Wrestling at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games
From Wikipedia the free encyclopedia
Wrestling at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games | |
---|---|
Venue | Ashgabat Main Indoor Arena |
Dates | 24–26 September 2017 |
Wrestling was contested at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games in Ashgabat, Turkmenistan from 24 September to 26 September 2017. The competition took place at Ashgabat Main Indoor Arena.[1]
Medalists[edit]
Men's freestyle[edit]
Men's Greco-Roman[edit]
Women's freestyle[edit]
Medal table[edit]
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Iran (IRI) | 9 | 3 | 4 | 16 |
2 | China (CHN) | 5 | 2 | 1 | 8 |
3 | Uzbekistan (UZB) | 3 | 1 | 7 | 11 |
4 | Kazakhstan (KAZ) | 1 | 5 | 8 | 14 |
5 | Kyrgyzstan (KGZ) | 1 | 3 | 2 | 6 |
6 | India (IND) | 1 | 2 | 6 | 9 |
Japan (JPN) | 1 | 2 | 6 | 9 | |
8 | Bahrain (BRN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Turkmenistan (TKM) | 0 | 3 | 4 | 7 |
10 | Tajikistan (TJK) | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Afghanistan (AFG) | 0 | 0 | 2 | 2 |
12 | Syria (SYR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Vietnam (VIE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (13 entries) | 22 | 22 | 44 | 88 |
Results[edit]
Men's freestyle[edit]
57 kg[edit]
24 September
1/16 finals | ||
---|---|---|
Berdi Atabaýew (TKM) | 0–10 | Zou Wanhao (CHN) |
Jawed Rahimi (AFG) | 10–0 | Alvin Lobreguito (PHI) |
Makhmudjon Shavkatov (UZB) | 10–0 | Eddy Khidzer (SGP) |
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Meretmuhammet Ataýew (TKM) | 4 | ||||||||||||||
Gabit Tolepbay (KAZ) | 7 | Gabit Tolepbay (KAZ) | 8 | ||||||||||||
Eko Roni Saputra (INA) | 10 | Eko Roni Saputra (INA) | 3 | ||||||||||||
Petrus Palm (AUS) | 0 | Gabit Tolepbay (KAZ) | 4F | ||||||||||||
Nader Hajiaghania (IRI) | 10 | Nader Hajiaghania (IRI) | 0 | ||||||||||||
Hamidullah Abdullah (AFG) | 2R | Nader Hajiaghania (IRI) | 18 | ||||||||||||
Ulukbek Zholdoshbekov (KGZ) | 9 | Ulukbek Zholdoshbekov (KGZ) | 14 | ||||||||||||
Dzhamshed Sharifov (TJK) | 4 | Gabit Tolepbay (KAZ) | 2 | ||||||||||||
Drake Torres (GUM) | 10F | Makhmudjon Shavkatov (UZB) | 6 | ||||||||||||
Kemmy Betwell (MHL) | 4 | Drake Torres (GUM) | 0 | ||||||||||||
Kazuya Koyanagi (JPN) | 12 | Kazuya Koyanagi (JPN) | 10 | ||||||||||||
Muhammad Bilal (PAK) | 1 | Kazuya Koyanagi (JPN) | 2 | ||||||||||||
Charles Fernando (SRI) | 0 | Makhmudjon Shavkatov (UZB) | 10 | ||||||||||||
Zou Wanhao (CHN) | 11 | Zou Wanhao (CHN) | 4 | ||||||||||||
Jawed Rahimi (AFG) | 2 | Makhmudjon Shavkatov (UZB) | 12 | ||||||||||||
Makhmudjon Shavkatov (UZB) | 10 |
Repechage round 1 | Repechage round 2 | Repechage bronze | ||||||||
Meretmuhammet Ataýew (TKM) | 10 | Meretmuhammet Ataýew (TKM) | 2 | |||||||
