ 0 1 0 ½ ½ 5 2387 7–8 8 IM Irina Slavina (Russia) 2395 ½ 0 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 1 0 5 2386 7–8 9 WGM Ekaterina Polovnikova (Russia) 2406 0 0 1 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 4½ 2356 9 10 WGM Tatiana Shumiakina (Russia) 2337 0 0 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 4 2325 10 11 WGM Svetlana Matveeva (Russia) 2496 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 3½ 2280 11–12 12 WGM Tatiana Stepovaya (Russia) 2362 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 3½ 2292 11–12
2005[edit]
Men[edit]
58th Russian Championship Superfinal, 19–30 December 2005, Moscow, Category XVII (2664) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TPR Place 1 Sergei Rublevsky (Russia) 2652 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ 7½ 2799 1 2 Dmitry Jakovenko (Russia) 2644 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 6½ 2731 2–3 3 Alexander Morozevich (Russia) 2707 ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 6½ 2726 2–3 4 Evgeny Bareev (Russia) 2675 0 ½ 1 ½ 1 1 0 0 ½ ½ 1 6 2699 4–6 5 Vadim Zvjaginsev (Russia) 2659 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 1 6 2701 4–6 6 Peter Svidler (Russia) 2740 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 6 2694 4–6 7 Vladimir Kramnik (Russia) 2739 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 5½ 2658 7 8 Alexander Motylev (Russia) 2632 0 0 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 2631 8 9 Alexey Dreev (Russia) 2694 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 4½ 2597 9–10 10 Alexander Khalifman (Russia) 2653 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4½ 2600 9–10 11 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2564 ½ 0 ½ ½ 1 0 0 ½ ½ ½ 0 4 2572 11–12 12 Sergey Volkov (Russia) 2614 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 0 1 ½ 1 4 2567 11–12
Women[edit]
55th Russian Women's Championship Superfinal, 14–26 May 2005, Samara, Category VI (2389) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TPR Place 1 GM Alexandra Kosteniuk (Russia) 2492 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 ½ 9 2642 1 2 IM Tatiana Kosintseva (Russia) 2486 0 1 ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 8 2555 2 3 IM Ekaterina Kovalevskaya (Russia) 2469 ½ 0 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 7½ 2515 3 4 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2459 0 ½ 0 1 ½ 1 1 1 0 ½ 1 6½ 2448 4 5 IM Alisa Galliamova (Russia) 2469 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ 1 1 1 1 6 2418 5 6 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2355 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 5½ 2392 6–7 7 WGM Svetlana Matveeva (Russia) 2423 0 0 ½ 0 1 0 1 ½ 1 ½ 1 5½ 2386 6–7 8 WGM Elena Zaiatz (Russia) 2398 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 5 2352 8 9 WFM Valentina Gunina (Russia) 2340 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 4½ 2329 9 10 WGM Ekaterina Korbut (Russia) 2399 0 0 ½ 1 0 ½ 0 ½ 0 0 1 3½ 2255 10–11 11 WIM Julia Kochetkova (Russia) 2311 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 3½ 2263 10–11 12 WFM Yuliya Yakovich (Russia) 2068 ½ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1½ 2109 12
2006[edit]
Men[edit]
59th Russian Championship Superfinal, 3–15 December 2006, Moscow, Category XV (2622) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TB TPR Place 1 Evgeny Alekseev (Russia) 2639 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 1 1 1 7½ 1½ 2754 1 2 Dmitry Jakovenko (Russia) 2671 ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 1 7½ ½ 2751 2 3 Ernesto Inarkiev (Russia) 2628 ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ 1 1 1 1 7 2724 3 4 Peter Svidler (Russia) 2750 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 6½ 2676 4 5 Sergei Rublevsky (Russia) 2688 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 5½ 2616 5–7 6 IM Ildar Khairullin (Russia) 2543 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ 5½ 2630 5–7 7 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2595 0 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5½ 2625 5–7 8 Sergey Grigoriants (Russia) 2582 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 5 2590 8–10 9 IM Ian Nepomniachtchi (Russia) 2545 ½ 0 0 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 5 2593 8–10 10 Denis Khismatullin (Russia) 2583 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 5 2590 8–10 11 IM Nikita Vitiugov (Russia) 2596 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 3½ 2492 11 12 Evgeniy Najer (Russia) 2648 0 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 2½ 2409 12
First-place tiebreak[edit]
Player Rating Rapid chess Place Evgeny Alekseev (Russia) 2639 ½ 1 1 Dmitry Jakovenko (Russia) 2671 ½ 0 2
Women[edit]
56th Russian Women's Championship Superfinal, 1–12 December 2006, Gorodets, Category VII (2407) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB TPR 1 WGM Ekaterina Korbut (Russia) 2435 0 1 1 ½ 1 ½ 0 1 1 1 1 8 2579 2 WGM Elena Tairova (Russia) 2415 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 1 ½ 7½ 37.50 2539 3 IM Tatiana Kosintseva (Russia) 2458 0 ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 0 1 7½ 37.00 2535 4 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2493 0 ½ ½ 0 1 1 1 ½ 1 1 1 7½ 34.25 2532 5 IM Ekaterina Kovalevskaya (Russia) 2434 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 7 2507 6 IM Alisa Galliamova (Russia) 2470 0 ½ 0 0 1 ½ 1 ½ 1 1 1 6½ 2466 7 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2396 ½ 1 0 0 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 5½ 2408 8 IM Elena Zaiatz (Russia) 2395 1 0 0 0 0 0 1 1 0 1 ½ 4½ 2343 9 IM Svetlana Matveeva (Russia) 2415 0 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 ½ 3½ 18.00 2273 10 Anastasia Bodnaruk (Russia) 2255 0 0 0 0 ½ 0 0 1 0 1 1 3½ 13.00 2288 11 WFM Valentina Gunina (Russia) 2392 0 0 1 0 0 0 ½ 0 1 0 0 2½ 13.75 2197 12 WIM Maria Komiagina (Russia) 2326 0 ½ 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 1 2½ 10.25 2203
2007[edit]
Men[edit]
60th Russian Championship Superfinal, 18–30 December 2007, Moscow, Category XVII (2656) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB H2H TPR 1 Alexander Morozevich (Russia) 2755 1 1 0 1 0 1 ½ 1 ½ 1 1 8 2822 2 Alexander Grischuk (Russia) 2715 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 7 2752 3 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2646 0 0 ½ 0 1 1 ½ 1 1 ½ 1 6½ 2722 4 Alexey Dreev (Russia) 2607 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 0 0 ½ ½ 5½ 32.25 2660 5 Ernesto Inarkiev (Russia) 2674 0 ½ 1 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5½ 29.50 1 2654 6 Nikita Vitiugov (Russia) 2594 1 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 1 5½ 29.50 0 2661 7 Konstantin Sakaev (Russia) 2634 0 ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 5½ 29.00 2658 8 Dmitry Jakovenko (Russia) 2710 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 5½ 28.75 2651 9 Peter Svidler (Russia) 2732 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ ½ ½ 0 ½ 5 2613 10 Farrukh Amonatov (Tajikistan) 2637 ½ 0 0 1 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 4½ 2592 11 Andrey Rychagov (Russia) 2528 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 0 4 2565 12 Artyom Timofeev (Russia) 2637 0 0 0 ½ ½ 0 1 0 ½ 0 1 3½ 2524
Women[edit]
