2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi eleme ve play-off turları
Vikipedi, özgür ansiklopedi
2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi eleme ve play-off turları, 22 Haziran'dan 25 Ağustos 2021'e kadar oynanacak ve grup aşamasına katılacak 32 takımdan 6'sının belirleneceği turlardan oluşmaktadır.[1]
Tüm saatler Orta Avrupa Yaz Saatine göredir: UTC+02.00
Tur ve eşleşme tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Ön eleme | Ön eleme | 8 Haziran 2021 | Yarı finaller (22 Haziran 2021) | Final (25 Haziran 2021) |
Eleme turları | Birinci eleme turu | 15 Haziran 2021 | 6-7 Temmuz 2021 | 13-14 Temmuz 2021 |
İkinci eleme turu | 16 Haziran 2021 | 20-21 Temmuz 2021 | 27-28 Temmuz 2021 | |
Üçüncü eleme turu | 19 Temmuz 2021 | 3-4 Ağustos 2021 | 10 Ağustos 2021 | |
Play-off | Play-off turu | 2 Ağustos 2021 | 17-18 Ağustos 2021 | 24-25 Ağustos 2021 |
Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Lig şampiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]
Turnuvanın bu aşamasına liglerini şampiyon olarak tamamlayıp ülke puanlarına göre direkt olarak gruplara kalamayan takımlar yer almaktadırlar. Takımlar:
- Ön eleme turu (4 takım tek maçlı 2 yarı final ve 1 final oynar): Bu turdan başlayan 4 takım.
- Birinci eleme turu (32 takım): Bu turdan başlayan 31 takım ve ön eleme turunu kazanan 1 takım.
- İkinci eleme turu (20 takım): Bu turdan başlayan 4 takım ve birinci eleme turunu kazanan 16 takım.
- Üçüncü eleme turu (12 takım): Bu turdan başlayan 2 takım ve ikinci eleme turunu kazanan 10 takım.
- Play-off turu (8 takım): Bu turdan başlayan 2 takım ve üçüncü eleme turunu kazanan 6 takım.
Play-off turunu kazanan 4 takım 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmaya hak kazanır. Ön eleme turu ve birinci eleme turunda elenen takımlar yoluna 2021-22 UEFA Avrupa Konferans Liginden diğer turlarda elenen takımlar yoluna 2021-22 UEFA Avrupa Liginden devam eder.
Aşağıdaki listede takımlar son 5 yılda Avrupa kupalarında kazandıkları puanlar ile oluşan 2021 UEFA katsayıları tablosuna göre sıralanmışlardır.[2][3]
Renk anahtarı |
---|
Play-off turunu kazanarak UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına yükselen takımlar |
Play-off turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi grup aşamasına katılan takımlar |
Üçüncü eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi play-off turuna katılan takımlar |
İkinci eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi üçüncü eleme turuna katılan takımlar |
Ön eleme veya birinci eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Konferans Ligi ikinci eleme turuna katılan takımlar |
|
|
|
|
Diğer takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Turnuvanın bu aşamasına liglerini şampiyon olarak tamamlamayan ve direkt olarak gruplara kalamayan takımlar yer almaktadırlar. Takımlar:
- İkinci eleme turu (6 takım): Bu turdan başlayan 6 takım.
- Üçüncü eleme turu (8 takım): Bu turdan başlayan 5 takım ve ikinci eleme turunu kazanan 3 takım.
- Play-off turu (4 takım): Üçüncü eleme turunu kazanan 4 takım.
Play-off turunu kazanan 2 takım 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmaya hak kazanır. Tüm elenen takımlar yoluna 2021-22 UEFA Avrupa Liginden devam eder.
Aşağıdaki listede takımlar son 5 yılda Avrupa kupalarında kazandıkları puanlar ile oluşan 2021 UEFA katsayıları tablosuna göre sıralanmışlardır.[2][3]
Renk anahtarı |
---|
Play-off turunu kazanarak grup aşamasına yükselen takımlar |
Play-off ve üçüncü eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi grup aşamasına katılan takımlar |
İkinci eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi üçüncü eleme turuna katılan takımlar |
|
|
Ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]
Seribaşı | Seribaşı olmayan |
---|---|
Ön eleme turunda 4 takım yer alacaktır. Kura çekimi 8 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.[4] Tüm maçların Faroe Adaları'nda oynanacağı açıklanmıştı ancak daha sonra koronavirüs salgını önlemleri nedeniyle tüm maçların Arnavutluk'ta oynanacağı açıklandı.