Eko Roni Saputra (INA) | 0 | Nader Hajiaghania (IRI) | 6 | |||||||
Eddy Khidzer (SGP) | 0 | Jawed Rahimi (AFG) | 4 | Zou Wanhao (CHN) | 5 | |||||
Jawed Rahimi (AFG) | 10 | Zou Wanhao (CHN) | 4 | Kazuya Koyanagi (JPN) | 10 | |||||
61 kg[edit]
25 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Mekan Orazow (TKM) | 2 | ||||||||||||||
Saparmyrat Myradow (TKM) | 8 | ||||||||||||||
Saparmyrat Myradow (TKM) | 11 | ||||||||||||||
Abdul Wahab (PAK) | 6 | ||||||||||||||
Abdul Wahab (PAK) | 11 | ||||||||||||||
Zubaidullah Timori (AFG) | 4F | Zubaidullah Timori (AFG) | 0 | ||||||||||||
Cristian Nicolescu (PLW) | 0 | Saparmyrat Myradow (TKM) | 0 | ||||||||||||
Alibek Osmonov (KGZ) | 10 | Iman Sadeghi (IRI) | 11 | ||||||||||||
Ahmad Shahir Omary (AFG) | 0 | Alibek Osmonov (KGZ) | 4 | ||||||||||||
Ethan Aguigui (GUM) | 0 | Timur Aitkulov (KAZ) | 8 | ||||||||||||
Timur Aitkulov (KAZ) | 10 | Timur Aitkulov (KAZ) | 2 | ||||||||||||
Lowe Bingham (NRU) | 0 | Iman Sadeghi (IRI) | 7 | ||||||||||||
Rustam Ramazonov (TJK) | 10 | Rustam Ramazonov (TJK) | |||||||||||||
Iman Sadeghi (IRI) | 4 | Iman Sadeghi (IRI) | WO | ||||||||||||
Sandeep Tomar (IND) | 2 |
Repechage round 1 | Repechage bronze | |||||
Mekan Orazow (TKM) | 12 | |||||
Abdul Wahab (PAK) | 4 | |||||
Sandeep Tomar (IND) | WO | Sandeep Tomar (IND) | 5F | |||
Rustam Ramazonov (TJK) | Timur Aitkulov (KAZ) | 9 | ||||
65 kg[edit]
24 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Mir Aqa Rahimi (AFG) | 0 | ||||||||||||||
Abdulqosim Fayziev (TJK) | 10 | Abdulqosim Fayziev (TJK) | 10 | ||||||||||||
Aji Hakiki (INA) | 10 | Aji Hakiki (INA) | 0 | ||||||||||||
Maverick Kun (NRU) | 0 | Abdulqosim Fayziev (TJK) | 1 | ||||||||||||
Bajrang Punia (IND) | 12 | Bajrang Punia (IND) | 12F | ||||||||||||
Jarvis Tarkong (PLW) | 1 | Bajrang Punia (IND) | 13 | ||||||||||||
Farzad Amouzad (IRI) | 8 | Farzad Amouzad (IRI) | 8 | ||||||||||||
Yeerlanbieke Katai (CHN) | 6 | Bajrang Punia (IND) | WO | ||||||||||||
Tilek Sharsheev (KGZ) | 12F | Daichi Takatani (JPN) | |||||||||||||
Jhonny Morte (PHI) | 2 | Tilek Sharsheev (KGZ) | 3 | ||||||||||||
Batyr Borjakow (TKM) | 10 | Batyr Borjakow (TKM) | 11 | ||||||||||||
Liam Neyland (AUS) | 0 | Batyr Borjakow (TKM) | 2 | ||||||||||||
Bökebaý Annaýew (TKM) | 2 | Daichi Takatani (JPN) | 12 | ||||||||||||
Saidzhon Amirdzhon (TJK) | 8 | Saidzhon Amirdzhon (TJK) | 6 | ||||||||||||
Amandyk Bakeyev (KAZ) | 2 | Daichi Takatani (JPN) | 10F | ||||||||||||
Daichi Takatani (JPN) | 12 |
Repechage round 1 | Repechage bronze | |||||
Jarvis Tarkong (PLW) | 0 | Farzad Amouzad (IRI) | 3 | |||
Farzad Amouzad (IRI) | 10 | Abdulqosim Fayziev (TJK) | 0 | |||
Amandyk Bakeyev (KAZ) | 6F | Amandyk Bakeyev (KAZ) | 5 | |||
Saidzhon Amirdzhon (TJK) | 0 | Batyr Borjakow (TKM) | 15 | |||
70 kg[edit]