57th Russian Women's Championship Superfinal, 18–30 December 2007, Moscow, Category VII (2413) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB TPR 1 IM Tatiana Kosintseva (Russia) 2469 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 1 1 0 7 38.75 2510 2 WGM Elena Tairova (Russia) 2391 0 1 ½ 1 1 ½ 1 0 1 0 1 7 37.25 2517 3 IM Evgenija Ovod (Russia) 2386 ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 7 35.50 2517 4 IM Ekaterina Korbut (Russia) 2443 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 1 1 1 1 7 33.25 2512 5 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2462 0 0 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 0 6 31.75 2444 6 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2469 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 6 28.75 2444 7 IM Svetlana Matveeva (Russia) 2434 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 1 0 ½ 1 5½ 29.25 2411 8 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2379 0 0 0 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 5½ 24.50 2416 9 WGM Tatiana Stepovaya (Russia) 2375 1 1 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 0 1 5 2380 10 WFM Olga Girya (Russia) 2338 0 0 0 0 0 0 1 ½ ½ 1 1 4 2318 11 IM Ekaterina Kovalevskaya (Russia) 2448 0 1 ½ 0 0 0 ½ 0 1 0 ½ 3½ 2277 12 WFM Valentina Gunina (Russia) 2359 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 ½ 2½ 2207
2008[edit]
Men[edit]
61st Russian Championship Superfinal, 3–15 October 2008, Moscow, Category XVII (2673) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TB TPR Place 1 Peter Svidler (Russia) 2727 ½ 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 7 3 2770 1 2 Dmitry Jakovenko (Russia) 2737 ½ 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 7 2½ 2770 2 3 Evgeny Alekseev (Russia) 2715 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 7 ½ 2772 3 4 Alexander Morozevich (Russia) 2787 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 6½ 2728 4–6 5 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2646 ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ 6½ 2741 4–6 6 Nikita Vitiugov (Russia) 2638 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 6½ 2742 4–6 7 Artyom Timofeev (Russia) 2670 1 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 1 6 2710 7 8 Alexander Lastin (Russia) 2651 ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 ½ ½ 1 5 2639 8 9 Ernesto Inarkiev (Russia) 2669 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 1 ½ ½ ½ 4 2572 9–10 10 Konstantin Sakaev (Russia) 2640 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4 2574 9–10 11 Alexander Riazantsev (Russia) 2656 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 3½ 2542 11 12 Konstantin Maslak (Russia) 2544 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 3 2510 12
Rapid playoff[edit]
Rapid chess tiebreak, 28 October 2008, Moscow Player Rating 1 2 3 Total 1 Peter Svidler (Russia) 2727 ½ 1 1 ½ 3 2 Dmitry Jakovenko (Russia) 2737 ½ 0 1 1 2½ 3 Evgeny Alekseev (Russia) 2715 0 ½ 0 0 ½
Women[edit]
58th Russian Women's Championship Superfinal, 4–14 December 2008, Moscow, Category VIII (2432) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total TPR 1 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2468 ½ ½ ½ 1 0 1 1 1 1 6½ 2594 2 IM Tatiana Kosintseva (Russia) 2513 ½ ½ 1 0 1 1 ½ 0 1 5½ 2503 3 WFM Anastasia Bodnaruk (Russia) 2381 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 5½ 2517 4 WGM Marina Romanko (Russia) 2398 ½ 0 ½ 0 1 1 ½ 1 0 4½ 2436 5 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2429 0 1 ½ 1 0 0 ½ ½ 1 4½ 2432 6 IM Ekaterina Korbut (Russia) 2459 1 0 0 0 1 ½ 0 ½ 1 4 2386 7 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2474 0 0 ½ 0 1 ½ 1 1 0 4 2384 8 WFM Valentina Gunina (Russia) 2381 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ 4 2394 9 IM Evgenija Ovod (Russia) 2429 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 4 2389 10 WGM Tatiana Stepovaya (Russia) 2386 0 0 0 1 0 0 1 ½ 0 2½ 2271
2009[edit]
Men[edit]
