Week of | Tournament | Winner | Runners-up | Semifinalists | Quarterfinalists |
February 2 | Egypt F4 Futures[33] Sharm El Sheikh, Egypt Hard $10,000 | Dennis Novak 2–6, 6–3, 7–6(8–6) | Jaroslav Pospíšil | Stefano Travaglia Chen Ti | Karim-Mohamed Maamoun Mohamed Safwat Walter Trusendi Jarryd Chaplin |
Ivan Bjelica Matija Pecotić 6–3, 6–2 | Chen Ti Stefano Travaglia |
Spain F2 Futures[34] Peguera, Spain Clay $10,000 | Gianluca Naso 6–4, 6–4 | Pedro Cachin | Nicolas Reissig Pol Toledo Bagué | Carlos Taberner Lorenzo Giustino Juan Lizariturry Jordan Ubiergo |
Sergio Martos Gornés Pol Toledo Bagué 6–7(5–7), 6–3, [10–8] | Juan-Samuel Arauzo-Martínez Jean-Marc Werner |
Sri Lanka F1 Futures[35] Colombo, Sri Lanka Clay $10,000 | Rui Machado 6–3, 6–3 | Jan Šátral | Miljan Zekić Jonas Lütjen | José Checa Calvo Sumit Nagal Andre Dome Huang Liang-chi |
Daniel Altmaier Tom Schönenberg 6–7(6–8), 6–3, [11–9] | José Checa Calvo Rui Machado |
Tunisia F4 Futures[36] Port El Kantaoui, Tunisia Hard $10,000 | Peter Heller 7–5, 7–6(8–6) | Gerard Granollers | Arthur De Greef Gianluca Mager | Marko Tepavac Frederico Ferreira Silva Jaime Pulgar-García Oriol Roca Batalla |
Peter Heller Dominic Weidinger 6–3, 6–3 | Alexandar Lazov Daniil Medvedev |
Turkey F5 Futures[37] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Riccardo Bellotti 7–6(7–2), 7–5 | Nikola Milojević | Kevin Krawietz Ricardo Rodríguez | Bai Yan Lucas Gómez Zhe Li Patrick Prader |
Dimitar Kuzmanov Ricardo Rodríguez 2–6, 6–3, [10–8] | Dekel Bar Lucas Gómez |
February 9 | Egypt F5 Futures[38] Sharm El Sheikh, Egypt Hard $10,000 | Dennis Novak 6–7(5–7), 6–3, 7–6(7–2) | Jaroslav Pospíšil | Matija Pecotić Ivan Bjelica | Karim-Mohamed Maamoun Anıl Yüksel Barış Ergüden Na Jung-woong |
Dominik Kellovský Jaroslav Pospíšil 6–4, 6–4 | Sherif Sabry George von Massow |
Guatemala F1 Futures[39] Guatemala City, Guatemala Hard $10,000 | Marcelo Arévalo 6–3, 6–1 | Christopher Díaz Figueroa | Jorge Brian Panta Julián Saborío | Luis Patiño Nicolás Alberto Arreche Kevin Jack Carpenter Felipe Mantilla |
Hans Hach Verdugo Manuel Sánchez 6–3, 6–2 | Kevin Jack Carpenter Collin Johns |
Spain F3 Futures[40] Peguera, Spain Clay $10,000 | Maxime Hamou 6–2, 6–7(4–7), 7–5 | Albert Alcaraz Ivorra | Pedro Cachin Marc Giner | Juan-Samuel Arauzo-Martínez Julien Obry Nicolas Reissig Lorenzo Giustino |
Jaume Munar Gianluca Naso 3–6, 6–4, [10–1] | Marc Fornell Marco Neubau |
Sri Lanka F2 Futures[41] Colombo, Sri Lanka Clay $10,000 | Rui Machado 6–2, 6–1 | Miljan Zekić | Jonas Lütjen Mohit Mayur Jayaprakash | Laurent Recouderc Lee Duck-hee Sander Gillé Michael Bois |
Libor Salaba Jan Šátral 6–2, 4–6, [11–9] | Sander Gillé Huang Liang-chi |
Tunisia F5 Futures[42] Port El Kantaoui, Tunisia Hard $10,000 | Mathias Bourgue 2–6, 6–4, 7–6(10–8) | Arthur De Greef | Oriol Roca Batalla Patrik Fabian | Viktor Durasovic Takashi Saito Matej Sabanov Alexandar Lazov |
Pietro Licciardi Filip Peliwo 7–6(7–4), 7–6(7–5) | Hiroyasu Ehara Takashi Saito |
Turkey F6 Futures[43] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Miliaan Niesten 6–2, 6–3 | Dimitar Kuzmanov | Jonas Merckx Mārtiņš Podžus | Bai Yan Cao Zhaoyi Marc Sieber Adam El Mihdawy |