25 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Elaman Dogdurbek Uulu (KGZ) | 1 | ||||||||||||||
Ikhtiyor Navruzov (UZB) | 3 | ||||||||||||||
Ikhtiyor Navruzov (UZB) | 2 | ||||||||||||||
Batyr Orazgylyjow (TKM) | 12 | ||||||||||||||
Boldkhüügiin Sükhbat (MGL) | 0 | ||||||||||||||
Batyr Orazgylyjow (TKM) | 10 | ||||||||||||||
Batyr Orazgylyjow (TKM) | 4 | ||||||||||||||
Daniel Misaalefua (ASA) | 0 | Adam Batirov (BRN) | 8 | ||||||||||||
Adam Batirov (BRN) | 10 | Adam Batirov (BRN) | 4 | ||||||||||||
Gulomdzhon Sharipov (TJK) | 0 | Saeid Dadashpour (IRI) | 4 | ||||||||||||
Saeid Dadashpour (IRI) | 10 | Adam Batirov (BRN) | 10 | ||||||||||||
Alawedin Shamsi (AFG) | 8 | Malik Jan Sadeed (AFG) | 0 | ||||||||||||
Malik Jan Sadeed (AFG) | 12F | Malik Jan Sadeed (AFG) | 5 | ||||||||||||
Yazan Eawaid (JOR) | 0 | Orazberdi Şaberdiýew (TKM) | 2 | ||||||||||||
Orazberdi Şaberdiýew (TKM) | 11 |
Repechage round 1 | Repechage bronze | |||||
Boldkhüügiin Sükhbat (MGL) | 2 | |||||
Ikhtiyor Navruzov (UZB) | 12 | |||||
Daniel Misaalefua (ASA) | 0 | Saeid Dadashpour (IRI) | 10F | |||
Saeid Dadashpour (IRI) | 10 | Malik Jan Sadeed (AFG) | 0 | |||
74 kg[edit]
24 September
1/16 finals | ||
---|---|---|
Connor Evans (AUS) | 2–12 | Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) |
Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 11–0 | Isaiah Kramer (MHL) |
Farhad Malikzada (AFG) | 10–0 | Sealiitu Mauga (ASA) |
Suthija Maduranga (SRI) | 0–10 | Şähergeldi Saparmyradow (TKM) |
Pita Fanolua (ASA) | 0–10 | Azamat Sufiev (TJK) |
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Menghejigan (CHN) | 6 | ||||||||||||||
Tsubasa Asai (JPN) | 5 | Menghejigan (CHN) | 4 | ||||||||||||
Skarlee Renguul (PLW) | 0 | Hossein Eliasi (IRI) | 9 | ||||||||||||
Hossein Eliasi (IRI) | 11 | Hossein Eliasi (IRI) | 10 | ||||||||||||
Mohammad Nour Al-Asbahi (JOR) | 19 | Zhiger Zakirov (KAZ) | 0 | ||||||||||||
Ryan Ifamilik (FSM) | 15 | Mohammad Nour Al-Asbahi (JOR) | 0 | ||||||||||||
Zhiger Zakirov (KAZ) | 10 | Zhiger Zakirov (KAZ) | 10 | ||||||||||||
Abdul Ghafar Qaderi (AFG) | 0 | Hossein Eliasi (IRI) | 6 | ||||||||||||
Muslim Evloev (KGZ) | 10 | Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 12 | ||||||||||||
Layth Abushraim (PLE) | 0 | Muslim Evloev (KGZ) | 6 | ||||||||||||
John Rojas (GUM) | 0 | Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) | 9 | ||||||||||||
Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) | 10 | Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) | 0 | ||||||||||||
Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 12 | Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 10 | ||||||||||||
Farhad Malikzada (AFG) | 2 | Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 4F | ||||||||||||
Şähergeldi Saparmyradow (TKM) | 6 | Azamat Sufiev (TJK) | 0 | ||||||||||||