62nd Russian Championship Superfinal, 19–30 December 2009, Moscow, Cat. XVIII (2691) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total TPR 1 Alexander Grischuk (Russia) 2736 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 6½ 2852 2 Peter Svidler (Russia) 2754 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 0 6 2809 3 Nikita Vitiugov (Russia) 2694 ½ ½ ½ 1 1 0 ½ 1 0 5 2734 4 Evgeny Alekseev (Russia) 2715 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 4½ 2688 5 Dmitry Jakovenko (Russia) 2736 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 4½ 2686 6 Denis Khismatullin (Russia) 2643 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 0 1 4 2653 7 Alexander Riazantsev (Russia) 2661 0 0 1 0 ½ 0 ½ 1 1 4 2651 8 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2708 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 4 2646 9 Artyom Timofeev (Russia) 2651 ½ 0 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 3½ 2615 10 Sanan Sjugirov (Russia) 2612 0 1 1 ½ 0 0 0 0 ½ 3 2575
Women[edit]
59th Russian Women's Championship Superfinal, 19–30 December 2009, Moscow, Cat. VIII (2439) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total TPR 1 IM Alisa Galliamova (Russia) 2460i ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 7½ 2709 2 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2518 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 7 2650 3 WFM Valentina Gunina (Russia) 2446 ½ 0 ½ 0 1 1 1 1 1 6 2563 4 GM Tatiana Kosintseva (Russia) 2522 ½ ½ ½ 1 0 1 1 ½ ½ 5½ 2509 5 IM Elena Zaiatz (Russia) 2390 0 0 1 0 ½ + 1 1 0 4½ 2394 6 WGM Anastasia Bodnaruk (Russia) 2372 0 0 0 1 ½ 0 1 1 1 4½ 2446 7 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2501 0 ½ 0 0 − 1 − 1 1 3½ 2444 8 WGM Tatiana Stepovaya (Russia) 2384 0 0 0 0 0 0 + 1 1 3 2245 9 WGM Maria Manakova (Serbia) 2344 0 ½ 0 ½ 0 0 0 0 1 2 2229 10 IM Marina Romanko (Russia) 2449 0 0 0 ½ 1 0 0 0 0 1½ 2164
2010[edit]
Men[edit]
63rd Russian Championship Superfinal, 11–22 December 2010, Moscow, Category XIX (2706) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TPR Place 1 Ian Nepomniachtchi (Russia) 2720 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 7 2807 1 2 Sergey Karjakin (Russia) 2760 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 7 2803 2 3 Alexander Grischuk (Russia) 2771 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6½ 2765 3 4 Peter Svidler (Russia) 2722 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 6½ 2770 4 5 Vladimir Malakhov (Russia) 2712 ½ 1 0 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5½ 2706 5 6 Nikita Vitiugov (Russia) 2709 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 5½ 2706 6 7 Dmitry Jakovenko (Russia) 2726 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 5 2669 7–8 8 Vladimir Potkin (Russia) 2646 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 5 2676 7–8 9 Igor Kurnosov (Russia) 2676 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5 2673 9 10 Evgeny Tomashevsky (Russia) 2699 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 5 2671 10 11 Denis Khismatullin (Russia) 2659 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 4 2609 11 12 Vadim Zvjaginsev (Russia) 2676 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 4 2607 12
First-place tiebreak[edit]
Player Rating Rapid chess Armageddon Place Ian Nepomniachtchi (Russia) 2720 ½ ½ ½ 1 Sergey Karjakin (Russia) 2760 ½ ½ ½ 2
Women[edit]
60th Russian Women's Championship Superfinal, 16–27 November 2010, Moscow, Category IX (2458) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TPR 1 IM Alisa Galliamova (Russia) 2487 ½ ½ 1 1 0 1 0 1 1 0 1 7 2557 2 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2472 ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 1 1 ½ ½ 7 2559 3 GM Tatiana Kosintseva (Russia) 2581 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 7 2549 4 WGM Nazí Paikidze (Georgia) 2401 0 0 1 1 1 ½ 1 0 1 ½ ½ 6½ 2528 5 GM Alexandra Kosteniuk (Russia) 2507 0 ½ 0 0 1 1 1 ½ ½ 1 0 5½ 2453 6 WGM Valentina Gunina (Russia) 2479 1 1 ½ 0 0 0 0 0 1 ½ 1 5 2420 7 IM Nadezhda Kosintseva (Russia) 2576 0 ½ ½ ½ 0 1 1 1 0 ½ 0 5 2411 8 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2384 1 0 ½ 0 0 1 0 0 1 1 ½ 5 2429 9 WGM Vera Nebolsina (Russia) 2377 0 0 0 1 ½ 1 0 1 0 ½ 1 5 2429 10 IM Anastasia Bodnaruk (Russia) 2407 0 0 ½ 0 ½ 0 1 0 1 1 1 5 2427 11 WGM Olga Girya (Russia) 2435 1 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 1 4½ 2395 12 IM Svetlana Matveeva (Russia) 2389 0 ½ 0 ½ 1 0 1 ½ 0 0 0 3½ 2331