Ruan Roelofse Tucker Vorster 6–3, 2–6, [10–7] | Gleb Sakharov Tristan-Samuel Weissborn |
United States F7 Futures[44] Sunrise, United States Clay $10,000 | Gianluigi Quinzi 6–4, 6–4 | Federico Coria | Darian King Dušan Lojda | Thales Turini Alan Kohen Jesse Witten Yannick Maden |
Cătălin-Ionuț Gârd Darian King 6–2, 6–1 | Li Yuanfeng Wil Spencer |
February 16 | Chile F1 Futures[45] Viña del Mar, Chile Clay $15,000 | Juan Carlos Sáez 4–6, 7–6(7–4), 6–2 | Jorge Aguilar | Javier Martí Valentín Flórez | Gonzalo Villanueva Tiago Lopes Daniel Dutra da Silva Ricardo Hocevar |
Ricardo Hocevar Tiago Lopes 6–2, 6–3 | Fernando Romboli Caio Silva |
Iran F4 Futures[46] Kish, Iran Hard $15,000 | Jules Marie 6–1, 6–4 | Grega Žemlja | Boy Westerhof Ilya Ivashka | Mike Urbanija Luca Margaroli Tallon Griekspoor Mathias Bourgue |
Ilija Vučić Boy Westerhof 6–3, 7–5 | Jérôme Inzerillo Jules Marie |
Italy F1 Futures[47] Sondrio, Italy Hard (indoor) $15,000 | Laurynas Grigelis 6–7(7–9), 6–3, 7–5 | Quentin Halys | Niels Lootsma Dzmitry Zhyrmont | Lorenzo Sonego Grégoire Barrère Edoardo Eremin Adrian Sikora |
Francesco Borgo Laurynas Grigelis 6–2, 3–6, [10–7] | Sander Arends Niels Lootsma |
Egypt F6 Futures[48] Sharm El Sheikh, Egypt Hard $10,000 | Jaroslav Pospíšil 6–4, 6–4 | Nikola Milojević | Cem İlkel Matija Pecotić | Maximilian Neuchrist Sandro Ehrat David Pichler Barış Ergüden |
Cem İlkel Anıl Yüksel 6–7(1–7), 6–3, [10–7] | Lucas Miedler Maximilian Neuchrist |
El Salvador F1 Futures[49] Santa Tecla, El Salvador Clay $10,000 | David Souto 6–1, 6–2 | Marcelo Arévalo | Iván Endara Eduardo Agustín Torre | Matías Franco Descotte Federico Zeballos Hans Hach Verdugo Juan Pablo Varillas |
Marcelo Arévalo Luis David Martínez 6–4, 6–4 | Keith-Patrick Crowley Hans Hach Verdugo |
Spain F4 Futures[50] Murcia, Spain Hard $10,000 | Rubén Ramírez Hidalgo 7–6(7–4), 2–6, 6–3 | Rafael Camilo | Julien Obry Lorenzo Giustino | Micke Kontinen Pedro Domínguez Alonso José Checa Calvo Oriol Roca Batalla |
Jaume Munar Oriol Roca Batalla 6–1, 7–6(7–4) | Ivan Gakhov Miguel Ángel López Jaén |
Sri Lanka F3 Futures[51] Colombo, Sri Lanka Clay $10,000 | Rui Machado 6–0, 6–3 | Miljan Zekić | Lee Duck-hee Jan Šátral | Huang Liang-chi Laurent Recouderc Vinayak Sharma Kaza Andrew Bettles |
Miljan Zekić Arsenije Zlatanović 6–2, 6–4 | Andre Dome Ben McLachlan |
Tunisia F6 Futures[52] Port El Kantaoui, Tunisia Hard $10,000 | Erik Crepaldi 4–6, 7–6(7–4), 6–0 | Yannik Reuter | Riccardo Sinicropi Pietro Rondoni | Patrik Fabian Scott Clayton Yassine Idmbarek Peter Heller |
Tom Jomby Mick Lescure 6–4, 6–3 | Yannik Reuter David Rice |
Turkey F7 Futures[53] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Dimitar Kuzmanov 7–5, 6–3 | Marc Sieber | Gleb Sakharov Dragoș Dima | Robin Staněk Ruan Roelofse Cedrik-Marcel Stebe Mārtiņš Podžus |
Marat Deviatiarov Tristan-Samuel Weissborn 7–6(7–5), 6–2 | Ruan Roelofse Tucker Vorster |
United States F8 Futures[54] Plantation, United States Clay $10,000 | Patricio Heras 6–4, 6–2 | João Menezes | Benjamin Balleret Orlando Luz | Naoki Nakagawa Alexandre Folie Tommy Paul Cătălin-Ionuț Gârd |
Cătălin-Ionuț Gârd Darian King 6–2, 6–4 | Juan Ignacio Galarza Patricio Heras |