Azamat Sufiev (TJK) | 7 |
Repechage round 1 | Repechage round 2 | Repechage bronze | ||||||||
Skarlee Renguul (PLW) | 0 | Menghejigan (CHN) | 4 | |||||||
Menghejigan (CHN) | 10F | Zhiger Zakirov (KAZ) | 12 | |||||||
Isaiah Kramer (MHL) | Farhad Malikzada (AFG) | 12 | Farhad Malikzada (AFG) | 0 | ||||||
Farhad Malikzada (AFG) | WO | Azamat Sufiev (TJK) | 8 | Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) | 10 | |||||
86 kg[edit]
25 September
1/16 finals | ||
---|---|---|
Abdul Haia Faqiri (AFG) | 0–10 | Baktyiar Karagul Uulu (KGZ) |
Takahiro Murayama (JPN) | 0–3 | Didar Baýramow (TKM) |
Selimmuhammet Muhadyýew (TKM) | 10–0 | Benjamin Teo (SGP) |
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Isaiah Ignacio (GUM) | 0 | ||||||||||||||
Adilet Davlumbayev (KAZ) | 11 | Adilet Davlumbayev (KAZ) | 10 | ||||||||||||
Paulo Luna (GUM) | 14 | Myron Damian (FSM) | 0 | ||||||||||||
Myron Damian (FSM) | 19 | Adilet Davlumbayev (KAZ) | 8 | ||||||||||||
Muhammad Inam (PAK) | 11 | Ezzatollah Akbari (IRI) | 16 | ||||||||||||
Nolan Puletasi (ASA) | 0 | Muhammad Inam (PAK) | 2 | ||||||||||||
Lin Zushen (CHN) | 3 | Ezzatollah Akbari (IRI) | 6 | ||||||||||||
Ezzatollah Akbari (IRI) | 13 | Ezzatollah Akbari (IRI) | 9 | ||||||||||||
Umidjon Ismanov (UZB) | 10F | Umidjon Ismanov (UZB) | 2 | ||||||||||||
Salim Khodzhaev (TJK) | 0 | Umidjon Ismanov (UZB) | 6 | ||||||||||||
Bakhodur Kadirov (TJK) | 11 | Bakhodur Kadirov (TJK) | 0 | ||||||||||||
Iafeta Vou (ASA) | 0 | Umidjon Ismanov (UZB) | 8 | ||||||||||||
Deepak Punia (IND) | 5F | Deepak Punia (IND) | 0 | ||||||||||||
Baktyiar Karagul Uulu (KGZ) | 1 | Deepak Punia (IND) | 4F | ||||||||||||
Didar Baýramow (TKM) | 0 | Selimmuhammet Muhadyýew (TKM) | 1 | ||||||||||||
Selimmuhammet Muhadyýew (TKM) | 10 |
Repechage round 2 | Repechage bronze | |||||
Lin Zushen (CHN) | 0 | Muhammad Inam (PAK) | 5 | |||
Muhammad Inam (PAK) | 4F | Adilet Davlumbayev (KAZ) | 8 | |||
Salim Khodzhaev (TJK) | Bakhodur Kadirov (TJK) | 2 | ||||
Bakhodur Kadirov (TJK) | WO | Deepak Punia (IND) | 2 | |||
97 kg[edit]
24 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Ýusup Melejaýew (TKM) | 11 | ||||||||||||||
Henri Burns (TAH) | 0 | ||||||||||||||
Ýusup Melejaýew (TKM) | 3 | ||||||||||||||
Noor Ahmad Ahmadi (AFG) | 10 | Mojtaba Goleij (IRI) | 14 | ||||||||||||
Firuz Yakubov (TJK) | 0 | Noor Ahmad Ahmadi (AFG) | 1 | ||||||||||||
Mojtaba Goleij (IRI) | 8 | Mojtaba Goleij (IRI) | 4 | ||||||||||||
Yang Chaoqiang (CHN) | 1 | Mojtaba Goleij (IRI) | 10 | ||||||||||||
Sardar Wali Naderi (AFG) | 0 | Rustam Iskandari (TJK) | 0 | ||||||||||||
Rustam Iskandari (TJK) | 10 | Rustam Iskandari (TJK) | 11 | ||||||||||||
Takashi Ishiguro (JPN) | 12 | Takashi Ishiguro (JPN) | 0 | ||||||||||||