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
Folgore | 0-2 | Prishtina |
HB Tórshavn | 0-1 | Inter Club d'Escaldes |
Final | ||
Prishtina | 2-0 | Inter Club d'Escaldes |
Yarı finaller[değiştir | kaynağı değiştir]
Final[değiştir | kaynağı değiştir]
Birinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]
Birinci eleme turunda 32 takım yer alacaktır. Kura çekimi 15 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.[5]
1. Grup | 2. Grup | 3. Grup | 4. Grup | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan |
Özet tablo[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 15 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.[5] İlk maçlar 6-7 Temmuz ikinci maçlar 13-14 Temmuz 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Fola Esch | 2-7 | Lincoln Red Imps | 2-2 | 0-5 |
Slovan Bratislava | 3-2 | Shamrock Rovers | 2-0 | 1-2 |
Malmö | 2-1 | Riga | 1-0 | 1-1 |
Bodø/Glimt | 2-5 | Legia Warszawa | 2-3 | 0-2 |
Connah's Quay Nomads | 2-3 | Alashkert | 2-2 | 0-1 (uz.) |
HJK | 7-1 | Budućnost Podgorica | 3-1 | 4-0 |
CFR Cluj | 4-3 | Borac Banja Luka | 3-1 | 1-2 (uz.) |
Shkëndija | 0-6 | Mura | 0-1 | 0-5 |
Teuta | 0-5 | Sheriff Tiraspol | 0-4 | 0-1 |
Dinamo Tbilisi | 2-4 | Neftçi Baku | 1-2 | 1-2 |
Maccabi Haifa | 1-3 | Kairat | 1-1 | 0-2 |
Ludogorets Razgrad | 2-0 | Shakhtyor Soligorsk | 1-0 | 1-0 |
Ferencváros | 6-1 | Prishtina | 3-0 | 3-1 |
Žalgiris | 5-2 | Linfield | 3-1 | 2-1 |
Flora | 5-0 | Hibernians | 2-0 | 3-0 |
Dinamo Zagreb | 5-2 | Valur | 3-2 | 2-0 |
Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Maç saatleri OAYS ile belirtilmiştir.
İkinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]
- Şampiyonlar: Bu turdan başlayan 4 ve birinci eleme turundaki rakiplerini eleyen 16 takım olmak üzere toplam 20 takım mücadele etmiştir.
- Diğer takımlar: Bu turdan başlayan 6 takım mücadele etmiştir.
Lig şampiyonları | Diğer takımlar | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. grup | 2. grup | 3. grup | |||||
Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan |
Not: Kura çekilirken 1. eleme turu tamamlanmadığı için seribaşı olan takımların katsayıları dikkate alınmıştır.
Özet tablo[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 16 Haziran 2021 tarihinde yapılmıştır.[6] İlk maçlar 20-21 Temmuz ikinci maçlar 27-28 Temmuz 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Dinamo Zagreb | 3-0 | Omonia | 2-0 | 1-0 | |
Slovan Bratislava | 2-3 | Young Boys | 0-0 | 2-3 | |
Legia Warszawa | 3-1 | Flora | 2-1 | 1-0 | |
Alashkert | 1-4 | Sheriff Tiraspol | 0-1 | 1-3 | |
Olimpiakos | 2-0 | Neftçi Baku | 1-0 | 1-0 | |
Kairat | 2-6 | Crvena zvezda | 2-1 | 0-5 | |
Lincoln Red Imps | 1-4 | CFR Cluj | 1-2 | 0-2 | |
Malmö | 4-3 | HJK | 2-1 | 2-2 | |
Ferencváros | 5-1 | Žalgiris | 2-0 | 3-1 | |
Mura | 1-3 | Ludogorets Razgrad | 0-0 | 1-3 | |
Diğer takımlar | |||||
Rapid Wien | 2-3 | Sparta Praha | 2-1 | 0-2 | |
Celtic | 2-3 | Midtjylland | 1-1 | 1-2 (uz.) | |
PSV | 7-2 | Galatasaray | 5-1 | 2-1 |
Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Şampiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Diğer takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Üçüncü eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]
- Şampiyonlar: Bu turdan başlayan 2 ve ikinci eleme turundaki rakiplerini eleyen 10 takım olmak üzere toplam 12 takım mücadele etmiştir.
- Diğer takımlar: Bu turdan başlayan 5 ve ikinci eleme turundaki rakiplerini eleyen 3 takım olmak üzere toplam 8 takım mücadele etmiştir.
Lig şampiyonları | Diğer takımlar | ||||
---|---|---|---|---|---|
1. grup | 2. grup | ||||
Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan | Seri başı | Seri başı olmayan |
Özet tablo[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 19 Temmuz 2021 tarihinde yapılmıştır.[7] İlk maçlar 3-4 Ağustos ikinci maçlar 10 Ağustos 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Dinamo Zagreb | 2-1 | Legia Warszawa | 1-1 | 1-0 | |
CFR Cluj | 2-4 | Young Boys | 1-1 | 1-3 | |
Olimpiakos | 3-3 (1-4 p) | Ludogorets Razgrad | 1-1 | 2-2 (uz.) | |
Crvena zvezda | 1-2 | Sheriff Tiraspol | 1-1 | 0-1 | |
Malmö | 4-2 | Rangers | 2-1 | 2-1 | |
Ferencváros | 2-1 | Slavia Praha | 2-0 | 0-1 | |
Diğer takımlar | |||||
PSV | 4-0 | Midtjylland | 3-0 | 1-0 | |
Spartak Moscow | 0-4 | Benfica | 0-2 | 0-2 | |
Genk | 2-4 | Şahtar | 1-2 | 1-2 | |
Sparta Praha | 1-5 | Monaco | 0-2 | 1-3 |
Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Şampiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Diğer takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]
3 Ağustos 2021 |