February 23 | Australia F1 Futures[55] Adelaide, Australia Hard $15,000 | Brydan Klein 6–4, 6–7(3–7), 6–2 | Omar Jasika | Jacob Grills Alexander Sarkissian | Matthew Barton Matt Reid Gavin van Peperzeel Maverick Banes |
Carsten Ball Matt Reid 6–4, 6–3 | Steven de Waard Christopher O'Connell |
Chile F2 Futures[56] Viña del Mar, Chile Clay $15,000 | Javier Martí 6–4, 6–1 | Bastián Malla | Duilio Beretta Jordi Samper Montaña | Juan Ignacio Ameal Jorge Aguilar Martín Cuevas Daniel Dutra da Silva |
Jorge Aguilar Hans Podlipnik 6–4, 7–6(7–5) | Martín Cuevas Nicolás Kicker |
Iran F5 Futures[57] Kish, Iran Hard $15,000 | Grega Žemlja 6–3, 6–3 | Jules Marie | Artur Dubinski Ilya Ivashka | Boy Westerhof Jérôme Inzerillo Ilija Vučić Mathias Bourgue |
Jérôme Inzerillo Jules Marie 6–3, 6–4 | Jordi Muñoz Abreu Mark Vervoort |
Italy F2 Futures[58] Trento, Italy Carpet (indoor) $15,000 | Philip Bester 3–6, 7–5, 6–3 | Quentin Halys | Viktor Galović Dzmitry Zhyrmont | Sam Barry Lorenzo Frigerio Matteo Trevisan Grégoire Barrère |
Sander Arends Niels Lootsma 7–6(7–2), 6–4 | Sam Barry Viktor Galović |
Egypt F7 Futures[59] Sharm El Sheikh, Egypt Hard $10,000 | Marko Tepavac 6–3, 6–2 | Henrik Sillanpää | Jaroslav Pospíšil Pascal Brunner | Sherif Sabry Maximilian Neuchrist Richard Gabb Karim-Mohamed Maamoun |
Lucas Miedler Maximilian Neuchrist 6–1, 6–2 | Dmytro Badanov Dmitry Surchenko |
Panama F1 Futures[60] Panama City, Panama Clay $10,000 | Darian King 6–2, 6–2 | Bastian Trinker | Julio Peralta Iván Endara | David Souto Ryusei Makiguchi Christopher Díaz Figueroa Juan Sebastián Gómez |
Darian King Julio Peralta Walkover | Iván Endara Eduardo Agustín Torre |
Portugal F1 Futures[61] Vale do Lobo, Portugal Hard $10,000 | Rémi Boutillier 6–4, 6–4 | Rui Machado | Mate Pavić Pablo Vivero González | Daniel Masur Alexander Ward Jordan Ubiergo David Vega Hernández |
Romain Barbosa Leonardo Tavares 3–6, 6–3, [10–6] | Juan-Samuel Arauzo-Martínez Iván Arenas-Gualda |
Spain F5 Futures[62] Cartagena, Spain Clay $10,000 | Micke Kontinen 3–6, 7–6(7–2), 6–4 | Rubén Ramírez Hidalgo | Gerard Granollers Maxime Chazal | Ricardo Ojeda Lara Marco Bortolotti Sergio Martos Gornés Corentin Moutet |
Alexander Igoshin Sergio Martos Gornés 6–2, 4–6, [11–9] | Eduard Esteve Lobato Jean-Marc Werner |
Tunisia F7 Futures[63] Port El Kantaoui, Tunisia Hard $10,000 | Viktor Durasovic 2–6, 6–4, 6–0 | Yannick Jankovits | Arthur De Greef Romain Bauvy | Erik Crepaldi Petr Michnev Jonathan Kanar Tom Jomby |
Tom Jomby Mick Lescure 6–2, 6–4 | Claudio Fortuna Omar Giacalone |
Turkey F8 Futures[64] Antalya, Turkey Hard $10,000 | Michal Konečný 6–3, 6–3 | Peter Kobelt | Adam Pavlásek Jonathan Mridha | Cedrik-Marcel Stebe Raphael Baltensperger Tucker Vorster Daniel Windahl |
Ruan Roelofse Tucker Vorster 6–7(5–7), 7–6(7–4), [12–10] | Marat Deviatiarov Tristan-Samuel Weissborn |
United States F9 Futures[65] Sunrise, United States Clay $10,000 | Antal van der Duim 6–4, 5–7, 6–0 | Thales Turini | Yannick Maden Jean-Yves Aubone | Facundo Mena Connor Smith Alexandre Folie Dennis Uspensky |
Rafael Matos João Menezes 7–5, 2–6, [10–5] | Bruno Sant'Anna Thales Turini |