Söhbet Belliýew (TKM) | 8 | Rustam Iskandari (TJK) | 12 | ||||||||||||
Satyawart Kadian (IND) | 6F | Bakdaulet Almentay (KAZ) | 10 | ||||||||||||
Chinbatyn Altangerel (MGL) | 0 | Satyawart Kadian (IND) | 4 | ||||||||||||
Arzuubek Karybekov (KGZ) | 0 | Bakdaulet Almentay (KAZ) | 4 | ||||||||||||
Bakdaulet Almentay (KAZ) | 5 |
Repechage round 1 | Repechage bronze | |||||
Yang Chaoqiang (CHN) | 0 | Noor Ahmad Ahmadi (AFG) | 5 | |||
Noor Ahmad Ahmadi (AFG) | 5 | Ýusup Melejaýew (TKM) | 0 | |||
Sardar Wali Naderi (AFG) | 0 | Takashi Ishiguro (JPN) | 0 | |||
Takashi Ishiguro (JPN) | 10 | Bakdaulet Almentay (KAZ) | 5 | |||
125 kg[edit]
25 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Davit Modzmanashvili (UZB) | 10 | ||||||||||||||
Farkhod Anakulov (TJK) | 0 | Davit Modzmanashvili (UZB) | 2 | ||||||||||||
Yadollah Mohebbi (IRI) | 11 | Yadollah Mohebbi (IRI) | 1 | ||||||||||||
Ahmed Salah (IRQ) | 0 | Davit Modzmanashvili (UZB) | 3 | ||||||||||||
Atajan Rozykulyýew (TKM) | 1 | Daulet Shabanbay (KAZ) | 1 | ||||||||||||
Sumit Malik (IND) | 5 | Sumit Malik (IND) | 2 | ||||||||||||
Daulet Shabanbay (KAZ) | 10 | Daulet Shabanbay (KAZ) | 2 | ||||||||||||
Nasir Ahmad Sardarzada (AFG) | 0 | Davit Modzmanashvili (UZB) | 8 | ||||||||||||
Florian Skilang Temengil (PLW) | 3 | Wurenbilige (CHN) | 0 | ||||||||||||
Raja Al-Karrad (SYR) | 9 | Raja Al-Karrad (SYR) | 10 | ||||||||||||
Tetsuya Tanaka (JPN) | 10 | Tetsuya Tanaka (JPN) | 0 | ||||||||||||
Zena Iese (ASA) | 0 | Raja Al-Karrad (SYR) | 0 | ||||||||||||
Wurenbilige (CHN) | 10 | Wurenbilige (CHN) | 8F | ||||||||||||
Ýazmyrat Gökjäýew (TKM) | 0 | Wurenbilige (CHN) | 2F | ||||||||||||
Fakhriddini Salimzoda (TJK) | 14 | Fakhriddini Salimzoda (TJK) | 0 | ||||||||||||
Mushtaq Hussain Khaliqi (AFG) | 11 |
Repechage round 1 | Repechage bronze | |||||
Farkhod Anakulov (TJK) | 4 | Yadollah Mohebbi (IRI) | 10 | |||
Yadollah Mohebbi (IRI) | 14 | Daulet Shabanbay (KAZ) | 6 | |||
Ýazmyrat Gökjäýew (TKM) | 7 | Ýazmyrat Gökjäýew (TKM) | 0 | |||
Fakhriddini Salimzoda (TJK) | 4R | Raja Al-Karrad (SYR) | 10 | |||
- Ahmed Salah of Iraq originally finished 16th, but was disqualified after he tested positive for Methasterone.
Men's Greco-Roman[edit]
59 kg[edit]
26 September
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Michael Jay Cater (PHI) | 0 | ||||||||||||||
Seýdylla Täzäýew (TKM) | 8 | ||||||||||||||
Seýdylla Täzäýew (TKM) | 1 | ||||||||||||||
Mohsen Hajipour (IRI) | 2 | Mohsen Hajipour (IRI) | 5 | ||||||||||||
Islomjon Bakhromov (UZB) | 1 | Mohsen Hajipour (IRI) | 8 | ||||||||||||
Obaidullah Kakar (AFG) | 1 | Hamdian Rachmat Mubaroq (INA) | 0 | ||||||||||||
Hamdian Rachmat Mubaroq (INA) | 2 | Mohsen Hajipour (IRI) | 1 | ||||||||||||
Kaly Sulaimanov (KGZ) | 5 | Kaly Sulaimanov (KGZ) | 3 | ||||||||||||
Karrar Abbas (IRQ) | 4 | Kaly Sulaimanov (
|