First-place tiebreak[edit]
Player Rating Rapid chess Place IM Alisa Galliamova (Russia) 2487 ½ 1 1 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2472 ½ 0 2
2011[edit]
Men[edit]
64th Russian Championship Superfinal, 8–15 August 2011, Moscow, Category XIX (2715) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 Total SB H2H TPR 1 Peter Svidler (Russia) 2739 0 ½ ½ 1 1 1 1 5 2869 2 Alexander Morozevich (Russia) 2694 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 4½ 2820 3 Alexander Grischuk (Russia) 2746 ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 4 12.75 1 2760 4 Sergey Karjakin (Russia) 2788 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 4 12.75 0 2754 5 Vladimir Kramnik (Russia) 2781 0 ½ ½ 0 1 1 1 4 10.75 2755 6 Ian Nepomniachtchi (Russia) 2711 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ 3 2665 7 Aleksandr Galkin (Russia) 2598 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 2 2574 8 Artyom Timofeev (Russia) 2665 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 1½ 2492
Women[edit]
61st Russian Women's Championship Superfinal, 19–28 August 2011, Moscow, Category VII (2418) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total SB TPR 1 WGM Valentina Gunina (Russia) 2487 0 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 6½ 2576 2 IM Alisa Galliamova (Russia) 2492 1 1 0 ½ 1 0 1 ½ ½ 5½ 25.25 2489 3 WIM Daria Charochkina (Russia) 2310 0 0 1 1 1 ½ 0 1 1 5½ 22.00 2510 4 WGM Natalia Pogonina (Russia) 2442 ½ 1 0 ½ 0 1 1 1 0 5 22.25 2458 5 WGM Baira Kovanova (Russia) 2354 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 1 5 20.50 2468 6 IM Elena Zaiatz (Russia) 2419 0 0 0 1 0 1 1 ½ 1 4½ 2417 7 GM Alexandra Kosteniuk (Russia) 2497 0 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 4 2366 8 WGM Tatiana Shadrina (Russia) 2373 0 0 1 0 1 0 0 ½ 1 3½ 14.25 2343 9 WGM Olga Girya (Russia) 2371 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 1 3½ 14.00 2343 10 IM Anastasia Bodnaruk (Russia) 2431 0 ½ 0 1 0 0 ½ 0 0 2 2196
2012[edit]
Men[edit]
65th Russian Championship Superfinal, 3–12 August 2012, Moscow, Category XVIII (2699) Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total TB SB TPR 1 Dmitry Andreikin (Russia) 2715 ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 1 5 4 2740 2 Sergey Karjakin (Russia) 2785 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5 3½ 2733 3 Peter Svidler (Russia) 2749 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 5 3 2737 4 Dmitry Jakovenko (Russia) 2722 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 2½ 2740 5 Vladimir Potkin (Russia) 2651 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 5 1½ 2748 6 Evgeny Alekseev (Russia) 2673 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 5 ½ 2745 7 Alexander Grischuk (Russia) 2763 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4½ 2692 8 Daniil Dubov (Russia) 2594 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 4 18.50 2668 9 Nikita Vitiugov (Russia) 2705 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ 4 17.50 2656 10 Sanan Sjugirov (Russia) 2635 0 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 2½ 2540
Rapid playoff[edit]
Player Rapid rating 1 2 3 4 5 6 Total 1 Dmitry Andreikin (Russia) 2723 ½ 1 1 ½ 1 4 2 Sergey Karjakin (Russia) 2830 ½ ½ ½ 1 1 3½ 3