The 2019 World Junior-B Curling Championships were held from January 2 to 10 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland.[1]
Round-robin standings[edit]
Final round-robin standings
Key |
| Teams to playoffs |
| Teams to qualification game |
Qualification game[edit]
Wednesday, January 9, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 7 |
Latvia (Vonda) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Playoffs[edit]
Quarter-finals[edit]
Wednesday, January 9, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 7 |
France (Mercier) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Neilson) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Russia (Doronin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Rizzolli) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 | X | X | 9 |
England (Sugden) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Turkey (Karakurt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Semi-finals[edit]
Thursday, January 10, 09:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
China (Wang) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
New Zealand (Neilson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Italy (Rizzolli) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
South Korea (Lee) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Bronze medal game[edit]
Thursday, January 10, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Gold medal game[edit]
Thursday, January 10, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Neilson) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 8 |
Italy (Rizzolli) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Round-robin standings[edit]
Final round-robin standings
Key |
| Teams to playoffs |
| Teams to qualification game |
Qualification game[edit]
Wednesday, January 9, 08:00
Playoffs[edit]
Quarter-finals[edit]
Wednesday, January 9, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Farmer) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Germany (Höhne) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Chmarra) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Japan (Enami) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Halse) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Hungary (Joo) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Rumiantseva) | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 10 |
England (Boyd) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Semi-finals[edit]
Thursday, January 10, 09:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Farmer) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Japan (Enami) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joo) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Russia (Rumiantseva) | 0 | 2 | 2 | 3 | 0 | 5 | X | X | 12 |
Bronze medal game[edit]
Thursday, January 10, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Enami) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Hungary (Joo) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Gold medal game[edit]
Thursday, January 10, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Farmer) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Russia (Rumiantseva) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
References[edit]
External links[edit]